Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Navigáció: Pénzügy > Likviditás terv > Funkciók > Likviditás terv lista

Likviditás terv háttérinformációk

Ugrás Előző Fel Következő Menü

A likviditási terv lista a vevő és szállító analitikán valamint a főkönyvön kívül a főkönyvi tervadatokból veszi a listázandó adatokat.

 

Pénzkészlet

A nyitó pénzkészlet (a Nyitó oszlopban a Pénzkészlet az időszak végén mező), a bank és pénztár analitikákban rögzített tételek adott napra vonatkozó egyenlege. A további oszlopokban a Pénzkészlet az időszak elején mező mindig egyezik az előző időszak végén meglévő pénzkészlettel, az időszak végi pénzkészletet pedig így számítja a program:

Pénzkészlet az időszak elején + Vevő + Bevételek + Források - Szállító - Kiadások - Eszközök + Áfa befizetési kötelezettség = Pénzkészlet az időszak végén.

 

Vevők, Szállítók

A vevő és szállító analitikából kerülnek a listába a már rögzített számlák összegei (részösszegei) az esedékesség időpontjában.

 

Szerződések

A Szerződés bevitelben felvett szerződések olyan módon, hogy a program kiszámítja, hogy mely időpontokban milyen összegeket kell számlázni, ebből levonja a szerződésnek megfelelő tényleges számlákat, és a különbséget tekinti még számlázandónak.

 

Tervezett költségek

A szerződésben vagy a vevő számlában szereplő tervezett költségek, szerződésből akkor kerül a listába, ha a szerződés is bele kerülne (még nem számlázott szerződés), a számlából pedig akkor, ha nincs szállító számlához kapcsolva.

 

Bevételek

Általában nem adunk meg nyitó adatot, a tervadatokból a tervezett bevételek szerepelnek ebben a sorban.

 

Kiadások

Általában nem adunk meg nyitó adatot, a tervadatokból a tervezett kiadások szerepelnek ebben a sorban.

 

Eszközök

Az eszközeink változását vesszük fel ilyen típussal. A nyitó képletben megadott főkönyvi számokra könyvelt összeg a megadott esedékesség szerint negatív előjellel kerül a listába. (Egy már könyvelt eszközünk ekkor válik esedékessé, pl. egy általunk nyújtott kölcsönt visszafizetnek.) A tervadatok az ott felvett előjellel és esedékességkor kerülnek a listába, tehát a növekedést és csökkenést is terveznünk kell.

 

Források

A forrásaink változását vesszük fel ilyen típussal. A nyitó képletben megadott főkönyvi számokra könyvelt összeg a megadott esedékesség szerint negatív előjellel kerül a listába. (Egy már könyvelt forrásunk ekkor válik esedékessé, pl. az adók befizetendővé válnak a megfelelő határnapon.) A tervadatok az ott felvett előjellel és esedékességkor kerülnek a listába, tehát a növekedést és csökkenést is terveznünk kell.

 

Áfa befizetési kötelezettség

A már könyvelt Áfa az Áfa nyitó főkönyvi szám képlet alapján kerül a listába, a Pénzügyi évben meghatározott Áfa bevallási időszak alapján kalkulált befizetés napján a listába. A tervadatban bevételek és kiadások soroknál megadhatjuk az Áfa analitikát és Áfa kulcsot is. Ennek alapján kerül a listába a levonható Áfa negatív előjellel (a szállítónak ki kell fizetnünk), a fizetendő Áfa pedig pozitív előjellel (a vevőtől megkapjuk), majd a következő Áfa befizetési határnapon az Áfa egyenlege jelenik meg a listában (befizetendő adó esetén negatív előjellel).

 

Változás összesen

Vevők + Bevételek + Források - Szállítók - Kiadások - Eszközök + Áfa befizetési kötelezettség

 

A Bevételek, Kiadások, Eszközök, Források mezők számítási módja

A lista kezdő dátuma előtti tételek a likviditási terv struktúrában a Nyitó keretben megadottak szerint, a már könyvelt tételekből (főkönyvből) kerülnek a listába, az Esedékesség típus és Esedékesség mezők által meghatározott dátummal.

Szintén a nyitó oszlopba kerülnek az olyan tervadatok, amelyeknél a Teljesítés mezőben vevő vagy szállítószámla van kiválasztva, a terv esedékessége korábbi a lista kezdő dátumánál, de a terv nincs teljesítve.

A képletnek megfelelő főkönyvi számokra könyvelt összegek (egyenlege) az első (Nyitó) oszlopban szerepelnek, ha Esedékesség típusként "Nyitó"-t adunk meg.

Ha "Nyitót követő ... relatív"-ot adunk meg akkor a dátum meghatározása a következő módon történik. Megvizsgáljuk, hogy a nyitó dátum melyik hónapba / negyedévbe / évbe esik, ennek melyik nap a kezdőnapja. Ehhez képest kiszámítjuk a likviditási terv által megadott relatív dátumot. Ha ezt még nem hagytuk el, akkor ezen a dátumon válik esedékessé az összeg. Ha az előbbi módon meghatározott dátum a nyitó dátum elé esik (már elhagytuk időben), akkor a következő hónap / negyedév  /év kezdetéhez viszonyítva kell meghatározni a relatív dátumot.

A lista kezdő dátuma utáni tételeket a Főkönyv modul Tervadat funkciójában felvett adatokból számítja a program. A felvett terv összeg az esedékesség dátum mezőben megadott dátumon kerül a listába. Tehát azok az összegek kerülnek a listába, ahol a terv dátuma és esedékesség dátuma is a listázás dátumtartományába esik, és az összeg az esedékesség dátumával jelenik meg a listában.

 

A Nyitó oszlopban szereplő összegek a Pénzkészlet az időszak végén mező kivételével csak tájékoztató adatok, azokat máshol nem vesszük figyelembe a listában.

 

A likviditási tervet igazából csak a mai naptól érdemes listázni. Régebbi dátumtól listázva a már ismert, főkönyvben szereplő tételek helyett a tervet listázza, későbbi időponttól listázva pedig a jelenlegi tényekhez kalkulálna későbbi terveket.