Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

"Követelmények kiválasztása"

Felcsukható / lenyitható a sáv. Alapértelmezett állapota a funkció első elindításakor a sáv nyitott. A jobb szélén ikonnal elindítható a törlés. A címke mögött zárójelben szerepel az utolsó betöltés dátuma és időpontja.

Intervallum

 

Művelet

 

Szegmens

Csak a kiválasztott szegmensbe tartozó projektek tételei jelennek meg. A szegmenseket a Paraméter funkció Tevékenység szegmens fülén lehet látni.

Projektszám

A projekt kiválasztása a projekthez tartozó témaszám kódjára vagy nevére történő kereséssel történik. Ez utóbbi esetben a témaszám neve mögött zárójelben a projekt referenciaszáma is megjelenítésre kerül.

Ha meg van adva szegmens szűrés, akkor csak a megadott szegmensbe tartozó projektek közül lehet választani. A jogosultságot itt még nem kell vizsgálni.

Feladattípus

Szűrés, a kiválasztott feladat típus fa szint alatt szereplő tételek jelennek meg.

Költséghely

Szűrés a feladat tételekre

Helyszín

A szűrés a kiválasztott helyszín fa szint alatt szereplő tételek jelennek meg.

A feladat állapota

Szűrés a feladat állapotára.

Projektfelelős

Projektfelelős választása szűrésnek a projektfelelősként szereplő személyek közül.

Feladatfelelős

Feladatfelelős választása szűrésnek a feladatfelelősként szereplő személyek közül.

Feladat tétel

Szövegrész szűrés, amely vagy a termék megnevezés részére vagy a szöveg részére szűr.

Termékkategória

Termékkategória és termékkategória tétel szűrés.

Ajánlat

Azok jelennek meg a szűrésben a pipa esetén, ahol nincs elfogadott ajánlat.

Allokáció

< 100%

Teljesítés

< 100%

Teljesítés igazolás

< 100%

Követelmény

A feladat tétel megjelenítésre vonatkozó pipa, csak azok a feladat tételek jelennek meg, aminek az iránya követelmény.

Teljesítmény

A feladat tétel megjelenítésre vonatkozó pipa, csak azok a feladat tételek jelennek meg, aminek az iránya teljesítmény.

Ráfordítás

A feladat megjelenítésre vonatkozó pipa, csak azok a feladatok jelennek meg, aminek az iránya beszerzés.

Bevétel

A feladat megjelenítésre vonatkozó pipa, csak azok a feladatok jelennek meg, aminek az iránya értékesítés.

Nyomógombok

Leválogatás

A nyomógomb segítségével tudjuk a kiválasztott szűréseket leválogatni.

 

Automatikus leválogatás indításkor

A mező bejelölésével, ha más funkcióból indítjuk el a műveletet, akkor az indított funkcióban lévő projektre, vagy feladatra, melyről a szűrés indul, automatikus szűrés történik. A követelmény menedzsment funkciót leszűrve elindíthatjuk a Projekt funkcióban lévő gomb, vagy a Feladat funkciókban lévő gomb segítségével.

"Áttekintő táblázat"

"Áttekintő táblázat"

A táblázatban szereplő tétel sorok a szűrésnek és a jogosultságnak megfelelő feladatok tételei és a feladtokhoz tartozó pénzügyi terv sorok.

A táblázat oszlopai:

+

Lenyitás, összecsukás. A "+" jel megnyomásakor a feladat sor alá lenyílik a hozzá tartozó összes feladat tétel sor, a "-" jel megnyomásával pedig összecsukódik.

()

Kijelölés. A pipa segítségével egy vagy több feladat, vagy éppen feladat tétel kijelölésére van lehetőség.

Megnevezés

A feladat referenciaszáma mögötte a pozíciószám neve zárójelben,  feladat tétel szinten a termék neve, vagy ha meg van adva, akkor a feladat tétel megnevezése, zárójelben (ha van termék) a termék kódja, vagy a pénzügyi tervben szereplő sorhoz tartozó megnevezés.

