Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Navigáció: Vevők

Áttérés a tételes (új) előleg rendszerére

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Paraméterezés

 

A tételes (új típusú) előleg rendszerének bekapcsolása a számlasorozatokban történik.

 

FONTOS: Ha felveszünk akár egy új típusú előlegszámla sorozat is analitikától függetlenül, akkor régi típusú előlegbekérő sorozatra már nem vehető fel előlegbekérő, illetve a bank- és pénztártételben régi típusú vevő- és szállító előleg tétel.

 

Bank- és pénztártételben a régi, (Áfa megadás = Itt) érték csak akkor választható, ha korábbi, még fel nem használt előlegbekérőt is választunk utána, hogy a régieket legyen lehetőségünk kifuttatni. 

 

 

FONTOS: Nem lehet egy végszámlán belül egyszerre régi és új típusú előleget is felhasználni!

 

Ez azokban az esetekben igényel odafigyelést, ha olyan ügyleteink vannak, ahol hosszú időn keresztül felhalmozott, több előleget számítunk be egy végszámlába. Az áttérést érdemes ilyenkor olyan időpontra időzíteni, amikor is nincs éppen ilyen ügyletünk.

 

Előlegszámla sorozat felvétele

Először fel kell venni egy előlegszámla sorozatot.

A számlasorozat funkcióban lehet előre definiálni, hogy az előlegbekérőt és az előlegszámlát milyen sorozatszámon vezesse a program.

A hagyományos rendszerben az előlegbekérő sorozatban az előlegszámla sorozatszámát adjuk meg, amennyiben azonban a tételes (új típusú) előlegkezelést szeretnénk használni, úgy az előlegbekérő sorozatban az újonnan létrehozott előlegszámla sorozat válasszuk be. Ebben a mezőben a program egy olyan előlegszámla sorozatot enged választani, melynek típusa Forintos/devizás előlegszámla.

Mivel ha üresen hagyjuk a sorozat nevét, kötelezően meg kell adni az előlegszámla sorozatszámát (ami a hagyományos előlegkezelés módszere), javasolt először létrehozni az előlegszámla sorozatát, majd azt felhasználva az előleg bekérősorozatot.

 

Fontos: egy már használatban lévő régi előlegbekérő sorozatot nem lehet új típusúra állítani, ha azonban szeretnénk, hogy az előlegbekérő és előlegszámla sorozatszámaink változatlanok maradjanak, ez megtehetjük úgy, ha a régi előlegbekérő sorozatot Nem választható-ra állítjuk, majd ugyanazokon az előlegbekérő és előlegszámla sorozatszámokon létrehozzuk az új típusú sorozatainkat. Az újonnan kiállított bekérők és számlák sorszáma követni fogja az előző, ugyanilyen sorozaton kiállítottakat, tehát a folyamatos sorszámozás így nem sérül.

 

Előlegbekérő sorozat:

 

Előlegszámla sorozat:

 

Előlegszámla sorozat kiválasztása az előlegbekérő sorozathoz:

 

Előlegszámlakép beállítása

Mivel az új típusú előlegszámla analitikáját tekintve a vevő- és exportszámlák között található meg, a nyomtatása is a vevő- és exportszámla nyomtatás funkcióval történik, azaz az új típusú előlegszámla számlaformája egy vevő-, exportszámla forma (VV_SZPRN, K1_SZPRN), nem pedig a régi típusú előlegszámla nyomtatás által nyomtatott forma (VV_ESZPRN, K1_ESZPRN).

Fontos tehát, hogy amennyiben a központi formáktól eltérő, egyedi formátumú előlegszámlaképet használtunk eddig, és az új rendszerben is egyedi számlaképet szeretnénk használni, úgy szükséges ennek a számlaképnek a létrehozása egy vevő-, exportszámla nyomtatás akciójú számlaképként.

Amennyiben eddig központi számlaformát használtunk, vagy a továbbiakban ez megfelelő, úgy egyszerűen válasszunk az előlegszámla sorozatban a normál, vevő-, exportszámla formák közül, így az előlegszámlánk (az Előlegszámla) felirattól eltekintve ugyanúgy fog kinézni, mint a normál számlánk.

