Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Navigáció: Logisztika > Készlet > Napi folyamatok

Egyéb költség kezelés

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Az Egyéb költség kezelés lehetőséget ad arra, hogy a beszerzési áron túl felmerülő további költség elemeket (egyéb költségeket) a konkrét szállítólevél tételhez kapcsolódóan rögzíthessük. Ezek az elemek, rárakódva a beszerzési árra, módosítják a nyilvántartási árat.

Arra is lehetőség van, hogy értékesítési szállítólevél tételhez kapcsoljunk (tételes) egyéb költséget. Értelemszerűen ezek nem befolyásolják a beszerzési árat (visszáruzáskor sem). Az ilyenkor rögzített egyéb költségek célja, hogy a közvetlenül felmerülő értékesítési mellékköltségeket a konkrét bizonylat tételhez kapcsolódóan rögzíthessük. Így analitikus adatokat tudunk szolgáltatni egy összetettebb költségelemzéshez, amelyben a megszokott értékesítési árbevétel - ELÁBÉ számításon túl, a felmerülő értékesítési mellékköltségeket is figyelembe vehetjük az eredmény értékelésénél.

Rövid leírás

A leírás áttekintést ad az egyéb költség kezeléséről, kezdve a termékben a cikkhez tartozó érték felvételét, a terv adatok kitöltését, és a szállítószámla alapján a tény adatok visszaírását, a nyilvántartási ár módosítását, és főkönyvi feladás használatát. Egyéb költség kezeléséről még olvashatunk a: Egyéb költség kezelés egyedi gyártású munkalapból leírásban.

Részletes leírás

Beállítások

Ahhoz, hogy egyéb költséget tudjunk felvenni, kezelni, az Általános paraméterben az Egyéb költség pipát be kell pipálnunk.

Nagyítás a képre kattintással!

- Egyéb költség pipa -

Az Egyéb költség típus funkcióban fel kell vennünk azokat az egyéb költség típusokat, amiket szeretnénk használni, ezt a folyamat közben is bármikor megtehetjük:

Nagyítás a képre kattintással!

- Egyéb költség típus felvétel -

Még a folyamat elején érdemes eldöntenünk, hogy miként szeretnénk kontírozni az egyéb költséget, ezt a mozgásnemben állíthatjuk be. Figyelni kell arra, hogy az egyéb költség növeli a nyilvántartási árat, ezért ha például az egyéb költséget, és a nyilvántartási árat egyéb költség nélkül külön szeretnénk könyvelni, akkor a mozgásnemben az alábbi beállítást kell használnunk:

Nagyítás a képre kattintással!

- Mozgásnem / Feladás fül -

Nagyítás a képre kattintással!

- Mozgásnem / Kontírozás fül -

Ahogy a képeken látszik a feladás fülön a feladás 1 és feladás 2 külön van feléve, és az értékei Nyilvántartási érték egyéb költség nélkül, és Egyéb költség tételben, ilyenkor különkönyvelődik a kontírozás fülön megadott főkönyvi számok szerint. Amennyiben egybe szeretnénk könyvelni, akkor a feladás 2-t nem töltjük ki, míg a feladás 1 elválasztó sávban a Nyilvántartási értéket választjuk ki.

Az egyéb költség felvétele a termékhez

A beállítások után első lépésben azokhoz a termékekhez, amelynek az árát különböző költségekkel szeretném emelni, a terméktörzsben a további adatok fülön az egyéb költség táblázatban adhatom meg az értékeket. Az értéket vagy pontos összegben, a termék értékének arányos részében adhatom meg. A példa kedvéért vegyük az Alma nevű terméket, amelynek árát a raktározás díj miatt kilónként szeretném 5 forinttal emelni.

Nagyítás a képre kattintással!

- Termék / További adatok fül / Egyéb költség táblázat -

Ahogy a képen látszik, megadhatnék dátumtartományt, amire érvényes az egyéb költség, szűrhetném mozgásnemre. A százalék érték a beszerzési egységár megadott százaléka. Például ha a beszerzési egységár 200 forint, és a százalék érték mezőbe 10 százalékot írok be, akkor az egyéb költség 20 forint lesz. Az összes az fix összeg, tehát a példánkban öt forinttal akarjuk emelni mennyiségi egységenként a cikk nyilvántartási árát.

