Ez a funkció szállítószámlák kezelését teszi lehetővé. A funkció működésének jellegzetességeit előzetesen a szállítószámla paraméterben határozhatjuk meg.
A funkció segítségével lehetőség van a belföldi és külföldi szállítószámlák rögzítésére, kontírozására, valamint a számlákhoz kapcsolódó gazdasági események rögzítésére és kontírozására, valamint előlegek számlához rendelésére. A számla felvétel történhet rendelésről, szállítólevélről, (több szállítólevélről), érkeztetett számláról, (előlegbekérőről), vagy egy korábban felvett számláról. További lehetőség a funkcióban számla stornírozás és a helyesbítőszámla rögzítés. A funkció sok mindenben megegyezik a vevőszámla bevitellel, ezért mindenképpen olvassuk el az ott leírtakat is.
A rendszerbeli felvételkor automatikusan kiosztott szállítószámlaszám 3 szegmensből áll. Az első szegmens 4 karakteren a kiállítás dátumának megfelelő pénzügyi év kezdő dátuma által meghatározott évszám. A második szegmens a kiállításkor választott sorozat kódja. A harmadik szegmens egy sorszám.
Értékajánlások
A kontírozásra vonatkozó mezőknek (főkönyvi szám, másodlagos könyvelés főkönyvi szám, költséghely, témaszám, pozíciószám) - a megfelelő paraméter funkcióban felvettek szerint - értéket akkor ajánl meg a program, ha a bizonylaton ki vannak töltve egyrészt a kötelező kitöltésű mezők (felülről lefelé haladva a fülön belül és balról jobbra haladva a fülek között), másrészt a vonatkozó paraméter feltételeiben szereplő mezők is a bizonylat bevitelben (attól függetlenül, hogy magában a paraméterben van-e megadva nekik érték).
Ha egy számlát másolunk CTRL+W, CTRL+Q, akkor a főkönyvi számok a paraméterből fognak ajánlódni (nem másolja le a régi bizonylatról), kivétel a számlaérkeztetés, ekkor a bizonylatból emeli át. A dátumok a Főkönyv\Lezárás funkció dátumai alapján újra ajánlásra kerülnek (lezárás dátum +1 nap).
Ha egy számlát másolunk CTRL+W, CTRL+Q, akkor a Költségszétosztás adatait nem módosítja és nem másolja.
Speciális esetek
Külföldről kapott áfás számla esetén, amit a külföldi adóhatóságtól lehet visszaigényelni, úgy kell rögzíteni a bizonylatot, hogy a bejövő számla áfa tartalmát külön számla tételként kell rögzíteni, ahol a megnevezés „áfa”, az áfaanalitika1 = Nem adóalap (nehogy belekerüljön a magyar áfa bevallásba) az összeg a számlán szereplő áfa összeg, a főkönyvi szám pl.: 36891 külföldi áfa elszámolási számla. Amikor a bankba megjön a külföldi áfa, akkor tartozik a Bank és követel a 36891 és kifut nullára.
Önszámlázás
Önszámlázás esetén a B2Bpartner funkcióba ügyfelet is meg kell adni, és így az arra az ügyfélre felvett szállítószámlák kerülnek átadásra. A szállítószámla funkcióban is a vevőszámlában levő állapotok fülek és műveletek érhetőek el, valamint a nyomtatáskor is lefutnak az ellenőrzések, mint vevőszámla esetén.
Önszámlázás esetén, ha nyomtatjuk a bizonylatot akkor nem kerül rá logó.
Felvásárlási jegy
Felvásárlási jegy akkor nyomtatható, ha a Szállítószámla paraméterben a Sorszámmódosítás jelölőnégyzet ki van pipálva és a számla pénztárból ki van egyenlítve. Nyomtatáskor a pdf számlaképre rákerül a Személy funkcióból a születési név, TAJ szám, adóazonosító, születési hely és idő, anyja neve és őstermelői tevékenyég azonosító valamint az Ügyfél funkcióból a neve, címe, FELIR szám, adószám. A Személy funkcióból beajánlott adatok a tételek fölé kerülnek megjelenítésre.
MVH regisztrációs szám megjelenítése ügyfél törzsből: Ügyfél funkció / Azonosítók részben ha töltjük a Működési engedély szám mezőt, akkor a szállító fejlécben megjelenítésre kerül a szám.
