A sERPa rendszer bérszámfejtés modulja lehetővé teszi, hogy a Magyarországon leggyakrabban előforduló foglalkoztatási jogviszonyok, és jövedelmek alapján havi bérszámfejtést, adatszolgáltatást, ksh statisztikát, illetve különböző kimutatásokat készítsen a felhasználó.
A rendszerben a foglalkoztatási formáknak megfelelően választhatóak a jogviszonyok, melyek társadalombiztosítási, és Munka törvényköve szerinti megfelelőségét a fejlesztő biztosítja a frissítések letöltésével.
A különböző foglalkoztatási formákra irányadó adó és járulékkötelezettségek definícióját a bér gyűjtők, és csoportok tartalmazzák. A választható jövedelem típusok a bér jogcímekben, és szintén a hozzá tartozó csoportokban tekinthetőek meg.
A kiválasztott pénzügyi vére vonatkozó állandó értékeket, mint például a minimálbér összege, vagy az Szja. törvény szerinti béren kívüli juttatások kedvezményes határát a bér konstans funkció tartalmazza.
2015-re érvényes adó jellegű kötelezettségek munkaviszonyban: 16 % személyi jövedelemadó előleg. Társadalombiztosítási szempontból a levonandó járulékok munkavállalói oldalról 3 % pénzbeli egészségbiztosítási járulék, 4 % természetbeni egészségbiztosítási járulék, 10 % nyugdíjjárulék, illetve 1,5 % munkaerő-piaci járulék. Amennyiben a személynek egyszerre több munkaviszonya áll fenn, a 3 % pénzbeli egészségbiztosítási járulékot minden jogviszonyában meg kell fizetnie.
A személyi jövedelemadó alapját 2015 -ben a családi adóalap kedvezmény összege csökkentheti, illetve az előleg összegét 2015 -ben a súlyos fogyatékosság tekintetére igénybe vehető kedvezmény, melynek mértéke a minimálbér5 % -a, azaz 5250 forint havonta.
A családi adóalap kedvezmény egy és két eltartott esetén 62 500 forint eltartottanként, és 206 250 forint három gyermek után, eltartottanként.
A családi adóalap kedvezmény fel nem használt összegének 16 % - a tovább érvényesíthető a járulékok összegére (nem alapjára), - kivéve a 1,5 % munkaerő-piaci járulékra-, az alábbi sorrendben: természetbeni, pénzbeli egészségbiztosítási járulék, nyugdíjjárulék.
Azonban ne feledjük, hogy munkaviszonyban személyi jövedelemadó előleg kerül év közben levonásra, így az éves elszámolást önadózás esetén az évhez köthető 53 -as bevallásban kell elszámolni, munkáltatói adómegállapítás esetén pedig szintén az évhez köthető M29 -es bevallásban. A személyi jövedelemadó elszámolásról a munkáltató minden év január 31 -ig köteles kiadni az M30-as nevű igazolást. Az önadózó ez alapján - illetve év közbeni jogviszony megszűnéskor az Adatlap 2014/2015- alapján készíti adóbevallását.
Béren kívüli juttatások elszámolása 2015-ben:
A 2015 -ös évre vonatkozó Szja. törvény alapján éven szinten két kerethatár lépett életbe. Az egyik határ, a SZÉP (Széchenyi Pihenő Kártya) alszámláira : vendéglátás, szállás, szabadidő alszámlák egyéb béren kívülinek nem minősülő juttatásokra vonatkozik, amely összege 200 000 forint. Ez a csoport együttesen a SZÉP kártyával csak 450 000 forintig kedvezményes adózású. A kedvezményes határig a juttatás összegének 1,19 % -át, terheli egyszer 16 % személyi jövedelemadó, és 14 % EHO (egészségügyi hozzájárulás). A kedvezményes határ feletti részt 1,19 -szeresét pedig szintén terheli 16% -os SZJA , és 27 % -os EHO.
A béren kívüli juttatások, illetve a SZÉP kártya alszámlára fizethető kedvezményes értékének nem csak éves, hanem havi kedvezményes határa is van. Ezeket a sERPa rendszer bér konstansa tartalmazza.