Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Navigáció: Bank > Folyamatok

Terhelt összeg - Utalt összeg?

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Feladat

Előfordulhat, hogy más devizájú bankból vagy pénztárból kell egy számlát kiegyenlíteni, mint ami a számla devizaneme. Ebben az esetben a bank-, ill. pénztártétel megfelelő mezőit körültekintéssel kell használnunk.

Működés

1. A számla devizájával megegyezik a bank, ill. valutapénztár devizája:

A Terhelt összeg mezőbe beírt vagy ennek üresen hagyása esetén a kiválasztott számla egyenlege/értéke (ÖsszegAjánl paraméterrel befolyásolható) lesz a kiegyenlítő érték, ha van árfolyam, ebből számolódik a forint érték.

Az esetleg keletkező árfolyam különbözetet az Árfolyam különbözet számítás akció használatával lehet könyvelni.

2. Más a számla devizája, mint a bank, ill. valutapénztár devizája:

Banki kiegyenlítés esetén a Terhelt összegbe kell beírni a bank devizájában elutalt összeget (a devizanem a bank törzsben adható meg) míg az Utalt összeg mezőbe a számlán jóváírandó értéket és meg kell adni a számla devizanemét. Bankban a Forint érték megfelelő árfolyam esetén a Terhelt összeg alapján számolódik.

Devizás számla kiegyenlítése már devizájú bankból

Devizás számla kiegyenlítése már devizájú bankból

Az esetleg keletkező árfolyam különbözetet az Árfolyam különbözet számítás akció használatával lehet könyvelni.

 

Valutapénztárból történő kiegyenlítés esetén a pénztártételben csak a pénztár devizájában adhatjuk meg az értéket, amelyet ugyan a program a keresztárfolyamok alapján átszámolt forint értékkel fog könyvelni (ahol csak árfolyam különbözetből adódó eltérés lehet), azonban a számla bizonylat szerinti egyenlege sosem fog nullát mutatni, mivel a pénztárban használt összeget fogja kiegyenlítő értékként figyelembe venni a más devizájú számlán. Ezért ennek figyelembe vételével kell ezt a megoldást alkalmazni!

Devizás számla kiegyenlítése más devizájú valutapénztárból

Devizás számla kiegyenlítése más devizájú valutapénztárból

A forintban keletkező árfolyam különbözetet kézzel felvett Árfolyam különbözet tétellel kell elkönyvelni a számlában.

3. Devizás számla forintos bankból, ill. pénztárból:

Banki kiegyenlítés esetén a Terhelt összeget és devizát üresen kell hagyni, az Utalt összeg mezőbe kell beírni a számla értékét és devizanemét (a számla kiválasztásával a számla végösszege/egyenlege és a devizanem automatikusan beíródik). A Forint értéket a kivonat alapján kell beírni és üresen hagyott Terhelt összeg/deviza esetén az árfolyam 1 lesz.

Itt abban az esetben nem keletkezik különbözet az Terhelt összeg és a számla forintban számolt egyenlege között, ha a számla kibocsátásakor előre megállapodtak, hogy forintban történő kiegyenlítéskor a számla kibocsátáskori árfolyamán számolt értéket kell utalni. Ebben az esetben a Terhelt összeg értéke a számla teljes fennmaradó (forintban számolt) egyenlege.

Amennyiben mégis eltérés van, a normál Árfolyam különbözet számítás akció használatával lehet könyvelni.

Deviza számla kiegyenlítése  forint bankból

Deviza számla kiegyenlítése
forint bankból

 

Pénztárból történő kiegyenlítés esetén a pénztárba befizetett forint összeget kell beírni, majd a számla beválasztása után (ez kötelező!) a program megajánlja az aktuális árfolyam alapján a deviza értéket (a devizanem a számla alapján látszódik).

Itt abban az esetben nem keletkezik különbözet az Összeg és a számla forintban számolt egyenlege között, ha a számla kibocsátásakor előre megállapodtak, hogy forintban történő kiegyenlítéskor a számla kibocsátáskori árfolyamán számolt értéket kell utalni. Ebben az esetben az Összeg értéke a számla teljes fennmaradó (forintban számolt) egyenlege.

Ha nem töltjük ki a Forint összeget, a számla kiválasztása után a program beajánlja a devizás összeg mezőbe a kiválasztott számla devizás egyenlegét, majd a tárgynapi választott devizaárfolyammal visszaírja a forint mezőbe a forintosított összeget. Ekkor keletkezhet árfolyam eltérés, amit a normál Árfolyam különbözet számítás akció használatával lehet könyvelni.

Deviza számla kiegyenlítése forint pénztárból

Deviza számla kiegyenlítése forint pénztárból

Fontos, hogy megfelelő bizonylat jelleget válasszunk mind a bankban, mind a pénztárban, azaz devizás számlák forintban történő kiegyenlítése esetén Export, ill. Import jelleg kell!

4. Devizás bankból, ill. valutapénztárból forint számla kiegyenlítése:

Banki kiegyenlítésnél mind a Terhelt összeget (bank által utalt összeg a bank devizájában), mind az Utalt összeget (számla egyenlege/értéke) kézzel kell megadni, ezek alapján számítódik a Forint érték.

Követel irányú pénzmozgásnál automatikus árfolyam kezelés esetén a program adja az árfolyamot, ami eltérhet a bank által használt árfolyamtól, de Tartozik pénzmozgásnál is előfordulhat, hogy program által használ árfolyamban a más forint összeg jön ki, mint a ténylegesen utalt összeg. A Forint összeg és az Utalt összeg közötti különbözetet a Főkönyvi paraméterekben megadható Devizabank árfolyam nyereség/veszteség számlára könyveli el a program.

 

Forint számla kiegyenlítése devizabankból

Forint számla kiegyenlítése devizabankból

 

Valutapénztárból történő kiegyenlítés esetén mind az Összeg (valutapénztárban ténylegesen kezelt összeg devizában), mind az Utalt összeg (a számla egyenlege forintban) értékét kézzel kell megadni. A Forint érték a beállított árfolyam-kezelési technika alapján használt árfolyam alapján számolódik.

Forint számla kiegyenlítése valutapénztárból

Forint számla kiegyenlítése valutapénztárból

Kiadás irányú pénzmozgásnál automatikus árfolyam kezelés esetén a program adja az árfolyamot, ami eltérhet a napi árfolyamtól, de Bevétel pénzmozgásnál is előfordulhat, hogy program által használ árfolyamban a más forint összeg jön ki, mint a ténylegesen utalt összeg, ezért az Utalt összeg (ami valójában kiegyenlíti  a számlát) és a Forint érték közötti különbség a Főkönyvi paraméterekben beállított Valutapénztár árfolyam nyereség/veszteség (tételes) számlára könyvelődik.

Akár bankból, akár valutapénztárból történik a kiegyenlítés, az esetleges árfolyam különbözetet a témaelszámolásba is át lehet adni. Ehhez az kell, hogy a Főkönyvi paraméterekben a megfelelő blokkban a főkönyvi számok mellett költséghely/témaszám is ki legyen töltve. Az értékek az adott pénzeszköz modul főkönyvi feladása után látszódnak a témaelszámolásban.

Fontos, hogy megfelelő bizonylat jelleget válasszunk mind a bankban, mind a valutapénztárban, azaz forintos számlák devizában történő kiegyenlítése esetén Vevő, ill. Szállító jelleg kell!