Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

A pénztárbizonylat tételeit lehet felrögzíteni.

Mezőleírások

Bizonylat típus

Áfás számla

Használata akkor javasolt, ha a szállító vagy vevő elszámolási-számlát és az ahhoz kapcsolódó ügyfélanalitikát kihagyó elszámolására van szükség. Vagyis, ha a számlatömbből kiadott készpénzes számlát nem akarják a vevőmodulban rögzíteni, vagy a szállítótól kapott számlát nem akarják a szállítómodulban rögzíteni, akkor érdemes használni.

Figyelem!

Bevétel irányú bizonylatnál 100.000 Ft áfát elérő tétel esetében sem történik átadás a 65M nyomtatványra, mivel megszűnt a 01-es lap és mivel nem számla, NAV OSA adatküldés sem történik.

Kiadás irányú bizonylatnál a program küld adatot a 65M nyomtatvány 02 lapjára, azonban negatív érték esetén is a 02-es lapra kerül az adat negatív értékkel, amit az ÁNYK nem fogad el. Ezt az esetet kézzel kell kezelni az ÁNYK-ban.

Készpénzes számla

Ebbe a csoportba tartoznak a vevőszámlához vagy a szállítószámlához hozzárendelhető pénzmozgások. A Jelleg mező beállításától függ, hogy melyik analitikához lesz kapcsolható a pénztártétel.

Vevő jelleget csak a Vevő modulban kiállított belföldi forintos számlákkal történő összepontozásra lehet használni.

Szállító jelleget csak a Szállító modulban iktatott belföldi forintos számlákkal történő összepontozásra lehet használni.

A Vevő vagy az ügyféltörzsből választjuk, vagy begépeljük annak a nevét, aki a pénzt befizette, vagy akinek sztornírozás, illetve túlfizetés esetén visszautaltunk. Ezzel a pénzmozgás ténye automatikusan rákerül a vevő-analitikára. A Számlaszám megadásával a pénzügyi mozgást összepárosítjuk a számlával (ezt hívják kipontozásnak), ezzel a vevőkartonunk rendezettebbé válik, és lehetőség nyílik késedelmi kamat számítására és a kiegyenlítetlen számlák lejárat kelte szerinti kigyűjtésére is.

Az összerendelés megkönnyítésére a Számlaszám mezőben az [F2] gombbal a fent megadott ügyfélkódú számlák között válogathatunk, miközben feltételezett összerendelés esetén látjuk a számlák, a bank és a pénztárbizonylatok pénzügyi egyenlegét. Sok számla esetén a választás megkönnyítése érdekében az [F4] gombbal a már nullára kifutott számlákat kiszűrhetjük. A bizonylatra vonatkozó adatok utolsó sorában tetszőleges, maximum 40 karakteres Megjegyzést vihetünk be.

Egyéb

Ezzel a típussal a többi kategóriába nem sorolható pénztári pénzmozgásokat rögzítjük, melyeket általában a témaelszámolásban is látni szeretnénk. Ilyen például a szerződés alapján teljesített kifizetés, bankköltség, banki kamat stb. Az egyéb típusú tétel, bár ügyfelet meglehet adni az ügyfélkartonra mégsem kerül rá.

Ha olyan Egyéb tételt veszünk fel a bizonylatra, melynek szövege Kerekítés és a kontírozása ugyanaz (akár üres is), mint a pénztártörzsben a kerekítés főkönyvi száma, üzenetet kapunk és vagy a kontírozást vagy a tétel nevét meg kell változtatni.

Elszámolási előleg

A Személytörzsből kiválasztott magánszemélynek kifizetett elszámolási előleget rögzíthetjük.

Az elszámolási előlegek egyenlegéről listát készíthetünk a Pénztár/Listák/Előleg elszámolás menüponttal.

Nettó bér kifizetés

A bérszámfejtés személytörzsében rögzített személyeknek kifizetett nettó bér kifizetésére szolgál a típus. Listázása a Nettó bérkifizetés egyenleg listában történik.

Nyitás

Az üzleti év elején, vagy a programmal történő könyvelés megkezdésekor, a pénztárban lévő nyitó pénzösszeget tudjuk vele beállítani. Könyvelési vonzata nincs, mivel a főkönyvbe a nyitó pénzkészlet a nyitó mérleggel kerül be.  A Nyitás típusú pénztártételt nem generálja le automatikusan a program, azt minden üzleti év elején a felhasználónak kell felvennie.

