A funkció működésének jellegzetességeit előzetesen a pénztárbizonylat paraméterben határozhatjuk meg. A funkció működésére hatást gyakorolnak a pénztár és a deviza funkciók is.
A kontírozásra vonatkozó mezőknek (főkönyvi szám, másodlagos könyvelés főkönyvi szám, költséghely, témaszám, pozíciószám) - a megfelelő paraméter funkcióban felvettek szerint - értéket akkor ajánl meg a program, ha a bizonylaton ki vannak töltve egyrészt a kötelező kitöltésű mezők (felülről lefelé haladva a fülön belül és balról jobbra haladva a fülek között), másrészt a vonatkozó paraméter feltételeiben szereplő mezők is a bizonylat bevitelben (attól függetlenül, hogy magában a paraméterben van-e megadva nekik érték).
A nyomtató ikonra kattintással kinyomtathatjuk az aktuális (és már rögzített) bizonylatot.
Pénztárbizonylatot vevőszámlából művelettel is létrehozhatunk. Ekkor csak a funkcióban szükséges adatot rögzíteni, ami bekerül a pénztárbizonylat adatai közé is.
Értékajánlás gomb a tétel összegen, Elszámolási előleg, Készpénz, Egyéb bevétel, Egyéb kiadás, Egyéb bevétel folyószámlával, Egyéb kiadás folyószámlával, Nettó bérkifizetés, Pénzváltás, Nyitás típusok esetén, ha a végösszeg bevitel engedélyezett, akkor az értéket a fejösszeg és az eddig felvett tételek összegei alapján ajánlja.
A funkció módosító, vagy lekérdező üzemmódban való indításakor korlátozásra kerülhetnek a bal oldali keresőben megjelenő bizonylatok a felhasználó számára megengedett témaszámok és pozíciószámok szerint. Ezeket a korlátozásokat a Projektkezelés modulban (annak megléte esetén) a Projekt jogosultság funkcióban lehet beállítani! Csak azokat a pénztárbizonylatokat jeleníti meg, amelynek van olyan tétele, aminek a típusában szerepel témaszám és pozíciószám mező.
A művelettel kiválasztható a rendszerbe felvett pénztárak közül az, amelyben dolgozni szeretnénk. Az aktuális pénztár száma a beviteli ablak fejlécében kiírásra kerül. Az " Összes pénztár " bepipálásával beállítható, hogy baloldalt ne csak a kiválasztott pénztár látszódjon. A funkció kilépéskor elfelejti a beállítást. Ezt módosítás és lekérdező üzemmódban a pénztár választó párbeszédablakon lehet kipipálni. A párbeszédablak mindig üres pipával indul. Az üzemmódváltás és egyéb műveletek is törölhetik ezt a beállítást. Ha be van állítva az Összes pénztár, akkor a Pénztárkód menüparaméter a baloldalt szűri. A beviteli ablak címkéjén az aktuális pénztárkód mögött ki van jelezve, hogy be van-e állítva az összes pénztár. Pipa esetén a bal oldali keresőrészen az összes pénztár megjelenik, így például egyszerre kereshetünk mindben. Menüparaméterrel rögzített pénztár esetén csak az ilyen nevű pénztárak választhatók. A Pénztárváltás... művelet elindításakor a megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Pénztárváltás....
Hatására megjelenik mellette egy pipa (a bruttó mellől törlődik), és a tételben nettót kell megadni. A Nettó/Bruttó mezők módosíthatóságát nem csak a műveletben lehet átállítani, hanem a mezőn dupla kattintással is.
Hatására megjelenik mellette egy pipa (a nettó mellől törlődik), és a tételben bruttót kell megadni. A Nettó/Bruttó mezők módosíthatóságát nem csak a műveletben lehet átállítani, hanem a mezőn dupla kattintással is.
Az eddigiekben a tétel fülön rögzített összegeket mutatja meg, valamint tájékoztat az eddig felvett tételsorok számáról, továbbá megmutatja a pénztár egyenlegét a kiválasztott bizonylat dátuma alapján. A Bizonylatösszesítő művelet elindításakor a megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Bizonylatösszesítő.
