Az összegző definíció funkció szolgál a rendszerben felvett főkönyvi számláinkon lévő könyvelések (értékbeli) egyedi módon történő csoportosításokkal és összegzésekkel történő lekérdezéseinek meghatározására, összeállítására.
Az összegző egy – csak a főkönyv adataiból használható – listaszerkesztő, mely elsősorban az innen készítendő szokásos kimutatások (mérleg, eredmény kimutatás, pénzügyi terv stb.) elkészítésére van optimalizálva. Az összegző definícióval egyszerre több bizonylat felépítése adható meg.
Minden bizonylatnál beállítható, hogy a dátumtartomány mely részét kell készítéskor megadni, illetve mi szerepel a sor vagy oszlop definícióban. Ily módon az összegző idősoros kimutatások elkészítésére is alkalmas.
Szintén megadható, hogy a részletező főkönyvi szám, költséghely, témaszám, pozíciószám, ügyfélkódképlet szűrés megadása a sorokhoz vagy az oszlopokhoz rendelten történjen-e, így könnyű különböző mátrixos kigyűjtéseket definiálni.
A sorok lehetnek kiszámított értékek, rész és végösszegek, valamint fix szövegek. Oszloponként meg lehet adni, hogy forgalom vagy egyenleg, tény vagy tervadat, esetleg két oszlop közötti eltérés összegszerű vagy százalékos értéke kerüljön-e kiírásra.
Alkalmazhatók változók az arányosítások és a bonyolultabb összefüggések kezelésére.
Tipikus példái a mérleg, eredménykimutatás, valamint a saját igényeink szerinti lekérdezések. Egyedileg definiálhatjuk a lekérdezésünk sorainak megnevezéseit, a sorok főkönyvi számlaszámokból származtatott adattartalmát, az oszlopaink megnevezéseit, valamint a rész és végösszesenek gyűjtésére szolgáló változóinkat. A definiálásra került összegzőnek megfelelő listát az összegző lista funkcióban jeleníthetjük meg.
A főkönyvi szám, részletező főkönyvi szám, költséghely, témaszám, pozíciószám mezők melletti '...' gomb megnyomásával lehetőségünk van a mezőben megadott értékek és műveleti jelek segítségével képzett találati halmaz leellenőrzésére a 'Teszt' nyomógomb segítségével. A teszt során megjelent f.számok fognak a számítás elindításakor részt venni a kalkulációban. A képletszerkesztő mezőben használható karakterekről az alábbi fejezet nyújt bővebb tájékoztatást: Kifejezésszerkesztő
Kód |
|
Név |
|
A program az adatok mentésekor az alábbi üzeneteket adhatja:
Funkció elérése menüszerkesztéskor: Főkönyv / Struktúra beállítások / Összegző