Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Navigáció: Projektkezelés > Napi folyamatok

Projektkezelés modul struktúra beállítása

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Rövid leírás

Ezen leírás egy áttekintő képet nyújt arról, miként szükséges az üzleti lehetőséget, vagy akár a projektet beállítani ahhoz, hogy egy adott vállalat számára a lehető legmegfelelőbb módon működjön. Különböző jogosultságokat adhatunk meg személyeknek, paraméterezhetjük a projektünket, pénzügyi és feladat sablont vehetünk fel, feladattípusokat állíthatunk be.

 

Részletes leírás

Üzleti lehetőség paraméter beállításai:

Különböző sorozatok felvételére, és a hozzá rendelt értékek megjelenítésére szolgál.

Nagyítás a képre kattintással!

- Üzleti lehetőség paraméter -

Ahogy a képen látszik minden sorozatnál beállítható, hogy használható-e, amennyiben ki van pipálva abban az esetben ki tudjuk választani az Üzleti lehetőség funkció általános fülén, amikor veszünk fel új üzleti lehetőséget. A következő mező a sorszám módosítás, ennek bepipálásával az üzleti lehetőség bevitelben a jelen sorozatra felvett sorszám a kezelő számára módosítható lesz. A megrendelő az ajánlatkérő mező egy úgynevezett háromállapotú pipa, kérdőjel (négyzet) esetén a mező értéke az Üzleti lehetőség bevitelekor állítható. Amennyiben be van pipálva, abban az esetben az Üzleti lehetőség Általános fülén a csak a megrendelő az ajánlatkérő mező és az Ajánlatkérők táblázat nem látható. Amennyiben nincs bepipálva, abban az esetben az Üzleti lehetőség Általános fülén a csak a megrendelő az ajánlatkérő mező látható és módosítható, az Ajánlatkérők táblázat szintén látható marad.

Az ajánlatok fül működésének beállításai felcsukható sáv alatt szintén található három mező, az első, azaz az elrendelés megjelenítés beállítása esetén az üzleti lehetőség bevitelben megjelenik az elrendelés elválasztó sáv a hozzá tartozó adatokkal, a második, azaz a felülvizsgálat megjelenítés beállítása esetén az üzleti lehetőség bevitelben megjelenik a felülvizsgálat elválasztó sáv a hozzá tartozó adatokkal, míg a harmadik, azaz a teendő megjelenítés beállítása esetén az üzleti lehetőség bevitelben megjelenik a teendő elválasztó sáv a hozzá tartozó adatokkal.

Jogosultság beállításai:

A jogosultság funkcióban tudom beállítani különböző projektjeimhez különböző felhasználók jogait. Ezeket az adatokat folyamatában a Projektindítás funkcióban is megadható. A jogosultság megadása azért nagyon fontos, mert a kiemelt felhasználó bármely projekt bármely részét láthatja. A projektfelelős  azokat a projekteket és bármely részüket láthatja, amelyben projektfelelős, míg a feladatfelelős nem látja az egész projektet, csak a projekt, vagy projektek azon feladatait, és a hozzá tartozó dolgokat, amelyben feladatfelelős. A jogosultság kiosztása nem csak a projekt modulra van hatással, hanem az egész sERPa területén a témaszám és pozíciószámmal a projekthez kapcsolódó dolgokra, ez azt jelenti, hogy például egy feladatfelelős láthatja a feladathoz tartozó számlákat, szállítóleveleket és mindent ami hozzá tartozik, de csak azokat, ha máshoz nincs joga.

Paraméter beállításai:

A paraméter első fülén a lekérdezés fülön tudom megadni, hogy milyen név használatával milyen főkönyvi számokat mutasson a Projektelszámolás lekérdezés funkcióban való beállításnál. A második fülön a tevékenység szegmens fülön adható meg, hogy milyen szegmens milyen műveletnél (vállalaton belüli beszerzés, vállalaton belüli alvállalkozó, vállalaton belüli ráfordítás, vállalaton beüli bevétel) esetben milyen főkönyvi szám legyen használható.

A harmadik fül nagyon fontos, hiszen a kiemelt felhasználók nevű fülön a nevéből eredően azok a felhasználók vehetők fel, kik az összes projektet láthatják. Végül a negyedik fülön a dokumentum típus akta fülön lehet beállítani, hogy a szerződésben, számlázásban és teljesítésigazolásban milyen érték választása esetén milyen akta ajánlódjon meg.

Pénzügyi terv sablon beállításai:

A funkció a szerződéses értékek előkalkulációs sémájának rögzítésére szolgál.

Feladattípus beállításai:

Azért fontos, mert megadásával pontosabban követhető a projekt folyamat. A program nem számol vele, nem befolyásolja  projekt működését, de például a Követelmény menedzsment egyik szűrésében megadható, így könnyebben kiválasztható azon projektek, amiket a feladattípus segítségével beazonosítunk.

Feladat sablon beállításai:

A feladat sablon beállítása elengedhetetlen a projekt modul megfelelő működéséhez. A projektet felbonthatjuk feladatokra, a feladatokat pedig teljesítményekre, vagy követelményekre, azaz feladat tételekre. Megjelenésüket a követelmény menedzsmentben található áttekintő táblázatban lehet ellenőrizni.