Hatására megjelenik mellette egy pipa és a számlatáblázatot tartalmazó tételeknél számlaválasztáskor csakis a tételben megadott egyenlegű számlákat mutatja meg a program. Akkor érdemes bepipálni, ha a pénztárbizonylat tételeink csak egy-egy számlára vonatkozó ki- illetve befizetést tartalmaznak.
Beállítása esetén felvétel üzemmódban rögzítéskor bizonylat is nyomtatásra kerül. (csak az ENTER gombbal kezelhető a program, nem kell Ctrl – L nyomnia, ami egy kézzel nehéz).
Módosítás üzemmódban be és kikapcsolható a kontírozás (pipa jelenik meg a menüben). Kontírozáskor a program minden bizonylat összes tételén az összes főkönyvi számon és a költséghely, témaszám, pozíciószám mezőkön lépked végig (Shift + Tab -bal visszafelé).
Egyéb tétel vevőfolyószámlával, Egyéb tétel szállító-folyószámlával tételtípusok esetén megjelenő művelet, amellyel jelen pénztárbizonylat tételre felvehetünk egy pénzügyi rendező tételt, ahol számlához kapcsolhatjuk a bizonylatot.
A műveletet a telefon költség áfájának vagy gépkocsihoz tartozó költség áfájának kezelésére használhatjuk. Kiadás irányú bizonylaton egyszerű számla típusú tétel fülön állva módosító és felvétel üzemmódban aktív. A feljövő párbeszédablakon megadott "Le nem vonható áfa %" mező kitöltése után a megadott százaléknak megfelelő mértékben csökkenti a kiválasztott tétel értékét és ugyanilyen összeggel létrehoz közvetlenül a kiválasztott tétel után egy új tételt, amelyben az összegeken kívüli többi tételmező értéke megegyezik az eredeti tételével, kivétel az Áfa analitika 1, ami "Le nem vonható"-ra áll. A Tételszétosztás... művelet elindításakor a megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Tételszétosztás....
Ma / Utoljára beírt bizonylatdátum beállítások közüli választással a felhasználó magának beállíthatja, hogy a pénztárbizonylat általános fülén a dátum mező kezdő értéke mi alapján ajánlódjon.
A tétel fülön állva Felvétel, vagy Módosító üzemmódban aktív a művelet, amelynek a bekapcsolásakor a művelet neve mellett megjelenik / eltűnik egy pipa. Bekapcsolásakor a tétel fül első mezője a Gazdasági esemény mező lesz, amelyben választhatunk a Gazdasági esemény törzsbe felvett események közül.
Beállítása esetén, ha a Pénztárbizonylat paraméterben is be van állítva a Címletkerekeítés és Huf-os tételt veszünk fel és a pénztárbizonylat dátuma 2008-03-01, vagy annál újabb, akkor a tétel Címletkerekítés mező kezdő értéket fog kapni az 1-2 Ft-osok megszűnése miatti 0-ra és 5-re kerekítési szabály szerint. (Amit módosíthat a pénztáros.) Ha nem pipáljuk ki, akkor a mező nem kap kezdő értéket, de kézzel beírható a kerekítési összeg. Ha a tételkerekítésekben megadott összeg nem eredményez 0-ra, vagy 5-re kerekített pénztárbizonylat végösszeget, akkor mentéskor a következő Címletkerekítés párbeszédablakon tudjuk pénztárbizonylat szinten elvégezni a kerekítést. Az itt megadott kerekítési összeg mentéskor automatikusan hozzáadódik a pénztárbizonylat legkisebb ID-jű tételének Címletkerekítés mezőjében lévő összeghez. Az ajánlott kerekítést is felülbírálhatja a pénztáros. Ha nem fogadja el az ajánlott értéket, akkor nem lesz kerek a pénztárbizonylat végösszege.
- Párbeszédablak -
A Címletkerekítés tételesen művelet elindításakor a megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Címletkerekítés tételesen.
A megjelenő címlet táblázatban megadható, hogy milyen pénz címletből, milyen mennyiséget számol el a pénztáros. Elszámolandó értékként kijön egy összeg, amely az ablak leokézásakor beírásra kerül az aktuális pénztárbizonylat tételbe, amelyen áll a kezelő. (Felvétel üzemmódban az általános fülön állva is aktív a művelet, ekkor a Végösszegbe kerül a beírt érték). A megjelenő címlettáblázat a Struktúra / Általános / Deviza funkcióban vehető fel, ha még nem került volna megadásra.
