Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Navigáció: Pénzügy > Vevő > Funkciók

Árfolyamkülönbözet számítás ÚJ

Ugrás Előző Fel Következő Menü

 

Mit kell tudni az új árfolyamkülönbözet számításról?

A sEPRa 4.0.147.51190 verziótól az árfolyamkülönbözet számítás módosításra került. A korábbi árfolyamkülönbözet számítás funkciók az új árfolyamkülönbözet számítással együtt nem használhatók.

Az új számítás alapértelmezetten a 2022.12.31-i állapotot tekinti kiinduló adatnak és ahhoz korrigál 2023.01.01-től. (Ettől akkor tér el, ha a Lezárás funkcióban későbbi dátum szerepel a Bevitel zárás vagy Analitika feladás mezőkben, ekkor ugyanis a lezárás dátumát tekinti kiinduló állapotnak, valamint a naptári évtől eltérő pénzügyi év esetén.)

 

A program az árfolyamkülönbözet tételeket a vevő- illetve szállítószámlákhoz kapcsolódó eseményként generálja. Csak azokhoz a számlákhoz generál árfolyamkülönbözetet, amelyeknél a könyvelés dátuma mező ki van töltve. Árfolyamkülönbözet nem generálható a feladás lezárás dátuma elé, a már meglévő korábbi árfolyamkülönbözetek nem módosíthatók, ha az időszak le lett zárva.

Ha van devizakönyvelés is a programban, akkor minden devizára (amelyben könyvelés van), külön-külön árfolyamkülönbözet tételeket számol a program.

 

Mit kell a programban beállítani az új árfolyam-különbözet számítás használatához?

Az Árfolyamkülönbözet számítás futtatása történhet automatikus üzenet típus beállításával, vagy funkcióból, felületről történő indítással.

 

1. Ütemezett árfolyamkülönbözet számítás automatikus üzenet típussal

Az árfolyamkülönbözet számítást a Rendszerfunkciók / Üzenetküldés, E-mail / Automatikus üzenet típus funkcióban kell beállítani az alábbiak szerint:

Esemény típusa: Értesítés

Modul név: Vevőanalitika/Szállítószámla

Bizonylat típus: Árfolyamkülönbözet számítás

 

 

 

Az árfolyamkülönbözet számítás a vizsgálat rendszerességénél beállított időpontban fut le. (A példán minden munkanap, 23:00-kor.)

 

2. Árfolyamkülönbözet számítás funkcióból történő indítással

Ha az automatikus üzeneteknél az új Árfolyamkülönbözet számítás bizonylat típus be van állítva, akkor az Árfolyamkülönbözet-számítás funkciókból két üzemmód indítható: Árfolyamkülönbözet számítás és Nem realizált árfolyam-különbözet számítás.

Az Árfolyamkülönbözet számítás üzemmód pontosan azokkal a beállításokkal futtatja az árfolyamkülönbözet számítást, mint amellyel az automatikus üzenet típus fut, azaz minden pénzügyi teljesítéskor kiszámítja az arányos realizált árfolyam-különbözetet, valamint az Árfolyamkülönbözet számítás automatikus üzenet további adatok fülén beállított gyakoriság szerint, a nem realizált árfolyam-különbözetet (előlegre és értékvesztésre is).

A Nem realizált árfolyam-különbözet számításnál a pénzügyi évben beállított pénzintézet és az ott megadott árfolyam típusához viszonyítva számolja a nem realizált árfolyam-különbözetet (előlegre és értékvesztésre is), és az itt megadott napra könyveli. Az AUT vagy az Árfolyamkülönbözet számítás újbóli futtatása felülírja az ebből a funkcióból indított nem realizált árfolyamkülönbözet számítás eredményét abban az esetben, ha a főkönyvi "Feladás zárás" dátuma vagy a Lezárás "Analitika feladás" dátuma korábbi, mint az itt megadott dátum. A realizált és nem realizált számításnál is a funkciótól függően, csak vevőre vagy csak szállítóra fut le a művelet.

A fejlesztés a sERPa 4.0.149.52469 verzióban készült el.

 

Hogyan történik az árfolyamkülönbözet generálása?

Az üzemmód minden pénzügyi teljesítéskor kiszámítja az arányos árfolyamkülönbözetet. A dátumtartományba eső pénzügyi teljesítésekhez minden alkalommal törli és újragenerálja az árfolyam-különbözeteket. A számítás a Pénzügyi év kezdetétől, vagy Lezárás "Feladás zárás" dátumától, vagy a Lezárás "Analitika feladás" dátumától (amelyik későbbi), a Pénzügyi év végéig történik, de maximum a tárgyévet megelőző pénzügyi évet számolja. (Pl. ha a tárgyév 2024, a számítás 2023.01.01-től kezdődik, ha a Lezárás engedi.) A dátumtartomány nem módosítható.

A mérlegfordulónapi külföldi fizetőeszközben fennálló kötelezettség, illetve követelés átértékelése, azaz a nem realizált árfolyamkülönbözet számolása az automatikus üzenet típusnál beállított Árfolyamkülönbözet számítás AUT További adatok fülén beállított gyakorisággal történik.

