Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Navigáció: Készletek > Készlet folyamatok

Termeléskövetés, gyártás (normázás)

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Az alábbi működés helyett figyelmükbe ajánljuk a rendelés alapú gyártás funkciónkat. Részletek

A normázás segítségével egyszerű gyártási folyamatokat lehet lekövetni.

Az alábbiakban összefoglaljuk a gyártással kapcsolatos, legfontosabb tudnivalókat.

A dokumentum alapján el lehet végezni a normázás paraméterezését, azonban annak sokrétegű volta miatt ajánljuk, hogy vegyék igénybe szakembereink segítségét.

További információ: Szállítórendelés és a termelés kapcsolata, Gyártástervezés

Cikktörzs kialakítása

A késztermék és alapanyag rögzítése során a következő szempontokat érdemes figyelembe venni.

Cikkcsoport

A késztermékek és az alapanyagok számára külön cikkcsoportot érdemes létrehozni a cikkcsoport törzsben, mivel a főkönyv modul szempontjából az egyes mozgásnemeket cikkcsoportonként lehet kontírozni.

Késztermék rögzítése a cikktörzsben

Késztermék rögzítése a cikktörzsben

Szavatossági idő

Amennyiben szavatossági idővel ellátott terméket gyártunk a cikktörzsben a Gyártási szám mező beállításával lehet elérni, hogy a gyártás során meg kelljen adni a termék szavatosságát.

Amennyiben olyan gyártási számos termékünk is van, amelynek nincs szavatossági ideje, érdemes cikkbesorolás törzset létrehozni a következő értékekkel: Szavatossági idő kezelés: Kell szavatossági idő | Nem kell szavatossági idő. Majd a Gyártási szám paraméterekben fel kell venni egy paraméter táblát az alábbi képen látható adatokkal. Fontos, hogy a szűkítésben meg legyen adva a cikkbesorolás tétel értéke. Ennek az a jelentősége, hogy a szállítólevelek készítése során csak azoknál a cikkeknél jelenik meg a szavatossági idő mező, amelyek ebbe a besorolásba tartoznak.

Gyártási szám paraméterek

Gyártási szám paraméterek

Ezért harmadik lépésként a Cikktörzs / Besorolás menüpontban be kell állítani, hogy a cikk a szavatossági idő besorolásba tartozik.

Szavatosság kezelés beállítása a cikktörzsben

Szavatosság kezelés beállítása a cikktörzsben

Abban az esetben, ha a gyártás során a szavatossági idő értékét meg akarjuk ajánltatni a rendszerrel, érdemes utólsó lépésként a Cikktörzs / További adatok menüponthoz tartozó ablak legalján az alábbi adatokat megadni.

Szavatossági idő megadása a cikktörzsben

Szavatossági idő megadása a cikktörzsben

A képen látható beállítás esetén a szállítólevél rögzítése során a program meg fogja ajánlani a szavatossági idő értékét: a gyártástól számított harminc naptári nap.

Termékkövetés

A program a Gyártási szám karton listában lehetőséget biztosít arra, hogy a lejárati idővel rendelkező gyártási számos késztermékekről olyan karton listák kapjunk, mely a normál a cikkek normál mozgásai mellet képes megmutatni a gyártásból raktárra vett késztermék alapanyagainak az adatait is.

Termékkövetés gyártási szám kartonnal

Termékkövetés gyártási szám kartonnal

Ezzel pl. ellenőrizhető, hogy nincs-e a késztermék lejárati dátumánál korábbi lejáratú alapanyag felhasználva a gyártásban.

Termékkövetés lista

Termékkövetés lista

 

Általános információk a szavatossági idő kezeléssel kapcsolatban

Nyilvántartási ár

Amennyiben arra van szükség, hogy a Késztermék elszámoló áron legyen nyilvántartva (míg az alapanyagok FIFO-val), a Cikktörzs / További adatok menüpontban a Nyilvántartási ár: Elszámoló beállítást kell alkalmazni. További információ

Raktárak

A raktártörzs kialakításánál érdemes azt a szempontot követni, hogy a Gyártás egyes fázisai külön raktáranként jelenjenek meg a rendszerben.

Így a legyártott félkésztermék, vagy késztermék mennyisége, vagyis a gyártás helyzete a készlet lekérdezésben követhetővé válik.

Raktártörzs kialakítása

Raktártörzs kialakítása

Mozgásnemek

A mozgásnemekkel lehet az egyes raktárak közötti mozgásokat végrehajtani, más szóval a szállítóleveleket elkészíteni.

Kialakítás szempontjai

Érdemes úgy kialakítani a mozgásokat, hogy a gyártás minden egyes művelete külön mozgásnemet kapjon. Például az alapanyagokat külön mozgással vigyék át az Alapanyag raktárból a Gyártásraktárba. Majd a gyártás végén, az ún. Normázás során a program fogja az alapanyagot a Gyártásraktárból kivezetni egy külön szállítólevélen.

A Készterméket is érdemes a Gyártásraktárba készletre venni a gyártás végén egy külön mozgásnemmel. Majd a gyártás végén egy másik mozgásnemmel legyen átmozgatva a késztermék raktárba. Ez utóbbi két mozgás azért is javasolt, mert így külön felelősséget lehet rendelni a gyártás egyes fázisaihoz. Mert míg a késztermék legyártásának mozgását a gyártásért felelős felhasználó hajtja végre, addig a késztermékraktárba történő átszállítást a raktár vezetője tudja végrehajtani.