Nagyítás a képre kattintással!

- Feladat sablon beállítása -

A feladat sablon beállításai között fontos szerepet tölt be a feladattípus, melynek a leírása feljebb olvasható. A célfeladat mező megadása, melynél bepipálás esetén az adott tevékenység során elvégzett feladatok közül itt lehet a célfeladatot jelölni. Lekérdezéskor célfeladatok jelennek meg fősorként. A célfeladatokat projektekhez témaszám alapján látni lehet a Projekt funkció általános fülén a célfeladatok táblázatban.

Az automatikus allokáció, mégpedig, hogy a az adott feladat sablont tartalmazó feladatok teljesítményeit, más feladat követelményével automatikusan összeallokálja (összekapcsolja) a rendszer. Például egy gyártásnál ahol az értékesítési (követelmény) feladatunk 10 autó, és egy másik feladatnál ami beszerzés (teljesítmény) típusú, szintén 10 autó, és mindkét feladathoz tartozó feladat sablonban be van pipálva az automatikus allokáció, és a költséghely megegyezik, valamit a teljesítmény vég dátuma nem nagyobb a követelmény kezdő dátumánál a rendszer automatikusan összepárosítja a követelményt a teljesítménnyel. Az automatikus allokáció feladat tételszinten csak követelmény és teljesítmény irányú feladat tételeknél működik. Szintén fontos a követelmény bevitel sablon nélkül, ahol az a mező be van pipálva, azoknál a feladatoknál van lehetőségünk követelményeket felvenni. A következő mező a teljesítmény bevitel sablon nélkül, ahol ez a mező be van pipálva, azoknál a feladatoknál van lehetőségünk teljesítményeket felvenni, ahol mindkét pipa be van pipálva, ott teljesítményt és követelményt is tudunk felvenni, ez például egy köztes feladat lehet, vagy akár gyártás is. A tulajdonság csoportban rendelhetünk egy feladathoz tulajdonságokat.

Ami szintén nagyon fontos két mező az a bevétel pénzügyi terv sablon és a ráfordítás pénzügyi terv sablon mező, ezen mezők beállításától függ a követelmény menedzsmentben az áttekintő táblázatban található feladat típus és irány oszlopok értéke, melyek a következők lehetnek:

A követelmény menedzsmentben található áttekintő táblázat feladat típus oszlopa feladat szinten a feladat sablonhoz rendelt feladat típus neve.

A követelmény menedzsmentben található áttekintő táblázat feladat típus oszlopa feladat tétel szinten lehet:

Belső erőforrás: ha a követelményként meghatározott termék (szolgáltatás) szerepel valamely Erőforrás (a projekt szegmens típusa Erőforrás) típusú projekt teljesítményei között, a teljesítményt leíró feladat vége nagyobb mint az itt szereplő feladat kezdete.

Belső feladat: ha a követelményként meghatározott termék szerepel valamely projekt célfeladat eredményeként, ahol a célfeladat mennyisége, csökkentve az allokált mennyiséget nullánál nagyobb.

Belső feladatsablon: ha a követelményként meghatározott termék szerepel valamely feladat sablon teljesítményeként.

Külső beszállító: ha a követelményként meghatározott termék egyik fenti halmazban sem szerepel.

Külső ráfordítás: a feladathoz tartozó pénzügyi terv Ráfordítás sora.

Külső bevétel: a feladathoz tartozó pénzügyi terv Bevétel sora.

A követelmény menedzsmentben található áttekintő táblázat irány oszlopa feladat szinten értékesítés, beszerzés, pénzügyi, belső feladat. Attól függ, hogy a ráfordítás, bevétel pénzügyi terv sablon mezőkben mi van kitöltve.

Ha csak a bevétel, akkor értékesítés, az értékesítéskor javasolt.

Ha csak a ráfordítás akkor beszerzés, a beszerzéskor javasolt.

Ha egyik sem, akkor pénzügyi, nem nagyon javasolt, mert nincs se teljesítménye, se követelménye, csak bevétel pénzügyi terv sablon  van és ráfordítás pénzügyit terv sablonnal rendelkezik, ezért semmi értelme projektben kezelni.

Ha mindkettő, akkor belső feladat, ha a láncban egy olyan köztes feladatot végzünk el, ami például gyártás, vagy egy vég és egy kezdet közti feladat, akkor van rá szükségünk.

A követelmény menedzsmentben található áttekintő táblázat irány oszlopa feladat tétel (tételsor) szinten van értéke (Teljesítmény / Követelmény / Ráfordítás / Bevétel)

Amennyiben egy feladat sablonban felveszünk követelményt vagy teljesítményt, és beállítjuk a  norma számítás alap oszlopot igazra (bepipáljuk), valamit a célfeladat mező is be van pipálva, akkor az ott lévő feladatok feladat felvételkor a sablon beállításával célfeladatként megjelennek.

Projekt kategória beállításai:

A funkció a témaszám csoportosításához szükséges kategóriák kialakítására szolgál.