MVH regisztrációs szám megjelenítése a személy törzsből: Az MVH regisztrációs szám megadható igazolvány típusként a Személy funkció / Igazolvány táblázatból. Ha új sorként felvételre kerül a táblázatban, akkor a többi adattal együtt szintén megjelenítjük a tételek fölött.
Családi gazdaság nyilvántartási szám (ÖCSG azonosító) megjelenítése a személy törzsből: Az ÖCSG azonosító megadható igazolvány típusként a Személy funkció / Igazolvány táblázatból. Ha új sorként felvételre kerül a táblázatban, akkor a többi adattal együtt szintén megjelenítjük a tételek fölött.
Főkönyvi feladás
A főkönyvi feladás az alábbi funkció részek és mezők módosításának hatására történik meg:
A kerekítés és áthárított áfa fülön a Kerekítés és a Kerekítés eltérés módosulásakor.
A tételen található mezők módosításakor.
A részlet és visszatartás fülön található mezők módosulása esetén.
A kapcsolódó esemény fülön található mezők módosulása esetén.
Az elhatárolás és továbbterhelés fülön található mezők módosulása esetén.
A megosztás fülön található mezők módosulása esetén.
A tervezett költség fülön található mezők módosulása esetén.
DRS visszaváltási díj kezelése
Mentéskor, ha olyan termék szerepel a bizonylaton, amelyhez van megadva DRS, akkor rögzítést követően a szülő termék összegéhez hozzáadódik a visszaváltási díjtétel összege. Továbbá ellenőrzésre kerül, hogy a DRS termék mennyisége a DRS visszaváltási díj mennyiségével megegyezik-e, ha eltér figyelmeztető üzenetet küldünk jóváhagyással, azaz nem történik meg egyből a szállítószámla rögzítés. Ha úgy próbáljuk rögzíteni a bizonylatot, hogy nincs DRS termék és visszaváltási díj kapcsolat, szintén figyelmeztető üzenetet küldünk. „Hiányzó DRS termék és visszaváltási díj kapcsolat, vagy a DRS termék mennyisége eltér a DRS visszaváltási díj mennyiségétől!”
A visszaváltási díj mennyiségét fixen egészre kerekítjük.
A visszaváltási díjak a számla nyomtatásakor külön tételsoron jelennek meg.
Számlaérkeztetésből szállítószámla generálásakor a szülő tétel mező tartalmát is átadjuk a szállítószámlának.
Megjelenő bizonylatok korlátozása Projekt modul esetén
A funkció módosító, vagy lekérdező üzemmódban való indításakor korlátozásra kerülhetnek a bal oldali keresőben megjelenő bizonylatok a felhasználó számára megengedett témaszámok és pozíciószámok szerint. Ezeket a korlátozásokat a Projektkezelés modulban (annak megléte esetén) a Projekt jogosultság funkcióban lehet beállítani!
Áfa analitika kezelése külföldi lokáció esetén
A külföldi lokációjú adatbázisokban (ha a telepítéskor megadott hely Magyarországtól eltérő) nem történik meg az az ellenőrzés, hogy a számlatételnél a bevitelben megadott áfa analitika kombináció megfelel-e az áfabevallás definíciónak, ami azt jelenti, hogy a nem magyar lokáció esetén nem vizsgáljuk összefüggésében, hogy a megadott áfa analitika és áfa kulcs megfelel-e a magyar áfa bevallás előírásainak. Csak a felületi korlátozások érvényesek, azaz ha az áfa definícióban nincs felvéve egy áfa analitika típus, az nem is választható ki
Egyéb
Nyitási metódus: Sok esetben előfordul, hogy a sERPa 3.0 programmal történő könyvelés megkezdését követően olyan pl. banki kiegyenlítés történik olyan számlára hivatkozva, amely még a jelenlegi rendszert megelőzővel lett lekönyvelve. Ahhoz, hogy a banki kiegyenlítés megjelenjen a kívánt főkönyvi számon (a feladás ne jelezzen hibát), szükség van a számla rögzítésére és kontírozására. A rögzítés egyrészt a kifuttatáshoz kell, a kontírszámok megadása pedig a kapcsolódó adatok (kiegyenlítések, kapcsolódó tételek) megfelelő főkönyvi számon történő megjelenéséhez szükségesek. Ilyen esetben a könyvelés dátum mezőt üresen kell hagyni, egyébként az adott számla is felkerül a főkönyvbe!