Előkontírozás beállítása

Amennyiben könyvelési célra is használjuk a programot, az előleggel kapcsolatos események kontírozását célszerű előre rögzíteni amelyre az alábbi leírás ad útmutatást.

 

Előlegkezelés szabályozása

Az előlegszámla kiállítás és a szállítói előlegfelhasználás kézi rögzítésének szabályozását a Saját cím - Pénzügy paraméterek Előleg blokkjában lehet állítani.

Amennyiben azt választjuk, hogy előlegszámlát előlegbekérő nélkül is ki lehet állítani, úgy az előlegszámla kiállítást a vevő-, export számla felvétel modulokból - a normál számlákkal egyező módon - tudjuk kezdeményezni és felvenni.

 

Előlegfelhasználás

Régi rendszer: A számla lezárásakor a bank- és pénztártételt választjuk be a végszámlába.

Új rendszer: A számla lezárásakor az Előlegszámlát választjuk be a végszámlába.

 

Vevőszámlák esetén

Az előlegek felhasználása vevőszámlák esetén ugyanúgy történik, mint korábban. A végszámla lezárásakor a program felajánlja összekapcsolásra az ügyfél szabad előlegeit, amelyet a számlához kapcsolhatunk. A végszámlában ezáltal viszont kapcsolódó tétel helyett egy negatív irányú számlatétel fog keletkezni.

 

Szállítószámlák esetén

Az előlegek felhasználása szállítószámlák esetén kétféle módon is történhet:

Számla lezáráskor - ekkor az előlegfelhasználás ugyanúgy történik, mint korábban. A végszámla lezárásakor a program felajánlja összekapcsolásra az ügyfél szabad előlegeit, amelyet a számlához kapcsolhatunk. A végszámlában ezáltal viszont kapcsolódó tétel helyett egy negatív irányú számlatétel fog keletkezni.

Az előlegfelhasználás számlatétel kézi rögzítésével - ha szeretnénk az előlegfelhasználás számlatételt kézzel rögzíteni már a számla rögzítésekor, ezt megtehetjük úgy, ha a számlatétel első mezőjében a típust előlegfelhasználás-ra állítjuk. Ekkor a program a Saját cím - Pénzügy paraméterek Előleg blokkjában lévő beállítástól függően

fel fogja ajánlani a szabad szállítói előlegeket, amelyek közül választanunk kell, majd a kiválasztott szállítói előleg alapján a program automatikusan létrehozza a negatív irányú előlegfelhasználás számlatatételt.

hagyja az előlegfelhasználás tételt kézzel rögzíteni, ám ezt csak akkor érdemes használni, hogyha utólag ellenőrizzük a szabad előlegek és végszámlák összekapcsolását, hiszen ez összekapcsolatlan tételeket tud eredményezni az egyenleg listán, emellett pedig előfordulhat egy előlegfelhasználás lekönyvelése anélkül, hogy rögzítettük volna magát az előlegszámlát - így érdemes ezt a beállítást fenntartásokkal kezelni.

 

Előlegfelhsználás tétel rögzítése kézzel

Előlegfelhsználás tétel rögzítése kézzel

 

 

Előlegfelhasználás összekapcsolása a végszámlával utólag

Lehetőség van az iktatott (vevői és szállítói), előlegszámlák és előlegfelhasználást tartalmazó végszámlák összekapcsolására.

Amennyiben a számlákat nem kézzel rögzítjük, hanem letöltjük / betöltjük (pl. NAV Importer vagy más betöltő rendszer segítségével), úgy az előlegfelhasználást tartalmazó végszámla anélkül iktatódik, hogy hozzá lenne rendelve az előlegszámla.

Ezen bizonylatok utólagos összekapcsolására nyújt segítséget a számla szűrés új művelete: Előleg összerendelés

 

Régi előlegek kifuttatása

Előlegbekérő: Már meglévő, régi típusú előlegbekérőkből a hagyományos módszerrel készíthető előlegszámla.

Bank- és pénztártétel: A már meglévő, régi típusú előleg bank- és pénztártételek beválaszthatóak végszámlában, így felhasználhatóak, kifuttathatóak.