Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Navigáció: Vevők

Tételes (új típusú) előlegek kezelése

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Jogi háttér

2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról

59. § (1) * Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha a teljesítést megelőzően ellenértékbe beszámítható vagyoni előnyt juttatnak (a továbbiakban: előleg), a fizetendő adót pénz vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszköz formájában juttatott előleg esetében annak jóváírásakor, kézhezvételekor, egyéb esetben annak megszerzésekor kell megállapítani.

(2) * A jóváírt, kézhez vett, megszerzett előleget úgy kell tekinteni, mint amely a fizetendő adó arányos összegét is tartalmazza.

 

Tételes vevő előleg rendszer bemutatása

Az alábbiakban az a módszer kerül bemutatásra, mellyel

a pénzügyi teljesítés valóban csak a pénz beérkezését / kifizetését jelenti és a pénzügyi analitika, a főkönyv és az áfa bevallás az előlegszámla alapján készül,

az előlegfelhasználás a végszámlában számlatételként jelentkezik.

 

Áttérés a hagyományos előlegkezelésről a tételes (új típusú) előlegkezelésre

A hagyományos előlegkezelésről való áttéréshez az alábbi topic-ban készítettünk segítségül útmutatót.

Áttérés a tételes (új előleg) rendszerre

 

Az alábbiakban a tételes (új típusú) előlegkezelés működését fogjuk részletesen bemutatni:

Előlegszámla kiállítás

Előlegszámla kiállítására három lehetőséget kínál a program:

 

1.Előlegbekérőből - amennyiben a Machinátorból szeretnénk kiállítani az előlegbekérőt, majd az összeg megérkezése után előlegszámlát készíteni.

2.Előlegbekérő nélkül, egyből előlegszámla készítésének lehetősége (Új) - amennyiben előlegbekérőt nem, vagy nem a Machinátorból szeretnénk készíteni, hanem csak előlegszámlát kiállítani az összeg megérkezése után.

3.Előlegbekérő nélkül, egyből előlegszámla készítésének lehetősége, kifizetettségtől függetlenül (Új) - ha nem használunk bank, pénztár modulokat, így nem rögzítjük a pénzmozgásokat, csak számlázunk, vagy a pénzmozgások rögzítése időben a számlázás után történik, így az előlegszámla készítésekor még nincs a rendszerben felrögzítve a bank vagy pénztártétel.

 

A három verzió közül a Saját cím - Pénzügy paraméterekben választhatunk (alapértelmezetten az előlegszámla készítés előlegbekérőből történik.)

Előlegbekérő

Amennyiben az előlegszámlát előlegbekérőből készítjük, első lépésként Előlegbekérőt kell készítenünk a vevő számára.

 

Belföldi áfatartalmú forintban kiállított előlegbekérőt az Előlegszámla generálás - Vevők - Előlegszámla - Felvétel - funkcióval kell végrehajtanunk, devizás vagy külföldi áfatartalmú előlegbekérőt az Export előlegszámla generálás - Külkereskedelem - Export - Előlegszámla - Felvétel - menüponttal.

 

Előlegszámla felvétele

Előlegszámla felvétele

 

Az előlegbekérő tételei között adhatjuk meg azt, hogy milyen tétel szerepeljen az előlegszámlán és milyen áfatartalommal. Használhatunk 1 tételes előlegszámlát, amelyre "Előleg" vagy ehhez hasonló szövegezést írunk, vagy felsorolhatjuk - akár cikkszám választással - tételesen, amely termékekre, szolgáltatásokra az előleget bekérjük.

Előlegszámla nyomtatásánál, amíg nem történt meg a Teljesítés, a számla fejlécének a szövege "Előlegbekérő" lesz. (A TerhFejléc paraméterrel módosítható).

