Ezen a fülön a számlához szorosan kapcsolódóan különböző gazdasági eseményeket tarthatunk nyilván, amely események könyveléséhez minden esetben (könyvelési) dátumot, összeget, és főkönyvi számlát kell megadnunk (eseményhez kapcsolódó megjegyzést is célszerű megadnunk). Kapcsolódó eseményeket a program különböző műveletek során automatikusan is generál, ilyen a három árfolyam-különbözet típus, amelyet az árfolyamkülönbözet-számítás funkció generál, valamint az előleg felhasználás, amely új számla felvételekor az előlegek hozzárendelése során keletkezik.
Egyéb terhelés: A számlakerekítési nyereségnek a lekönyvelésére szolgál. (folyószámlán terhelés)
(Könyvelés: T:311 Vevő követelések
K:963 Egyéb bevételek)
Egyéb jóváírás: A számlakerekítési veszteségnek a lekönyvelésére szolgál. (folyószámlán jóváírás)
(Könyvelés: T:863 Egyéb ráfordítások
K:311 Vevő követelések)
Kétessé minősítés: Használata nem javasolt az új árfolyam-különbözet számítással együtt. Az általunk kiállított, de a vevő részéről ki nem fizetett számlánk kétessé minősítésének a kezelésére szolgál a kétessé minősítés főkönyvi számlára történő átvezetéssel. Először kell az Értékvesztés típusú kapcsolódó eseményt felvenni majd a Kétessé minősítést, mert a kétessé minősítés az értékvesztés főkönyvi számról vezeti tovább az összeget.
(Könyvelés: T: 313 Belföldi kétes követelések.
K:311 Vevő követelések)
Áfa visszaigénylés: Az általunk kiállított, de a vevő részéről ki nem fizetett számlánk után általunk befizetett áfa visszaigénylésének a kezelésére szolgál. Első lépésben a kétessé minősítést végezzük el a kétessé minősítés főkönyvi számlára történő áfa átvezetéssel, majd az áfa visszaigénylési főkönyvi számlát kell megadni az erre történő átvezetéshez.
Leírás: Az általunk kiállított, de a vevő részéről ki nem fizetett számlánk kezelésére szolgál. Első lépésben a kétessé minősítést végezzük el a kétessé minősítés főkönyvi számlára történő átvezetéssel, majd a leírás főkönyvi számlát kell megadni, az erre történő átvezetéshez.
(Könyvelés: T: 869 Behajthatatlan követelések leírása
K:313 Belföldi kétes követelések vagy a 311 Vevő követelések, ha korábban nem minősítettük kétessé.)
Realizált árfolyamnyereség: Az idegen devizában történt számlakiegyenlítés során nyereségként az árfolyamok különbözetéből eredő összeg lekönyvelésére szolgál.
(Könyvelés: T:311 Vevő követelések
K:972 Árfolyamnyereség, illetve valamilyen átfutó számlára, ahonnan év végén egyben könyveljük az árfolyam-különbözetet az iránynak megfelelően)
Realizált árfolyamveszteség: Az idegen devizában történt számlakiegyenlítés során veszteségként az árfolyamok különbözetéből eredő összeg lekönyvelésére szolgál.
(Könyvelés: T:872 Árfolyamveszteség
K:311 Vevő követelések, illetve ...)
Itt vezethetjük ki a számláról azokat az összegeket is, amelyek esetleges külföldi banki utalások során a bankok közötti átutalások miatt 'vesznek el' ténylegesen bankköltségként, de a kivonaton nem jelennek meg tételesen. Az ilyen - bankköltség - tétel a kivonaton nincs rajta, ezért nem vehető fel a bankkivonat funkcióba. Amennyiben itt rögzítjük, akkor a számla kifut. A kontírozását pedig a főkönyvi szám mezőn adhatjuk meg (banki költség könyvelésére szolgáló főkönyvi szám).
Nem realizált árfolyam-különbözet: Az idegen devizában történő számlakiegyenlítés során az árfolyamok különbözetéből eredő várhatóan veszteségként megjelenő összeg lekönyvelésére szolgál.
