Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Mezőleírások

Jogviszony

Nem módosíthatóan megjelenik, hogy mely jogviszonyra vonatkozik a fül.

Megjegyzés

Nem módosíthatóan megjelenik, az általános fülön bevitt megjegyzés.

Jogviszony kezdete

Nem módosíthatóan megjelenik, hogy a vonatkozó jogviszony kezdete.

Jogviszony vége

Nem módosíthatóan megjelenik, hogy a vonatkozó jogviszony vége.

"Díjazás - Időbér" táblázat

A táblázatban a havi munkabér, díjazás és annak változásai szerepelnek. Az ide felvett összegeket arányosítja a program a számfejtésben lévő naptár alapján. A Diákszövetkezet tagja és a Nyugdíjas szövetkezet tagja jogviszonyok esetén csak tájékoztató jelleggel lehet ide felvenni az adatokat, a számfejtés nem számol vele.

A táblázat oszlopai:

Dátumtól

Ezzel a funkcióval adhatjuk meg, hogy a dolgozónak mely dátumtól mennyi az alapbére és/vagy az órabére.

Dátumig

Az utolsó nap, amikor még érvényes a megadott bér összege.

Bértípus

Választható típusok: Egyszerűsített foglalkoztatás esetén órabér a többi jogviszony esetén Havi bér, Órabér és Ledolgozott naponként(ugyanaz mint a havi bér csak nem számít bele a távolléti díjba) választható.

Havi bér / Összeg

A személy alap bére amely alapján történik a számfejtés.

 

 

 

Alap órabér

Órabéres jogviszony esetén az egy órára járó bruttó jövedelem beviteli mezője.

Személyi alapbér

Órabéres dolgozó esetén van jelentősége a kitöltésének! A foglalkoztatói igazolás átadásánál, valamint az Igazolólap álláskeresési járadékhoz lista nyomtatásánál a szerződés szerinti havi jövedelem ezen mező alapján kerül kitöltésre, illetve TB kifizetőhelyek esetében, ha az ellátás számítását a szerződés szerinti jövedelem alapján kell számolni, akkor is ezen mezőbe írt összegből számítja a program.

Havibéres dolgozó esetén automatikusan ajánlásra kerül, megegyezik a Havi bér / Összeg mezőbe írttal.

 

 

 

 

 

Jogcím

A sorban megadott összeget ezzel a jogcímmel számfejti a program. Ha üres akkor "Havi bér" jogcímen számfejtődik, ha több azonos van megadva akkor azok összevonásra kerülnek.

Megjegyzés

A díjazásra vonatkozó megjegyzés(50 karakteren). A Személy lekérdezés funkcióban is látható az itt megadott szöveg.

"Számfejtendő bérelemek" táblázat

A táblázat oszlopai:

Dátumtól

Amely dátumtól kell kapja a jogviszonyban álló a bérelemet.

Dátumig

Amely dátumig kell kapja a jogviszonyban álló a bérelemet.

Jogcím

Jogcím választás, amely jogcím alapján számfejtődik a bérelem.

Számítási mód

Választható számítási módok: Díjazás százaléka, Díjazás százaléka állásidő nélkül, Rendszeres bérpótlék, Havi bér százaléka, Fix összeg, Ledolgozott napok, Díjazás százaléka állásidő nélkül, Jogcím csoport százaléka, Nettó összeg.  

A számítási módok leírása:

Díjazás százaléka: A személyi alapbér alapján megtörtént számfejtés megadott százalékát számfejti, függetlenül az ünnepnapoktól szabadságtól. A távolléti díj miatt eltérhet a személyi alapbértől.

Díjazás százaléka állásidő nélkül: A személyi alapbér alapján megtörtént számfejtés megadott százalékát számfejti állásidő nélkül, függetlenül az ünnepnapoktól szabadságtól. A távolléti díj miatt eltérhet a személyi alapbértől.

Rendszeres bérpótlék: Arányosodik a ledolgozott óra / Munkarend szerinti munkaidő arányában.

