Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Navigáció: Pénzügy > Vevő

A modul áttekintése

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Rövid áttekintés

A modul alapvetően a forintos, belföldi devizás és export vevőszámlák bevitelére és akár több nyelven való nyomtatására, valamint az ügyfél és a számla egyenlegének nyilvántartására szolgál. Biztosítja a helyesbítő és a stornó számla készítésének lehetőségét. A vevőszámla felvétele során a tételek lehetnek törzsből származó cikk és szolgáltatás típusúak, valamint szövegesen felvett normál típusúak is. A vevőszámlák felvételének gyorsítására alkalmazható az átemelési művelet, amellyel szállítólevelek, más számlák vagy egyéb, már korábban rögzített bizonylatok alapján automatikusan kitölthető az új vevőszámla. A kontírozási szabályok előzetes definiálása után a felvételre kerülő számla automatikus kontírozására van lehetőség. A költséghely, témaszám, pozíciószám könyvelési dimenziók nem csak számlatételenként adhatók meg, hanem lehetőség van magát a számlatételt is több költséghelyre, téma vagy pozíciószámra is könyvelni, így a bizonylat keletkezésekor biztosított az árbevételek megosztása a főkönyv számára (például projektenként). A vevőszámla bevitelben a számlára történt kiegyenlítések is megtekinthetők, így a számla egyenlegéről magából a számlából is tájékozódhatunk.

 

A számlákat e-számlaként is nyomtathatjuk, azaz elküldhetjük hitelesítésre az e-számla szolgáltatónak, ezzel papír, nyomtatási és postázási költségeket takaríthatunk meg és környezettudatosan csökkenthetjük saját és ügyfeleink papírfelhasználását.

 

Lehetőség van a számla kapcsán felmerülő egyéb események rögzítésére. Többek között egyéb terhelés / jóváírás, kétessé minősítés, leírás, realizált / nem realizált árfolyam különbözet jellegű tipizált események vehetők fel, amelyek pénzmozgás nélküli számlaegyenleg módosítást tesznek lehetővé a változás automatikus könyvelésével együtt. Az évközi és év végi árfolyam különbözet számításokat automatikusan lehet generáltatni a programmal. A kibocsátott számla kapcsán tipikus esemény, hogy a vevő a fizetés későbbi időpontra halasztását, esetleg a részletekben való ütemezését kéri. Ezeknek a kéréseknek a esítésére az esedékesség módosítás számlához rögzítésével van lehetőség. Ennek az a jelentősége, hogy a nyilvántartott esedékesség módosítások a folyószámla és a fizetési felszólító levél nyomtatása során is figyelembe vételre kerülnek, így akikkel átütemezési megállapodást kötött a cég, azoknak nem készül feleslegesen fizetési felszólítás.

 

Az előlegek kezelése  felvételével, illetve a kiegyenlítést követően előlegszámla, majd végszámla kiállítási lehetőséggel biztosított. A vevő által fizetett nyitott előlegek a számlafelvétel végén automatikusan megjelennek, ahol a kezelő elvégezheti az előlegnek az előlegszámlához kapcsolását.

 

A kinyomtatott számlán feltüntethető az ügyfél korábbi számláinak kiegyenlítetlensége miatt keletkező egyenlege. Megjeleníthető a termékdíj. Lehetőség van hatósági vagy ajánlott fogyasztói ár számlára nyomtatására. A számla nyomtatásával egyidejűleg (vagy külön) csekk is nyomtatható.

 

Biztosított a különböző pénzügyi események nyilvántartása a modulban. Felvehetők a konkrét átvezetések, faktorálások, kompenzációk, avizók. Ezekről bizonylatok nyomtathatók. Nyilvántarthatók a megkötött keretkompenzációs szerződések. Az ezekben a szerződésekben felrögzített szabályok érvényesülnek a konkrét kompenzációs bizonylatok felvétele során.

