A rendelet által érintett termékeket a gyártónak meghatározott jelölésekkel, valamint a rendelet hatálya előtt forgalomba hozott termékektől eltérő vonalkóddal és GTIN azonosítóval kell ellátnia.
A termékek elkülönítése miatt a visszaváltási díjas termékeket újra fel kell vinni a sERPába. Csak így biztosítható, hogy azokhoz a termékekhez generáljon a program visszaváltási díjat, amelyek a rendelet szerint lettek forgalomba hozva.
Akkor is új cikkszámra kell a termékeket felvinni, ha azok készlete nullára futott, hiszen előfordulhat olyan helyzet, hogy a korábbi, nem visszaváltási díjas termékkel szükséges módosító számlát készíteni, esetleg visszáruzni, emellett EPR szempontjából is másképp kell kezelni a DRS szerint forgalmazott termékeket.
Azokat az italtermékeket, melyek a DRS szempontjából érintettek, érdemes besorolni egy új termékkategóriába, hogy a termékeink között könnyedén rájuk tudjunk szűrni, pl. „Italtermékek - DRS”. A termékkategória tételek legyenek azonosak, a visszaváltási díj termékkategóriával, hogy összehasonlíthatók legyenek. Fontos! Ez ne az a kategória legyen, amivel a Visszaváltási díj termékeket soroltuk be!
A termékek, illetve azok további adatainak tömeges rögzítéséhez a Segédszkriptek között található TermekImport.sql és TermekGongyolegDRSImport.sql szkript nyújtanak segítséget.
A sERPa 4.0.151-es verziójától két módon képes kezelni a DRS-be bevont italtermékek eladási árát.
A kétfajta működést Általános paraméterben a Pénzügy, számvitel fülön található Termék eladási ára tartalmazza a visszaváltási díjat pipa értékével szabályozhatjuk. Ennek alapértelmezett értéke igaz, tehát az italtermékek ára tartalmazza a visszaváltási díjat.
Amennyiben az Általános paraméterben a Termék eladási ára tartalmazza a visszaváltási díjat pipa értéke Igaz, akkor a visszaváltási díjas italtermékek eladási árát úgy kell meghatározni a sERPában, hogy azok bruttó ára a termékhez tartozó visszaváltási díj bruttó árát is tartalmazza. Ezzel biztosítható, hogy a rendelésen, webáruházban megadott ár a visszaváltási díjat tartalmazza.
Ebben az esetben a számla mentésekor a program az alap, vagyis italtermék bruttó árát csökkenti a visszaváltási díj bruttó árával. Ennek köszönhetően a vevőszámlán rögzített italtermék „csökkentett” eladási ára és a külön tételként felvett visszaváltási díj ára adja ki a termék sERPában rögzített eladási árát.
A visszaváltási díjas termékek ára a rendelésen, a szállítólevélen a normál ármeghatározás szerint fog megjelenni, vagyis a visszaváltási díj értékét is tartalmazva. Csak a számlán fog elkülönítetten jelentkezni az italtermék és a visszaváltási díj ára és értéke.
A fentiek miatt előfordulhat olyan helyzet, hogy a szállítólevél vagy épp a rendelés nettó értéke nem fog a vevőszámla nettó értékével megegyezni (bruttó érték megegyezik!). Ennek oka, hogy a kötelezően visszaváltási díjas, nem újrahasználható termékcsomagoláshoz tartozó Visszaváltási díj Áfa hatályán kívüli, míg az alapterméknek 27%-os áfája van és a visszaváltási díjat a számlán a bruttó engedménnyel csökkentett árból kell számolni.
Ezt a működést akkor javasoljuk, ha százalékos engedményt nem alkalmaznak és például a webáruháztól a vevőrendelések úgy érkeznek be a sERPába, hogy azok eladási ára tartalmazza a visszaváltási díjat.
Fontos, hogy ebben az esetben, ha százalékos engedményt alkalmazunk, akkor az engedmény alapja a visszaváltási díjat is tartalmazó bruttó ár lesz!
Ne feledjük el, hogy amennyiben több palackot, dobozt tartalmaz egy értékesítési egység, akkor az árazásnál a visszaváltási díj és a palack mennyiség szorzatának értékével kell megemelni az árat.
Ennél a működésnél számlageneráláskor a program a visszaváltási díj összeggel együtt használja fel az előleget. Így nem marad szabad előlegben az átutalt összeg a korábban (például vevőrendelés alapján) generált előlegszámlán.
Amennyiben az Általános paraméterben a Termék eladási ára tartalmazza a visszaváltási díjat pipa értéke Hamis, akkor a sERPában a visszaváltási díjas italtermékek eladási árát úgy kell meghatározni, hogy azok bruttó ára csak az alap, vagyis az italtermék árát tartalmazza.
Ebben az esetben a számla mentésekor a program az alap termék bruttó árát nem módosítja a visszaváltási díj árával, hanem plusz tételként és értékként, a Visszaváltási díj szolgáltatás ártáblájában megadott áron fog megjelenni a visszaváltási díj a számlán. Százalékos engedmény alapja ebben az esetben is az alaptermék, mivel azonban az nem tartalmazza a visszaváltási díj árát, így a engedmény csak az italtermékre fog vonatkozni.
Ezt a működést akkor javasoljuk, ha százalékos engedményt alkalmaznak, és azt szeretnék, hogy az engedmény alapja kizárólag maga az italtermék legyen, illetve abban az esetben, ha a webáruházból érkező rendelés tételek ára nem tartalmazza a visszaváltási díjat.
Ezzel a működéssel a 4.0.152.55634-es sERPa verziótól kezdve beállítható, hogy a Visszaváltási díj is megjelenjen a vevőrendelésen. A megfelelő beállítások mellett a vevőrendelés rögzítésekor automatikusan generálja a program a visszaváltási díjat, biztosítva ezzel, hogy a rendelés értéke a visszaváltási díjat is tartalmazza. Részletes leírás a Vevő rendelés visszaváltási díjas termékkel fejezetben olvasható.
Fontos, hogy ebben az esetben a szállítólevél értéke el fog térni a Vevőszámlától a visszaváltási díj(ak) értékével.
Amennyiben áruházi árat, vevő árat alkalmaznak, akkor természetesen ott is szükséges az árakat megfelelően megadni.
A termékek árának tömeges rögzítését a TermekArImport.sql segédszkripttel lehet elvégezni.