Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Mezőleírások

Kód:

A mezőben a mozgásnem négy számjegyből álló kódját adhatjuk meg.

Név:

A név mezőben a mozgásnem (maximum) negyven karakter hosszú nevét adhatjuk meg.

Irány:

A mezőben a mozgásnem alapvető jellemzőjét határozhatjuk meg. Amennyiben már a megadott kóddal történt mozgás az Irány már nem változtatható meg (ha a menüben a hivatkozás ellenőrzés be van állítva: Hivatk: MozgásnTörzs.Kód = RaktForg.MozgNem). A következő irányokat lehet beállítani:

Választható:

"Nem" érték esetén a raktárforgalmi bizonylat felvételét nem engedi meg a program. Módosítás / Lekérdezés üzemmódban továbbra is láthatók a korábban felvett bizonylatok.

Bizonylatszám:

Ebben a mezőben állíthatjuk be a raktárforgalmi bizonylat Sorszámának képzési módját.

A mező értékei lehetnek:

Üres mező: a bizonylatszámot a kezelő gépeli be.

Ajánlja a következőt: a gép a mezőben kezdőértékként megajánlja az eddigi legnagyobb plusz egyet, de a kezelő jogosult módosítani.

Automatikus sorszámozás: a gép kötelező jelleggel az eddigi legnagyobb plusz egyet adja bizonylatszámnak, módosítási lehetőség nincs.

Rekesz megadása:

Egy Raktárforgalmi bizonylat rögzítéséhez mindenképpen szükséges egy Rekesz megadása. A Rekesz megadása mezővel az szabályozható, hogy a bizonylat rögzítése során a program honnan ajánlja meg a rekesz mező tartalmát.

Mozgásnemben érték esetén az adott bizonylat tételeiben adhatjuk meg a rekeszt, mely ajánlása az Ajánlott értékek almenüből történik.

Cikktípusban érték esetén az adott tétel Cikkcsoportjától függően a cikkcsoport törzsből, vagy a Cikktörzsben érték esetén az adott tétel Cikktörzsben megadott rekeszét ajánlja be felülírhatatlanul a program.

Amennyiben a Rekesz megadása mező által meghatározott helyen (Pl.: Mozgásnemben) a rekesz nincs kitöltve, a rekesz szabadon választhatóvá válik a bizonylatban.

Raktártörzsben: Rendelésről kitöltés esetén, ha ki van töltve a rendelésen a rekesz (SzállRTétel.Rekesz vagy VevőRTétel.Rekesz), akkor a Raktárforgalom tételébe kötelezően az kerül. Ha üres a rekesz, akkor továbbra is a RendKiRekesz paraméter az érvényes.

A Raktártörzsben az adott raktárhoz meg lehet adni rekeszeket és a rekeszekhez hozzá lehet rendelni cikkeket. Ekkor csak a hozzárendelt cikkekhez választható a rekesz. Ha nincs egy cikk sem hozzárendelve egy rekeszhez, akkor a rekesz választható minden cikkhez.

- Normál tételfelvétel a rendelésszám megadása után a Rekesz kód a rendelésben lévő értékre módosul.

- Normál tételfelvétel, nincs rendelésszám, vagy a rendelésben üres a rekesz, és a mozgásnem törzsben Rekesz megadása = Raktártörzsben (MozgásNTörzs.ForgRekesz=Raktártörzsben), akkor a Raktár és a Cikkszám megadása után csak olyan rekeszt lehet választani, ami Raktártörzsben meg van adva (RekeszCikk.RekeszKód).

Kapcsolódó paraméter: MinRekesz, MaxRekesz, RekeszAjánl

K.hely/témaszám megadása:

Ebben a mezőben határozható meg, hogy a raktárforgalmi bizonylat milyen módon kerül a Témaelszámolás modulba.

Nincs: a bizonylathoz nem lehet költséghelyet és témaszámot megadni.

Forgalomban: a költséghelyet és a témaszámot a raktárforgalom fejlécében adhatjuk meg. (Ha a mozgásnemben megadunk költséghelyet, illetve témaszámot, akkor a forgalmi könyveléskor nem lehet bevinni, hanem kötelezően a mozgásnemben megadottal kell dolgozni.) A RaktForgTéma adatállományban kerül tárolásra a K.hely/Témaszám, ezért csak azok a bizonylatok szerepelnek a Témaelszámolásban, amelyekben ki lett töltve a K.hely/Témaszám mező valamelyike. A Témaelszámolásban a bizonylat rögzítés után azonnal megjelenik a tétel. A Témaelszámolás paraméterek akcióban a Készlet modullal szabályozható a tétel megjelenése a Témaelszámolásban.

