Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Devizás esetben a program az alábbi módon számítja az árfolyamokat:

 

 

Ha a pénzügyi évben a Banki jóváírás árfolyama negatív egyenleg esetén mezőben "Napi árfolyam + Hivatkozott bizonyat (ajánlott)" értéket választunk, akkor a következő módon működik a program:

(ekkor nem kell figyelembe venni a "Készpénz/Átvezetés jóváírás árfolyama" (BankPtAtvezetesJovairasArf), "Árfolyamkülönbözet folyószámlahitel esetén" (FolyoszamlaHitelJovairasArfKul) mezőket)

 

1. Először a bevételeket kell elszámolni.

 a. A bevétel Készpénz/Átvezetés és Pénzváltás típusú tételeknél az átváltott összeg megegyezik a kiadott összeggel, nem keletkezik árfolyamkülönbözet. (Amíg nincs benne hivatkozott bizonylat, addig napi árfolyammal számol a program.)

 b. Elszámolási előleg típusú tételek esetében a hivatkozott bizonylattal szemben a hivatkozott bizonylat összegét (=TJOsszeg+Árf.kül), a bankszámlával szemben a napi árfolyamon váltott összeget (TJOsszeg) számolja el a program, a kettő között árfolyamkülönbözet keletkezhet.

 c. A többi esetben a bevételt a Pénzügyi év -> Árfolyam pénzintézet szerinti árfolyamon kell váltani.

 d. Az Egyszerű számla típusnál a BankKivTetelAfaDKKieg összegeit a Pénzügyi év Vevő árfolyam dátum mezője szerint kell váltani: Könyvelés dátum=Kivonat dátum, Teljesítés dátum = Teljesítés dátum,  Áfa törvény szerint = Az áfa dátumon az Áfa árfolyam pénzintézet. (Az így számított összeg és a tétel c. pont szerinti átváltása közötti eltérés a BankKivTetelDKKieg.ArfKulonbozet mezőbe kerül.) (A TJOsszeg-be a  Pénzügyi év > Árfolyam pénzintézet szerinti árfolyamon váltott összeg kerül, a BankKivTetelAfaDKKieg összegei és a TJOsszeg közti különbözet a BankKivTetelDKKieg.ArfKulonbozet mezőbe kerül.

 e. Ha a tételben is meg van adva az összeg könyvelési devizában akkor az eltérés a BankKivTetelDKKieg.ArfKulonbozet mezőbe kerül.        

 

2. HA a Nyitó + Bevételek < Kiadások (a folyószámla hitel nő) akkor a folyószámlahitel növekedését virtuálisan hozzá kell adni a bevételekhez ( Pénzügyi év > Árfolyam pénzintézet szerinti árfolyamon) és az így számított átlag árfolyammal kell a kiadásokat elszámolni.

 

3. A kiadásokat az előzőekben kialakult átlag árfolyamon kell átváltani.

 a. Az Egyszerű számla típusnál a BankKivTetelAfaDKKieg összegeit a Pénzügyi év Szállító árfolyam dátum mezője szerint kell váltani: Könyvelés dátum=Kivonat dátum, Teljesítés dátum = Teljesítés dátum,  Áfa törvény szerint = Az áfa dátumon az Áfa árfolyam pénzintézet        

 b. Ha a tételben is meg van adva az összeg könyvelési devizában, akkor az eltérés a BankKivTetelDKKieg.ArfKulonbozet mezőbe kerül.        

4. HA a Nyitó + Bevételek > Kiadások (a folyószámla hitel csökken) akkor folyószámlahitel összegével (de max. a kivonat pozitív egyenlegével) csökkenteni kell az egyenleget és a folyószámlahitelt. Az egyenleget a kivonat egyenlegével szemben a kiadások árfolyamán, a folyószámlahitellel szemeben a folyószámlahitel átlagárfolyamán kell elszámolni, és a kettő közötti árfolyamkülönbözet a folyószámlahitel árfolyamkülönbözetbe kell kerüljön. (FolyoSzHitelValt+FolyoSzHitevValtArfKulonbozet = NapiJovairas)

 

5. Ha egy bizonylatban szerepel bevétel és kiadás típusú hivatkozó/hivatkozott tétel, akkor ennek a bizonylatnak a kiadás oldalát csak akkor lehet kiszámolni, ha ismernénk a bevételt. Ha ezek a bizonylatok körbehivatkoznak akkor valamelyik bizonylatnak értéket kell adjon a program, ekkor a legkisebb értékű tételt, (vagy több egyforma értékű közül egyet) a napi árfolyamon fogja elszámolni a program. (Ha ezzel a tétellel a bankkivonat egyenlege kifut 0-ra, akkor az eltérést árfolyamkülönbözetbe kell tenni, hogy a könyvelés is kifusson nullára.)

 

Más beállítás esetén így működik a program, de mivel egymásnak ellentmondó beállítások választhatók, ezért ezek használatát már nem javsoljuk.

 

Az árfolyam számítás a Pénzügyi év "Árfolyam pénzintézet", "Árfolyam típus", "Bank jóváírás árfolyama negatív egyenleg esetén", "Készpénz/Átvezetés jóváírás árfolyama" és "Árfolyam-különbözet folyószámlahitel esetén" mezők beállításaitól függ.

 

A program először a bevételek árfolyamát, átváltott összegét számolja ki.

- Azokat a tételeket amelyek nem "Készpénz/Átvezetés" vagy "Pénzváltás" típusúak a "Pénzügyi év"-ben beállított "Árfolyam pénzintézet" mezőben kiválasztott banknak az "Árfolyam típus" mezőben kiválasztott árfolyamával váltja.

- Az előbb felsorolt típusokat a "Pénzügyi év" "Készpénz/Átvezetés jóváírás árfolyama" mező beállítása szerint a hivatkozott (kiadás) bizonylat árfolyamával vagy napi árfolyamon váltja a program.

- Ha a bankkivonat egyenlege negatív és ezért folyószámlahitelt kell elszámolni, akkor a jóváírások árfolyama a "Bank jóváírás árfolyama negatív egyenleg esetén" mező beállítása szerint "Átlag árfolyam" beállításakor a napi jóváírások és a folyószámlahitel csökkenésének súlyozott átlag árfolyama, "Napi árfolyam" esetén a "Pénzügyi év"-ben beállított "Árfolyam pénzintézet" mezőben kiválasztott banknak az "Árfolyam típus" mezőben kiválasztott árfolyama.

- Ha a folyószámlahitel csökken és a bankkivonatban hivatkozott tétel van, akkor a kettő közötti árfolyam-különbözet a Pénzügyi év" "Árfolyam-különbözet folyószámlahitel esetén" mező beállítása szerint a bankkivonat tétel árfolyam-különöbzeteként  vagy a folyószámlahitel árfolyam-különbözeteként kerül elszámolásra.

 

Miután a program a bevételek átváltásait kiszámolta, kiszámítja a kiadások átváltásait. A bankkivonat pozitív egyenlegét az éppen ott lévő deviza súlyozott átlag árfolyamával számítja. Ha a folyószámlahitel növekszik, akkor ezt a növekményt a "Pénzügyi év"-ben beállított "Árfolyam pénzintézet" mezőben kiválasztott banknak az "Árfolyam típus" mezőben kiválasztott árfolyamával váltja át.