Előleg realizált árfolyamnyereség: A szabad előlegek átértékelésének visszakönyvelésére szolgáló kapcsolódó esemény.
A Realizált á.ny. f.szám mező mellett megjelenik egy Tartozik f.szám mező, amelybe a program alapértelmezetten a Tétel fülön megadott Fszám értékét ajánlja, ezt a felhasználó felülírhatja.
(Könyvelés adott előleg esetén: T:453 Adott előlegek
K:872 Árfolyamveszteség
Előleg realizált árfolyamveszteség: A szabad előlegek átértékelésének visszakönyvelésére szolgáló kapcsolódó esemény.
(Könyvelés adott előleg esetén: T:972 Árfolyamnyereség
K:453 Adott előlegek)
A Realizált á.v. f.szám mező mellett megjelenik egy Követel f.szám mező, amelybe a program alapértelmezetten a Tétel fülön megadott Fszám értékét ajánlja, ezt a felhasználó felülírhatja.
Előleg nem realizált árfolyam-különbözet: Az év végén fennmaradó szabad előlegek átértékelésére szolgáló kapcsolódó esemény.
A Nem realizált á.v. f.szám mező mellett megjelenik egy Követel f.szám mező , amelybe a program alapértelmezetten a Tétel fülön megadott Fszám értékét ajánlja, ezt a felhasználó felülírhatja.
Értékvesztés: Az adott számlával kapcsolatos értékvesztési adat(ok) lekönyvelésére szolgál.
(Könyvelés: T: 866 Követelések értékvesztése
K: 315 Belföldi követelések értékvesztése..)
Az értékvesztés devizás számánál az árfolyam számításakor figyelembe veszi az előtte felvett árfolyam-különbözeteket is, (pl. kiegyenlítés realizált árfolyam-különbözet, vagy év végi átértékelés során keletkezett nem realizált árfolyam-különbözet) akkor is ha azok ugyanazon a napon vannak. Az árfolyam-különbözet számítás ugyanígy figyelembe veszi a már meglévő értékvesztéseket. Ha ezeket az eseményeket felvesszük, töröljük, újra felvesszük más sorrendben, akkor az átváltott értékek megváltoznak, ezért fontos, hogy először vegyék fel az értékvesztést és csak utána a nem realizált árfolyam-különbözetet.
Értékvesztés visszaírás: Az adott számlával kapcsolatos értékvesztési adat(ok) visszaírásának lekönyvelésére szolgál. Devizás számlánál az értékvesztés visszaírása a számlához tartozó értékvesztések súlyozott átlagárfolyamán történik.
(Könyvelés: T:315 Belföldi követelések értékvesztése
K:966 Követelések visszaírt értékvesztése)
Értékvesztés nem realizált árfolyam-különbözet: Az év végén fennálló értékvesztés átértékelésére szolgáló kapcsolódó esemény. A főkönyvi számok ajánlása a vevőszámla paraméterben állítható be
Értékvesztés realizált árfolyamnyereség: Az értékvesztés átértékelésének (értékvesztés nem realizált árfolyam-különbözetének) visszakönyvelésére szolgáló kapcsolódó esemény. Értékvesztés visszaírása, Leírás (értékvesztésből) eseményekkel egyidőben létrejövő tétel. Az esemény dátumáig elszámolt nem realizált értékvesztések teljes összegét visszavezeti. A főkönyvi számok ajánlása a vevőszámla paraméterben állítható be
Értékvesztés realizált árfolyamveszteség: Az értékvesztés átértékelésének (értékvesztés nem realizált árfolyam-különbözetének) visszakönyvelésére szolgáló kapcsolódó esemény. Értékvesztés visszaírása, Leírás (értékvesztésből) eseményekkel egyidőben létrejövő tétel. Az esemény dátumáig elszámolt nem realizált értékvesztések teljes összegét visszavezeti. A főkönyvi számok ajánlása a vevőszámla paraméterben állítható be.