Havi bér százaléka: A személyi alapbér megadott százalékát számfejti, de csak a ledolgozott napokra eső részt.

Fix összeg: A megadott összeget simán leszámfejti.

Ledolgozott naponként: A megadott összeget megszorozza a napok számával amely napokon a Normál munkaidő, Túlmunka, Túlmunka (pihenőnapon), Rendkívüli munkavégzés pihenőidő pótlással és pótlás nélkül sorok valamelyikében van idő felvéve.  

Ledolgozott naponként (Távmunka nélkül): A megadott napi összegnek és a számfejtési naptárban csak a "sima" "Munkarend szerinti munkanap" jelenléti ív kóddal jelölt napok számának szorzata kerül kiszámításra a számfejtésben. Csak munkaviszony esetén használható.

Jogcím csoport százaléka: A sorban kiválasztott jogcímcsoportra számfejtett összeg százaléka.

Lehetőség van tetszőleges jogcímcsoport összeállítására is, azaz meghatározhatjuk, hogy mely jogcímek tartozzanak a beállított jogcímcsoportba. Ehhez 3 db "Definiálható jogcímcsoport" megnevezésű jogcímcsoport áll rendelkezésünkre. A beállítást a Bérszámfejtés paraméter Jogcímek fülén tudjuk megtenni.

Számfejtésben megadható: A sorban felvett jogcímet nem számfejti automatikusan a program, hanem a számfejtés felvételekor a Számfejtés Összeg táblázatba emeli át, ahol módosíthatjuk, kitölthetjük.

Megbízásos jogviszony esetén egy extra működés érhető el ezzel a számítási móddal: ha az Összeg mező kitöltésre került, akkor a Számfejtés Összeg táblázatába beajánlásra kerülnek az alábbiak, amennyiben a számfejtés dátuma a hónap utolsó napja vagy a szerződés záródátumára esik:

Mennyiség = 1

Alap mezőben a megadott összeg

Irányadó időszak: kezdete a hónap első napja, vagy ha a szerződés kezdete későbbi akkor az a nap, a vége a számfejtés dátuma

A Százalék mezőbe tetszőleges értéket megadva az Összeg kiszámításra kerül a sorra vonatkozóan, és minden új sor felvételekor ajánlásra kerülnek az adatok egészen addig, amíg a 100%-ot el nem érjük.

Munkanapra, szabadságra: A munkarend szerinti munkaidő sorban lévő órákkal súlyozva a napokat a (Ledolgozott nap + Fizetett szabadság + Fizetett távollét sorban lévők) / Összes nap  arányban adja a hónapra az itt megadott összeget.

Távmunkavégzés napjaira: A megadott napi összegnek és a számfejtési naptárban a "Munkarend szerinti munkanap (távmunkavégzés)" jelenléti ív kóddal jelölt napok számának szorzata kerül kiszámításra a számfejtésben. Csak munkaviszony esetén használható.

Távmunkavégzéssel arányos havi összeg: A megadott havi összeg kerül arányosításra. A számfejtési naptárban "Munkarend szerinti munkanap (távmunkavégzés)" jelenléti ív kóddal jelölt napok száma van a számlálóban, valamint az összes munkanap van a nevezőben (órabéresek esetén a hétköznapra eső munkaszüneti napot is tartalmazza a nevező). Csak munkaviszony esetén használható.

 

 

 

Százalék

A számítási mód mezőhöz kapcsolódóan, ha díjazás százaléka vagy havi bér százaléka van kiválasztva (ezekben az esetekben aktív), akkor megadhatjuk a százalékos mértéket.

Összeg

A számítási mód mezőhöz kapcsolódóan, ha rendszeres bérpótlék, fix összeg vagy ledolgozott napok van kiválasztva, akkor megadhatjuk az összeg mértéket. Ledolgozott napok esetben az itt bevitt összeg van szorozva a számfejtés bevitelben a naptárba bevitt munkanapok számával. Ha a számítási mód = "Számfejtésben megadott" akkor az összeg a számfejtésben az alap mezőbe kerül át.

