Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

A funkció javaslatot ad a gyártandó késztermék mennyiségére, és a késztermék legyártásához szükséges alapanyagok beszerzésére.

Gyártástervezés beviteli ablaka

Gyártástervezés beviteli ablaka

Ablakok

Késztermék gyártandó mennyiségének meghatározás

Tervezett időszak

A funkcióval egy jövőbeni időszakban legyártandó mennyiséget lehet kiszámoltatni. Tehát a tervezés első lépése, hogy el kell dönteni, hogy milyen időszakra történik tervezés.

Pl.: Tervezett időszak: Következő hónap

A tervidőszak meghatározásánál érdemes figyelembe venni az alapanyagok beszerzési idejét, továbbá a gyártás időigénye sem elhanyagolható tényező.

Pl.: Ha tudjuk, hogy legalább két hét, amíg meghozzák az alapanyagot és gyártási folyamat legalább 1 hétig tart, akkor a tervezett időszak kezdő dátuma nem lehet három hétnél korábbi!

A tervidőszak megadása után a program két időszakot hoz létre:

1, Tervidőszak előtti időszak

2, Tervidőszak

Gyártandó késztermék meghatározás - Cikkablak

Gyártandó késztermék meghatározás - Cikkablak

Gyártandó mennyiség (Várható zárókészlet a tervidőszak végén)

A gyártandó mennyiség meghatározásának alapja, hogy a program meghatározza, hogy a tervidőszak végén mekkora készletre van szükség, ahhoz hogy az igényeket ki lehessen elégíteni.

Ehhez a következő képlet szerint számol:

Várható zárókészlet = Kiinduló készlet - Várható értékesítés + Száll.rend.menny

- ha az így kiszámolt mennyiség nagyobb mint nulla, akkor a Gyártandó menny. = 0;

- ha az így kiszámolt mennyiség kisebb mint nulla, akkor a Gyártandó menny. = Várható zárókészlet × -1

Kiinduló készlet (Tervidőszak előtti időszak)

A Kiinduló készlet mennyisége a Tervidőszak előtti időszak utolsó napján a várható készlet.

Vagyis annak a készletnek a meghatározása, ami abban a pillanatban várható, amikor elkezdődik a gyártás:

Kiinduló készlet = Pillanatnyi (tényleges) készlet - Kész.mod.vevőrend. + Kész.mod.száll.rend. - Kész.mod.keretszerz.

Pillanatnyi készlet

A Késztermék raktárrekesz képlet megadásának a Pillanatnyi készlet meghatározásában az a szerepe, hogy kitudjuk zárni azokat a raktárakat, amelynek készletével nem számolhatunk (PL.: Bizományba adott áru).

Vevőrendelések

A Kiinduló készletet módosíthatják a Vevőrendelések, hiszek azokat a vevőrendelések, amelyeket a tervidőszak elejéig visszaigazoltunk, el fogja vinni a vevő. Ezért a program azokat a vevőrendeléseket gyűjti össze, amelyekben az Igazolt szállítás dátuma a Tervezett időszak előtti időszakba esik. A beviteli ablakban megadható egy vevőrendelés szűrés változat, amellyel tovább tudjuk szűrni a figyelembe vehető rendelések körét.

Szállítórendelések

Gyártás esetén a Szállítórendelések figyelembevételére akkor lehet szükség, ha a gyártási utasításokat Szállítórendelés formájában adjuk le a gyártás felé. Ebben az esetben azt feltételezhetjük, hogy ha jól terveztük az előző időszakot, akkor a gyártás le fogja gyártani a megadott időpontra a készterméket, vagyis a készletünk nagyobb lesz.  Ezért a program azokat a Szállítórendeléseket gyűjti össze, amelyekben az Szállítási határidő dátuma a Tervidőszak előtti időszakba esik. A beviteli ablakban megadható egy Szállítórendelés szűrésváltozat, amellyel tovább tudjuk szűrni a figyelembe vehető rendelések körét.