Leírás (értékvesztésből): Annak az esetnek kezelésére szolgál, amikor a számlára korábban értékvesztést számoltunk el, és ezt nem szeretnénk visszaírni, hanem a követelést közvetlenül leírjuk. Devizás számlánál a leírás a számlához tartozó értékvesztések súlyozott átlagárfolyamán történik. A folyószámlán leírásként is megjelenik, illetve ha értékvesztéssel kérjük a listát, akkor értékvesztés visszaírásaként is.
(Könyvelés: T:315 Belföldi követelések értékvesztése
K:311 Vevő követelések)
Esedékesség módosítás: Az esedékesség módosítás típusú kapcsolódó eseménnyel kétféle eseményt is kezelhetünk.
1. Ha kitöltjük az esedékesség dátuma mezőt, akkor mindenhol ez a most felvett esedékesség lesz érvényben a számlával kapcsolatban. Akkor használjuk, ha megállapodtunk a partnerrel az új esedékesség dátumában. Ha több ilyen típusú eseményt is felveszünk, akkor az lesz az érvényes amelynek a dátuma a későbbi.
2. A várható késés mezőbe felvehetjük, hogy a számlát várhatóan mikor egyenlíti ki az ügyfél. Akkor használjuk, ha a likviditási tervben vagy a bevételi tervben egy későbbi időpontban szeretnénk látni a számla kiegyenlítését, mert várhatóan csak később egyenlítik ki a számlát. A felvett várható késés a többi listát nem befolyásolja. A kapcsolódó eseményben lévő felülbírálja az ügyféltörzsben lévő várható késést, ha több ilyen típusú eseményt felveszünk, akkor az lesz érvényes, melyben a dátum mező értéke a legkésőbbi.
Az esedékes összeget / összegeket egy táblázatban adhatjuk meg, így pl. egy eredetileg egy esedékességgel rendelkező számlát is részletfizetésessé változtathatunk. A táblázatban mindig egy teljes állapotot kell felvenni, a benne szereplő összegek együttesen ki kell adják a számla végösszegét.
Előleg felhasználás: A kapcsolódó esemény az előlegszámla tételek normál számlához való kapcsolására szolgál. Először ki kell választanunk az előlegszámlát, amely előleget jelen számlához fel szeretnénk használni. Azok közül az előlegszámlák közül választhatunk, amelyek a számlán szereplő ügyfél részére készültek (amelyet felülbírálhatunk a számlaszűrésben) és a devizanem megegyezik a számlában szereplő devizával. Ha ki van választva az előlegszámla, akkor választhatunk a kiválasztott előlegszámla tételei közül és írhatjuk be tételenként a felhasznált összeget. Tételes előlegszámla felhasználásakor a program először cikkszám + áfa kombináció egyezést néz amikor az előlegszámla tételeket vizsgálja. Ha DRS-be bevont italtermék az épp vizsgált cikkszám, akkor a hozzá tartozó visszaváltási díjat is az előlegszámlán lévő italtermékhez kapcsolt visszaváltási díjhoz párosítja. Ha marad még nem teljesen párosított tétel, akkor csak áfa kombinációnként újra megnézi az össze nem rendelt tételeket (azokat is, amelyeknél még van maradék). Ha ezután is marad nem teljesen párosított tétel, akkor sorrend szerint vizsgálja a tételeket. Felül az összeg mező nem módosítható, mindig az előlegszámla tételek összegét mutatja. Új számla felvétele esetén a számla lezárásakor a program felajánlja a szabad előlegeket tartalmazó előlegszámlákat is (stornózva típusú számlákat nem), hogy az azokban szereplő előleget használjuk fel, amennyiben ott előlegfelhasználást rögzítünk, az is előlegfelhasználás típusú kapcsolódó eseményt generál a számlába. Az előlegfelhasználás dátuma a számla teljesítés dátuma lesz, ha az nagyobb, mint a főkönyvi lezárás funkcióban a vevőszámla dátuma, különben a dátumajánlás a lezárás funkcióban található vevőszámla dátuma plusz egy nap lesz. (Példa előlegfelhasználású vevőszámla teljesítés dátuma 2018.03.01. a vevőszámla a lezárás funkcióban 2018.04.01-re van lezárva. A generálás a lezárás funkcióban található 2018.04.01. +1 nap, azaz 2018.04.02. dátumot ajánlja.) Térítésmentes átadás - nem megtérítendő ÁFA és a Térítésmentes átadás - ÁFA megfizetésével áfa analitika 1 választása esetén az előleg felhasználás kapcsolódó esemény nem választható.