 

Kinyomtatott Előlegbekérő

Kinyomtatott Előlegbekérő

Részleges előlegfizetés kezelése

Az Előleg százalék mezőben azt lehet megadni, hogy a Végszámla hány százalékát fizetik ki előlegként. A végszámla kitöltésénél, ha előlegszámláról történik a kitöltés ez alapján kerül meghatározásra a végszámla tétel értéke. Pl.: Előleg tétel értéke 100 Ft és Előleg százalék: 50% esetén a Végszámlán 200 Ft fog szerepelni kitöltés után.

Az előleg összege megérkezik a Bankba / Pénztárba

A partner az előlegbekérőre fogja a bankba elutalni vagy / a pénztárba befizetni a pénzt.

 

Az áfa bevallás tekintetében az előlegszámla kiállítása jelenti a teljesítést, a banki, pénztári befizetés (az új rendszer szerint) nem kerül be az áfa bevallásba.

 

Bank/Pénztár tételrögzítés terhelési értesítő alapján (áfa bevallás az előlegszámlából)

Amennyiben a bank-, pénztártételben az Áfa megadása mező Előlegszámlában értéken áll, a bank-, pénztártételben nincs áfa blokk. Ekkor az Előlegbekérő mezőben megadott bizonylat bruttó értéke lesz a bank-, pénztártétel értéke és az áfa bevallás a kifizetett bekérő alapján készült számla áfa tartalma szerint kerül számításra.

 

Az Áfa megadása=Itt beállítással a hagyományos kapcsolódó tételes módszer működik, amit az új rendszer élesítése után kizárólag akkor használhatunk, ha vannak még a régi előlegkezeléssel létrehozott, ki nem egyenlített előlegbekérőink, új (a régi rendszerrel történő) előlegbekérő kiállítása ugyanakkor már nem lesz lehetséges, tehát ez az érték csak a régi rendszerrel készült előlegbekérők kifuttatásáig használható.

Amennyiben vannak még a régi módszerrel létrehozott előlegbekérőink és az Áfa megadása mező Itt értéket választjuk, a tétel generálásakor annyi tételt generál a program, ahány féle áfa típus van az előleg bekérőn. A generálás feltétele, hogy a megadott összeg vagy megegyezzen az előlegbekérő végösszegével, vagy 0 legyen. A kitöltés nem ellenőrzi, hogy az előleg bekérőt kifizették-e, vagy, hogy már ki lett-e nyomtatva az előlegszámla. Nem ellenőrzi továbbá az irányt sem. A kitöltés csak akkor működik, ha a devizanem egyezik a bekérő devizanemével.

 

Banktétel rögzítés

A bankforgalom rögzítés funkcióban Vevő / Export előleg bizonylat jelleget kell választani.

Előleg befizetése bankban

Előleg befizetése bankban

Pénztártétel rögzítése

Pénztártétel generálás funkcióban Előleg bizonylattípust kell Vevő / Export jelleg beállítással rögzíteni.

Előleg pénztártétel rögzítése

Előleg pénztártétel rögzítése

 

Tipp: Ha a számlát előbb bocsátjuk ki, mint ahogy az előleg beérkezik

 

Előlegszámla nyomtatása

Ha megtörtént a teljesítés az előleg bekérő átalakul előlegszámlává és nyomtathatóvá válik számlaként.

Ha a pénzügyi teljesítésnél az Áfa megadása=Előlegszámlában értéket választjuk, a Számlasorozatban az előlegszámlának megadott külön vevőszámla sorozaton hozza létre a program az előlegszámlát és az a normál vevő modulban, a vevőszámlák között lesz utólag látható, illetve a NAV Online számla infója is ott lesz olvasható.

 

Amennyiben azt választjuk, hogy előlegszámlát előlegbekérő nélkül is ki lehet állítani, úgy az előlegszámla kiállítást a vevő-, export számla felvétel modulokból - a normál számlákkal egyező módon - tudjuk kezdeményezni és felvenni az előlegbekérő kihagyásával.

 

Rögzített számla nyomtatása után még módosítható a számla. Számla nyomtatása után már módosíthatatlan.

Ebben az esetben a számla fejlécében Számla (Előlegszámla) felirat olvasható.