Kezdete

Mindig van értéke. Feladat tétel esetén vagy a feladat kezdete vagy a legkorábbi allokáció.

Vége

Mindig van értéke. Feladat tétel esetén  vagy a feladat vége vagy a legkésőbbi allokáció.

Típus

Feladat és feladat tétel szinten van értéke, feladat szinten a feladat sablonhoz rendelt feladat típus neve, feladat tétel szinten:

Az első allokáció szerint meghatározott kapcsolatban szereplő feladattételhez tartozó feladat feladattípusa, azaz a az adott sorra már létezik allokáció, akkor abból az első allokációban meghatározott tételpár alapján el lehet jutni a forrás vagy cél feladathoz, és annak a feladatnak a feladattípusa. Ha nincs egyáltalán allokáció, akkor Külső beszállító

Külső ráfordítás: a feladathoz tartozó pénzügyi terv Ráfordítás sora.

Külső bevétel: a feladathoz tartozó pénzügyi terv Bevétel sora.

Irány

Feladat szinten értékesítés, beszerzés, pénzügyi, belső feladat. Attól függ, hogy a ráfordítás, bevétel pénzügyi sablonban mi van kitöltve.

Ha csak a bevétel, akkor értékesítés, az értékesítéskor javasolt.

Ha csak a ráfordítás akkor beszerzés, a beszerzéskor javasolt.

Ha egyik sem, akkor pénzügyi, nem nagyon javasolt, mert nincs se teljesítménye, se követelménye, csak bevétel pénzügyi terv sablon  van és ráfordítás pénzügyit terv sablonnal rendelkezik, ezért semmi értelme projektben kezelni.

Ha mindkettő, akkor belső feladat, ha a láncban egy olyan köztes feladatot végzünk el, ami például gyártás, vagy egy vég és egy kezdet közti feladat, akkor van rá szükségünk.

Feladat tétel (tételsor) szinten van értéke (Teljesítmény / Követelmény / Ráfordítás / Bevétel)

Verzió

Az aktuális projekt verziószáma.

Mennyiség

Feladat tétel szinten van értéke, ha a sor típusa Teljesítmény vagy Követelmény, akkor látni lehet a feladat tételhez rendelt mennyiséget.

M.e.

Feladat tétel szinten van értéke, lehet üres is, illetve Ráfordítás, bevétel esetén mindig üres. A mennyiséghez tartozó mennyiségi egység.

Szerződés állapot

Feladat tétel szinten a feladattétel által meghatározható ajánlathoz tartozó akták eseményei közül az utolsó, illetve elfogadott, ha létezik olyan ajánlat, ahol elfogadott az ajánlat. Mögötte zárójelben az akták darabszáma. Amennyiben a mező végén a három pont jelet megnyomjuk az egér jobb gombja segítségével, akkor a projektszerződés funkció nyílik meg.

Allokáció

Feladat és feladat tétel szinten van értéke, százalékos érték. Az adott feladat tétel allokáció szerinti összes érték és a tételben szereplő érték hányadosa (lehet egynél nagyobb érték is).

A Feladat funkcióban a mentés gombra nyomva elindul magától az automatikus allokáció tárolt eljárás, ami az időben és költséghely (divízió) területén megegyező feladatokat magától összepárosítja. Ez azt jelenti, hogy ha valamely követelmény elkészítéséhez van egy teljesítményünk, és az időben megegyezik, akkor a program automatikusan összekapcsolja. Ennek az ellenőrzését ezen oszlopban lehet megnézni.

A kézi allokációt is ebben az oszlopban lehet látni, megkülönböztetni nem lehet az automatikus allokációtól, beállítás kérdése, hogy a program melyiket használja.

Allokáció kiírás IKON a feladattételek kiírásának megjelenítésére.

