Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Az személy bevitelben magadott adatok és az adatbevitel fülön megadottak alapján készül el a számfejtés. A számfejtés ténylegesen csak akkor kerül kiszámításra, ha a számfejtés fülre kattintunk, vagy a Csoportos számfejtés számolás funkcióval elvégezzük a számfejtést. Az adatok mentése nem jelenti a számfejtés kiszámolását is.

Mezőleírások

Dátum

Dátum megadás, amely napon számfejtünk. Ezzel a dátummal kerül a könyvelésbe a számfejtés, ennek alapján kerül bele a megfelelő havi bevallásba. Folyamatos üzemben a hónap utolsó napját kell megadni. Hóközben megszűnő munkaviszony esetén a megszűnés dátumával kell felvenni a dátumot. Kezdő értéke felvétel üzemmódban való funkcióindításkor, vagy felvétel üzemmódra váltáskor a mai nap. Viszont, ha a funkcióban felvétel után mentést nyomunk, és folyamatosan visszük be a következő személy számfejtés adatait felvétel üzemmódban, akkor ismét az a dátum fog megjelenni, amit az előző személy számfejtésekor adtunk meg.

 

A dátumon belül következő sorszám.

Átváltás dátum

Külföldi napidíj és más devizás tételek esetében átváltás napja.

Külföldi jövedelem

Bejelölése esetén a számfejtés más jogcímekre történik, mely jogcímekben nincs SZJA levonás. Az így számfejtett összegek a bevallásban más sorokba kerülnek.

Számfejtett

Nem / Számfejtett / Lezárt  A mezőbe a számfejtés érték nem írható be kézzel, a program akkor módosítja az értékét, mikor egy számfejtést kiszámíttatunk vele, illetve nem-re állítja mikor módosítunk a bevitelben és még nem számíttattuk ki a számfejtést az új adatok alapján (de nem módosítja a pipa állását, ha olyan adatot módosítunk a számfejtés bevitelben, amely a számfejtés összegeit nem módosítja). A lezárást több számfejtésben egyszerre a Csoportos számfejtés számolás funkcióval állíthatjuk lezártra, egyenként a Lezárás / Lezárás feloldás művelettel módosíthatjuk. Egy jogviszonynak egy hónapon belül csak egy olyan számfejtése lehet amely nem lezárt állapotú. 

Azokat a számfejtéseket, amelyeket már bevallottunk ajánlott "Lezárt" állapotúra állítani, így elkerülhetjük a későbbi véletlen módosítást

Kifizetés

A kifizetés dátuma. A mező attól függetlenül kitölthető, hogy a számfejtést kifizetéshez kapcsoltuk volna. Ha üres és van kifizetéssel összekapcsolás (bank kivonat tételen, pénztárbizonylat tételen), akkor az első kifizetés dátumát tekinti a kifizetés dátumának pl. a TB listákon.

 

A számfejtéshez kapcsolt kifizetés bizonylatszáma, dátuma.

 

Ha Normál-t választunk, akkor a személytörzs beállításai és a számfejtéshez ténylegesen kapcsolt kifizetések szerint működik a program. Készpénzben fizetendő választásakor a számfejtésben szereplő nettót készpénzben fizetendőnek kezeli a program. Nem utalandó esetben az utalandó listán nem szerepelteti az utalandó részt, de ez a készpénzben fizetendő összeget nem módosítja.

Személy

Választás a személy funkcióban felvettek közül. Csak azok a személyek választhatók, amelyek be vannak az állománykód mezőn beállított állománykódba sorolva. A választható személyek szűkíthetők a Személykategória név, vagy a Személykategória tétel kód menüparaméterekkel. A személykód és a személynév mezőn CTRL+A -t nyomva megajánlódik a dátum szerinti eddig még nem számfejtett felhasználók közül a kód, vagy név szerint az a következő, akinek még nem számfejtettünk erre a napra.  

 

 

Jogviszony

Választás a személyre lehetséges jogviszonyok közül.

Szerződés

A mezőben a személytörzsben rögzített szerződések közül lehet választani a szerződés dátuma alapján.

A mező csak munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok esetén jelenik meg, pl. megbízás, választott tisztségviselő, szerzői jog.

Új szerződés kezelése

Amennyiben még nem rögzítettünk a számfejtéshez tartozó szerződést a személy törzsben, akkor lehetőségünk van az itt rögzített adatok alapján a programmal generáltatni oda.