A művelet csak Lekérdezés és Módosítás üzemmódban aktív. A gomb megnyomására a háttérben új felvételre áll a program, elindul a kitöltés bizonylatról művelet annak a számlának az adataival, amelyen állt a felhasználó, majd az alábbi beállításokkal töltjük ki a számlát. A végén felvételben áll a program a kitöltött számlával, várva a mentésre.
- Számla másolás -
A Fejlécmegjegyzés nyomtatása öröklődik a bizonylatból, amelyet másolunk.
A főkönyvi számok és könyvelési dimenziók átmásolásra kerülnek az eredeti számlából, kivéve, ha az adott főkönyvi szám már nem érvényes. Ekkor az utód főkönyvi szám kerül a bizonylatba, ha nincs utód főkönyvi szám akkor üresen marad a mező.
Választás után automatikusan kitöltésre kerül a számla fejléce és tételei a választott bizonylat adatai és a számla paraméterek kontírozási információi (kivéve, ha felvételkor nem kontírozható) alapján.
A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Kitöltés bizonylatról.
Több szállítólevélből készíthetünk egy számlát a művelet segítségével, az azonos szállítólevél tételeket összevonhatjuk a számlában. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Kitöltés több szállítólevélről. A művelet sztornó és helyesbítő számlák rögzítésekor nem aktív.
A művelettel a kiválasztott szállítói rendelésen szereplő szolgáltatásokat lehet teljesítettre állítani és a szállítószámlába átemelni a rendelésen szereplő szolgáltatásokat, valamint a rendelésekhez kapcsolódó szállítólevél tételekben szereplő termékeket is úgy, hogy közben a szállítólevében szereplő gyártási szám tulajdonságok is megjelennek az egyeztetés megkönnyítésére.
Az első "Szűrés" fülön az ügyfél és ügyfélkategória szűrés megadása után kiválasztható egy szállító rendelés táblázatban kiválaszthatóak a konkrét szállító rendelések, amelyről átemelésre kerülnek az adatok. A kezdő értékként igazra állított további szűkítési lehetőség a csak a nem számlázott tételek megjelenítése, ami a rendelésen belül szűkíti azokat a tételeket, amelyek még nem lettek kiszámlázva. Az "Átemelés" fülön két táblázat szerepel. Az elsőben megjelenik a szűrésnek megfelelő rendelések fej és tétel adatai, mellettük a szállítólevél tétellel. Ebben a táblázatban bepipálható, hogy mely szolgáltatásra generálódjon teljesítés és, hogy mely tételek kerüljenek átemelésre a számlába, továbbá módosítható az ár is. A megjelenő ablak részletes leírását lásd: Kitöltés rendelésekről tulajdonság egyeztetéssel.
Módosítás üzemmódban a kiválasztott számla állapotát kérdés után visszavontra állítja. A számla akkor vonható vissza, ha nem hivatkozik rá helyesbítőszámla, vagy az összes rá hivatkozó helyesbítőszámla stornózva van vagy vissza van vonva, valamint a teljesítés és könyvelés dátuma nem esik lezárt időszakba. A visszavont számla a listákban és a könyvelésben nem jelenik meg.
Felvétel üzemmódban lehetőség van a művelettel helyesbítő számlát készíteni. A menüpont kiválasztása után a párbeszédablakban kiválaszthatjuk a helyesbíteni kívánt számlát. A számla kiválasztása után a tételek fülön módosíthatjuk a mennyiséget, egységárat, engedményt és áfa számla esetén az áfakulcsot. A művelet egy olyan számlát készít, melyben az eredeti tételek negatív előjellel a helyesbítő tételek pedig pozitív előjellel szerepelnek. A számlában a helyesbített számlának megfelelő (negatív előjelű) tételek nem módosíthatók, valamint a tételek sorrendje nem változtatható meg. Egy számlának csak egy érvényes helyesbítő számlája lehet, ha újabb helyesbítés szükséges, akkor az előző helyesbítő számlát stornózni kell. Visszavont, helyesbítő és stornószámla nem helyesbíthető.
