Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Mezőleírások

Bankszámlaszám

Az első mezőben a saját Bankszámlaszámunkat kell kiválasztani, melyen a rögzítendő bizonylat pénzügyi mozgásként jelentkezett. A Bankszámlaszámokat a Struktúra / Pénzügy / Bankszámlaszám menüpontban kell előre felrögzíteni.

Bizonylat jellege

A bankbizonylatot alapvetően befolyásoló mező. A típusok részletes leírása a súgóban: http://www.progen.hu/nm/help/ba_forgg_input.htm

Értékei a következők lehetnek:

Nyitás

Az üzleti év elején, vagy a programmal történő könyvelés megkezdésekor, a bankszámlán lévő nyitó pénzösszeget tudjuk vele beállítani. -> Bankszámlák nyitása

Vevőszámla, Szállítószámla

Ebbe a csoportba tartoznak a vevőszámlához vagy a szállítószámlához hozzárendelhető pénzmozgások, akár Tartozik, akár Követel jellegűek.

Vevőszámla jelleget csak a Vevő modulban kiállított belföldi forintos számlákkal történő összepontozásra lehet használni.

Szállítószámla jelleget csak a Szállító modulban iktatott belföldi forintos számlákkal történő összepontozásra lehet használni.

A Vevőt/Szállítót vagy az ügyféltörzsből választjuk, vagy begépeljük annak a nevét, aki a pénzt feladta, vagy akinek sztornírozás, illetve túlfizetés esetén visszautaltunk. Ezzel a pénzmozgás ténye automatikusan rákerül a számla-analitikára. A Számlaszám megadásával a pénzügyi mozgást összepárosítjuk a számlával (ezt hívják kipontozásnak), ezzel az ügyfél kartonunk rendezettebbé válik, és lehetőség nyílik késedelmi kamat számítására és a kiegyenlítetlen számlák lejárat kelte szerinti kigyűjtésére is.

Az összerendelés megkönnyítésére a Számlaszám mezőben az [F2] gombbal a fent megadott ügyfélkódú számlák között válogathatunk, miközben feltételezett összerendelés esetén látjuk a számlák, a bank és a pénztárbizonylatok pénzügyi egyenlegét. Sok számla esetén a választás megkönnyítése érdekében az [F4] gombbal a már nullára kifutott számlákat kiszűrhetjük. A bizonylatra vonatkozó adatok utolsó sorában tetszőleges, maximum 40 karakteres Megjegyzést vihetünk be. A számlaszám mezőben a "..."-ra kattintva egy beviteli ablakban több számlát tudunk hozzárendelni az adott ügyfélnek a bizonylathoz.

Amennyiben a kivonat egy tétele több számlára vonatkozik, a tételt szét kell bontani annyi részre, hogy az összepontozást egyértelműen végre lehessen hajtani a rendszerrel.

Készpénz

Az ilyen jellegű tétellel tudjuk a bankszámlára történő készpénzes befizetést, illetve a készpénzfelvétel bizonylatát rögzíteni.

Egyéb

Ezzel a típussal a többi kategóriába nem sorolható banki pénzmozgásokat rögzítjük, melyeket általában a témaelszámolásban is látni szeretnénk. Ilyen például a szerződés alapján teljesített kifizetés, bankköltség, banki kamat stb. Az egyéb típusú tétel, bár ügyfelet meglehet adni az ügyfélkartonra mégsem kerül rá.

Egyéb tétel esetén a pénzmozgást a bérszámfejtés személytörzsében található személlyel is össze lehet kapcsolni. Listázni lehet a Nettóbér kifizetés egyenleg listával.

Export/Import számla

Az export/Importszámla jellegű banktétel a Külkereskedelem főmenüpontban kiállított/iktatott  számlák kiegyenlítésének rögzítésére való.

Kezeléséhez szükséges tudnivalók nagyon hasonlóak a vevőszámla típusúakhoz, ezért a következőkben csak a különbségeket írjuk le. A pénzösszeg devizában kerül rögzítésre (a devizanem a Struktúra főmenüben kitöltött devizanem táblázatból választható), a könyvelés a vonal alatti részben elhelyezkedő árfolyam mezőjének tartalmával forintosítva történik. A Számlaszám a Külkereskedelem főmenüpontban felvitt exportszámlák közül választható, így a kipontozás is értelemszerűen az exportszámlákkal történik. A számlaszám mezőben a "..."-ra kattintva egy beviteli ablakban több számlát tudunk hozzárendelni az adott ügyfélnek a bizonylathoz.

Amennyiben a kivonat egy tétele több számlára vonatkozik, a tételt szét kell bontani annyi részre, hogy az összepontozást egyértelműen végre lehessen hajtani a rendszerrel.

