Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

A funkcióban először ki kell választani egy bizonylatot, majd a Leválogatás gomb megnyomása után a Tételek táblázatban megjelenítésre kerülnek a bizonylaton levő tételek és a Mezőleírásoknál látható további információk.

A funkcióhoz tartozik két művelet:

1, Képek megjelenítése: Kipipálása esetén a sorbeli termék képe megjelenik egy külön ablakban.

2, Vonalkód keresés: Kézzel is el lehet indítani (F8), de jellemzően a vonalkódolvasók elküldik az F8-at. Ebbe az ablakba kerül a vonalkódolvasó által leolvasott érték és ezzel az értékkel dolgozik tovább a program.

 

Az alap működés az, amikor nincs felvéve használhatóra állított Vonalkódolvasás paraméter, ekkor a folyamat a következő:

Amennyiben egy gyártási számos termék esetén a gyártási szám mező üres, azt az esetet a funkció nem tudja kezelni (javasoljuk a generált gyártási szám használatát).
Ha tételek táblázatban van érték a gyártási szám mezőben, akkor mindenképpen gyártási számot kell leolvasni, csak azt fogja a program találatként elfogadni, egyébként termék vonalkód szerint.
Ha a kapott érték alapján egyértelműen beazonosítható a tétel, akkor
- ha a termék nem gyári számos, vagy az, de gyártási szám mező üres és ezért termék vonalkód alapján ér el találatot a program, akkor a leolvasott vonalkódhoz tartozó mennyiségi egységnek megfelelő mennyiséggel növeli az Ellenőrzött mennyiséget és csökkenti az Ellenőrizetlent,
- ha gyártási szám alapján van találat és a termék egységenként gyári számos, akkor azt mindig 1 mennyiséggel veszi figyelembe,
- ha gyártási szám alapján van találat és a termék mennyiséggel gyári számos, akkor megjelenik a Találatok ablak, ahol a felhasználónak kell megmondania a mennyiséget.
Ha a kapott érték alapján a tétel nem egyértelmű, például egy termék kétszer is szerepel a bizonylaton, mert más az ára, akkor szintén a Találatok ablakban kell megmondani, hogy melyik tételbe szeretnénk betudni a fellelt mennyiséget.

Ha nagyobb mennyiség kerül megadásra, mint az ellenőrizetlen mennyiség, akkor a "Túl sok a mennyiség!" hibaüzenetet küldjük.
Ha olyan vonalkódot olvasnak be, amely nincs a bizonylaton, akkor hibaüzenet küldünk: "Nem szerepel a bizonylaton! #vkod#".
Ha olyan vonalkódot olvasnak be, amely nincs a terméktörzsben és a gyári szám törzsben sem, akkor a hibaüzenet: "Ismeretlen vonalkód! #vkod#".

Súlyvonalkód esetén csak abban az esetben sikeres az azonosítás, hogyha a termék gyári számos és a gyártási szám mező nem üres.

Azok a sorok, ahol az Ellenőrizetlen mennyiség nem nulla, pirossal háttérrel jelennek meg, ahol nulla azok zölddel.

A termék azonosításkor a termék kódban, névben és idegen kódban is keres a program.

Az ellenőrzés eredményét nem menti el a program!

 

Ha van felvéve használhatóra állított Vonalkódolvasás paraméter, akkor sokkal több információt kezel a program, ezért a működés is pontosabb / több adatbevitelt követel meg, illetve tesz lehetővé. Ebben a funkcióban nem számít az, hogy a paraméterben mi van beállítva abból a szempontból, hogy hol keressen vonalkódot a program, ezt az alap működés szerint keresi.
FONTOS! Csak Bizonylat típus = Szállítólevél esetén változik a folyamat (hiszen rendelés szinten még nem ismerünk gyártási szám adatokat) mely a következő:
Elvárás az, hogy elsőre termék vonalkód kerüljön beolvasásra, mert az alapján tudja meg a program, hogy a paraméter szerint milyen adatok beolvasására van még szükség, tehát csupán egy gyártási szám leolvasása nem elegendő! A program az elsőként megadott adattal a bizonylaton szereplő termékek közt fog keresni, ha nem talál, akkor "Nem szerepel a bizonylaton! #vkod#" hibaüzenetet fog küldeni.
Ha a leolvasott termék vonalkód alapján a termék szerepel a bizonylaton, de az nincs besorolva a vonalkódolvasás paraméterben megadottak szerint, akkor az alap működés szerinti folyamattal halad tovább.
Ha a leolvasott termék vonalkód alapján a termék szerepel a bizonylaton és a vonalkódolvasás paraméterben megadottak szerint van besorolva, akkor az ottani beállításnak megfelelő összes adatot meg kell adni a Paraméterezett vonalkód keresés ablakban. (ha valamilyen oknál fogva a vonalkódolvasó nem tudja feldogozni a címkét, akkor kézzel kell kitölteni a hiányzó adatot)
A Rendben gomb megnyomása után zajlik a vizsgálat a következők szerint:
A Paraméterezett vonalkód keresés ablakban bevitt értékeknek egyezni kell valamely tétel ugyan ezen adataival (ha plusz adat van a tételben, az nem számít).
 Ha ez alapján nincs pontos találat, akkor a "Nem szerepel a bizonylaton! #vkod#" hibaüzenetet küldi a program.
 Ha nem egyértelmű a találat, akkor a Találatok ablakban kell megmondani, hogy melyik tételhez és milyen mennyiség tartozzon.
 Ha a találat egyértelműen azonosítja a tételt, akkor
 - egységenkénti gyári számos terméknél az Ellenőrzött mennyiség növekszik 1-el,
 - mennyiséggel gyári számos és gyártási szám nélküli termék esetén az Ellenőrzött mennyiség annyival növekszik, amekkora mennyiséget a terméket azonosító vonalkód jelent - figyelembe véve ehhez természetesen a termékben beállított átváltást.
A funkció kihasználja a paraméterezett vonalkódolvasás azon szolgáltatásait is, hogy
- ha olyan GS1 vonalkód van beolvasva, amely minden elvárt adatot tartalmaz, akkor a felugró Paraméterezett vonalkód keresés ablak Rendben gombját is megnyomja, így akár egyetlen csippantással elérhető a találat és a mennyiségek lekezelése,
- kezeli és értelmezi a nap nélküli dátum adatokat is.
Tehát láthatóan igen pontos és gondos Vonalkódolvasás paraméter és termék beállítás / besorolás szükséges ahhoz, hogy ez a funkció ilyenkor rendben tudjon működni.