Az ikon képes kezelni a feladat tétel kiírását, azaz megadható, hogy ki (személy, vagy ügyfél) mettől meddig, milyen mennyiségben teljesíti a feladat tételt. Az itt rögzített kiírások és a teljesítések táblázatban rögzített tényadatok összemérhetőek. A kiírás csak olyan követelményeknél lehetséges, ahol a követelmény tartalmazza a kompetenciát (lásd bővebben: erőforrások kompetencia) Az adott kompetenciához választható személy és ügyfél szintén az erőforrások között megadott munkaerő illetve adott időszakra vonatkozó munkaerőkompetencia alapján lehetséges. 

Teljesítés

Feladat és feladat tétel szinten van értéke, százalékos érték. Az adott feladat tétel teljesítés szerinti összes értéke és a tételben szereplő érték hányadosa  (lehet egynél nagyobb érték is). A teljesítés oszlop a belső teljesítések pontos vezetésére szolgál. Az oszlopban lehet látni, hogy hány százalékban van kész a feladat, vagy/és feladat tétel.

Teljesítés IKON a teljesítések megjelenítésére.

Az ikon képes kezelni a belső teljesítést és a teljesítésigazolást is. Amennyiben a feladat iránya értékesítés, a feladat soron állva az ikon megnyomásával előjön a teljesítésigazolás funkció, és betöltődnek az ismert adatok. Amennyiben feladat tétel soron állunk akkor a teljesítés táblázat jön elő, és ott adhatjuk meg a belső teljesítéseket. Alapértelmezett beállítással a program csak azokat a feladat tétel sorokat engedi teljesíteni, ami 100%-ban allokálva van, ha ezt az ellenőrzés ki szeretnénk kapcsolni megtehetjük a Feladattípus funkcióban az Allokációs ellenőrzés pipa eltávolításával.

Átvétel

Az oszlopban lehet látni a visszaigazolt, elfogadott teljesítéseket, melyet a Teljesítésigazolás funkció segítségével lehet felvenni. Feladat és feladat tétel szinten van értéke, százalékos érték.  Az adott feladat tétel teljesítés igazolás szerinti összes értéke és a tételben szereplő érték hányadosa. A mező végén található három pont megnyomásával a teljesítésigazolás funkció indul el, rászűrve arra a feladatra amelyről elindítottuk. Feladat szinten az érték úgy számolódik, hogy a feladat tétel követelmény és teljesítmény sorából érkező százalékos érték a terv értékkel súlyozva.

Terv

Minden szinten van értéke. Az aktuális projekt verzióhoz tartozó érték, (illetve ezek összege) Követelmény és ráfordítás negatív előjellel szerepel.

Tény

Feladat tétel soroknál az érték számítása függ a feladathoz tartozó feladat sablontól:

1. Belső feladat esetén a teljesítés mennyiségének és a feladat tétel egységárának szorzata.

2. Értékesítés és beszerzés esetén a teljesítésigazolás mennyiségének és a feladat tétel egységárának szorzata, vagy a pénzügyi teljesítés esetén  a teljesítésigazolás pénzügyi teljesítés sorának összege.

3. Pénzügyi terv esetén a főkönyvből a tény adatokat kilistázva költséghely témaszám, pozíciószám és dátumtartomány alapján.

Ezeknél az esteknél érvényes, hogy az Egységár = Termék egységár + Szolgáltatás egységárral.

Felelős

Az oszlopban látható, hogy ki, vagy kik a projektnél a feladatfelelős, vagy feladatfelelősök.

"Műveletek"

Nyomógombok

A nyomógombok segítségével új elemeket lehet felvenni.