Ha az Elhatárolások átvétele jelölőnégyzetben van pipa, akkor a mennyiség módosításának hatására arányosítjuk az elhatárolt összegeket a pozitív tételeken. Ha a Nettó vagy Bruttó egységár változik, akkor az eredeti helyesbített számláról veszi át a program az összegeket. Tételenként meghatározhatjuk az Elhatárolás pipával a fent leírt működést.
„A tétel értéke megváltozik. Kívánja megtartani az elhatárolásokat?”
Ha módosítást végzünk a tételen, de visszaállítjuk az eredeti állapotra:
„A tétel értéke nem változott. Kívánja visszaállítani az elhatárolásokat?”
Ha a jelölőnégyzetben nincs pipa, akkor a pozitív tételek nem kerülnek átemelésre a helyesbítő számlára.
Amennyiben a bizonylaton szerepel megosztás és/vagy elhatárolás abban az esetben a negatív irányú tételeken automatikusan megtörténik a megosztások és elhatárolások átemelése a helyesbítő számlára, negatív előjellel.
Tételenként megjelenik a sorok végén a Megosztás és Elhatárolás jelölőnégyzet. Amennyiben a bizonylaton nem szerepel megosztás és/vagy elhatárolás, a jelölőnégyzet inaktívra vált és nem bekapcsolható.
Helyesbítő számla rögzítésekor a program jelzi, hogy nem jön ki a tétel nettó összege, ilyenkor lehetőség van törölni vagy korrigálni az elhatárolásokat.
Felvétel üzemmódban lehetőség van a művelettel stornó számlát készíteni. A menüpont kiválasztása után a párbeszédablakban kiválaszthatjuk a stornózni kívánt számlát. A művelet egy olyan számlát készít, melyben az eredeti tételek negatív előjellel szerepelnek. A számlában a tételek nem módosíthatók, valamint a tételek sorrendje nem változtatható meg.
Módosítás üzemmódban be és kikapcsolható a kontírozás (pipa jelenik meg a menüben). Kontírozáskor a program a könyvelés kelte, elszámolási f. szám és a tételekben a költséghely, témaszám, pozíciószám, árbevétel főkönyvi szám, mezőkön lépked végig (Shift + Tab -bal visszafelé).
A művelet az ügylet kód megjelenítését szabályozza, de állapotától függetlenül a tételeknél jelenik meg az ügylet kód, ha nem minden tételben egyforma.
A művelet a költséghely megjelenítését szabályozza, de állapotától függetlenül a tételeknél jelenik meg a költséghely, ha nem minden tételben egyforma.
A művelet a pozíciószám megjelenítését szabályozza, de állapotától függetlenül a tételeknél jelenik meg a pozíciószám, ha nem minden tételben egyforma.
A művelet az ügyletkód megjelenítését szabályozza, de állapotától függetlenül a tételeknél jelenik meg az ügyletkód, ha nem minden tételben egyforma. Ha a tételekben különböző ügyletkódok vannak, akkor mindenképpen a tételekben látszik az ügyletkód.
A termékhez megadott tulajdonság adatokat mutatja meg. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Termék tulajdonság adatok
A tételhez megadott szállítólevélen keresztül(cikk), vagy rendelés teljesítésen keresztül(szolgáltatás) kapcsolat rendelésen levő termék tulajdonság adatokat mutatja meg.. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Rendelés tulajdonság adatok
A tételhez megadott szállítólevélen keresztül kapcsolat szállítólevélen levő termék gyártási szám tulajdonság adatokat mutatja meg.. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Gyártási szám tulajdonság adatok
Kiválasztásával a 'tétel' fül 'további adatok' alfülén a továbbterhelés táblázatban a vevőszámla tétel 'vevő elszámolt összeg' mezőbe illeték típus esetén be lehet íratni az el nem számolt összeget.
A műveletet a telefon költség áfájának vagy gépkocsihoz tartozó költség áfájának kezelésére használhatjuk. Tétel fülön állva módosító és felvétel üzemmódban aktív. A feljövő párbeszédablakon megadott „Le nem vonható áfa %" mező kitöltése után a megadott százaléknak megfelelő mértékben csökkenti a kiválasztott tétel értékét és ugyanilyen összeggel létrehoz közvetlenül a kiválasztott tétel után egy új tételt, amelyben az összegeken kívüli többi tételmező értéke megegyezik az eredeti tételével, kivétel az áfa-analitika 1, ami „Le nem vonható"-ra áll. Ha a tételhez megosztás is fel van véve, akkor a megosztások arányos részét is meggenerálja a program.
