A "Számfejtés" funkció segítségével végezhetjük el a bérszámfejtés adatainak a kiszámítását.
- Adatbevitel fül -
- Megjegyzés fül -
- Számfejtés fül -
- Algoritmus fül -
- Költségmegosztás fül -
- Átváltás fül -
Mentéskor ha a szerződés mezőben az "Új szerződés felvétele" van kiválasztva akkor a SzemelyJogvSzerzodes táblába a program felveszi az új szerződést. A dátumok a számfejtés összeg táblában megadott dátumok lesznek, azt pedig hogy biztosítottá válik a személy vagy nem annak alapján dönti el a program, hogy a díjazás a minimálbér 30-ad részét meghaladja vagy nem.
A funkció módosító, vagy lekérdező üzemmódban való indításakor korlátozásra kerülhetnek a bal oldali keresőben megjelenő bizonylatok a felhasználó számára megengedett témaszámok és pozíciószámok szerint. Ezeket a korlátozásokat a Projektkezelés modulban (annak megléte esetén) a Projekt jogosultság funkcióban lehet beállítani!
Több érvényes számfejtést nem lehet 1 napra felvenni. Ervényes számfejtés, amelynél a számfejtett mezőben: Lezárt, Számfejtett, Nem.
A munkaidő nyilvántatásban szereplő munkaidő és költségmegosztás adatok átemelésre kerülnek számfejtés felvételekor.
Lehetőség van adott hónap meghatározott naptári napjait "átteni" egy későbbi számfejtésbe
Erre akkor lehet szükség, ha a dolgozó például a hónap végén beteg volt, de az igazolásiat erről még nem adta le a számfejtés időpontjáig.
Ilyenkor számfejtési naptárban a Nem fizetett távollét soron két jelenléti ív kód jelölése közül választhatunk:
(Y) Másik számfejtésben szereplő nap
(W) Másik számfejtésben szereplő nap (létszámba nincs)
- (Y) Másik számfejtésben szereplő nap jelölése -
A két jelölés létszám számítás szempontjából tér el egymástól. (Y) jelölés esetén a személy ezekre a napokra mind a KSH, mind a Rehabilitációs hozzájárulás szempontjából létszámva fog számítani (függetlenül attól, hogy a későbbi számfejtésben a tényleges jelenléti ív kód jelölés esetén hogyan számított volna), míg a (W) jelöléssel ezekre a napokra nem fogja a program létszámba számítani.
Attól függően használjuk, hogy pl. egyéb nem hivatalos háttér információk alapján döntésünk szerint a számfejtéskor még igazolatlan napok később, a statisztikai létszám szempontjából minek fognak minősülni.
Például, ha tudjuk már a 20 napja távollévő dolgozó szinten biztos át fogja lépni ezekkel a napokkal az egy hónap távollétet, akkor a „(W) - Másik számfejtésben szereplő nap (létszámba nincs)" jelölést használjuk. Ha kezdődő betegségről van szó, akkor az "(Y) Másik számfejtésben szereplő nap" jelölést használjuk.
A következő hónap számfejtésében a Másik hónap művelettel van lehetőségünk bekapcsolni a korábbi időszakot, majd rögzítenünk - már a megkapott igazolás alapján - a távollét okát.
- Másik számfejtésben szereplő nap későbbi számfejtésbe kapcsolása -
Egysz. fogl. - alkalmi munka jogviszonos személy adatok számfejtéshez, beküldhetők SOAP-on keresztül is. Részletes SOAP leírás, és wsdl fájl itt (Illesztés = Ber) olvasható. (Személy, számfejtés dátuma, ledolgozott napok adatok napjai és óraszámai)
A művelettel a személyhez felvett Teljesítménybér munkalapok alapján számfejtés összeget generálhatunk. Ha egy személyhez az adott hónapban van teljesítménybér munkalap rögzítve, akkor számfejtés felvételekor az ezek alapján számított összegek a számfejtésbe automatikusan bekerülnek. Ha ezt a felhasználó törölte, (vagy a számfejtés rögzítése után vették fel a teljesítménybér munkalapokat) akkor a művelettel újra begenerálhatjuk az összegeket.