Beszállítói ajánlat

Beszállítói szerződést akkor tudunk generálni, ha a Követelmény menedzsment funkcióban látható áttekintő táblázatban a feladat iránya beszerzés. Az irány oszlopban akkor jelenik meg a beszerzés felirat egy feladathoz, ha a feladathoz tartozó feladat sablon a Feladat sablon funkcióban a követelmény bevitel sablon nélküli pipát nem tartalmazza és a bevétel pénzügyi terv sablon mező nincs kitöltve, míg a teljesítmény bevitel sablon nélkül pipa be van jelölve és a ráfordítás pénzügyi terv sablon mező ki van töltve.

A gomb elindítja a Szerződés funkciót, az alábbi adatok kitöltésével:

Ajánlat típus: Ajánlatkérés

Beszállítói szerződés

Beszállítói szerződést akkor tudunk generálni, ha a Követelmény menedzsment funkcióban látható áttekintő táblázatban a feladat iránya beszerzés. Az irány oszlopban akkor jelenik meg a beszerzés felirat egy feladathoz, ha a feladathoz tartozó feladat sablon a Feladat sablon funkcióban a követelmény bevitel sablon nélküli pipát nem tartalmazza és a bevétel pénzügyi terv sablon mező nincs kitöltve, míg a teljesítmény bevitel sablon nélkül pipa be van jelölve és a ráfordítás pénzügyi terv sablon mező ki van töltve.

A gomb elindítja a Szerződés funkciót, az alábbi adatok kitöltésével:

Ajánlat típus: Ajánlatkérés

Értékesítési szerződés

Beszállítói szerződést akkor tudunk generálni, ha a Követelmény menedzsment funkcióban látható áttekintő táblázatban a feladat iránya beszerzés. Az irány oszlopban akkor jelenik meg a beszerzés felirat egy feladathoz, ha a feladathoz tartozó feladat sablon a Feladat sablon funkcióban a követelmény bevitel sablon nélküli pipa be van jelölve és a bevétel pénzügyi terv sablon mező ki van töltve, míg a teljesítmény bevitel sablon nélkül pipa nincs bejelölve és a ráfordítás pénzügyi terv sablon mező sincs kitöltve.

A szerződés bevitel célja, hogy a kiválasztott feladatok KÖVETELMÉNYEI alapján szerződést illetve szerződés tervezetet hozzunk létre.

A gomb elindítja a Szerződés funkciót, és kitölti az ismert adatokat.

Allokáció

Az allokáció gomb megnyomásával elindul az Allokáció funkció, amely segítségével a potenciálisan összekapcsolható feladat tételek között tudjuk kiválasztani, hogy melyiket szeretnénk a követelményhez kapcsolni. A funkció elindításához szükséges, hogy az feladat tétel iránya követelés legyen az allokáció ne legyen kész 100 százalékosan, a teljesítés sem legyen 100 százalékos, és a feladat típus feladta tétel szinten ne belső erőforrás legyen.

Feladat létrehozás

A Követelmény menedzsment funkcióban az áttekintő táblázatban kijelölt soroknál a Feladat létrehozása gomb megnyomásával a program automatikusan megnyitja a Feladat funkciót, azon soroknál, amelyeknek iránya követelmények, nem belső erőforrás a típusa, nem 100 százalékos a teljesítményük és nem 100 százalékosan vannak allokálva, és a felveszi a teljesítmény sorba. Ez azért fontos, mivel ha van valamilyen követelményünk, akkor azt teljesíteni is szükséges a projekt elvégzéséhez. Abben segít ez a gomb, hogy könnyebben tudjuk feladatot felvenni. A feladat funkció megnyitásakor a program automatikusan kitölti az alábbi mezőket:

Projekt referenciaszám

Témaszám

Kezdés dátum

Várható befejezés

Állapot

Készültség

Teljesítmény táblázat oszlopai

A mentéskor a Követelmény menedzsment funkcióban található követelményeket és a Feladat funkcióban található teljesítményeket a program allokálja a feladat befejezés dátumával.

Gantt

A feladat soron állva, illetve kijelölve a Gantt gomb megnyomásával elindul a Gantt funkció rászűrve a feladatra.