Ezt úgy tehetjük meg, hogy itt "Új szerződés" értéket választunk.

A kiválasztás után, a program a számfejtésben éppen megadott adatok alapján (összeg, irányadó időszak), szerződést generál a személy törzsbe.

A program a megadott adatok alapján azt is megvizsgálja, hogy az adott szerződés keletkeztet-e biztosítási jogviszonyt, és ez alapján kerül a számfejtés kiszámításra, valamint a szerződés rögzítésre (jelölésre kerül a biztosított mező).

Munkakör kód

Itt tudjuk kiválasztani azt a munkakört, amelyet szeretnénk, hogy felvételre kerüljön az új szerződéshez a személy törzsben.

Csak felvételkor és csak akkor jelenik meg a mező, ha a "Szerződés" mezőben "Új szerződés" kiválasztása történik és az érintett jogviszonynál a '08-as bevallásban FEOR kód megadása kötelező.

Munkakör név

Itt tudjuk kiválasztani azt a munkakört, amelyet szeretnénk, hogy felvételre kerüljön az új szerződéshez a személy törzsben.

Csak felvételkor és csak akkor jelenik meg a mező, ha a "Szerződés" mezőben "Új szerződés" kiválasztása történik és az érintett jogviszonynál a '08-as bevallásban FEOR kód megadása kötelező.

 

 

 

 

Rendelkezésre álló szabadság

Rendelkezésre álló szabadságok napjainak és óráinak a száma. Fontos tudnivaló: Amennyiben a munkaviszony év közben teljesről részre, vagy részről teljes munkaidőre változik, a számfejtés napján érvényes óraszámnak megfelelően történik a szabadság napjainak megfelelő óraszám megjelenítése. A szabadság számításáról bővebben a szabadság kezelésénél olvashat. Ha a munkaviszony év közben szűnik meg, akkor a megszűnés hónapjában a tényleges arányos szabadságot mutatja a program. Ha a jogviszonyban a határozott idejű is be van jelölve, akkor az év minden hónapjában a tényleges arányos szabadságot mutatja a program.

Felhasználható betegszabadság

Felhasználható betegszabadság napjainak és óráinak a száma.

Időszak dátum

Akkor jelenik meg a mező, ha az xx08-as bevallásban van 8-as lap ("Jogviszonyra vonatkozó adatszolgáltatás" ) és a számfejtés a jogviszony végét követő időpontban történik. Ekkor a bevallásban a "Jogviszonyra vonatkozó adatszolgáltatás" lapon annak az időszaknak a dátumai fognak szerepelni, amely időszakba az itt megadott dátum esik.

"Naptár"  

"Naptár" táblázat

A táblázat csak akkor jelenik meg, ha a kiválasztott jogviszony munkaviszony vagy Egyszerűsített foglalkoztatás - alkalmi munka vagy Egyszerűsített foglalkoztatás - kiemelkedően közhasznú munkáltató és a dátum vagy a hónap utolsó napja, vagy a munkaviszony megszűnésének napja, vagy a passzív táppénz vége napja. A pihenőnap oszlopa zöld, a munkaszüneti napoké piros, a jogviszony kezdetét megelőző és végét követő napok szürkék. A meghatározás a Struktúra/ Általános / Naptár funkcióban leírtak alapján történik.  A mezők kezdő értéke munkanapon, pihenőnapon, munkaszüneti napon a személy / jogviszony / munkaidő táblázat alapján történik. A kezdő értékeket felülbírálják a személy jogviszony távollét adatai. A munkarend szerinti munkaidő adatait a hónap minden napjára ki kell tölteni, a munkaszüneti napokra és a munkaviszony kezdetét megelőző vagy végét követő napokra is.

A naptár táblázat vastag betűs sorai napokat jelentenek, a normál betűs sorok a ledolgozott napon belüli idő részletezést. Tehát ha az egész napról el lehet dönteni, hogy az milyen napnak minősül, akkor ezt valamelyik vastag betűs sorban kell a megfelelő betű választásával rögzíteni, ha pedig a napon belül többfelé kell osztani az órákat, akkor azt a normál betűs sorokban tehetjük meg.