Előlegszámla nyomtatása

Előlegszámla nyomtatása

 

Mivel az Áfa tv. úgy rendelkezik, hogy előleg esetén számlát kell kibocsátani, ezért az előlegszámla is megfelel a tv.169.par.-ban foglaltaknak. Továbbá a gépi úton előállított számlákkal szemben támasztott egyéb követelményeknek (Szigorú rendű sorszámadás, NAV Online számla átadás stb.).

 

Ha a pénzügyi teljesítésnél az Áfa megadása=Előlegszámlában, az előlegszámla fog pénzügyi analitikát és főkönyvet képezni, valamint az áfa bevallásba is a vevő számlakezelésnél megtaláltató számla fog bekerülni.

 

 

Előlegszámla sztornírozása/helyesbítése

Amennyiben a kiállított előlegszámla nem megfelelő adattartalommal készült el, lehetőségünk van helyesbíteni illetve sztornírozni az előlegszámlát. Tételes (új típusú) előlegkezelés esetén a kiállított előlegszámla helyesbítésének és sztornírozásának metódusa megegyezik a normál számlákéval, azonban lezárás után a számlához kapcsolt banktétel felszabadul, így választható, hogy a már kifizetett előleggel mi történjen. Fel lehet használni másik előlegbekérő kiegyenlítéséhez a felszabadult banktételt vagy lehet a visszafizetést választani. Visszafizetés esetén a Tartozik irányú banktétel típusát Egyéb-re kell állítani (így nem vesz részt az egyenleg számításban) és létre kell hozni egy Követel irányú Egyéb kifizetést.

Előlegszámla kivezetése

Az új típusú előlegszámlákat felhasználás előtt kivezethetjük, ha maga a esemény meghiúsult, de a pénzt mégsem utaljuk vissza, ill. (ha még nincs kiegyenlítve) nem akarunk sztornó számlát készíteni. A számla kismenüjében az Előleg felhasználás menüpont kiegészült a Kivezetés lehetőségével. Ekkor egy kapcsolódó tétel jön létre, mely hivatalosan Értékvesztés típusú, de az előlegszámlákban ezt Előleg kivezetése néven láthatjuk. A kivezetési dátum mellett megadhatjuk azt a főkönyvi szám párt, amire a kivezetési eseményt könyvelhetjük. A kivezetett előlegek nem jelennek meg egy végszámla lezárásakor, mint felhasználható előleg, és az ügyfél egyenlege sem hozza. Az Adott/kapott előlegek listájában Listázandó=Kivezetett beállítással láthatók (természetesen a Minden mellett).

Előleg kivezetése

Előleg kivezetése

Szállítói előlegszámlák és iktatott vevői előlegszámlák könyvelése

Az iktatott vevői- vagy szállítói előlegszámlák rögzítésére a megfelelő, iktatott számlasorozatok létrehozása után a vevő-, export-, szállító- vagy import számla felvétel modulokból van lehetőség - a normál számlákkal egyező módon.

 

Előleg felhasználása a végszámlában

Végszámla rögzítése

A vevő vagy az exportszámla elkészítésekor, a számla lezáráskor a szabad előlegek hozzárendelhetők, felhasználhatók a végszámlában.

 

Előlegfelhasználás

A számla lezárását követően a program felajánlja egy ablakban a szabad előlegeket.

Előlegfelhasználás

Előlegfelhasználás

Az előlegfelhasználás lényegében egy negatív előjelű, előleg típusú számlatételt vesz fel a számlához.

Felhasznált előleg a számlában

Felhasznált előleg a számlában

 

További információ: Vevőelőleg könyvelése

Számlakép

A kinyomtatott számlán feltüntetjük a felhasznált előleget.

Végszámla

Végszámla

Végszámla sztornírozása

Ha olyan végszámlát sztornózunk, amelyhez előlegfelhasználás tartozik, és felszabadítjuk az előleget, a sztornó számlán is megjelenik az előlegfelhasználás negatív számlatételként.

További információk

Deviza előlegfelhasználás

Előző áfakulcshoz tartozó előlegfelhasználás