Mozgásnem tételben: a költséghelyet és a témaszámot a mozgásnem tételben, cikkcsoportonként  adhatjuk meg. A bizonylat rögzítésével még nem jelenik meg a Témaelszámolásban a bizonylat. Ehhez  Készlet Főkönyvi feladást kell végrehajtani, mivel a K.hely/Témaszámra történő hivatkozás a feladott könyvelési tételben (FőkönyTéma adatállomány) lesz eltárolva. A Témaelszámolás paraméterek akcióban a Főkönyv modullal szabályozható a tétel megjelenése a Témaelszámolásban.

Figyelem! Tipikus hiba, hogy Forgalomban értékkel történő adatrögzítés után átállítják a mező értékét Mozgásnem tételben-re. Ebben az esetben, főkönyvi feladás után duplán jelentkezik a Témaelszámolásban a tétel! Ennek a szituációnak vagy az a megoldása, hogy a Témaelszámolás paraméterekben TE_LPB a Készlet:Nem beállítást alkalmazzák, (de ezzel az összes mozgásnem kikapcsolásra kerül) vagy Rendszerszervező segítségével a RaktForgTéma adatállományból kerülnek törlésre a rekordok.

Diszpozíció

Ebben a mezőben engedélyezhetjük , hogy a raktárforgalmi bizonylat rögzítése során használhatják-e a diszponált állapotot.

Tiltva: nem lehet diszponáltra állítani a bizonylatot.

Engedélyezve: engedélyezett a diszponált tételek használata,

Csak diszpozíció : a mozgásnemet csak diszponált tételek kezelésére használhatjuk.

Egy raktárforgalmi bizonylat típusa három féle lehet. Normál / Diszponált / Stornó. A Stornó tételek nem szerepelnek a forgalmi vagy Készlet listákban. A Normál vagy a Diszponált szerepeltetése az ÉrvKészlet paraméter értékétől függ, melyet akciónként, igény szerint lehet állítani (de javasolt globális menüparaméterként történő használata.)

A diszponált állapot bevezetésének az az értelme, hogy egy bizonylatot logikailag elkülönítünk a normál tételektől. A logikai elkülönítésnek számtalan oka lehet Pl.: jelölheti a kiszállításra került, de át még nem vett szállítmányt.

A készlet lekérdezésnél a program a raktáron lévő mennyiség mellett külön kijelzi a diszponált mennyiségeket is.

A diszponált tételt normál bizonylattá a készletek /  Raktárforgalom / Kiszállítás menüponttal alakíthatjuk.

Magánvámraktár analitika:

A mezővel a szabályozható, hogy az adott mozgás bizonylatai a Magánvámraktár listákban milyen mozgásként szerepeljenek. Nem szerepel esetén csak Vámraktár analitikákból fog hiányozni a bizonylat.

Rendelésszám megadása:

Rendelésszám megadása

A mezővel szabályozható, hogy raktárforgalmi bizonylat rögzítése során a tétel Áruforgalmi bizonylat tételével összepontozható vagy sem, ill. kötelező-e az összepontozás. Az összepontozhatóságon túl az is beállítható, hogy milyen feltételek fennállása esetén lehessen az összepontozást végrehajtani. Pl.: ügyfél+telephely+raktár+cikk ell. esetén, csak akkor lehet összekapcsolni, ha a rendelésen lévő ügyfél ,telephely, raktár megegyezik a raktárforgalmi bizonylat fejlécében megadott ügyféllel, raktárral, telephellyel.

Amennyiben ügyfél jellegű az ellenőrzés, a program szállítólevél készítésekor az ügyfélen túllépve figyelmeztet, ha az ügyfélnek nyitott rendelése van.

Rendelés típusa:

A mező a raktárforgalmi mozgásokban szereplő áruforgalmi tételek teljesítettségének állításában  betöltött szerepét vezérli.

Vevő: A vevőrendelés állományban rögzített rendelésekkel lehet a raktárforgalmi mozgást összerendelni.

Szállító: A szállító rendelés állományban rögzített rendelésekkel lehet a raktárforgalmi mozgást összerendelni.

Vevő és Szállító érték esetén a raktárforgalmi tétel a megfelelő rendelés tétel teljesítésének tekintendő, a rendelés tétel a mozgott mennyiségnek megfelelő mértékben teljesítettre kerül.