Devizanem

 

Távolléti díjba számít

Távolléti díj számításba a sorbeli rendszeres bérelem bele számítson-e vagy sem.

Minimum összeg

A sorbeli juttatás minimum mértéke. 

Maximum összeg

A sorbeli juttatásnak a cég cafeteria szabályzatában meghatározott éves határa.

Biztosítási pénztár

Ha a jogcím a BiztPtOns, BiztPtEg vagy BiztPtNyugd jogcím csoportba tartozik akkor aktív a mező és választhatók az Önkéntes pénztárak. Ebben az esetben kötelező megadni.

"Munkaidő" táblázat

A táblázat oszlopai:

Dátum

A rendezettség dátum csökkenő.

Típus

Teljes munkaidő, Részmunkaidő

Heti munkaidő

 

Beosztás szerinti napi munkaidő

A program a jelenléti ívben a munkaidő megajánlásakor használja.

Szerződés szerinti napi munkaidő

A program az ide beírt értéket használja a számításokkor. Számfejtés\Naptár jelenléti ívből való átemelésekor az ide beírt óraszám fog bekerülni a munkarend szerinti munkaidő sorba, ha nem pihenőnap vagy ledolgozott nap van kiválasztva, illetve a pótlék számítás nem Naptár és átlagos munkaidő.

Ebédidő [perc]

A program az ide beírt percet a jelenléti ívben bevitt érkezés időponthoz hozzáadja és a számfejtés adatbevitel fülén lévő naptárba is az ide beírt perccel kevesebb munkaidőt emel át.

Túlmunka elszámolás

Havonta / Kéthavonta / Negyedévente / Négyhavonta / Félévente / Évente. A program azt vizsgálja, hogy a Számfejtés bevitel Idő részletezés táblázatában a Túlmunka mínusz a Túlmunka miatti szabadidő típussal felvett órák egyenlege pozitív vagy negatív. Ezt az itt beállított dátumokon nézi, mindig naptári dátumon, tehát kéthavi esetben például minden  páros hónap végén, negyedéves esetben a naptári negyedév utolsó napján történő számfejtéskor. A közbeeső számfejtésekkor a program a ténylegesen ledolgozott időt fizeti ki havi alapbérrel, és az időszak végén, ha összességében a túlmunka több mint a túlmunka miatti szabadidő, akkor ezt a többletet számfejti túlmunka jogcímen.

Munkaidőkeret esetén az itt beállított hónapok számában lévő munkanapok száma * az átlagos napi munkaidővel jelenti a munkaidő keretet és a munkaidő keret szerinti utolsó hónap számfejtésekor a naptárba a plusz órák beajánlódnak túlmunkaként.

Elszámolás kezdete

A túlmunka elszámolás mezőbe bevitt értéket az itt beállított hónaptól kezdve számolja a program.

Eltérő munkaidő

A mező azt szabályozza, hogy a dolgozónak hogyan kell számfejteni a távolléti díjat. Igaz esetén a program kiszámítja az irányadó időszak adatai alapján a távolléti díjnövekményt, ez a számfejtés algoritmus fülén látható.

Munkabér számítása munkaidőkeret vége előtt

A mezővel a munkaidőkeret esetében a bér és túlmunka számítását szabályozhatjuk. Az alábbi négy munkaidőkeret számítási algoritmus közül van lehetőség választani, amelyek működéséről bővebb leírás ide kattintva olvasható:

Ténylegesen ledolgozott bér (ez a jó normál esetekre)

Elszámolási időszak közben havi bér

Automatikus túlóra számítás

Csak pótlékelszámolás az időszak végén

"Pótlék adatok" táblázat

A táblázat oszlopai:

Dátumtól

Amely dátumtól kell kapja a jogviszonyban álló a pótlékot.

Dátumig

Amely dátumig kell kapja a jogviszonyban álló a pótlékot.

Műszakpótlék

Ha a számfejtés bevitel naptárában az idő részletezés táblázatba Műszakpótlék típussal veszünk fel adott naphoz adott órákat, akkor a pótlékot a bevitt százalék alapján számfejti a program.