A művelettel a számfejtés állapotát módosíthatjuk. A lehetséges állapotok: Nem / Számfejtett / Lezárt / Érvénytelen.
Jelenlegi állapot
Választható
Számfejtés újra számolás
Nem
Számfejtett
+
Számfejtett
Lezárt, Érvénytelen
-
Lezárt
Nem, Számfejtett, Érvénytelen
-
Érvénytelen
Nem, Számfejtett, Lezárt
-
Egy jogviszonynak egy hónapon belül csak egy olyan számfejtése lehet amely nem Érvénytelen állapotú. A "Nem" számfejtett számfejtések nem számítanak sehová (akkor sem, ha a számfejtés fülön ott maradtak az összegek).
A művelettel ki/be kapcsolhatjuk a módosító és lekérdező üzemmódban megjelenő ablakot, amely a főkönyvből a bizonylatra vonatkozó könyvelési sorokat jeleníti meg, ha a bérszámfejtés feladás a pénzügyi évben Bizonylatonként-ra van állítva. Ha a pénzügyi évben be van állítva az automatikus feladás, akkor a felvett bizonylatok könyvelése módosító vagy lekérdező módban azonnal megtekinthető. A művelet kiválasztásának hatására megjelenő ablak részletes leírása az alábbi helyen található: Főkönyvi napló lekérdezés.
Művelettel felvehetők külön fülre azok a hónapok illetve a hónapoknak a napjai, amelyekben az adatbevitel fülön a naptárban a nem fizetett távollét sorban a másik számfejtésben szereplő nap van jelölve (Y) vagy (W). Arról, hogy mikor lehet szükség másik számfejtésben szereplő nap jelölésére, itt és itt olvasható.
•Hóvégi (naptáras) számfejtés esetén a már meglévő számfejtés napjait felülírja azzal, ami a pénzbeli ellátásból következik (táppénz, gyáp, csed, gyed jelölés), és összekapcsolja a számfejtést és a pénzbeli ellátás(oka)t.
•Táppénz és gyáp ellátásoknál lehetőség van hóközi számfejtés esetén a művelettel automatikusan összekapcsolni a számfejtést az addig az időpontig még le nem számfejtett és a számfejtés dátumálnál korábbi pénzbeli ellátásokkal. Így van lehetőség a hóvégi számfejtés előtt felvenni és leszámfejteni, majd kifizetni az ellátásokat. A napok ellátás szerinti jelölése ettől függetlenül a hóvégi számfejtésben történik
A művelettel a termelésben rögzített (Gyártási adatok rögzítése funkcióban vagy PDA-n keresztül) munkavégzés óráinak újraajánlása történik meg a termelés Munkalapban található költséghely, témaszám, pozíciószám szerinti bontásban.
A művelet módosító módban akkor választható ha a számfejtés állapot: "Nem" vagy "Számfejtett". Indításakor egy panelen megadható a számfejtés hónapjába (hónapjaiba) eső dátumtartomány. Az OK gomb megnyomásakor a megadott dátumtartományban minden újra ajánlódik a keresőképtelenség, jelenléti ív, munkaidő nyilvántartás, munkarend, naptár ... alapján, mintha most vennénk fel a számfejtést.
A művelet módosító módban választható. A szűrésben szereplö (képernyőn megjelenő) összes számfejtést módosítja. A lezárt állapotot módosíthatjuk vele számfejtettre, illetve a bevallás dátumot módosíthatjuk (törölhetjük).
A számfejtés naptár műveletben lehetőség van a számfejtési naptár megjelenítését megváltoztatni. A művelettel be tudjuk kapcsolni, hogy az alapértelmezett beállításokkal lássuk a felületet.