Vevő visszáru/Szállító visszáru: a raktárforgalmi tétel a megfelelő rendelés tétel visszárujának tekintendő, a rendelés tételen a már teljesített mennyiség a mozgott mennyiségnek megfelelő mértékben páratlan állapotba kerül.

Vevő (nem tel.), Szállító (nem telj.).: Beállítása esetén a mozgásban ugyan szerepel a rendelésszám, de nem tekinti teljesítésnek, a rendelés állapotát nem változtatja. A rendelésszám megadására mégis azért van szükség, hogy az egy rendelés miatt mozgatott áruk mozgását figyelemmel lehessen kísérni. Csak raktárközi mozgás esetén beállítható.

Kapcsolódó funkció: Teljesített rendelések beállítása

Automatikus Irány:

A mozgásnem irányából következő alapértelmezett működés. Az egyes irányok esetén ez a következőt rendeléstípust jelenti:

Raktár be: Szállító

Beszerzés: Szállító

Import: Szállító

Vevő visszáru: Vevő visszáru

Export visszáru: Vevő visszáru

Raktár ki: Vevő

Eladás: Vevő

Export: Vevő

Szállító visszáru: Szállító visszáru

Import visszáru: Szállító visszáru

 

További információ -> Raktárforgalom generálás - Tétel adatok - Rendelésszám

Rendelés hivatkozási szám átvétel alapbizonylatba

A mezővel lehet szabályozni, hogy a rendelésfejlécben megadott hivatkozsái száma (a vevőrendelésszáma) átkerüljön-e a szállítólevél alapbizonylatszám mezőjébe, amikor azt a rendelés alapján töltik ki.

Tipp: ahhoz, hogy szállítólevél nyomtatáson rajta legyen a hivatkozási szám, nem kell feltétlenül átemelni fizikailag a szállítólevélre. Listaformázott szállítólevélre a rendelésen lévő hivatkozási számot függvénnyel is rá lehet tenni: RFTörzsTétel.b_Rendeles.b_VRTörzsRec.VevőRendSzám

Számlaszám megadása:

A mezővel szabályozható, hogy raktárforgalmi bizonylat fejlécének kitöltése során (iránytól függően) Számlaszám / Iktatószám megadásának lehetőségét felkínálja-e  program, ill. kötelezővé tegye-e.

Kötelező érték beállítása nem javasolt, csak abban az esetben, ha a raktárforgalmi bizonylat rögzítését már megelőzte a számla elkészítése. Az ellenőrzés nélkül érték beállítása csak akkor javasolt, ha előfordulhat, hogy a számlán lévő ügyfél, valamilyen ügyviteli ok miatt, nem egyezik meg a számla ügyfelével.

Raktár ki és Raktár be irányoknál is be lehet állítani, hogy szerepeljen Számlaszám mező. Ebben az esetben azt is meg kell adni, hogy milyen számlával (Vevő/Szállító/Export/Import) lehessen a mozgást összekapcsolni. Az összekapcsolást egyelőre csak a Számlaösszesítő funkció veszi figyelembe a Nettó+ELÁBÉ+Költség+Árrés üzemmódban.

A "Nincs"-től eltérő érték megadása esetén raktárközi mozgás esetén is megjelenik az ügyfél megadásának lehetősége.

Devizával kapcsolatos mezők:

A mezővel szabályozható, hogy raktárforgalmi bizonylat tételének rögzítése során, forint ár megadása mellett Deviza árat is meg lehessen adni. A Deviza ár nem befolyásolja a Készlet értéket és a Nyilvántartási árat, viszont a Deviza ár alapján lehet a Forint árat generáltatni - > Forint beszerzési / eladási ár generálás.

A Deviza ár mezőben megadott értékre is vonatkozik a bizonylat tételében rögzíthető engedmény mező. A Deviza ár alapján ki lehet töltetni az Export / Import számlát. A Deviza ár alapján forgalmi listákat is lehet készíteni: Ügyfelenkénti forgalom lista, Mozgásnemenkénti forgalom.

Deviza ár kezdőértéke

Deviza szállítási díj

Dev. száll.díj kezdőérték

Eladási ár kezdőértéke:

A mezővel azt lehet befolyásolni, hogy a forint eladási ár mezőbe milyen értéket ajánljon be a program raktárforgalmi bizonylat rögzítése során.