Gyártás mozgásnemei

Gyártás mozgásnemei

Automatikus normázás

Ezen kívül érdemes beállítani, hogy a Késztermék legyártása után a program automatikusan legenerálja az alapanyag felhasználás mozgást, vagyis kivezeti a raktárról az alapanyagot.

További információ

Automatikus normázás - Alapaanyagfelhasználást automatikusan futtatja a program a beállítás után

Automatikus normázás - Alapaanyagfelhasználást automatikusan futtatja a program a beállítás után

Szavatossági idő esetén

A Gyártási szám (Szavatossági idő ) kezelése szempontjából érdemes a Késztermék raktárra vétel mozgást úgy paraméterezni, hogy az automatikusan legenerált alapanyag felhasználás szállítólevél a gyártási számokat is automatikusan levegye a készletről (lásd  fenti kép). De ezen kívül a raktárközi mozgásokat is érdemes úgy paraméterezni, hogy a gyártási szám feltöltés automatikus legyen (lásd alábbi kép).

Raktárközi mozgásnál az automatikus gyártási szám feltöltés paraméterezése

Raktárközi mozgásnál az automatikus gyártási szám feltöltés paraméterezése

Normagyűjtemény (receptúra) összeállítása

A Normagyűjtemény bevitel funkcióban kell felvenni az egyes gyártáshoz tartozó normagyűjteményeket (receptúrákat).

Az összetevőkön kívül meg lehet adni egy költségszorzót is. Ennek akkor van jelentősége, amikor a program a késztermék árát meghatározza. A felhasznált alapanyagok beszerzési árainak értékéhez lehet hozzáadni egy kalkulált költség szorzót.

Kapcsolódó funkció: Normagyűjtemény szorzó generálás

Félkésztermék normajegyzéke

Félkésztermék normajegyzéke

Késztermék normajegyzéke

Késztermék normajegyzéke

Normázás paraméterek

A Normázás paraméterek funkció célja, hogy a programot "megtanítsuk", hogy egy késztermék legyártása után, melyik mozgásnemmel kell az alapanyagot felhasználni.

A funkció a késztermék legyártását hívja Kiinduló mozgásnemnek, míg az alapanyag felhasználás mozgást Mozgásnemnek, lásd kép.

Normázás paraméterek

Normázás paraméterek

A képen látható beállítással azt mondtuk, hogy ha történik egy 4000-es mozgás, akkor a program a normagyűjtemény alapján a 4010-es mozgással vegye ki a raktárról a felhasznált alapanyagot.

Üzemeltetés

Késztermék raktárra vétel

A raktárforgalom generálás funkcióban kell készletre venni a készterméket a Normázás paraméterek funkcióban megadott kiinduló mozgásnemmel.

Késztermék raktárravétel

Késztermék raktárravétel

Ha automatikus normázás volt a mozgásban beállítva, a program az alapanyag felhasználás bizonylatot automatikusan legenerálja.

Amennyiben a szállítólevél tételben módosítják a cikkszámot, vagy a mennyiséget, a normázás újra végre lesz hajtva.

Hibaüzenetek

Nincs megfelelő mozgásnem!

- az alapanyag felhasználás mozgásnem paramétereiben nem szerepel a mozgatandó cikkcsoport, vagy nincs megadva az ajánlások menüpontban a Raktár és a rekesz.

- A normázás paraméterekben megadott cikkszám tartományba nem tartozik bele az alapanyag.

A terméket nem veheti raktárra!

Ha a felhasználandó alapanyagokból nincs megfelelő mennyiség raktáron, a program figyelmeztető üzenetet küld, amely után meg lehet tekinteni a hiányzó alapanyagok listáját.

(Amennyiben erre az üzenetre nincs szükség, az AlapAnyagEll paraméterrel lehet módosítani a működést, de nem ajánlott!)

Hiányzó alapanyagok listája

Hiányzó alapanyagok listája

Az késztermékhez legenerált alapanyag felhasználás bizonylatot meg lehet tekinteni és módosítani lehet. Ehhez a késztermék tételben a Ctrl-F7: Alapanyag felhasználás gombot kell megnyomni.

Késztermékhez felhasznált alapanyagok listája

Késztermékhez felhasznált alapanyagok listája

Normázás

A felhasználó által választott időközönként le lehet futtatni a Normázás funkciót.

Ennek az lehet az értelme, hogy

1, a nem automatikus normázásra beállított mozgásokhoz tartozó alapanyag felhasználás bizonylatokat legenerálja a program.

2, Automatikus normázás esetén akkor érdemes futtatni, ha az alapanyagok beszerzési ára megváltozott és a késztermék beszerzési árát aktualizálni kell.

Ehhez a mozgásnem beállításai között, a normázás párbeszéd ablak Korábbi normázások szabályai blokkjában a Késztermék árát: Újraszámolja beállítás használata szükséges.

Automatikus normázás esetén érdemes úgy eljárni, hogy minden a normázásra vonatkozó paramétert a mozgásnemben állítanak be és a normázást az alábbi beállítással futtatják (esetleg Mezőparaméterezéssel le is tiltják a paraméterek átállítását.)

Automatikus normázsá esetén ajánlott beállítás

Automatikus normázsá esetén ajánlott beállítás

Alapanyagigény megrendelése

Abban az esetben, ha arra van szükség, hogy a késztermékgyártáshoz szüksége alapanyagigény megjelenjen az áruforgalmi rendszerben további információ: AlAnyDiszEl paraméter

Egyéb funkciók

Helyettesítés-gyűjtemény bevitel

Normagyűjtemény nyomtatás

Anyagszükséglet számítás bevitel