A költségmegosztás fülön az egyik jogcímhez vagy gyűjtőhöz leszámfejtett összeg nem egyezik meg a jogcím megosztás vagy a gyűjtő megosztás táblázatban felvett összeggel.
Ha a program talál olyan napot a pénzbeli ellátásban amely nem tartozik számfejtéshez, vagy olyan korábbi számfejtésben lévő napot, amelynek "másik számfejtésben szereplő nap" a típusa, akkor a következő üzenetet jeleníti meg: "Kívánja az eltérő időszakot is számfejteni?" A panelen két pipával szabályozhatjuk, hogy csak a pénzbeli ellátásokat vagy minden napot jelen számfejtéshez szeretnénk-e kapcsolni: "Eltérő időszak pénzbeli ellátásainak számfejtése" és Eltérő időszak nem számfejtett napjainak számfejtése".
Ha olyan napot kell számfejteni a pénzbeli ellátás alapján, amelynek típusa nem "másik számfejtésben szereplő nap" ezt a következő hibaüzenettel jelzi a program: "A számfejtendő pénzbeli ellátás napjai már másik számfejtésben szerepelnek."
Ha a jogcím a 146 jogcímcsoportba tartozik és az összeg <= (hónapok * Minimalber + napok * Minimlabenr / 30 ) * 0,3 akkor "Nem megfelelő jogcímet választott, a személy nem biztosított" figyelmeztetést kell megjeleníteni.
Ha a jogcím a 147 jogcímcsoportba tartozik és az összeg > (hónapok * Minimalber + napok * Minimlabenr / 30 ) * 0,3 akkor "Nem megfelelő jogcímet választott, a személy biztosított" figyelmeztetést kell megjeleníteni.
Ha a számfejtésben szerepel a 146 és 147 jogcímcsoportba tartozó jogcím is, akkor "A személy nem lehet egyszerre biztosított és nem biztosított is." figyelmeztetést kell megjeleníteni.
Az Adatbevitel fülön a költségrészletezés táblában ha a Ledolgozott idő típus van megadva, akkor nem szabad több órát megadni mint az ehhez az idő típushoz tartozó órák (és ezek csak a rendes munkaidőn felüli idők lehetnek), a jelenléti ív kódot tartalmazó sorokban szereplők pedig nem lehetnek több mint a munkarend szerinti munkaidő.
Munkaviszonyos naptáras számfejtés esetén a program ellenőrzi a munkarend szerinti munkaidő sort, ha üres akkor kiírja a hibaüzenetet. (Például akkor fordulhat ilyen elő, ha a személy törzsben a munkaidő táblázat nincs kitöltve.)
Az alkalmi munka időtartama nem haladhatja meg egybefüggően az 5 napot, egy naptári hónapon belül a 15 napot, egy naptári éven belül a 90 napot. Az idénymunkáknál az időtartam nem haladhatja meg egy naptári éven belül a 120 napot (ebbe a 120 napba az alkalmi munka is beleszámítandó).
A program típusonként ellenőrzi, hogy egy típusú időhöz minden sorban ugyanannyi legyen a megosztandó órák száma és az órák száma az ilyen típusú sorokban összesen kiadja ezt a számot. Ha az órák száma kevesebb, akkor rákérdez, hogy a maradék órákat felvegye-e általános költséghellyel.
A program mentés előtt ellenőrzi, ha aszemély folyamatos munkarendben dolgozik, hogy van-e olyan pihenőnap amely betegszabadság nappal szomszédos és amelynek típusa nem "B". A pihenőnap típusának módosítása akkor szükséges, ha a betegszabadság naptári napjaira is szükségünk van. Ez mindig így van, ha cégünk TB kifizetőhely, illetve akkor is ha a 30 napon túli keresőképtelenség miatt csökkenteni kell a szabadságnapok számát.