 

 

Az átértékelés a mérleg fordulónapján érvényes árfolyamon, a pénzügyi évben beállított pénzintézet és árfolyam típus szerint történik, a beállítás nem módosítható. Az utolsó figyelembe vett pénzügyi teljesítés dátuma megegyezik a mérleg dátumával

A manuálisan felvett árfolyam-különbözet tételeket a beállított AUT felülírja.

A számla kiegyenlítését a bankkivonat vagy pénztárbizonylat tételben a számla táblázatban szereplő átvezetés dátumán veszi figyelembe a program.

A tételek kitöltésekor az árfolyamkülönbözetek elszámolásához szükséges főkönyvi számokat a számla paraméterből veszi. Az árfolyamkülönbözet költséghelyét, témaszámát és pozíciószámát a számla paraméterben a kapcsolódó esemény kontírozás fülről a K.esemény költséghely / témaszám / pozíciószám alfülről veszi (fontos, hogy a kapcsolódó esemény típus legyen kitöltve) vagy a Pénzügyi évben állíthatjuk be a Feladás fülön. Ha ott nem állítottuk be, akkor a legnagyobb értékű tétel költséghelyét / témaszámát / pozíciószámát veszi át.

 

Előlegszámlához és értékvesztéshez kapcsolódó átértékelés

Ha egy előlegszámla nem, vagy nem teljes egészében kerül felhasználásra egy végszámlán, akkor a mérlegfordulónappal a fennmaradó szabad előlegekre is megtörténik a nem realizált árfolyamkülönbözet kalkulálása, majd a tárgyévi első előleg felhasználás során a végszámla realizált árfolyamkülönbözetének generálásával együtt megtörténik egy korrekciós könyvelés az előleg számlán, amelynek összege megegyezik az Előleg nem realizált árfolyamkülönbözet kapcsolódó esemény összegének értékével. A korrekciós könyvelésként egy Előleg realizált árfolyamnyereség- vagy veszteség kerül generálásra, attól függően, hogy az Előleg nem realizált árfolyamkülönbözet az adott számlát illetően nyereségként vagy veszteségként számított. Ha nem realizált árfolyamkülönbözet az árfolyamveszteség oldalát növeli, akkor a korrekciós tétel egy Előleg realizált árfolyamnyereség típusú eseményként készül el. Ha a nem realizált árfolyamkülönbözet az árfolyamnyereség oldalát növeli, akkor a korrekciós tétel egy Előleg realizált árfolyamveszteség típusú eseményként készül el.

 

Az előlegfelhasználás analitikus kimutatásához az Előlegfelhasználás lekérdezés nyújt segítséget mind vevő, mind szállító oldalon. Az Előlegfelhasználás lekérdezésről az alábbi linken olvashatunk bővebben.

 

A mérlegfordulónappal az értékvesztésre is megtörténik a nem realizált árfolyamkülönbözet számítás. Értékvesztés visszaírás vagy Leírás (értékvesztésből) eseményeket követően a korábban elszámolt értékvesztés nem realizált árfolyam-különbözetének teljes összege visszavezetésre kerül. Korrekciós könyvelésként egy Értékvesztés realizált árfolyamnyereség- vagy veszteség kerül generálásra, attól függően, hogy az Értékvesztés nem realizált árfolyamkülönbözet az adott számlát illetően nyereségként vagy veszteségként számított. Ha nem realizált árfolyamkülönbözet az árfolyamveszteség oldalát növeli, akkor a korrekciós tétel egy Értékvesztés realizált árfolyamnyereség típusú eseményként készül el. Ha a nem realizált árfolyamkülönbözet az árfolyamnyereség oldalát növeli, akkor a korrekciós tétel egy Értékvesztés realizált árfolyamveszteség típusú eseményként készül el. A főkönyvi számok ajánlása a vevőszámla paraméterben állítható be.

A manuálisan felvett árfolyam-különbözet tételeket a beállított AUT törli és újat vesz fel.

 

Az értékvesztés analitikus kimutatásához az Értékvesztés lekérdezés nyújt segítséget, mely a 4.0.147.51443 sERPa verziótól érhető el. Az Értékvesztés lekérdezésről az alábbi linken olvashatunk bővebben.

 

A számla kiegyenlítését a bankkivonat vagy pénztárbizonylat tételben a számla táblázatban szereplő átvezetés dátumán veszi figyelembe a program. A tételek kitöltésekor az árfolyamkülönbözetek elszámolásához szükséges főkönyvi számokat a számla paraméterből veszi. Az árfolyamkülönbözet költséghelyét, témaszámát és pozíciószámát a számla paraméterben a kapcsolódó esemény kontírozás fülről a K.esemény költséghely / témaszám / pozíciószám alfülről veszi (fontos, hogy a kapcsolódó esemény típus legyen kitöltve) vagy a Pénzügyi évben állíthatjuk be a Feladás fülön. Ha ott nem állítottuk be, akkor a legnagyobb értékű tétel költséghelyét / témaszámát / pozíciószámát veszi át.