A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Tételszétosztás
Az tételhez vagy tételekhez megosztást generál a párbeszédablak beállításai szerint.
- Párbeszédablak -
Megosztás alapja: megosztás (A számla paraméter megosztás fülén felvett adatok alapján a kiválasztott, vagy az összes tételhez megosztást generál. Hasonlóan a megosztás kézi felvételéhez, csak azokat a dimenziókat (költséghely, témaszám, pozíciószám) tölti ki, amelyek a tételben üresek.) / kommunális üzemeltetés(a kommunális üzemeltetés szerződés adatai alapján).
Minden számlatétel: (I/N)Kiválasztható, hogy csak arra a számlaételre vagy az összesre generálódjon megosztás.
Megosztás: A számla paraméter megosztás fülén felvett megosztások közül lehet választani(ha a megosztás alapja: megosztás csak akkor aktív).
Megosztás Típusa: Egyenes arányban költséghely szerint (a képletbe kerülő költséghelyek között kerül szétosztásra a tételösszeg úgy, hogy minden költséghelyre azonos összeg jut) / Egyenes arányban albetétszám szerint (esetén a képletbe kerülő költséghelyek között kerül szétosztásra a tételösszeg úgy, hogy minden költséghelyre az albetétszám szerint kerül összeg(egy költséghely több albetétben is szerepel) ) / Bérlőszám szerint(esetén a képletben lévő költséghelyek alapján megkeresi a program, hogy mely ingatlan albetétekben szerepelnek ezek a költséghelyek. Majd megkeresi, hogy ezekre az ingatlan albetétekre, mely kommunális üzemeltetési szerződések vannak felvéve. Utána ezekben a kommunális üzemeltetési szerződésekben a További adatok közé az Ügyfelek táblázatba felvett sorokat szerződésenként megszámolja és ezeknek az arányában végzi a megosztást a program) / Bérelt terület szerint(esetén a képletben lévő költséghelyek alapján megkeresi program, hogy mely ingatlan albetétekben szerepelnek ezek a költséghelyek. Ezeket szűkíti azokra, amely albetétekre van érvényes szerződés vagy a kiköltözés dátuma még nem járt le. Az albetétekből a Lakbérszámítási alapterületben megadott négyzetméterek arányában végzi a szétosztást a program.). (Ha a megosztás alapja kommunális üzemeltetés, csak akkor aktív.)
Megosztás költséghelye: a képletbe kerülő költséghelyek között kerül szétosztásra a tételösszeg.(Csak akkor aktív ha a megosztás alapja kommunális üzemeltetés.)
Ingatlan albetét típusa: (Lakás/Egyéb helyiség) Szűrés a megadott költséghelyeken lévő albetétekre. Üresen hagyva nem történik szűrés.(Csak akkor aktív ha a megosztás alapja kommunális üzemeltetés.)
Szerződés érvényesség dátumtartománya: Dátumtartomány, amely meghatározza, hogy mely időszakban érvényes kommunális üzemeltetés szerződések kerüljenek a megosztási arány számításába. Azon szerződéseket is figyelembe veszi a program amelyek már lejártak de nincs kitöltve a Kiköltözés dátuma vagy beleesik ebbe a dátumtartományba. A hóközi szerződés érvényesség kezdet/vég időarányosan csökkenti a részesedést, minden típusnál kivéve az Egyenes arányban a költséghely szerint.(Ha a megosztás alapja kommunális üzemeltetés, csak akkor aktív.)
A művelet a költségmegosztás generálás funkciót indítja el erre az egy számlára. A művelet csak akkor indítható el, ha a számlában még nem módosítottunk, (nem aktív a rögzítés gomb) vagy a módosításokat már rögzítettük.
A párbeszédablakban megadottak szerint elhatárolás tételeket generál. A művelet csak akkor aktív ha az elhatárolás engedélyezett a sorozatban, és a Tétel fül van kiválasztva. A művelet futtatása minden esetben felülírja a már korábban rögzített vagy generált elhatárolás sorokat. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Elhatárolás generálás.