. A figyelmeztetés arra irányul, ha az adatbevitel táblázatban olyan napot, illetve intervallumot rögzítünk, amely már egy korábbi számfejtésben szerepel. A többszörös kifizetések elkerülése miatt van rá szükség.
Abban az esetben, ha a jövedelem kifizetése utalással történt, a számfejtést csak akkor lehetséges törölni, ha ezt megelőzően az átutalási megbízás is törlésre kerül.
Ellenőrzésre kerül, hogy a beírt időszak dátum a jogviszony kezdete és a vége közé esik-e. A mező kitöltésének akkor van jelentősége a 8-as lap ("Jogviszonyra vonatkozó adatszolgáltatás" ) és a számfejtés a jogviszony végét követő időpontban történik. Ekkor a bevallásban a "Jogviszonyra vonatkozó adatszolgáltatás" lapon annak az időszaknak a dátumai fognak szerepelni, amely időszakba az itt megadott dátum esik.
Ha munkaviszonyos naptáras számfejtés kerül generálásra, akkor ellenőrzi a program a rögzítés gomb megnyomása után, hogy van-e korábban olyan "Másik számfejtésben szereplő nap (Y) vagy (W)", amely nincsen leszámfejtve.
Csak figyelmeztés, ami után elkészül a számfejtés.
Ellenőrzésre kerül, hogy a beírt időszak dátumtartománya tartalmaz-e a naptári éven kívül eső dátumot is. Erre pl. megbízásos jogviszony esetén lehet szükség, mert a '08-as bevallásban a naptári éven átívelő időszakokat a bevallás naptári évenkénti megbontásban kéri. A vizsgálat csak azoknál a jogcímeknél történik, ahol a számfejtés dátumán a jogcímben a BerJogcimTetel.Premium = 1
Ellenőrzésre kerül a számfejtésekben az Y/W - másik számfejtésben szereplő nap - jelenívkóddal jelölt napok utólagos módosítása. Ha utólag egy olyan Y/W jelenívkódot szeretnék módosítani, amely már egy másik számfejtésben bekapcsolásra került, a program figyelmezetet erre és meggátolja a rögzítést. A figyelmeztető üzenet kiírásában szerepel annak a számfejtésnek a dátuma, ahova az adott nap/napok bekapcsolásra kerültek. Ebben az esetben azt a számfejtést szükséges előbb módosítani ahova bekapcsolásra került. Ennek az az oka, hogy egy naptári napra vonatkozóan nem lehetséges az Y/W kivételével 2 különböző jelölés, mert ez azt jelentené, hogy ugyanazon a naptári napon a dolgozó pl. kétféle távolléten volt.
Bizonyos központi beállítások hiányában - pl. új minimálbér - nem lehetséges a számfejtés. Ezzel elkerülhető, hogy pl. az új minimálbér hiányában valamilyen azzal összefüggő adat helytelenül kerüljön kiszámításra. A központi beállítások meglétéről és így az új évben történő számfejtés lehetőségéről a súgóban tájékozódhatnak a Bérszámfejtésen belül a Jogi környezet mappában az aktuális új évet nézve.
Ha egy személynek több jogviszonya van, és egy napra több számfejtése is felvételre kerül, például munkaviszony és egy vagy akár több megbízás. Ebben az esetben, hogy megfelelő mértékben számolja a program a kedvezményeket és levonásokat, a legelőször berögzített, azaz legkisebb sorszámú számfejtést kell először leszámfejteni, a program erre figyelmeztet és nem történik meg a számfejtés kiszámítása.
Ha egy számfejtésbe szülői szabadság kerül jelölésre, amely a Személy / Jogviszony / Díjazás fülön nem került felrögzítésre a Tartós távollét táblázatban, akkor a program erre figyelmeztet. A jogosultság ellenőrzése a Tartós távollét táblázatba való felrögzítés során történik meg, annak elmentésekor.