- Párbeszédablak -
A Címletmegadás... művelet elindításakor a megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Címletmegadás....
A pénztárbizonylat bevitelben a tétel fülön Speciális Áfa beállítást választva lesz aktív a művelet, amely segíti a Speciális Áfa alá eső esetekben az Áfa összeg meghatározását. OK gomb megnyomására visszaírásra kerül a különbözet áfa értéke a tétel áfa összegébe. Például, ha egy műtárgyat eladnánk bruttó 125-ért, de ezt a műtárgyat 50-ért vettük, akkor a kettő közötti különbözet kerül szétosztásra nettó és áfa részre, és az így számolt különbözet áfaérték kerül visszaírásra a tételbe. A művelet a Bevétel irányú Egyszerű számla típusú tételben választható ha az ÁfaAnalitika1 = Speciális. A megjelenő panelen beírható a beszerzési érték, amely alapján a panelen kiszámítjuk a különbözetet és az abban lévő áfa tartalmat A panel alján gombok: Rögzítés (a NettoOsszeg és AfaOsszeg mezőket visszaírja a bizonylatba), Mégsem. Lásd még: Speciális Áfa kiszámítása
A művelettel ki/be kapcsolhatjuk a módosító és lekérdező üzemmódban megjelenő ablakot, amely a főkönyvből a bizonylatra vonatkozó könyvelési sorokat jeleníti meg. Ha a pénzügyi évben be van állítva az automatikus feladás, akkor a felvett bizonylatok könyvelése módosító vagy lekérdező módban azonnal megtekinthető. A művelet kiválasztásának hatására megjelenő ablak részletes leírása az alábbi helyen található: Főkönyvi napló lekérdezés.
A művelettel a számfejtett nettó bérekhez generálhatunk pénztári kifizetést. A művelet csak azokban a pénztárakban választható, melyek devizaneme az alapértelmezett devizanem. Bővebben a Nettó bérkifizetés generálás részben olvashat róla.
Hatására egy kis ablakban begépelhető a bizonylatszám és az enterrel jóváhagyható. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Vonalkód.
Amennyiben a Típus 1 = [Előleg, Előleg engedményezéssel, Számlakiegyenlítés, VPOP áfa] és a tételben szereplő összeg nem egyezik meg a kiegészítésben (számlatáblázatban) felvett összegek összegével, akkor a számlá(k)hoz rendelt összeg(ek) összege nem egyezik meg a bizonylat tételben szereplő összeggel szövegű hibaüzenetet kapunk Ilyenkor a bizonylat nem menthető.
Amennyiben az Irány = Bevétel és a Tipus1 = [Elszámolási előleg, Készpénz] és az elszámolandó összeg nagyobb, mint a tételben megadott összeg, akkor a kiadott összegnél nem lehet többet visszavenni hibaüzenetet kapunk és a bizonylat nem menthető.
[Számlakiegyenlítés, Számlakiegyenlítés engedményezéssel, Előleg, Előleg engedményezéssel, VPOP áfa] tételtípusok esetén, amennyiben a számlá(k)ban szereplő típus (Export, Vevő, Devizás vevő / Import, Szállító, Devizás szállító) nem egyezik meg a tételben megadottal, a pénztárbizonylat nem menthető!
[Számlakiegyenlítés, Számlakiegyenlítés engedményezéssel, Előleg, Előleg engedményezéssel, VPOP áfa] tételtípusok esetén, amennyiben a számlá(k)ban szereplő ügyfél nem egyezik meg a tételben megadottal, a pénztárbizonylat nem menthető!
[Számlakiegyenlítés, Számlakiegyenlítés engedményezéssel, Előleg, Előleg engedményezéssel, VPOP áfa] tételtípusok esetén, amennyiben a számlá(k)ban szereplő deviza nem egyezik meg a tételben megadottal, a pénztárbizonylat nem menthető!
Ha a pénztárbizonylat paraméterben be van állítva a "Dátum-sorszám eltérése" mezőre az ellenőrzés, akkor a beállításnak megfelelő módon ellenőrzés történik arra, hogy a mentendő bizonylat sorszáma a korábbi sorszámú bizonylathoz képest nagyobb, vagy azonos dátumú-e, azaz, hogy a dátummal szinkronban van-e a sorszámozás.