A művelettel a már felvett számlák és szállítólevelek között hozhatunk létre kapcsolatot. Megegyezik a vevőnél leírt szállítólevélhivatkozás-kitöltés művelettel.
A tétel fülön állva Felvétel, vagy Módosító üzemmódban aktív a művelet, amelynek a bekapcsolásakor a művelet neve mellett megjelenik / eltűnik egy pipa. Bekapcsolásakor a tétel fül első mezője a Gazdasági esemény mező lesz, amelyben választhatunk a Gazdasági esemény törzsbe felvett események közül. Import esetén olyan gazdasági esemény nem választható, melyben van megadva Áfa főkönyvi szám.
Működése megegyezik a jelenlegi ár mezőn történő értékajánlással, csak a művelet nem egy tételen ajánlja újra az árat hanem a bizonylat összes tételén.
A megjelenő párbeszédablakon kiválasztott bizonylatszámú számla adatai kerülnek átadásra Wordbe. A művelet akkor aktív, ha a Szállítószámla adatok exportálása MS Office Wordbe funkció benne van a felhasználó által használt menüben.
Választás után az alábbi ablakban bekért adatok alapján egy faktorszámlát generál a program, és a faktorált számlához felveszi az erre vonatkozó kapcsolódó eseményt. Ha a kezelő kiválaszt egy faktorálás nevet, akkor a paraméter alapján töltődnek ki a mezők.
A műveletet devizás számla esetében használjuk. Elindítása után egy panelen megadhatjuk a szállító számlában szereplő áfa forint összegét. A szétosztás gomb megnyomásakor a kerekítés fül Áthárított Áfa mezőjébe írja be a program az áthárított áfa összegét, ha az áfakerekítés táblázatban több sor szerepel, akkor az áfát arányosan osztja szét a különböző áfakulcsok között. (Az adatbázisban ez az áfa összeg a tételek között is szétosztásra kerül, ez a felületről nem látszik.) Ide azt az áfa összeget kell beírni, amit a bejövő számlán lehet látni. Mivel nem biztos, hogy a számlakibocsátó jó árfolyammal számol, meg azt sem lehet tudni, hogy egyáltalán melyik bank árfolyamát használja, így nem tudunk ide értéket ajánlani!
Ha az "Előlegfelhasználással csökkentett áfa" pipát bejelöljük, akkor a megadott összeghez hozzáadja a program az előlegfelhasználásokban lévő áfa forint összegét és ezt osztja szét a számla tételek között.
Felvétel üzemmódban és végszámla rögzítése esetén a program automatikusan, minden esetben kiszámolja az arányosított áthárított áfát a kiválasztott előlegszámlából. Ebben az esetben az Előlegfelhasználással csökkentett áfa mező beállítása nem kerül figyelembe vételre.
A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: Áthárított áfa szétosztása
A művelet csak Költség szétosztás fülön aktív. A fülön lévő Szállítólevél gridben szereplő szállítóleveleken újraszámoljuk a nyilvántartási árat. Felvételi üzemmód esetén mentés után ha már van költség akkor rá kell kérdezni: „Újrakalkulálja a program a kapcsolódó szállítóleveleken szereplő termékek nyilvántartási árát?”. Igen esetén lefut a Nyilvántartási ár újrakalkulálása kapcsolódó szállítóleveleken.
A művelet akkor aktív, ha a költségszétosztás fül megjelenik a számlában. A művelettel egyszerre több szállítólevélhez rendelhetünk egyéb költséget. A szétosztott adatok a költségszétosztás fülön nézhetők meg. Ha a művelet elindításakor vannak már szállítólevelek a költségszétosztás fülön, akkor azok módosíthatóan beemelésre kerülnek a művelet táblázatába.
A táblázatban azok a szállítólevelek választhatók, amelyek mozgásnem típusa: külföldi beszerzés vagy belföldi beszerzés. Az ablak alján gombok: OK, Mégsem. Az OK megnyomásakor a megadott költségek az összes kiválasztott szállítólevél összes tétele között oszlanak meg az "Arányosítási alap" szerint. Ha többször is végrehajtjuk a műveletet, akkor a meglévő értékeket növelni csak akkor lehet, ha az arányosítási alap ugyanaz. Ha a számla már szerepel az egyéb költségek között más arányosítási alappal, akkor a következő hibaüzenetet adjuk: Egy szállítólevélhez csak egyféle arányosítási alappal kapcsolható költség.