A napok kitöltésekor megtehetjük, hogy egy tartományt kiválasztunk (Shift + nyíllal, vagy az egér végighúzásával) és ezután ezt a tartományt egyszerre töltjük ki, a megfelelő betű begépelésével vagy jobb egér gombbal a lenyíló menüből választva. Egy napra csak egy naptípus választható, a választással az ugyanazon napra felvett más naptípus törlődik.

A táblázatban a vonatkozási dátum hónapjának napjai jelennek meg.

Azok a napok módosíthatók a számfejtésben, amelyek másik számfejtésbe még nincsenek felvéve, vagy oda "Másik számfejtésben szereplő nap" típussal vannak felvéve.

A naptár megjelenítését a Jelenléti ív sor, Jelenléti ív kód, Ledolgozott idő sor és Ledolgozott idő típus funkciókban szabályozzuk. TB kifizetőhely esetén, ha van felvéve a számfejtés időszakára pénzbeli ellátás, akkor a program a pénzbeli ellátás napjaira a Pénzbeli ellátás bér jelenléti ív kód funkcióban rögzített szabályok alapján tölti ki a jelenléti ív táblázatot. Ebben az esetben ezekre a napokra a pénzbeli ellátásban kiszámolt összeget számfejti a program.

Az órákat jelentő mezők közül azok amelyek előtt "+" jel található összegző sorok, ezekbe írni nem lehet. A "+" jelre kattintva a lenyílnak sorok, amelyekbe az idő adatokat beírhatjuk. A nem egész órákat tizedes törtekként rögzíthetjük. Mivel egy tört bevitelekor nem lehet tudni, hogy a szám bevitele készen van, vagy még újabb számjegy következik, ezért a tartomány kitöltése azonos számmal, illetve a szám megadása után a következő mezőre való ugrás nem valósítható meg a programban. Órát törölni a backspace vagy az esc billentyűvel lehet.

Az idő adatok az összes óra mezőben összeadódnak, de van néhány speciális sor. A "Rendkíüli munkavégzés miatt pótolt pihenőidő" levonódik az összes időből (A "Túlóra - pihenőidő" sorban is), a "Pótlékok" sorba kerülők pedig az összes órába nem számítanak bele. Tehát az "Összes óra" sorban azok az idők adódnak össze, amelyeket a dolgozó munkával töltött, vagy távollétként került elszámolásra.

Amennyiben 24 óránál több elszámolási időt szeretnénk valamelyik napra felrögzíteni akkor mentéskor erre vonatkozó hibaüzenetet kapunk.

Amennyiben egy napot betegszabadságnak jelölünk és a hozzá tartozó munkarend szerinti munkaidő sor üres, tehát nem tartalmaz óraszámot, akkor mentéskor erre vonatkozó figyelmeztető üzenetet kapunk: "Betegszabadságos napnál hiányzó munkarend szerinti munkaidő óraszám! Kitöltés hiányában nem kerül kiszámításra a betegszabadságra járó díjazás!"

Amennyiben egy napot fizetett szabadságnak jelölünk és a hozzá tartozó munkarend szerinti munkaidő sor üres, tehát nem tartalmaz óraszámot, akkor mentéskor erre vonatkozó figyelmeztető üzenetet kapunk: "Fizetett szabadságos napnál hiányzó munkarend szerinti munkaidő óraszám! Kitöltés hiányában nem kerül kiszámításra a szabadságra járó díjazás!"

A számfejtés algoritmusáról itt olvashatunk a 2009. évre illetve a 2010. évre vonatkozóan:

A mezők kezdő értéke munkanapon, pihenőnapon, munkaszüneti napon  a BerJelenIvKodTetel.Kezdoertek alapján. A kezdő értékeket felülbírálják a SzemelyJogvTavollet táblában található beállítások.

Ha (a cég tb kifizetőhely és) van olyan pénzbeli ellátás, amelyhez nem tartozik számfejtés, és a pénzbeli ellátás minden napja a most felveendő számfejtés dátumtartományába esik, akkor a pénzbeli ellátás napjaiból a naptárban ennek megfelelő napokat generál a program.

Ha van olyan keresőképtelenség, amelynek napjai a számfejtés dátumtartományába esnek, de nem tartozik hozzájuk pénzbeli ellátás, ezekre a napokra "másik számfejtésben szereplő nap" típusú napot generál a program.

 

A táblázat oszlopai:

Napok meghatározása

 

Naptári napok

 

Összesen

 

"Ledolgozott napok"  

A táblázat a 2010.08.01. utáni egyszerűsített foglalkoztatás típusú jogviszonyokban jelenik meg.

