Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Navigáció: Bank > Bankforgalom felvétel

Kivonat felvétel - Félautomatikus bankkivonat feldolgozás (BankKivFej, BankKivTétel)

Ugrás Előző Fel Következő Menü

A bankforgalom rögzítésének félautomatizált módja, ha a bankforgalom funkció elindítása után a Kivonat felvétel menüpontot választják.

Kivonatfej felvétele

A menüpontot akkor kell elindítani, ha vagy megkaptuk postán a feldolgozandó kivonatot, vagy letöltöttük a bankterminálról a kivonat fájlt.

Forrás

A bankszámla kiválasztása után meg kell adni, hogy milyen forrásból dolgozunk.

Papírkivonat esetén Kézi feldolgozást kell választani.

Banktermináltól kapott fájl esetén pedig az adott bankhoz tartozó bankterminál nevét kell kiválasztani.

A bankterminált hozzá lehet rendelni a bankszámlaszámhoz, annak érdekében, hogy ne kelljen minden alkalommal kiválasztani. - > Bankszámlák nyitása

Kivonatszám kézi rögzítés esetén

A Kézi forrás megadása után be kell gépelni a feldolgozandó kivonatszámát. Ezzel rögzítésre kerül a kivonat feje.

Ha már rögzítve lett a kivonatfej, még ha egyetlen kivonattétel sem lett hozzá rögzítve, már csak Kivonat módosítás üzemmódban lehet hozzá tételt felvenni.

Kivonatfej létrehozása

Kivonatfej létrehozása

Kivonatszám bankterminál esetén

A Fájl kiválasztása után a program feldolgozza a fájlt. CSV formátumú fájlok feldolgozása esetén (pl Ertse Bank) szükség lehet a MezőTagoló=; menüparaméter beállítására.

Amennyiben egy kivonatot talál benne, kitölti a kivonatszám mezőt.

Ha viszont több kivonat van a fájlban, egy választó ablakot láthatunk (lásd alábbi kép). Ki kell választani, hogy melyik kivonat feldolgozását fogjuk végrehajtani.

A kivonat beolvasásakor a program ellenőrzi a Machinátorban tárolt nyitóösszeget és jelez, ha ez nem azonos a kivonatfájlban kapottal. Kapcsolódó paraméter: NyitóÖsszEll

Az egyik kivonat feldolgozása után újra el kell indítani a funkciót és a még feldolgozatlan kivonattal kell folytatni a munkát.

Kivonat kiválasztása

Kivonat kiválasztása

Kivonattétel rögzítése

A kiválasztott Forrás függvényében folytatódik a kivonat feldolgozása.

Banktermináltól kapott kivonat fájl esetén a program feldolgozza a kapott állományt és felveszi automatikusan a Banktételeket.

Kézi kivonattétel rögzítés

Kézi feldolgozás esetén a felhasználónak F4: Felvétel megnyomása után egyesével kell a tételeket felvennie.

A Kivonat szövegének megadása opcionális. Az Irány és az Összeg megadása kötelező.

Az Ügyfél megadása ajánlott.

Az összes tétel rögzítése után, az ablak alján lehet ellenőrizni a kivonat fő összegeit.

Felrögzített kivonattételek

Felrögzített kivonattételek

Banktétel ablak - Banktétel rögzítés kivonattételhez

Minden egyes kivonattételen állva Enter lenyomásával a banktétel ablakba kerülünk.

Itt lehet a kivonattételhez banktételeket felvenni. (lásd alábbi kép)

Ebből az ablakból akkor lehet kilépni, ha a kivonattétellel megegyező összegű banktételt rögzítenek.

Ha egy kivonattétel fel lett dolgozva, akkor a kivonattétel első oszlopába egy "pipa" kerül (lásd fenti kép).

Kivonattételhez rögzített banktételek

Kivonattételhez rögzített banktételek

SPECTRA típusú Kivonat fogadásnál külön mező van a címzett és feladó bankra és ügyfélre. Ha mi utalunk, akkor a címet kell nézni.

A kivonat bevitelnél a gridben megjelennek az eredeti (banki) ügyfél nevet is.