Vevő/Szállító előleg

Ebbe a csoportba tartoznak a vevő előleg számlához hozzárendelhető ill. a szállítóktól kapott előlegszámla alapján könyvelt pénzmozgások, akár Tartozik, akár Követel jellegűek.

Vevőelőleget csak a Vevő modulban kiállított belföldi forintos előleg számlákkal történő összepontozásra lehet használni, ill a vevői végszámlákkal lehet felhasználni.

Szállítóelőleget csak a Szállító modulban iktatott belföldi forintos végszámlákkal lehet felhasználni.

Amennyiben negatív összegű vevő előleg bizonylat van beválasztva a banktételbe, megfordul a pénzmozgás iránya.

Export/Import előleg

A belföldi előleghez hasonló módon működnek, természetesen az Export és Import modul számláit figyelemebe véve.

Amennyiben negatív összegű export előleg bizonylat van beválasztva a banktételbe, megfordul a pénzmozgás iránya.

Áfás befizetés

Az áfás befizetés a Pénztár áfás számlatípusának megfelelő adatbeviteli lehetőség. A szállító elszámolási-számlát és az ügyfél-analitikát kihagyó elszámolására szolgál.

Áfás kifizetés

Az áfás kifizetés a Pénztár áfás számlatípusának megfelelő adatbeviteli lehetőség. A vevő elszámolási-számlát és az ügyfél-analitikát kihagyó elszámolására szolgál.

Elszámolási előleg

A Személytörzsből kiválasztott magánszemélynek kifizetett elszámolási előleget rögzíthetjük.

Az elszámolási előlegek egyenlegéről listát készíthetünk a Pénztár / Listák / Előleg elszámolás menüponttal.

Import ÁFA

A Szállító modulban rögzített számlák azon tételeinek kiegyenlítésére szolgál, amelynek az ÁFA analitikája VPOP ÁFA

Mg. felvásárlás

Ld Őstermelők

Vevő kés.kamat | Export kés. kamat

Késedelmi kamat nyilvántartásban készült késedelmi kamat levelekkel lehet összepontozni a banktételt.

Pénzmozgás

Tartozik érték esetén a bankszámlaszám Jóváírásra kerül, míg Követel esetén Terhelés történik. Figyelem! A banki kivonaton szereplő tartozik és követel jelzésekhez képest nekünk fordítva kell rögzítenünk a pénzmozgás irányát (ami a banknak kifizetés, az nekünk beérkező pénz)!

Bizonylat típus

Utalás - Az általánosságban használt típus, csak speciális esetben válasszunk mást.

Átvezetés - Két bank között történő pénzmozgás, ld Átvezetés

Készpénz - Nincs használatban, használjuk helyette a Készpénz bizonylatjelleget.

Bizonylatszám

Az utalást azonosító szám. A rendszerbe egy azonosítószámot többször is fel lehet venni, arra az esetre, ha a kivonat egy tételét több felé kell bontani (Pl.: több vevőszámlát egyben fizetett ki a Vevő).

A mezőt befolyásoló paraméter: BizSorozat, SzigorúRend. Adatállomány összefésülés esetén érdemes a SzigorúRend paramétert az összes telephelyen beállítani.

Bizonylat dátuma

A bankbizonylat rögzítésének a dátuma. A bankbizonylat NEM ezzel a dátummal kerül a banki naplóba és a többi listába, főkönyvbe. Ez a dátum csak a bizonylat felrögzítésének a dátuma.

BizDátum = BankiNap paraméterrel beállítható, hogy a bizonylat dátuma megegyezzen a banki nappal.

Eredeti bizonylatszám

Devizás előleg visszafizetése esetén jelenik meg a mező

(Tartozik/Import előleg vagy devizás bankban Tartozik/Szállító előleg vagy

Követel/Export előleg vagy devizás bankban Követel/Vevő előleg)

Amennyiben a devizaelőleget visszafizetik a bankból/bankba, meg lehet adni az Eredeti bizonylatszám mezőben a visszautalt előleg bankszámlaszámát és bizonylatszámát.

Az összekapcsolásnak az a jelentősége, hogy a visszautalt pénz áfaárfolyamát az eredeti bizonylatból fogja nyerni a program.

További információ: Devizaelőleg kezelés

Terhelt összeg

A kiválasztott bankszámla devizanemétől, ill. bizonylat jellegétől függően forint vagy deviza összeg megadására kerül itt sor. Számlakiegyenlítés esetén a mezőt üresen hagyva a számla egyenlege kerül a mezőbe, kitöltése esetén összepontozás után nem változik az értéke.

Devizás jelleg esetén a bizonylat devizanemét adhatjuk meg, kivéve, ha a bankszámlaszámhoz fix devizanemet rögzítettünk.