Délutános

A mező alapértelmezetten nem látható.

Ha a számfejtés bevitel naptárában az idő részletezés táblázatba Délutános típussal veszünk fel adott naphoz adott órákat, akkor a délutános pótlékot a bevitt százalék alapján számfejti a program.

Éjszakai

Ha a számfejtés bevitel naptárában az idő részletezés táblázatba Éjszakai típussal veszünk fel adott naphoz adott órákat, akkor az éjszakai pótlékot a bevitt százalék alapján számfejti a program.

Vasárnapi pótlék

 

Hétk. túlmunka

 

Készenléti díj

Ha a számfejtés Idő részletezés táblázatba Készenléti díj típussal veszünk fel egy sort, akkor az abban szereplő időt a távolléti díjjal és az itt megadott százalékkal megszorozva számítja a program.

Ügyeleti díj

 

Rend. mv. szabadidő pótlással

Ha a számfejtésben a ledolgozott nap típusa "Rendkívüli munkavégzés pihenőidő pótlással", akkor az itt megadott százalékú pótlékot számít a program.

Rend. mv. szabadidő pótlás nélkül

Ha a számfejtésben a ledolgozott nap típusa "Rendkívüli munkav. pihenőidő pótl. nélk.", akkor az itt megadott százalékú pótlékot számít a program.

Pihenőnapi mv. pihenőnap pótlással

A számfejtés ledolgozott idő részében a hasonló nevű pótlék mértékét szabályozhatjuk itt.

Pihenőnapi mv. pihenónap pótlás nélkül

A számfejtés ledolgozott idő részében a hasonló nevű pótlék mértékét szabályozhatjuk itt.

Számítás alapja

174 óra / Naptár és átlagos munkaidő / Munkarend szerinti munkaidő. Első esetben az egy órára jutó pótlék alapját úgy számítjuk, hogy a havi bért 174-gyel osztjuk, második esetben úgy, hogy kiszámítjuk, az adott hónapban lévő munkanapok és napi munkaidő szorzatát és ezzel osztjuk a havi bért.

(A második eset működésének feltételei:

- Pótlék számítás alapja: naptár és átlagos munkaidő

- Átlagos napi munkaidő eltér a napi munkaidőtől (heti 40 óra, napi 12 óra átlagosan napi 8 óra)

- Túlmunka elszámolása nem havi.

Nem csak a pótlékot, hanem a túlmunkáért járó díjazást is így számolja a program.)

A harmadik esetben a számfejtés naptárába bevitt munkarend szerinti munkaidővel (első sor) számol a program, a havi bért osztja ezzel a számmal.

"Munkarend"

A táblázat oszlopai:

Dátumtól

Amely dátumtól a személy ebben a munkarendben dolgozik.

Dátumig

Amely dátumig a személy ebben a munkarendben dolgozik.

Kód

A személyhez rendelt munkarend kódja.

Név

A munkarend neve.

"Tartós távollét" táblázat

A táblázatba azokban az esetekben vegyünk fel adatot,

- ha a cég nem TB kifizetőhely és a dolgozó tgyás-ra, gyed-re gyes-re megy vagy előre látható hosszabb táppénzre. Ekkor a számfejtésbe nem normál ledolgozott napok fognak ajánlódni, hanem az itt megadott távollétnek megfelelő. (TB kifizetőhely esetén a keresőképtelenséghez felvett pénzbeli ellátásból ajánlódnak az ilyen napok.)

- ha a cég TB kifizetőhely és a gyed vagy gyes ideje alatt ebben a jogviszonyban munkát vállal(ekkor ki kell pipálni a munka mellett mezőt is).

A táblázat oszlopai:

Dátumtól

A tartós távollét kezdetének dátuma.

Dátumig

A tartós távollét befejezésének dátuma.

 

 

Típus név

A távollét típusának nevét választhatjuk ki a megadott listából.

Hozzátartozó

A gyermek akire tekintettel CSED-en, GYED-en, GYES-en van a személy.