Átutalási megbízások összepontozása

Egy kivonat tétel rögzítése után a program először megvizsgálja, hogy nem-e egy korábban elküldött átutalási megbízás került visszaigazolásra a banktételben (lásd Átutalási megbízás készítés).

Az ellenőrzés során azt vizsgálja a program, hogy talál-e olyan banktételt, amiben ugyanaz az Irány (Forgalom), Összeg és az Ügyfél. A megtalált banktételt akkor találja összepontozhatónak a kivonattétellel, ha vagy üres banki nap a tételben, vagy ugyanaz a banki nap dátuma, mint kivonattételben. Ha üres volt a banki nap, akkor a program kitölti a mezőt.

A választó ablakban megjelenik a tétel banki neve is amely az Ügyféltörzsben a Bankszámlaszámoknál adható meg, segítve az összepontozást.

F4: Felvétel

Ha a kivonattételt nem lehetett összepontozni egy átutalási megbízással, akkor a banktétel ablakban az F4:felvétel funkció billentyű lenyomásával banktételt lehet egyesével rögzíteni.

Shift+F4: Számla összepontozás

A banktétel ablakban az Shift+F4 funkció billentyű lenyomása után a program megkeresi a megadott ügyfél nyitott számláit, és a banktételben megadott összeget a nyitott számlák között számlák esedékességének sorrendjében felhasználja (lásd alábbi kép).

Ha a kivonat tételhez nincs még banktétel felvéve, akkor ez a funkció automatikusan elindul.

Banktételek generálásához a nyitott számlák felajánlása

Banktételek generálásához a nyitott számlák felajánlása

A felajánlott számlákat és összegeket módosítani lehet, majd meg kell nyomni az F9: Tétel generálás vagy F9: Tételgenerálás egyenként funkciógombot.

F9: Tétel generálás után a program kivonattétel ablak alá "ragasztott" banktételek ablaka generálja felhasználói beavatkozás lehetősége nélkül a banktételeket.

F9: Tételgenerálás egyenként esetén annyi a különbség, hogy az összes banktételen át kell "entereznie" (vagy "F9-eznie") a felhasználónak.

(Igény esetén át lehet állni ún. Kézi módra (F5 megnyomásával). Ebben az esetben a felhasználó egyesével választja ki a számlákat.)

Lezárás

Lezárás esetén a program megkeresi azokat a kivonattételeket, amelyekhez nem lett banktétel rögzítve és felajánlja azok rögzítését.

Lezárás elindítása

Lezárás elindítása

Akkor van kész a kivonat feldolgozás, ha banktételből kiolvasható egyenleg megegyezik a kivonattétel egyenlegével.

Nyitott kivonatok keresése

Kivonat módosítás üzemmódban úgy lehet megtalálni a még lezáratlan kivonatokat, hogy a Kivonatszám mező F2:Keresés funkció, majd a megjelenő kereső ablakban F4:Csak nyitott kivonatok megnyomása után már csak a nyitott kivonatok látszódnak (lásd alábbi kép)

Nyitott kivonatok lekérdezése

Nyitott kivonatok lekérdezése

Kivonatfájl esetén

Számlák azonosítása

Jóváírás esetén a Vevőszámlák között keresi a program a saját számlaszámot.

Terheléses esetén a Szállító számlák között keres a program: A szállító számla eredeti számlaszámát keresi a közlemény mezőkben balról jobbra. Az első számtól a következő betűig terjedő szakaszra keres rá a számlák között. Ha nem talál rá, de az összeg megegyezik egy számláéval, akkor azt felajánlja találatnak.

Ügyfél azonosítás kivonatfájl esetén

A fájlban található Ellenszámla alapján azonosítja a program jóváírás esetén az utaló ügyfelet. Az Ügyféltörzs / Bankszámlaszám menüpontban megadott bankszámlaszámok között keres a program.

Ha nem találta meg a program a számlaszámot, de kézzel megtörtént az ügyfélválasztás, akkor a program a megadott ügyfél bankszámlaszámai közé felveszi a ellenszámla számát annak érdekében, hogy a következő kivonatok feldolgozása minél gördülékenyebben történjen.

Kapcsolódó paraméter: ÜgyfélAzonos