Kapcsolódó paraméter: ÖsszegAjánl

Ügyfél

A bizonylatot a megadott ügyfél számláival lehet összekapcsolni. Egyéb bizonylat jelleg esetén megadható ugyan az ügyfél, de kizárólag megjegyzés jelleggel.

A mezők csak bizonyos jellegű bizonylatok esetén jelennek meg.

A mező megadása kötelező számlaszám kapcsolatos bizonylattípusoknál, erre a program a bizonylat lezárásakor figyelmeztet.

Személy (Egyéb)

A Bérszámfejtés/Személytörzsben rögzített személyek közül választhatunk.

Személy (Elszámolási előleg)

Elszámolási előleg esetén a Struktúra/Saját személyek közül választhatunk.

Számlaszám/Iktatószám

A megadott vagy kiválasztott (F2) számlával lesz összepontozva a tétel. F4-gyel összegre kereshetünk.

SHIFT+F4-gyel több számlát is összepontozhatunk a banktétellel. A funkció a sor végén található [...]-re kattintva is elérhető.

SHIFT+F4-gyel történő több számla felvételénél az F9:Tétel generálás után megjelenik egy üzenet:

"A számlák kijelölése megtörtént, befejezéshez vegye fel a bizonylatot!"

Kapcsolódó paraméter: VevőSzBesKpl, SzálSzBesKpl, ExportBesKpl, ImportBesKpl.

Utalt összeg

A mező csak abban az esetben jelenik meg, ha devizás jellegű tételt választunk vagy forintszámlát akarunk devizás bankból kiegyenlíteni.

Az Utalt összeg mezőbe csak akkor kell bármit írni, ha a számla devizaneme eltér a bankbizonylathoz kapcsolt számla devizanemétől. Ezzel az összeggel lesz jóváírva a választott számla.

Megadhatjuk az utalt összeg devizanemét.

Ha a számla devizaneme és a bankszámla fix devizaneme megegyezik, és értéket írunk az Utalt összeg mezőbe, figyelmeztető üzenet jelenik meg:

"Amennyiben a terhelt és utalt devizanem megegyezik, az utalt összeget nem kell kitölteni!"

Ugyanez megjelenik a devizanem mezőt elhagyva is.

Ld: Terhelt-összeg-Utalt összeg?

Áfa analitika

A választott bizonylat jelleg alapján szükséges ÁFA analitika adatok megadására nyílik lehetőségünk.

Lásd ÁFA bevallás.

Eredeti bizonylatszám

Devizás előleg visszafizetése esetén jelenik meg a mező

(Bizonylat jelleg: Import előleg és Pénzmozgás=Tartozik vagy

Bizonylat jelleg: Export előleg és Pénzmozgás=Követel)

Amennyiben a devizaelőleget visszafizetik a bankból/bankba, meg lehet adni az Eredeti bizonylatszám mezőben a visszautalt előleg bankszámlaszámát és bizonylatszámát.

Az összekapcsolásnak az a jelentősége, hogy a visszautalt pénz áfaárfolyamát az eredeti bizonylatból fogja nyerni a program.

További információ: Devizaelőleg kezelés

Közlemény

A bankbizonylat közlemény mezőjét szabadon lehet gépelni. A program a bizonylat jellegétől függően viszont ajánlást tesz a mező értékére. Pl.: Vevőszámla esetén a kiegyenlítésre kerülő számla számát ajánlja be a program a mezőbe, míg szállító számla esetén a kapott számlaszám, valamint a belső iktatószám kerül ide, és ez az adat kerül az utalás közlemény rovatába.

A bank bizonylat rögzítésénél F7:Adószám funkció billentyű lenyomása után a saját adószám a közlemény mezőbe íródik.

Kapcsolódó paraméter: SzámlaAlapja, SzövegAjánl

 

A bizonylatot reprezentáló ablak egy vízszintes vonallal két részre van osztva. A felső részben vannak a bankbizonylat adatai, az alsóban a kivonatéi. Ha csak a felső részt töltjük ki, akkor bankbizonylatot már tudunk nyomtatni, és ezeket az adatokat a tényleges pénzügyi teljesítéskor nem kell még egyszer bevinni, de az alsó rész kitöltéséig a felvitt bizonylat sem a bank egyenlegét, sem a könyvelést nem érinti.

 

Előlegbekérő

Előleg jellegű bizonylat esetén a tétel összepontozható a vevő, ill. export terhelési értesítővel. Az összepontozás után a kifizetett terhelési értesítő számlaként kinyomtatható.

Amennyiben negatív összegű vevő/export előleg bizonylat van beválasztva a banktételbe, megfordul a pénzmozgás iránya.

Szerződésszám

A Vezetői információk/Likviditás terv/Szerződéses események funkcióban (a választott ügyfélnek) létrehozott szerződések közül választhatunk. Az összepontozás az adott szerződést tervből tényeseménnyé változtatja.