Ha a pénztárbizonylat paraméterben be van állítva a "Negatív pénzkészlet" mezőre az ellenőrzés, akkor a beállításnak megfelelő módon ellenőrzés történik arra, hogy a mentendő bizonylat a bizonylat valutanemében a pénzkészletet negatív tartományba vinné-e a pénztárban, azaz a rendszer szerint van-e elég kiadható pénz a pénztárban.
Ha a pénztárbizonylat paraméter funkció Címletkerekítés mezője be van pipálva és a Pénztárbizonylat dátuma > 2008.02.29. és a valuta Forint, akkor lezárás előtt ellenőrzésre kerül kell, hogy a Pénztárbizonylat végösszege kerek-e 5-re.
A "Készpénzforgalom-túllépés" menüparaméter beállítása után történik meg az ellenőrzés. Ha a lezárás a készpénzes forgalom túllépése hibaüzenettel tér vissza akkor a paraméter beállítása szerint van, vagy nincs lehetőség a rögzítésre.
Az ellenőrzés csak akkor fut le, ha a bizonylat dátum az aktuális pénzügyi évbe van.
Mentéskor figyelmeztető üzenetet ad a program, ha van legalább egy olyan tétel amiben nem egyezik meg a pénztárbizonylat dátuma az átvezetés dátumával és az ellenőrzés mező nincs bepipálva. (Igen/Nem/Mégse)
Kérdés: Szeretné módosítani az átvezetési dátumokat, nem ellenőrzött tételeken a pénztárbizonylat dátumára?
Igen esetben átírásra került az átvezetés dátum a pénztárbizonylat dátum napjára, és a bizonylat mentése megtörténik.
Nem esetben, nem történik változás az átvezetés dátummal, és a bizonylat mentés megtörténik.
Mégse esetén, nem történik semmi és a bizonylat mentés nem történik meg.
Amikor a pénztárbizonylat paraméterben a megosztás ÁFA módosítás mező értéke igaz, akkor a megosztások nettó értékétől arányosan eltérhet az áfa értéke, ebben az esetben a rendszer figyeli, és figyelmeztetést küld, ha az áfa összértéke a megosztás fülön nem egyezik meg a tételben található áfa értékével.
A pénztárbizonylatban létezik legalább egy olyan tétel, melyben van olyan szállítószámla, vagy vevőszámla felvéve, melynek az átvezetés dátuma a főkönyvi lezárás funkció áfa lezárás dátumától nem nagyobb.
Csak egyszerű számla esetén, a bizonylat irányától függetlenül, ha a PenztarBizTetel.Tipus2 = Szállító, akkor a bizonylat mentése előtt lefut egy ellenőrzés, és ha a bizonylathoz olyan ügyfél van rendelve, ahol az ügyfél adószámának 9. karakterében 3-as számjegy van, előjön egy ablak, és a bizonylat nem kerül mentésre.
(Engedélyezett / Figyelmeztetéssel / Jóváhagyással / Tiltott) [Engedélyezett] A paraméterrel ugyanannál az ügyfélnél engedélyezhetjük azonos (kézi) számlaszámú számlák felvételét. Csak Kiadás irányú, egyszerű számla típusú bizonylatok rögzítése esetén történik az ellenőrzés. Az ellenőrzés Ügyfél/Számlaszámra történik.
(Érték, -) Hatására felvétel üzemmódban a beírt dátum fog a bizonylat fejlécében módosíthatatlanul megjelenni. ééééhhnn Nyomógomb1..9 menüparaméterrel indított pénztárbizonylat funkció esetén van jelentősége.
Pénztárbizonylat, bank kivonat (felvételkor, módosításkor csak a képlet szerinti ügyfelek választhatók, de mivel a bal oldalon nincs ügyfél - hiszen az nem fej, hanem tétel adat -, ezért a megjelenő bizonylatokat nem szűkíti.)
Módosító üzemmódban nem teszi lehetővé a pénztárbizonylat végösszegének a megváltoztatását (tételek száma változhat, de a tételek összege nem) az alapértelmezés: Engedélyezett