Szállítólevél felvétel

Amikor olyan szállítólevél tételt veszünk fel, melynek a cikk mezőjében olyan termék szerepel, amelynek van olyan egyéb költsége, ami azon a mozgásnemen, dátumon használható, akkor ezt nem szükséges kézzel kitölteni, a program mentéskor automatikusan felveszi ezeket az értékeket. Ez csak akkor történik meg, ha a felhasználó egyetlen tételhez sem ad meg kézzel egyéb költséget. Módosításkor a program nem nyúl a korábban beállított adatokhoz, csak új tétel felvételénél történik meg ez az automatikus érték felvétel és ebben az esetben is csak akkor, ha a felhasználó egyetlen új tételhez sem adott meg kézzel egyéb költséget. Mindebből az is következik, hogy ha a felhasználó kézzel adott meg egyéb költséget, akkor a program ezt nem fogja felülbírálni.
Tipp/Trükk: Amennyiben valamilyen oknál fogva szükséges egy tételhez kivételként kézzel megadni az egyéb költséget, akkor érdemes ezt a szállítólevél mentése után megtenni. Így a program minden tételhez le fogja generálni és a felhasználó a kivételt módosítás üzemmódban kezelheti.
Az egyéb költségek fenti algoritmus szerinti felvétele Bevétel és Termékátminősítés funkciókból generált szállítólevelek esetén is megtörténik.

Ezen felül a tétel fül, egyéb költség fülén az egyéb költség újraajánlása gomb segítségével újra beajánlhatjuk a az egyéb költség értékét.

Jelen példát követve, amennyiben három mennyiséget veszünk fel az Alma nevű cikkből, és megnyomjuk a gombot, akkor látható, hogy az egyéb költség értékét felszorozva a mennyiséggel beírja a terv adatba a 5*3=15 értéket, forintban, mivel a szállítólevél forintos.

Nagyítás a képre kattintással!

- Az egyéb költség újraajánlása -

Nyilvántartási érték terv adattal

Amikor legalább a terv adatok közé bekerült az egyéb költség, olyankor a nyilvántartási érték növekszik ezzel az értékkel, azonban ha van terv és tény adat is, akkor a tény adat felülírja a tervet függetlenül, hogy magasabb, vagy alacsonyabb értékű a terv adattól.

Jelen esetben még csak terv adat van és látható a 15 forintos nyilvántartási érték növekedés:

Nagyítás a képre kattintással!

- Terv adat értékével növelt nyilvántatási érték -

Szállítószámla

Amikor megérkezik a szállítószámla a raktározásról, akkor a Egyéb költség több szállítólevélre művelet segítségével tudom hozzárendelni a szállítószámlán található tény összeget egy vagy több szállítólevélhez. A művelet, csak szállítólevél tételen állva aktív.

A példában szereplő három mennyiségű alma cikkre valójában 18 forint raktározási költség érkezett a szállítószámlában:

Nagyítás a képre kattintással!

- Szállítószámlán szereplő összeg -

Egyéb költség több szállítólevélre

Amennyiben ezt a 18 forint raktározási díjat szeretném szétosztani a már felvett szállítólevélre a művelet segítségével, akkor kiválasztom azt, vagy azokat a szállítóleveleket, amelyre szét akarom osztani a szállítószámla tétel értékét, és kijelölöm, majd a szétosztás gomb megnyomásával láthatom, hogy hozzárakja a 18 forintot:

Nagyítás a képre kattintással!

- Egyéb költség szétosztása szállítószámlán -

Majd az OK gomb megnyomásával lehet véglegesíteni, ilyenkor a szállítószámla tételben az egyéb költség fülön látható a kapcsolat:

Nagyítás a képre kattintással!

- Szállítószámla egyéb költség táblázat -

Szállítólevél tény adat

A szállítószámla mentése után már a szállítólevél tételben az egyéb költség fülön bekerül a tény érték:

Nagyítás a képre kattintással!

- Szállítólevél egyéb költség táblázatában látható a tény adat-

Nyilvántartási érték tény adattal

Amikor van tény adat akkor a tény értéke felülírja a tervet, és tény értékével növekedik a nyilvántartási érték:

Nagyítás a képre kattintással!

- Nyilvántartási érték növelése a tény adattal -

Kontírozás

Még a leírás elején megadtam, hogy az egyéb költség, és nyilvántartási érték egyéb költség nélkül külön könyvelődjön, ezért a könyvelésben külön főkönyvi számokra kerül:

Nagyítás a képre kattintással!

- Egyéb költség külön kontírozva -

Lista

Az ellenőrzéshez használhatjuk az Egyéb költség listát, amely segítségével a terv, és tény adatokat hasonlíthatjuk össze a szállítólevél tételeken.

Nagyítás a képre kattintással!

- Egyéb költség lista -

A lista excel kimenetben elérhető, a képen látható zölddel kiemelve a fent végigvezetett példa.