Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Vegyünk fel termékcsoportokat.

A könyvelés termékcsoportonként adható meg, egy termékcsoportot mindenképpen fel kell vennünk. A cikk típusú termékcsoportnál a program figyeli a készletet, nyilvántartási árat, a szolgáltatás típusnál ezeknek az adatoknak nincs szerepe. A termékcsoportnál megadott főkönyvi szám az árkülönbözet (szolgáltatásnál a ráfordítás) főkönyvi szám. Itt is a megadott főkönyvi szám abban a pénzügyi évben érvényes, amelyben éppen vagyunk, ha más pénzügyi évbe lépünk át, ott az abban érvényes főkönyvi számot látjuk. A megadott főkönyvi számot ajánlja meg a program a szállító számlában, ha itt megváltoztatjuk, az a már rögzített tételekre nincs hatással.

Itt adható meg, hogy a termékcsoportban hogyan számítjuk a nyilvántartási árat, beszerzési, mérlegelt vagy elszámoló áron.

 

Vegyünk fel raktárakat.

Vegyük fel a ténylegesen meglévő raktárainkat. Ha a raktárunkat meg szeretnénk bontani több raktárhelyre, akkor állítsuk be a raktárhely alábontást, ekkor megjelenik a raktárhely fül is. Ezen kívül még egy alábontás állítható be a raktárra, ügyfélalábontást állíthatunk be például, ha a bizományosainknál lévő készletet egy raktárban szeretnénk látni, személyalábontást állíthatunk be, ha a gépkocsivezetőknél kiszállítás közben lévő árut egy raktárban szeretnénk látni ... Ezeknél a típusoknál azok az ügyfelek vagy személyek lesznek választhatók a raktárban alábontásként, akik/amelyek az itt megadott ügyfélkategóriába vagy személy kategóriába lettek sorolva. (Ha még nem vettünk fel ilyen kategóriát kapcsolódó funkcióval most is felvehetjük.)

 

Mozgásnemek a készletmozgások alapjai.

A mozgásnemek szabályozzák, hogy melyik raktárból hová tudunk árukat mozgatni, milyen adatokat tartalmaz a kinyomtatott szállítólevél, milyen könyveléseket végez a program egy-egy készletmozgással kapcsolatban. Az általános fülön adhatjuk meg, hogy milyen mozgást végezhetünk az adott sorozattal (beszerzés, értékesítés, raktárközi ...), azonos típusból többet is felvehetünk, ha pl. rögzíteni szeretnénk a raktárakat amelyek közötti mozgásokat végzünk az adott sorozatokkal. A szállítólevél fülön a kinyomtatandó bizonylatra kerülő adatokat szabályozhatjuk. A feladás fülön adhatjuk meg, hogy a mozgásnemmel felvett készletmozgás miatt a főkönyvbe kell-e könyvelni. Ha értékként kiválasztunk egy értéket, akkor ki kell választanunk, hogy hol adjuk meg a kontírozási szabályt, a mozgásnemben, a raktárban vagy a termékcsoportban. Ha kiválasztottunk egy értéket, akkor jelenik meg a kontírozás fül, ahol termékcsoportonként adhatjuk meg a kontírozást, amely akkor lesz érvényes, ha a tartozik vagy követel főkönyvi számnál a Mozgásnemben megadottat választottuk. A Forrás-cél fülön szabályozhatjuk, hogy melyik raktárak választhatók az adott mozgásnemnél, illetve hol kell megadni a költséghelyet és témaszámot.

 

Termékek felvétele.

Egy-egy termék sok kis adattáblát használ, mint pl.: mennyiségi egység, vámtarifa, származási hely ... Megtehetjük azt is, hogy ezeket az adatokat előre feltöltjük, de úgy is dolgozhatunk, hogy amikor az adott mezőn állunk, és lenyitva a mezőt nem találjuk benne a keresett értéket (vagy a lenyíló ablak üres), akkor kapcsolódó funkcióval (Ctrl+K) átmegyünk a másik funkcióba és ott felvesszük a szükséges adatot. A termékcsoport, termékfa, besorolás más funkciókban megkönnyíti a keresést, a termékcsoporthoz kapcsolódnak a főkönyvi feladás szabályai is. A vámtarifa beállításaitól függ, hogy az adott termék belekerül-e az intrastat listába. A besorolási számban adhatjuk meg az áfa beállításokat amelyek az itt beállítottak alapján kerülnek a számlára. A besorolásnak fontos szerepe van a jövedék nyilvántartás szempontjából.  A további adatok fülön adhatjuk meg a mennyiségi átváltásokat, pl. arra a mennyiségi egységre amelyet az intrastat lista vagy a jövedék nyilvántartás során használunk. Ha vonalkódot adunk meg a termékhez, akkor a program más helyein vonalkód olvasó segítségével gyorsíthatjuk az adatbevitelt. Az eladási ár fülön adhatjuk meg, a termék eladási árára vonatkozó adatokat. Hogy ebből melyik jut érvényre az az ár meghatározás beállításától függ.

 

Negatív készlet menüparaméter.

A negatív készlet menüparaméter megadásával szabályozhatjuk, hogy a készletünk lehet-e negatív, általában ne engedélyezzük a negatív készletet.