A művelet mezőinek részletes leírása itt található.
A művelettel ki/be kapcsolhatjuk a módosító és lekérdező üzemmódban megjelenő ablakot, amely a főkönyvből a bizonylatra vonatkozó könyvelési sorokat jeleníti meg. Ha a pénzügyi évben be van állítva az automatikus feladás, akkor a felvett bizonylatok könyvelése módosító vagy lekérdező módban azonnal megtekinthető. A művelet kiválasztásának hatására megjelenő ablak részletes leírása az alábbi helyen található: Főkönyvi napló lekérdezés.
A művelettel közvetlenül megnyitható a bizonylat Fejléc fülének Irat táblázatába felvett iratok első iratoldala. A megnyíló Irat funkció Irat fülére kerül a fókusz, így azonnal olvashatóvá válik maga a csatolt irat. Működése megegyezik az Irat mezőn nyomott jobb egérgombra legördülő menüben választott Iratoldal megnyitása (Alt+K) menüével.
Felvétel üzemmódban aktív a művelet. Az xml fájl kitallózását követően az adatok betöltésre kerülnek az xml-ből. A program elmenti az adatokat, és módosítás üzemmódra vált. A művelet elindításakor megjelenő mezők részletes leírása az alábbi helyen található: NAV XML import
Módosítás és lekérdezés, üzemmódban aktív a művelet és ha a bizonylat megjegyzésében található adat. Elindítása esetén kiolvasásra került a megjegyzésből a "http" kezdetű szöveg és megnyitásra kerül a böngészőbe.
Ha nincs ilyen rész akkor kiírásra kerül:
Hiba
A megjegyzés mezőben nem szerepel 'http://', vagy 'https://'-el kezdődő internet cím.
Lekérdezés és Módosítás üzemmódban aktív a művelet és az adott bizonylatra lehet Kontírcsík listát nyomtatni. (Az Év, Sorozat, Sorszám mezők nem módosíthatók)
Ha a végösszeg bevitel engedélyezett, a végösszeg kitöltésre kerül és nem egyezik meg a tételek összegével, akkor a bizonylat nem menthető. A hibaüzenetben kiírásra kerül a végösszeg, a tételek összege és az eltérés. Ok gomb hatására az eltérés a Kerekítés és áthárított áfa Kerekítéseltérés mezőjébe íródik.
A számla típusa nem egyezik meg a hozzá kapcsolt bankkivonat vagy pénztárbizonylat számla kiegyenlítés típusával (Devizás szállító, Import, Szállító, Devizás vevő, Export, Vevő).
Módosítás módban, ha olyan számla tételben, amelyhez tartozik termékdíj részletezés, módosul a termék vagy a mennyiség akkor mentés előtt figyelmeztetést kapunk a programtól: "Termékdíjat tartalmazó tétel is módosult, kívánja a termékdíj részletezés újraszámolását?" Igen választásakor a program mentés előtt törli a módosított tételekhez tartozó termékdíj részletezéseket, amelyeket így a mentés újra kiszámol.
A "Készpénzforgalom-túllépés" menüparaméter beállítása után történik meg az ellenőrzés. Ha a lezárás a készpénzes forgalom túllépése hibaüzenettel tér vissza, akkor a paraméter beállítása szerint van vagy nincs lehetőség a rögzítésre.
Ha a pénzforgalmi áfa = 1 és van olyan tétel, ahol AfaAnalitika1 = Fordított vagy Le nem vonható (fordított) vagy Arányosított (fordított) akkor a program a következő hibaüzenetet jeleníti meg: "A számla tételek között szerepel olyan, amely fordított áfát tartalmaz, ebben az esetben a fejlécben nem helyes a pénzforgalmi áfa bejelölése."
Az ellenőrzés azt ellenőrzi, hogy a számla fejlécben és a tételben szereplő főkönyvi számok a könyvelés dátumon érvényesek-e, illetve a tétel áfa főkönyvi szám az áfa dátumon érvényes-e?
Az ellenőrzés azt ellenőrzi, hogy a bevitelben megadott végösszeg és a számla tételek bruttó összege eltér-e egymástól. Eltérés esetén a Végösszeg kerekítés korrigálása menüparaméter beállítása esetén kerekítés eltérést vesz fel a számlába (leírása a menüparaméternél).