A táblázat oszlopai:

Naptól

A munkavégzés kezdő napja.

Napig

A munkavégzés utolsó napja.

Összes ledolgozott óra

Az adott napokon ledolgozott órák száma.

Műszakpótlék óraszám

Az előző mezőben megadott időből azon órák száma, amelyre műszakpótlék jár a dolgozónak.

Túlmunka óraszám

Az összes ledolgozott óra mezőben megadott időből azon órák száma, amelyre túlmunka pótlék jár a dolgozónak.

Munkaszünenti napi óraszám

Azon órák számával kell feltölteni, amennyire a munkavállaló jogosult. Munkaszüneti napi pótlék 7-21 óráig jár.

Vasárnapi  óraszám

Az összes ledolgozott óra mezőben megadott időből azon órák száma, amelyre vasárnapi bérpótlék jár a dolgozónak.

Délutános óraszám

Az óraszám mezőben megadott időből azon órák száma, amelyre délutános bérpótlék adható a dolgozónak, amennyiben kedvezőbb az Mt.-ben megfogalmazottaktól.

Éjszakai óraszám

Az összes ledolgozott óra mezőben megadott időből azon órák száma, amelyre éjszakai pótlék jár a dolgozónak.

Összeg (pótlék nélkül)

A kifizetett bruttó munkabér éjszakai pótlék nélkül.

Műszakpótlék

Műszakpótlékra jogosító órák * egy órára jutó összeg (összeg / összes óra) * műszakpótlék százaléka (bérkonstansból).

Túlmunka pótlék

A Túlmunka pótlék összege.

Munkaszüneti napi pótlék

A munkaszüneti pótlék mezőbe írt óraszám alapján kalkulált pótlék összege.

Vasárnapi pótlék

A  vasárnapi pótlék összege.

Délutáni pótlék

A  délutáni pótlék összege.

Éjszakai pótlék

Az  éjszakai pótlék összege.

Számított közteher

Közteher összege.

"Költség részletezés"  

"Költség részletezés" táblázat

A jelenléti ív táblázattal együtt megjelenő táblázat. A táblázat az adott hónap fizetett óráira vonatkozik. Itt adható meg, ha más költséghelyre / témaszámra / pozíciószámra szeretnénk könyvelni a bérköltséget. Az itt megadott időtartamra jutó bért az itt megadott költséghelyre ... könyveli. Az azonos "Jelenléti ív kód"-dal vagy "Ledolgozott idő típus"-sal felvett sorokban a megosztandó óráknak azonosaknak kell lenni és az azonos típusú sorokba felvett óráknak meg kell egyeznie a megoszatndó órákkal. Ha a bérszámfejtés paraméterben százalékos megosztást állítunk be, akkor a megosztandó mindig a 100% és a soroknak a 100%-ot kell kiadni.

Ha a táblázatban módosítunk ez a jogcímek és gyűjtők szétbontását eredményezi, ezért a számfejtést újra kell számolni. Ekkor a számfejtés megváltozhat, illetve a költségmegosztás fülre korábban felvett adatok törlődnek. Munkaviszony /Egysz. fogl. - alkalmi munka jogviszony esetén átemelésre került a Jelenléti ívből a K.hely - k.viselő f.szám /költséghely/témaszám/pozíciószám.

Ledolgozott nap esetében a Normál munkaidő vagy a napra felvett más idők oszthatók meg, ekkor nem hagyható üresen az idő típus. Minden más naptípusnál üres idő típussal a munkarend szerinti munkaidő sorban szereplő óraszám osztható meg, kitöltött idő típussal pedig a napra felvett egyéb órák.

A táblázat oszlopai:

Óra

A sorban megadott költséghely / témaszám / pozíciószámra könyvelendő órák száma.  A bérszámfejtés patraméterben adható meg, hogy órák vagy százalékok alapján szeretnénk megosztani a költségeket.

(Régebben, mikor nem kellett az összes órák megadni a gridben, így számolt a program: A program először azokat a megosztásokat számolja ki, amelyekben meg van adva nap típus vagy idő típus (vagy mindkettő) A fennmaradó órákat osztja meg az üres nap típussal és üres idő típussal felvett megosztásokra, a maradékot pedig a személyben felvett költséghely ... - re könyveli. )

Százalék

A sorban megadott költséghely / témaszám / pozíciószámra könyvelendő százalék. Akkor tudjuk százalékban megadni a megosztást, ha a KtgOsztasSzazalekban kódú konstans értéke 1 (a bér paraméter konstans fülön adható meg.)