Előleg

A szállítónak adott, vagy a vevőtől készpénzben kapott előlegek rögzítésére szolgál.

Mg.Termékfelvásárlás

Mezőgazdasási termék felvásárlás esetén kell kiválasztani a típust. További információ: Őstermelő - Kompenzációs felár kezelés

Ügyfél/Ügyfélkód

Készpénzes számla, Áfás számla, ill. Előleg esetén az az ügyfél, akire az adott típusú pénzforgalmat akarjuk generálni.

Szöveg

A pénztártétel szövege, mely megjelenik a bizonylaton. Áfás számla esetén ide kerül az ügyfél, melyet kiválaszthatjuk az ügyféltörzsből vagy egyedileg begépeljük.

 

A pénztártétel megnevezésének második sora. Áfás számla esetén ide írjuk a tényleges szöveget, mivel az első szöveg-sorban az ügyfél szokott lenni.

Számlaszám

Áfás számla és Előleg esetén a kapott/adott számla száma. Az Áfa bevalláson megjelenik.

Adószám

Áfás számla esetén az ügyfél adószáma. Beírható, ill. az Ügyféltörzsből megajánlódik.

Adónem

Áfás számla esetén az ügyfél adóneme az Ügyféltörzsből.

Összeg

A pénztártétel összege. Előleg és Áfás számla esetén a nettó összeg.

Az összegajánlás a következő szabályok szerint működik:

A program a készpénzes számla összegét megajánlja számlaszám kiválasztása után.

Az számla összegét ellenkező előjellel ajánlja a következő esetben:

Bizonylattípus=Készpénzes számla és

Pénzmozgás=Kiadás és

Jelleg = Vevő VAGY

Pénzmozgás=Bevétel és

Jelleg # Vevő

Jelleg

Készpénzes számla és Előleg esetén a figyelendő analitika típusa.

Utalt összeg

A devizás számla egyenlegébe beszámítandó összeg a számla devizanemében.

Csak Export és Import jellegnél jelenik meg.

Személy (nettó bér kifizetés)

 

Személy (Elszámolási előleg)

Azt a személyt választhatjuk ki a Struktúra/Személytörzsből, akinek adunk vagy akitől visszakapunk elszámolási előleget.

Számlaszám/Iktatószám

Készpénzes számla esetén a kiegyenlítendő vevő vagy szállítószámla száma. SHIFT+F4-gyel több számlát is összepontozhatunk a pénztártétellel. Utóbbi funkció a sor végén található [...]-re kattintva is elérhető. A mező Előleg esetén csak olvasható.

Kapcsolódó paraméter: VevőSzBesKpl, SzálSzBesKpl

Banki befizetés

Igen választása esetén a program nem figyeli a 1,5 M-s készpénzes határt.

A mező csak Készpénzes számla típusú tételnél jelenik meg.

Előlegbekérő

Vevő jellegű Előleg esetén a kibocsátott terhelési értesítő száma. A kifizetett terhelési értesítő később kinyomtatható előlegszámlaként.

Szerződésszám

A Vezetői információk/Likviditás terv/Szerződéses események funkcióban (a választott ügyfélnek) létrehozott szerződések közül választhatunk. Az összepontozás az adott szerződést tervből tényeseménnyé változtatja.

Főkönyvi szám

A tétel főkönyvi száma, mely a pénztártörzsben megadott értékkel szemben lesz feladva. Készpénzes számla összepontozása esetén az érték a számlából megajánlódik.

Költséghely

A tétel költséghelye, mely alapján az érték a Témaelszámolás modul lekérdezéseibe bekerül.

Témaszám

A tétel témaszáma, mely alapján az érték a Témaelszámolás modul lekérdezéseibe bekerül.

Áfa könyv.dátum

Amennyiben ez a dátum eltér a bizonylat dátumától, ezen a dátumon lesz visszavezetve az áfa értéke a pénztártörzsben megadott áfa elszámolási számláról a normál áfa főkönyvi számra.

Csak akkor jelenik meg, ha a Pénztártörzsben a főkönyvi számoknál be van állítva áfa elszámolási számla. Ha nincs megadva ott főkönyvi szám, ez a dátum azonos lesz a bizonylat dátumával.

Teljesítés dátum

Ezen a dátumon lesz a számla megjelenítve a 65M nyomtatványon.