Munka mellett

Akkor kell bejelölni, ha a személy a GYED vagy GYES ideje alatt ugyanebben a jogviszonyban munkát végez. Ekkor a számfejtésbe normál napok (munkanapok, pihenőnapok ... ) kerülnek.

 

Jövedelemhányad" táblázat

A szerző vagyoni joga: a díjazáshoz való jog. A szerzőt művének bármilyen (akár jogos, akár jogellenes) felhasználása esetén – kifejezett ellenkező kikötés hiányában – díjazás (szerzői jogdíj) illeti meg. A gyakorlatban a nyilvánosságra hozatalhoz adott engedély tartalmilag tipikusan együtt jár a felhasználáshoz adott engedéllyel, amit a szerzők ellenérték fejében adnak meg. A díjazás mértékében a felek (a szerző és a kiadó, a színház, filmgyár stb.) szabadon állapodhatnak meg. A díjazás lehet egyösszegű, vagy meghatározható ún. jutalékos rendszerben (pl. az eladott példányok után). Munkaviszony alapján, munkaköri kötelezettség keretében alkotott mű (szolgálati mű) esetén a szerző személyhez fűződő és vagyoni jogaira speciális jogszabályi előírások vonatkoznak. Így például eltérő megállapodás hiányában a mű átadásával a vagyoni jogokat a szerző jogutódjaként a munkáltató szerzi meg. 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról Az szja tv. szerint egyéb jövedelemnek minősül a jogutódlás révén megszerzett szerzői jog, találmányból és szabadalmi oltalomból eredő jog gyakorlása esetében a bevételnek a jog gyakorlása érdekében felmerült, a magánszemélyt terhelő igazolt kiadást meghaladó része. (százalékos vagy tételes) Költségelszámolást azonban csak a személyes közreműködés - munkadíj részre számolható el. Ezért a rendszerben amennyiben Szellemi alkotás díja, személyes közreműk. bizt. jogcímen rögzíti az összeget a Személy/Jogviszony/Díjazás fül rendszeres jövedelemnél, lehetőség van erre tekintettel megadni azt is, hogy a beírt összegre nézve mennyi a munkadíj arány. Ezt a jövedelemhányad táblázatban adhatja meg. Az ide beírt munkadíj arányra fog vonatkozni tehát a jövedelemhányad - (költségelszámolás) is. Példa: Szellemi alkotás díja, személyes közreműk. bizt. összege 50 000 forint. A munkadíj aránya 50 % , a jövedelemhányad 90 % (azaz 10 % költséget számol el) 25 000 *0,9 +25000 lesz az adó és járulékok alapja = 47 500

A táblázat oszlopai:

Dátumtól

Érvényesség dátuma.

Dátumig

 

Rezsitérítés

Bedolgozói jogviszony esetén jelenik meg a mező.

Munkadíj aránya

Szerzői jog alapján jogviszony esetén jelenik meg.

Jövedelemhányad

Megbízás, Vállalkozási jellegű, Szerzői jog alapján, Találmány hasznosítása jogviszonyok esetén jelenik meg.

Önálló tevékenység költség összeg

A dátumtartományba eső számfejtésekben, ha olyan jogcímre kell számfejteni, amely önálló tevékenység és van lehetőség költség elszámolására, akkor az itt megadott összeget számolja a program költségként. (Akkor érdemes megadni, ha egy kifizetés van csak, és konkrétan tudható, hogy mennyi a levonandó költség.) A program a költségnyilatkozat nyomtatásakor innen veszi a költség összeget, a nyilatkozat dátumán érvényes tételből.

Költségtérítés elismert költség összeg

Költségtérítés jogcímen kifizetett összegeknél figyelembe vett költség összege. A dátumtartományba eső költségtérítések mindegyikénél ekkora összegű költséget vesz figyelembe a számfejtés. Az itt megadott összeget nyomtatja a adóelőleg számítás nyilatkozatára a prg (a nyomtatás dátumán érvényeset).