Dátumtól

Ha megadunk dátumtartományt, akkor a felvett megosztás ebben a dátumtartományban lesz érvényes, az ebbe tartozó napokhoz/időkhöz tartozó órákat osztja meg a megadott arányban a program. Ha nincs megadva dátum akkor a szabály az egész számfejtésre vonatkozik.

Dátumig

 

Jelenléti ív kód

A naptárban beállított kódok választhatók, amelyek ezálltal megosztásra kerülnek.(Pl.: Betegszabadság)

Ledolgozott idő típus

Az órákban megadott ledolgozott ídő megadására szolgál. (Pl.: Állásidő)

Megosztandó órák

A sorban megadott dátumtartományban, a megadott jelenléti ív kóddal, ledolgozott idő típussal szereplő órák száma. A megosztandó összeg (Óra/Megosztandó órák) részét könyveli a program az adott költséghelyre. A mező nem jelenik meg a felületen ha a megosztás százalékos, (ekkor a megosztandó órák mezőbe a háttérben mindig 100 kerül).

K.hely - k.viselő f.szám kód

Főkönyvi szám választás szám alapján, amely másodlagos könyvelési főkönyvi számra kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

K.hely -  k.viselő f. szám név

Főkönyvi szám választás név alapján, amely másodlagos könyvelési főkönyvi számra kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

Költséghely kód

Költséghely választás kód alapján, amely költséghelyre kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

Költséghely név

 

Témaszám kód

Témaszám választás kód alapján, amely témaszámra kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

Témaszám név

 

Pozíciószám kód

Pozíciószám választás kód alapján, amely pozíciószámra kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

Pozíciószám név

 

"Összeg"  

táblázat

A táblázat oszlopai:

Jogcím kód

Sorbeli összeg jogcímének kiválasztása jogcímkód alapján.

Jogcím név

Sorbeli összeg jogcímének kiválasztása jogcímnév alapján.

Deviza

Sorbeli összeg devizaneme.

Mennyiség

A mennyiség, alap, százalék mezők segítségével kiszámolhatjuk a számfejtendő összeget. Ha az alap és a százalék nem üres, akkor a mennyiség módosításakor az összeg is módosul, az összeg módosítása pedig módosítja a mennyiséget. Ha a Személy/Jogviszony/Díjazás fülön a Rendszeres bérelem táblázatba "Számfejtésben megadható" típussal veszünk fel összeget, az nem számfejtődik automatikusan, hanem új számfejtés felvételekor ide a számfejtés összeg táblázatba kerül át, ahol módosíthatjuk.

Alap

A mennyiség, alap, százalék mezők segítségével kiszámolhatjuk a számfejtendő összeget

Százalék

A mennyiség, alap, százalék mezők segítségével kiszámolhatjuk a számfejtendő összeget

Összeg

Sorbeli jogcímre vonatkozó összeg.

Irányadó időszak

Dátumtartománnyal megadható a sorbeli jogcímen elszámolt összeg elszámolási időszaka.

K.hely - k.viselő f.szám kód

Főkönyvi szám választás szám alapján, amely másodlagos könyvelési főkönyvi számra kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

K.hely -  k.viselő f. szám név

Főkönyvi szám választás név alapján, amely másodlagos könyvelési főkönyvi számra kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

Költséghely kód

Költséghely választás kód alapján, amely költséghelyre kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

Költséghely név

 

Témaszám kód

Témaszám választás kód alapján, amely témaszámra kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

Témaszám név

 

Pozíciószám kód

Pozíciószám választás kód alapján, amely pozíciószámra kerül feladásra a sorbeli számfejtési adat.

Pozíciószám név

 

 

 

Számlaszám

A program azt a vevő számlát mutatja meg a mezőben, amelynek kapcsolódó eseményéhez a számfejtés összeget kapcsoltuk. A kapcsolódó eseményben és a számfejtésben az összeg azonos kell legyen.

"Ledolgozott napok" táblázat

A táblázat oszlopai:

Naptól

 

Óraszám

 

Kifizetett összeg

 

Számított közteher

 

Beragasztott közteher

 

Mezőleírások

Összes ledolgozott óra