Csak akkor jelenik meg, ha a Pénztártörzsben a főkönyvi számoknál be van állítva áfa elszámolási számla. Ha nincs megadva ott főkönyvi szám, ez a dátum azonos lesz a bizonylat dátumával.

Áfa analitika

Áfát érintő típusoknál (Előleg, Áfás számla) beállíthatjuk az áfa-analitika szerinti besorolást, az áfa kódot és az áfa főkönyvi számát.

Az Áfa analitika sor végén látható, hogy a tétel melyik a sor(ok)ban fog szerepelni az ÁFA bevallásban. Tájékoztató adat.

Áfával kapcsolatos egyéb információ: ÁFA

Áfakód melletti üres mező: NELEFA

Áfa kód

Áfát érintő típusoknál (Előleg, Áfás számla) a tétel áfa kódja, mely az Áfa törzsből választható.

 

Kiadás irány esetén a mező a Telefon-szolgáltatás áfa-visszaigénylésének kezelése szolgál. Amennyiben az ÁFA analitika 1 értéke Normál / ÁFA számla / Foly.szolg. és az ÁFA analitika 2 értékét Levonható / Arány.lev., akkor a tétel lezárása után a következő beviteli sor jelenik meg a képernyőn:

Teljesen visszaig. / Részben visszaig. Telefon szolgáltatás esetén a Részben értéket kell választani.

A tétel rögzítése után a következő ablak jelenik meg:

Tétel szétbontás - Levonható ÁFA rész: 70%, Nem levonható ÁFA rész: 30%.

Az ablak jóváhagyása után a tételt a megadott arány szerint szétbontja a program és lesz egy 70%-os levonható, valamint egy 30%-os nem levonható tétel.

Kapcsolódó paraméter: ÁFABontás

Áfa

Áfát érintő típusoknál (Előleg, Áfás számla) a tétel áfa értéke. Számolt érték.

Kerekítés

Áfát érintő típusoknál (Előleg, Áfás számla) a tétel áfa kerekítése forintra. Számolt érték.

Eltérés

Áfát érintő típusoknál (Előleg, Áfás számla) a tétel bruttó értékének a kerekítése. Akkor lehet rá szükség, ha a kapott számlán szereplő nettó/áfa/bruttó értékek matematikailag hibásak, és a program más értékeket számol, viszont a számla tartalmát kell rögzíteni.

Bruttó

Áfát érintő típusoknál (Előleg, Áfás számla) a tétel bruttó értéke. Ha megadjuk a nettót és az áfa százalékot, számolódik, de kézzel is bevihető, ekkor a nettó (és az áfa összeg) számolódik.

Áfa főkönyvi szám

Áfát érintő típusoknál (Előleg, Áfás számla) az a főkönyvi szám, melyre a tétel áfa tartalma könyvelődik.

Felosztási sablon

A Számla költséghely felosztási sablon törzsből választható sablon szerint a tétel szétosztásra kerül. Amennyiben az "ÁFAkód utáni mező értéke "Teljesen visszaig.", annyi tétel jön létre, amennyi a sablonban szerepel, ha az érték "Részben visszaig.", minden sablon-tétel kettéoszlik a megadott (alapértelmezésben 70/30%) arányban.

A mező csak Kiadás iránynál Áfás számla bizonylat típus esetén jelenik meg és csak akkor, ha létezik legalább egy felosztási sablon.

Nyomógombok

F4:Minden számla / Kiegyenlített számla

A funkciógomb segítségével szűrni lehet az előleg számlák között oly módon, hogy a már kiegyenlített számlák ne látszódjanak a kereső ablakban. (Bizonylat jelleg = előleg esetén)

F5:Egyenleg

Az aktuális pénztár egyenlegét tudjuk egy külön ablakban megjeleníteni.

Kapcsolódó paraméter: NegatívPénz

F6:Param.

A funkciógomb segítségével előre rögzíthető pénztár paraméterek közül választhatunk.

SHIFT+F6:Gazdasági esemény

Az adott tételhez gazdasági eseményt tudunk rögzíteni. További információ: itt

ESC:Kilépés

A bizonylat tétel rögzítését szakíthatjuk meg.

Paraméterek

ÁFABontás

ÁfaEltérés

FtPénzKerek

KSHKód

Lezárás

MgFelvJegyNy

Operátor

ParamFile

PrintKontír

PrintPtNév

SzövegAjánl

ÜgyfélKód