Keretszerződés

A keretszerződés bevitelben lényegében várható vevőrendeléseket lehet rögzíteni. A program ezeket a vevőrendelésekhez hasonlóan a pillanatnyi készletből fogja levonni. Azok a keretszerződések számítanak, amelyekből még nem készült vevőrendelés (vagyis szabad keretszerződés) és a várhatóan a tervidőszak előtti időszakban lesz belőlük vevőrendelés készítve.

Várható értékesítés (Tervidőszak)

A Várható értékesítés mennyisége a Tervidőszakra vonatkozó fogyás

Várható értékesítés = Kalk.értékesítés + Vevőrend.menny. + Keretszerz.menny.

Kalkulált értékesítés

A kalkulált értékesítés korábbi időszakokban történt fogyás alapján meghatározza azt a tendeciát, ahogy várhatóan Tervidőszakban fogyni fog a késztermék.

Amennyiben a Keretszerződéseket is figyelembe vesszük a Gyártandó mennyiség meghatározása során, az értékesítési tendecia kiszámítását nem ajánljuk, hiszen így duplán belekerülhet egy várható fogyás az algoritmusba!

Kontroll időszak: A megadott időszakokban történt fogyásokat fogja a program összehasonlítani. Az időszakok meghatározása során érdemes figyelembe venni, hogy a késztermék fogyása mennyire szezonális. Ha például egy olyan időszakot tervezünk, ahol nem szokott fogyni az áru, akkor Kontroll időszaknak ne adjunk meg olyan időszakot, ahol nagy a fogyás (Ha télen fagyit gyártunk, akkor ne a nyári fogyás alapján tervezzünk.)

A program a kontroll időszakokra vonatkoztatva egy napi átlag fogyást fog kiszámolni, és a napi átlagfogyások hányadosa alapján határozza meg a tendenciát.

A kontroll időszakok alapján számolt értékesítési tendencia szorzó.

- Ha Előző előtti ért. = 0, akkor a Tendencia szorzó = 1;

- Ha Előző értékesítés = 0, akkor a Tendencia szorzó = -1;

- Ha Előző előtti ért. = 0 és Előző értékesítés = 0, akkor a Tendencia szorzó = 0;

Különben a Tendencia szorzó = E.ért. napi átl. / E.e.ért. napi átl.

Kalkulált értékesítés = E.ért. napi átl. * Tervidőszak napjainak a száma * Tendencia szorzó

Vevőrendelések

A várható értékesítésbe azok a Vevőrendelések tartoznak a tervidőszakra igazoltunk vissza. Ezért a program azokat a vevőrendeléseket gyűjti össze, amelyekben az Igazolt szállítás dátuma a Tervidőszakba esik. A beviteli ablakban megadható egy vevőrendelés szűrés változat, amellyel tovább tudjuk szűrni a figyelembe vehető rendelések körét.

Keretszerződés

Azok a keretszerződések számítanak, amelyekből még nem készült vevőrendelés (vagyis szabad keretszerződés) és a várhatóan a tervidőszakban lesz belőlük vevőrendelés készítve.

Szállítórendelések (Tervidőszak)

Amennyiben a gyártási utasításokat Szállítórendelés formájában adjuk le a gyártás felé, előfordulhat, hogy a tervidőszakra már adtunk le gyártási utasítás. A program ezeket a gyártási utasításokat fogja figyelembe venni, annak érdekében, hogy véletlenül ne legyen kétszer kiadva gyártásba a késztermék.

Ezért a program azokat a Szállítórendeléseket gyűjti össze, amelyekben az Szállítási határidő dátuma a Tervidőszakba esik. A beviteli ablakban megadható egy Szállítórendelés szűrésváltozat, amellyel tovább tudjuk szűrni a figyelembe vehető rendelések körét.

Paraméterek