Az árfolyam-különbözet számítás segítségével az alábbi gazdasági eseményeket lehet kezelni.
Realizált árfolyamnyereség, vagy árfolyamveszteség:
a ténylegesen, devizában teljes egészében kifizetett, vagy befolyt tartozások, vagy követelések után a könyvelés devizanemében keletkezett egyenleg elszámolása.
Nem realizált árfolyam-különbözet (csak régi számítás):
a ténylegesen, devizában a mérlegkészítés időpontjáig nem teljes egészében kifizetett vagy befolyt tartozások vagy követelések egyenlegének a pénzügyi év végén a választott pénzintézet érvényes deviza középárfolyamával számított és a könyvelés devizanemében fennálló egyenleg közötti különbség elszámolása.
Év végi nem realizált árfolyamveszteség (régi és új számítás):
december 31-ei dátummal számítani kell a nem realizált árfolyam-különbözetet, majd ennek és a mérlegkészítés dátumáig kifizetett előző évi számlákra elszámolt realizált árfolyam-különbözetnek (az árfolyam-különbözet listából, mint analitikából kiderül) a különbségét le kell könyvelni vegyesben passzív, vagy aktív időbeli elhatárolásként.
Értékvesztés nem realizált árfolyam-különbözet (új számítás):
Az elszámolt értékvesztés mérlegfordulónapi árfolyamra történő értékelése.
Értékvesztés realizált árfolyamnyereség vagy árfolyamveszteség (új számítás):
A mérlegfordulónapi árfolyamon elszámolt értékvesztés nem realizált árfolyam-különbözet összevont egyenlegének visszavezetése Értékvesztés visszaírása, Leírás és Leírás (értékvesztés) eseménykor.