Kivonatszám

Megadhatjuk a banktól kapott kivonat alapján a kivonat évszámát 2 karakteren,

valamint  megadhatjuk a kivonat sorszámát 8 karakteren.

Banki nap

Azt a dátumot kell ide írni, amikor a pénzügyi művelet teljesül. Ha a mező ki van töltve, akkor a bizonylatot a program az egyenlegszámításban és a feladásban is figyelembe veszi. Amíg a banki nap üres, addig a bankművelet nem teljesültnek minősül. A nem teljesült bank műveletekről külön listát lehet lehúzni a Bank / Listák menüpont alatt. A Vevő/Szállító/Export/Import egyenleg számításba csak akkor kerülnek bele a banki nap nélküli tételek, ha a Feladott utalások:Kellenek beállítás mellett lett lekérve. A Home-Banking rendszerek felé történő utalás esetén csak banki nap nélküli tételeket küldi el a program.

Árfolyam

Amennyiben az Összeg mezőben deviza érték szerepel, a program a forint összeg kiszámításához szükséges árfolyamot megajánlja a Devizaárfolyam törzsbe felvitt adatok alapján. A Devizaárfolyamok közül annak a banknak az árfolyamát fogja megajánlani a program, amelyet a Főkönyv paraméterek ablakban Normál árfolyamként beállítottak.

Devizában vezetett bankszámlaszám esetén a Követel pénzmozgásokhoz tartozó árfolyamot a program akkor számolja ki automatikusan, ha a bankszámlaszámoknál a További adatok ablakban az árfolyam megadásánál Automatikus (VPI) van beállítva, lásd Devizabankszámla árfolyamkezelés.

Ellenkező esetben azt ajánljuk, hogy a napi kivonatok feldolgozása során először a pénz bevételezését kell végrehajtani, majd számolni kell egy árfolyamot (Forint egyenleg / Deviza egyenleg) és a kapott árfolyammal kell az aznapi összes kiadást lekönyvelni.

Forint érték

Amennyiben a Terhelt összeg mezőben deviza érték szerepel, az Árfolyam alapján a program kiszámolja a tétel forint értékét.

Forint számla devizás bankból történő kiegyenlítése esetén amennyiben a főkönyvi paraméterekben ki van töltve a Devizabank elszámolási számla árfolyam nyereség/veszteség, megjelenik az utalt összeg, melybe be lehet írni a forintos számlából ténylegesen kiegyenlített értéket. Az árfolyammal kiszámolt Forint érték és az Utalt összeg közötti különbözet a megadott főkönyvi számok valamelyikén lesz elkönyvelve, míg az analitikákban az Utalt összeg lesz használva.

Főkönyvi szám

Erre a főkönyvi számra fog könyvelődni a banktétel.

A főkönyvi feladás egyik másik a Bankszámla törzsben lehet megadni üzleti évenként.

A tételekben szereplő főkönyvi számokat a program vagy a bizonylattal összepontozott számla fejlécéből vagy a Bank/Forgalom paraméterek menüpontban rögzíthető előkontírozás alapján ajánlja meg. A Kontírozatlan tételekről külön listát lehet kérni: Bank/Listák/Kontírozatlan tételek.  A banki nappal rendelkező kontírozott tételeket feladását a Bank/Főkönyvi feladás menüpontban található akció hajtja végre.

Áfa fők. szám

Előleg, ill. Áfás ki-befizetés esetén a könyvelés áfa oldalának főkönyvi számát adhatjuk meg. A mező Mg. felvásárlás esetén Kompenzációs f.szám néven jelenik meg.

Költséghely

Olyan tételek esetén, amelyek főkönyvi könyvelése az 5-9 osztályokat érintik, megadható a költséghely is, mely alapján a tétel a Témaelszámolás modulban kérdezhető le.

Témaszám

Olyan tételek esetén, amelyek főkönyvi könyvelése az 5-9 osztályokat érintik, megadható a témaszám is, mely alapján a tétel a Témaelszámolás modulban kérdezhető le.

Nyomógombok

F7:Dokumentum

Gomb leírása

F4:Minden számla / Kiegyenlített számla

A funkciógomb segítségével szűrni lehet az előleg számlák között oly módon, hogy a már kiegyenlített számlák ne látszódjanak a kereső ablakban. (Bizonylat jelleg = vevő előleg esetén)

F5: Egyenleg

Az F5 funkciógomb megnyomásával egy új ablakban az aktuális egyenleg jelenik meg. Továbbá, ha a rögzítés során a kivonatszám is ki van töltve akkor a kivonat egyenlege is megjelenik.

Részletek.

SHIFT+F6:Gazdasági esemény

Az adott tételhez gazdasági eseményt tudunk rögzíteni. További információ: itt