Az új Tbj. 2019. évi CXXII. törvény 2020. július 1-től módosítja többek között a társas vállalkozókra vonatkozó minimum fizetési szabályokat is.
•15% személyi jövedelemadó (szja) – a társas vállalkozói kivét után. Amennyiben nincs kivét, nincs szja fizetési kötelezettség sem.
•2020. június 30-ig a járulékalapot képező jövedelem
a minimálbér/garantált bérminimum 150%-a után: 4% természetbeni egészségbiztosítási járulék, 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulék, 1,5% munkaerőpiaci járulék
a minimálbér/garantált bérminimum 100%-a után 10% nyugdíjjárulék
•2020. július 1-től a járulékalapot képező jövedelem a minimálbér/garantált bérminimum 100%-a után, egykulcsos társadalombiztosítási járulékot kell fizetni: 18,5% tb-járulék
A vállalkozást terhelő kötelezettség:
•2020. június 30-ig a járulékalapot képező jövedelem a minimálbér/garantált bérminimum 112,5%-a után: 17,5% szociális hozzájárulási adó és 1,5% szakképzési hozzájárulás
•2020. július 1-től a minimálbér/garantált bérminimum 112,5%-a után: 15,5% szociális hozzájárulási adó és 1,5% szakképzési hozzájárulás
A Társas vállalkozók számfejtése többféleképpen történhet, attól függően, hogy a társas vállalkozó főállású-e, rendelkezik-e más jogviszonnyal, vesz-e ki tagi kivétet és, hogy a tevékenysége alapján milyen fizetési kötelezettség vonatkozik rá.
A fentiek vizsgálata alapján az alábbi beállításokat szükséges rögzíteni:
A jogviszony típusát és a jogviszony kezdeti dátumot, ahogy minden jogviszony esetén, kötelező megadni.
A Szerződés táblázatot szükséges kitölteni, ahol a munkakört is szükséges kiválasztani. Amennyiben nincs megfelelő munkakör vagy egyáltalán nincs rögzítve, a Munkakör funkcióba átlépve rögzíthetünk. Továbbá itt lehet beállítani a társas vállalkozóra vonatkozó KSH adatszolgáltatáshoz kapcsolódó adatokat is.
Az Igazolások egyéb jogviszonyból táblázatba akkor kell rögzítenünk, ha a Társas vállalkozónak van másik jogviszonya, ami miatt itt nem kell fizetnie a minimumok alapján:
-heti minimum 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll,
-más vállalkozásban társas vállalkozói jogviszonya van,
-egyéni vállalkozása van,
-közép- vagy felsőfokú oktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, ebben az esetben a jogviszony amit szükséges kiválasztani a Tanulószerződés
A kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó esetén a További adatok fülön a Nyugdíj és egyéb ellátások táblázatban szükséges rögzíteni a nyugdíj típusát és annak kezdetét.
A minimum járulékfizetési kötelezettség a minimálbér vagy a garantált bérminimum alapján történjen?
Ennek beállítására a Jogviszony / Éves adatoknál van lehetőség.
Számítás a minimumok alapján főfoglalkozású vagy kiegészítő tevékenységet folytató (nyugdíjas) társas vállalkozó esetében:
A Jogviszony / Díjazás fülön adhatjuk meg a tagi kivét összegét.
Ha a Társas vállalkozó főfoglalkozású vagy kiegészítő tevékenységet folytató (nyugdíjas), akkor a Díjazás táblázatban szükséges rögzítenünk a kivét összegét "Havi bér" bértípus megadásával.
Az ide berögzített összeg a számfejtési naptár alapján, ha szükséges arányosításra kerül.
A számfejtésekben a program - ha nem kiegészítő tevékenységet folytató a társas vállalkozó - automatikusan számol a minimumok alapján, amennyiben a kivét összege annál kevesebb lenne.
Kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó esetében minden esetben a tényleges kivéttel történik a számítás.
Többes jogviszonyú társas vállalkozó esetében számítás a tényleges kivét alapján:
A Számfejtendő bérelemek táblázatba akkor rögzítsünk, ha ebben a jogviszonyában nincs szükség a minimumok megállapítására, azaz csak a tényleges kivét alapján adózik.
Ebben az esetben a "Tag személyes közreműködés (nincs alap növelés)" jogcímet kell használni fix összeg megadásával.