Amikor a számla paraméterben a megosztás ÁFA módosítás mező értéke igaz, akkor a megosztások nettó értékétől arányosan eltérhet az áfa értéke, ebben az esetben a rendszer figyeli, és figyelmeztetést küld, ha az áfa összértéke a megosztás fülön nem egyezik meg a tételben található áfa értékével.
A felület megnézi, hogy a lemásolt számla típusa engedélyezve van-e a készülő számlánál beállított számla paraméterben. Ha nincs engedélyezve, akkor jön a hibaüzenetet: "A számla típusa nincs engedélyezve a kiválasztott számla paraméterben!", és a számla nem menthető, különben a mentés megtörténik.
Csak egyszerű számla esetén, amikor az irány terhelés, akkor a bizonylat mentése előtt lefut egy ellenőrzés, és ha a bizonylathoz olyan ügyfél van rendelve, ahol az ügyfél adószámának 9. karakterében 3-as számjegy van, előjön egy ablak, és a bizonylat nem kerül mentésre.
Ha módosul a fejlécben a teljesítés kelte vagy az ÁFA kelte, és a szállítószámlához van előlegfelhasználás kapcsolódó esemény, akkor módosítás mentésekor figyelmeztető üzenetet ad a program, hogy az előlegfelhasználásokban szeretné-e módosítani a kapcsolódó esemény teljesítés és Áfa dátumát. Igen válasz esetén a dátumok felveszik a fejlécben lévő dátumokat. Nem válasz esetén az eredetileg rögzített dátumok maradnak.
(Engedélyezett / Figyelmeztetéssel / Jóváhagyással / Tiltott) A paraméterrel szabályozhatjuk, hogy az alapbizonylatszám kitöltése kötelező-e. Szállítószámla esetén a Számlaszám mezőt vizsgálja a program.
(Telephelykód / Termékkód / Ügyfélkód / Témaszámkód) A kiválasztott Érték után beírhatunk egy képletet, ebben az esetben csak a képletnek megfelelő bizonylatokat kezelhetünk a menüponttal. Ha egy konkrét kódot írunk be, akkor az érintett mező értéke nem módosítható a bevitelben.
Tiltott esetben a Vevő vagy Szállító számla tételéhez kapcsolt szerződésnél megadott érték nem kerül ellenőrzésre, azaz nem küldünk figyelmeztetést akkor, ha a szerződéstételhez nagyobb értéket adunk meg, mint a számlatétel nettó értéke
(Automatikus módosítás / Nincs módosítás, Nincs módosítás). Automatikus módosítás esetén, ha a számlatétel mennyiség megegyezik a szállítólevél-tételhez kapcsolt mennyiséggel és csak egy szállítólevél-tétel kapcsolódik a számlatételhez, a számlatétel mennyiség módosításakor a kapcsolt mennyiség is automatikusan átmódosul. Az új értéke a szállítólevél-tétel mennyiség és az új számlatétel mennyiség közül a kisebbik érték.
Megadható, hogy a mai naphoz képes visszamenőleg hány napos bizonylatokat mutasson a bevitel.
Engedélyezett irattípus
(Érték) Az Irat iktatószám (IratLeiro_ID) mezőben szűkíti az irat típus választási lehetőségeket a szűrésben és a lenyitáskor megjelenő iratokban. Vesszővel szóközzel sorolhatók fel a választható típusok. Ha csak egy van megadva, akkor a szűrésben sem választható más érték, ha több van megadva, akkor a megadottak közül lehet választani.
A menüparamétert az IratKeresesKE IratTipus paraméterének kell átadni.
Engedélyezett iratigazolás állapot
(Érték) Az Irat iktatószám (IratLeiro_ID) mezőben szűkíti az igazolásállapot választási lehetőségeket a szűrésben és a lenyitáskor megjelenő iratokban. Vesszővel szóközzel sorolhatók fel a választható állapotok. Ha csak egy van megadva, akkor a szűrésben sem választható más érték, ha több van megadva, akkor a megadottak közül lehet választani.
A paraméter szabályozza a szállítószámlában felvehető maximális termékárat. A program a beállításnak megfelelően figyelmeztet, ha menüparaméterben megadott ártáblás árnál nagyobb értéket veszünk fel.