Egyebekben (túlzott mennyiség, találat hiánya, nem egyértelmű találat) az előző bekezdésben, az alap működésnél leírtak jutnak érvényre.

Súlyvonalkód beolvasása GS1 vonalkód esetén nem lehetséges, hiszen az ott megadott szegmensben nem értelmezhető a termék azonosítása után következő számsor, amellyel a termék súlyát azonosítanánk.

 

Az utoljára használt szűrések megjegyzése, megjelenítése az alábbiak szerint történik:

 1. Funkciót indítva az utolsó funkcióindítás szerint:

         - dátumtartomány az utolsó funkcióindítás szerint vagy a kezdőérték ajánlás szerint,

         - bizonylat típus és állapot (ha a bizonylat valamilyen rendelés volt),

         - a többi mezőt elfelejti a program.

 2. Bizonylatból indítva a funkció indításkor megjegyzett mezők közül csak az állapotot jegyzi meg a program, az egyéb mezők esetén pedig:

         - dátumtartomány az érintett bizonylat dátuma,

         - ügyfél az érintett bizonylaton szereplő ügyfél,

         - bizonylat típus és bizonylat szám az érintett bizonylatról tölti a program.

 

Alkalmazó funkciók:

Szállítólevél

Szállító rendelés                                                

Vevő rendelés

Belső rendelés

Mezőleírások

Szűrés

 

 

Bizonylat típus

Választható értékek:  Szállítólevél / Vevőrendelés / Szállítórendelés / Belsőrendelés / Feladatra rendelés / Termelésből rendelés. Az itt megadott bizonylat típusból lehet választani a bizonylatszám mezőben.

Állapot

Rendelés-nyilvántartás bizonylat választása esetén látható. Kötelező megadni mely állapotban lévő tételeket kell ellenőrizni.
Választható értékek: Rendelt / Visszaigazolt / Diszponált / Teljesített.

Szolgáltatások

[N]/I. Rendelés-nyilvántartás bizonylat választása esetén látható a mező.
Igaz érték esetén a rendelésen szereplő szolgáltatás típusú tételek is bekerülnek leválogatáskor a tételek táblázatba.

Dátumtartomány

Az itt megadott dátumtartományba tartozó bizonylatok választhatók ki a bizonylatszám mezőben. Tipp/trükk: a mezőkön jobb klikk/ kezdőérték megadással elérhető, hogy minden funkcióindításkor (tehát NEM bizonylatból műveletként indítva) például az elmúlt 3 nap bizonylataiból lehessen csak választani.

Ügyfél

Az itt megadott ügyfélre felvett bizonylatok közül lehet választani a bizonylatszám mezőben. Belső, Feladatra és Termelésből rendelés esetén üres és nem módosítható.

Bizonylatszám

Az ellenőrizendő bizonylat kiválasztása. Kötelező kitölteni. Sztornózott szállítólevelet nem lehet kiválasztani, mert az ilyet nincs értelme ellenőrizni.

 

Nyomógombok

Leválogatás

Megnyomásának hatására a kiválasztott bizonylat tételeivel feltöltésre kerül a Tételek táblázat. Ha a szűrés sávban van a fókusz, akkor az Enter gomb lenyomásával is elindítható a leválogatás.

Bezár

Megnyomás hatására a funkció bezáródik.

 

 

"Tételek" táblázat

A kiválasztott bizonylaton szereplő tételeket tartalmazó táblázat.

A táblázat oszlopai:

Tételszám

Bizonylatszám + tétel. Kapcsolódó funkcióval a konkrét bizonylat tételre lehet jutni, ahol további adatokat - például tulajdonságokat - lehet vizsgálni.

Kód

Termék kód. Ha egy termékhez a bizonylaton több gyártási szám is tartozik, akkor a termék annyi soron fog megjelenni, ahány gyártási számmal szerepel a tételben.

Név

Termék név.

Gyártási szám

A sorbeli termékhez tartozó gyártási szám. Ez, és a gyártási számmal kapcsolatos további 3 oszlop csak szállítólevél típus esetén látható.

Gyártás

A sorbeli gyártási számhoz megadott gyártás dátum mező értéke időponttal együtt.

Lejárat

A sorbeli gyártási számhoz megadott lejárat dátum mező értéke.

Megjegyzés

A sorbeli gyártási számhoz megadott megjegyzés mező értéke. Alapértelmezetten nem látható, jobb egérgombbal kapcsolható be.

Ellenőrizetlen

Ellenőrizetlen mennyiség. Leválogatáskor Szállítólevél esetén a bizonylat tételben szereplő mennyiségek kerülnek ebbe az oszlopba (ha egy tételben több gyári szám is van, akkor a gyártási szám mennyisége kerül ide), Áruforgalmi bizonylat esetén az állapot mezőben beállított állapotnak megfelelő mennyiségek.

Ellenőrzött

Ellenőrzött mennyiség. Leválogatáskor az értéke mindig 0.