 

A pénzügyi egyeztetésekhez különböző bontású, részletezettségű folyószámla készíthető. Az ügyfeleknek fizetési felszólító levél, egyenlegközlő és késedelmi kamatközlő levél nyomtatható. A fizetési felszólító levelek kapcsán tárolásra kerül, hogy mely számla miatt, már hányadik szintű felszólítás készült el. A kintlévőségek a kintlévőség kora alapján a felhasználó által definiált sávokba sorolhatók és elemezhetők.

 

A kibocsátott számlák több szempontrendszer szerint számlaösszesítő listákon összesíthetők. Így fizetési módonként, termékenként, termékkategóriánként, ügyfelenként, besorolási számonként, áfakulcsonként, vagy értékesítésben részt vevő ügynökönként is. Az értékesítési forgalom növekvő és csökkenő sorrendben is megjeleníthető, így a kiemelt termékek és a kiemelt ügyfelek forgalma is rendelkezésre áll.

 

Az értékesítést végző ügynököknek kiterjedt jutalékszámítási rendszer hozható létre, amellyel részükre kiszámítható a havi jutalék. A jutalék alapja lehet a bruttó, vagy a nettó érték, az árrés, vagy mindezek csökkentve a forgalmi visszatérítéssel. A jutalék mértéke érvényességi dátumtartománnyal megadható termékenként, termékkategóriánként, vagy ügyfelenként, ügyfélkategóriánként, de fizetési módokhoz is köthető.

 

A készpénzes vevőszámla felvételével egyidőben automatikusan pénztárbizonylat hozható létre.

 

A programban az eladási árak és engedmények az egyszerű esetektől kezdve a bonyolultakig széles skálán mozogva határozhatók meg. Tetszőleges számú és devizanemű ártábla hozható létre. Ezekben termékenként megadható, hogy eszerint az ártábla szerint mennyi az eladási ár. A termékből kiindulva sávos mennyiségi engedmény (százalék és/vagy összeg) és akciós engedmény is adható. Megadhatók időszakos ügyfelenkénti termékárak, de lehetőség van akciós árak időszaki meghatározására ügyfelekre, vagy ügyfelek egy csoportjára vonatkozóan. Ügyfelekre, vagy ügyfélcsoportokra vonatkozó engedmények definiálhatók a termékekre, vagy azok csoportjaira. Áruházláncoknak történő értékesítés esetén biztosított az áruházi ár használati lehetősége is. A több síkon meghatározott árak és engedmények érvényre jutását külön ár és engedmény meghatározó funkcióban lehet szabályozni, ahol prioritási sorrend határozható meg az ár képzésének és az engedmény adásának módjaira.

 

Címszavakban

Forintos és devizás vevőszámla bevitele, több nyelven való nyomtatása, sztornózása,

vevőszámla kitöltése szállítólevélről vagy másik számláról,

hatósági vagy ajánlott fogyasztói ár feltüntethetősége a számlán,

egyenlegadatok feltüntethetősége a számlán,

csekknyomtatási lehetőség a számla alá vagy külön lapra,

vevőszámlák előleghez kapcsolási lehetősége (előlegfoglalás),

a számla végösszege egyszerre több devizanemben is megadható,

kontírozás, kontírozási szabályok megadása,

faktorálás, kompenzáció, átvezetés, árbevétel engedményezés, avizó, továbbterhelés,

áfa-visszaigénylés, kétessé minősítés, leíráskezelés, értékvesztés kezelése,

számlatétel megosztása költséghelyek, témaszámok, pozíciószámok között,

előlegbekérő, előlegszámla készítése,

belső számla bevitele,

vevőszámla alapján pénztárbizonylat létrehozása automatikusan,

évközi és év végi árfolyamkülönbözet-számítás,

termékdíj kezelése,

értékesítés után járó ügynöki jutalékszámítás,

folyószámla számlaszámonként és vevőnként,

előlegszámlák folyószámlán való megjelenítésének a lehetősége,

kintlévőség korosítás lista,

egyenlegközlő levél,

fizetési felszólítás,

számlaösszesítő készítése különböző csoportosításokban