A vevőszámla tételén OSS áfa analitika 1 választása esetén előleg felhasználás típusú kapcsolódó esemény rögzítésekor csak olyan előleg számla tétele használható fel és rögzíthető, amelyen az áfa analitika 1 OSS típusú. Más analitika 1 típussal rendelkező tételek közül nem lehet választani ebben az esetben.Számla rögzítéskor megjelenő Előlegfoglalás - Előlegszámla ablakban is ugyanez az elvárt működés. Az említett működés fordított esetben is igaz.
Támogatás: Ha az ügyfél és a számlában szereplő termékek beállításából ez következik, akkor a számla lezárásakor a program felajánlja a támogatás felhasználását, melyet kapcsolódó eseményként kapcsol a számlához.
Skontó: Ha az ügyféllel úgy állapodtunk meg, hogy a fizetési határidőt megelőző fizetés esetén kedvezmény illeti meg akkor ezt a skontót kapcsolódó eseményként vehetjük fel. Ha a kedvezmény a számla skontó fülére fel van véve és a kiegyenlítés megfelel valamelyik sornak, akkor kapcsolódó eseményeket létrehozhatjuk a funkcióval is.
Faktorálás: A faktorálás bővebb leírását a Faktorálás műveletnél található.
A kapcsolódó események könyvelési vonzatait a vevőszámla-paraméter kapcsolódó esemény főkönyvi szám és kétessé minősítés főkönyvi szám fülein szabályozhatjuk le. Ha a számlához nem tartozik kapcsolódó esemény, akkor lekérdezés üzemmódban a lekérdezés fül mindkét része üres szürke, módosítás üzemmódban, ha a számlához nem tartozik kapcsolódó esemény, akkor a kapcsolódó esemény fül bal oldala üres szürke.
Számfejtésből levont: Amennyiben a költségszámláink egy részét ki szeretnénk számlázni a dolgozók felé. úgy az Ügyféltörzsben vevőnek felvett magánszemély típusú dolgozónknak vevő számlát generálhatunk a bérszámfejtés modul Számla levonás generálás funkciójával. Ekkor az elkészült vevőszámla kiegyenlítésre is kerül a számfejtéssel, így K311 T471 könyvelés keletkezik a kapcsolódó esemény hatására. A számla levonás generálás bővebb leírását a Számla levonás generálás linken található.
Átvezetés: Az Elszámolási f.szám mező átvezetésére szolgáló mező. Kisebb korrekciók elvégzésére való, például, hogyha rosszul lett kitöltve a vevő követelésre vonatkozó főkönyvi szám, viszont a bizonylat lezárt időszakba esik, akkor lehetőség van átvezetni a megfelelő főkönyvi számra a megfelelő időponton.
Javasolt könyvelés: T 312 (átvezetési főkönyvi szám) K311 (elszámolási főkönyvi szám)
Számlakiegyenlítéskor is amennyiben az excel tartalmaz főkönyvi számot a kivonattételre vonatkozóan, abban az esetben a főkönyvi feladás erre a főkönyvi számra történik meg. Ha nem tartalmaz, akkor a kapcsolódó vevőszámla elszámolási főkönyvi száma kerül feladásra.
Hogyha a vevőszámlán megtalálható az Átvezetés típusú kapcsolódó esemény, akkor az itt megadott főkönyvi szám jut érvényre a kivonatban számlakiegyenlítés típusú tétel könyvelésekor.
A fülön lévő adatok a számlától függetlenül vehetők fel és módosíthatók, ha a VevoSzKEsemeny.Datum beleesik az aktuális pénzügyi évbe (lásd Kapcsolódó tétel felvétel / módosítás menüparaméter).
Dátum |
|