Terhességi-gyermekágyi segély
40. § (1) Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt, és
a) a biztosítás tartama alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy
b) a biztosítás megszűnését követően negyvenkét napon túl baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.
(2) A terhességi-gyermekágyi segélyre jogosultsághoz szükséges előzetes 365 napi biztosítási időbe be kell számítani
a) a biztosítás megszűnését követő baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj folyósításának az idejét,
b) közép- vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideje folytatott tanulmányok idejéből 180 napot,
c) a rehabilitációs járadék folyósításának idejét.
(3) A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra jár. Ha a terhességi-gyermekágyi segély iránti kérelem a szülés várható időpontját megelőző 28 napnál korábban kerül benyújtásra, akkor a kérelem elbírálására vonatkozó határidő a szülés várható időpontját megelőző 28. napon kezdődik.
(4) Terhességi-gyermekágyi segély a gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátralevő tartamára annak a nőnek is jár, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha az (1) bekezdésben foglalt feltételek a gondozásba vétel napján fennállnak.
41. § (1) Nem jár terhességi-gyermekágyi segély a biztosítottnak
a) a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre a teljes keresetét megkapja,
b) ha bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.
(2) Annak a biztosítottnak, aki a keresetét részben kapja meg, csak az elmaradt keresete után jár terhességi-gyermekágyi segély.
42. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70%-a.
(2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.
(3) A (2) bekezdésben nem említett biztosított terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.
(4) A terhességi-gyermekágyi segély naptári napi összegének megállapítására vonatkozó részletes szabályokat a Kormány állapítja meg.
(5) A terhességi-gyermekágyi segélyre, ha jogszabály eltérő rendelkezést nem tartalmaz, a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.
48. § (1)
(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.
(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.
Jogosultság:
Meg kell vizsgálni, hogy a szülés várható dátuma előtti két évben 365 napon át biztosított-e.
Irányadó időszak:
Az előző naptári év első napjától a keresőképtelenséget megelőző napig tartó időtartam, de csak a folyamatos biztosítás számít, tehát ha 30 naptári napnál hosszabb ideig nem biztosított (jogviszonyok közötti szünet, fizetés nélküli szabadság), akkor csak a folyamatos biztosítás első napjáig kell visszamenni.
Számítási időszak:
Az irányadó időszakon belül: az előző év, ha ebben volt 180 napi rendszeres keresete vagy az irányadó időszak végétől visszafelé 180 nap amikor volt keresete,
A rendszeres jövedelmek közül azokat kell figyelembe venni, amelyeket erre az időszakra vonatkozóan fizettek ki, a nem rendszeresek közül meg azokat amelyek kifizetése az időszakban volt, mindegy mi a vonatkozási időszak.
Osztószám: A rendszeres jövedelem osztószáma a számítási időszak naptári napjai, csökkentve azokkal a napokkal mikor jövedelemben nem részesült (táppénz, tgyás, gyed, gyes)
A nem rendszeres jövedelmek osztószáma: max. (vonatkozási időszak, rendszeres jövedelem osztószáma)
Az ellátás alapja
- A vizsgálatban addig kell visszamenni míg a biztosítás folyamatos (nincs 30 napnál hosszabb megszakítás a biztosításban. Ha a biztosítás nem folyamatos, akkor a régebbi biztosítást az alap számításánál nem lehet figyelembe venni.):
-HA van 180 napi jövedelme (az előző év első napjáig).
- Ha az előző naptári évben van legalább 180 naptári napi jövedelme
> Az előző évi eg. bizt. járulék alapot képező jövedelem alapján kell megállapítani
- Az előző évben nincs 180 napi jövedelme, akkor a keresőképtelenség napját megelőző 180 (naptári) napot kell figyelembe venni (legfeljebb az előző naptári év első napjáig).
> a fenti időszakban elért eg. bizt. járulék alapot képező jövedelem alapján kell megállapítani
- HA nincs 180 napi jövedelme
- 1
- Van szerződés
> MIN (minimálbér*2, szerződés szerinti bér)
- Nincs szerződés
- MIN (minimálbér*2, tényleges bér)
- 2
- Azért nincs 180 napja, mert korábban táppénzen, tgyáson, gyeden volt (és ezekkel meglett volna a 180 nap), akkor az előző ellátás alapja
-> MAX (1, 2)
Az ellátás alapjának napi összegét kell kiszámítani, ezt kell eltenni.
A thgys összege
A napi átlagkereset 70%-a.
Az ellátásokat jogviszonyonként kell kiszámítani.
Ellátás illeti meg a személyt a nálunk lévő jogviszonyai alapján, valamint a máshol lévő jogviszonya alapján, ha onnan foglalkoztatói igazolást hoz (Igazolás típus = Foglalkoztatói igazolás).
TGYÁS 24 hétre (168 naptári nap) jár, ebből 28 nap eshet a szülés várható időpontja elé.