Az eladási ár  és engedmény mező ajánlott értékét nagyban befolyásolja az adott ügyfélnek, az adott időpontban, az adott cikkre, ártáblára, mennyiségre milyen engedményei vannak érvényben - > lásd Engedmény rendszer

Választható értékek:

Ártábla 1-6: A cikktörzsben megadott ártábla érték kerül beajánlásra.

Nyilvántartási ár: A NyilvÁr paraméter értékétől függően ajánlja a program az aktuális nyilvántartási árat.

Előzőben megadott: A adott mozgással, az adott cikkre a megelőző bizonylaton adott eladási árat ajánlja fel a program.

Nulla: nem ajánl semmit se a program.

Besorolás szerinti ártábla: A Struktúra / Ügyfél besorolás menüpontban megadható Ügyfél besorolás fizetési mód menüpontban megadható Ártábla értékét fogja megajánlani a program, ha az ügyfél beletartozik valamelyik besorolásba.

Utolsó beszerzés: A cikktörzs utolsó beszerzési ár mezőjében tárolt érték kerül megajánlásra.

Választható: A bizonylat rögzítése során tételenként lehet eldönteni, hogy melyik ártábla értékét ajánlja be a program.

Előkalkulációban megadott: Beállítása esetén az Előkalkuláció modul használatát lehet bekapcsolni. Az

További információ -> Eladási ár módosítás

Beszerzési ár kezdőértéke:

A mezővel azt lehet befolyásolni, hogy a forint beszerzési ár mezőbe milyen értéket ajánljon be a program raktárforgalmi bizonylat rögzítése során.

Választható értékek:

Ártábla 1-6: A cikktörzsben megadott ártábla érték kerül beajánlásra.

Nyilvántartási ár: A NyilvÁr paraméter értékétől függően ajánlja a program az aktuális nyilvántartási árat.

Ha olyan terméket visszáruzunk, amelynek a kiinduló mennyisége éppen nulla, nincs nyilvántartási ára sem. Ekkor a program az utolsó beszerzési árat ajánlja meg a bizonylatba. A funkció NyilvÁr=Elszámoló esetében nem működik, mivel ott a bekerülési ár külön elszámoló táblában van időszakonként rögzítve.

Átlagolt nyilvántartási ár: A készleten lévő termékek beszerzési árainak súlyozott átlaga.

Előzőben megadott: A adott mozgással, az adott cikkre a megelőző bizonylaton adott eladási árat ajánlja fel a program.

Nulla: nem ajánl semmit se a program.

Utolsó beszerzés: A cikktörzs utolsó beszerzési ár mezőjében tárolt érték kerül megajánlásra.

Kalkulált: Az érték választása akkor javasolt, ha Deviza ár: Szerepel van beállítva. Ebben az esetben a megadott Deviza ár alapján a program a bizonylat rögzítésével párhuzamosan kiszámolja forint beszerzési árat is.

A számítás az F6- További adatok ablakban, a Forint ár mezőben megadható képlet alapján történik. Általában a beszerzés pillanatában még nem áll rendelkezésre minden adat a pontos önköltség kiszámításához (pl: még nem kaptunk fuvar számlát), ezért a forint beszerzési árat később is le lehet generálni a programmal - > Forint beszerzési ár generálás.

Előkalkulációban megadott: Beállítása esetén az Előkalkuláció modul használatát lehet bekapcsolni

Előkalkuláció:

Amennyiben az Eladási ár vagy Beszerzési ár kezdőértétéke: Előkalkulációban megadott, akkor jelenik meg a mező.

Kitöltése nem kötelező, azonban ajánlott.

Kitöltése esetén a mozgás fixen a megadott előkalkuláció tételek megadásával fog elkészülni.

Ha nincs kitöltve, akkor az bizonylat készítéskor érvényes előkalkulációk közül automatikusan választ a program.

A könnyebb átláthatóság miatt érdemes megadni a mozgásnak, hogy melyik előkalkulációt használja.

Szállítólevél formátuma:

Hagyományos

A szállítólevél kinézetét a Bizonylatra írt összeg mezőkkel és a Szállítólevél paraméterek ablak beállításaival lehet befolyásolni.

Listagenerátor

A lista generátorban készült egyedi formátumú, adattartalmú szállítólevél készíthető a programmal. A lista generátorban elkészíthető szállítólevelek adattartalma nincs korlátozva. Gyakorlatilag bármilyen szállítólevél elkészíthető vele.

Formázott

A listaformázóban készíthető egyedi formátumú és adattartalmú lista rendelhető a mozgásnemhez. A formát a KL_SZLEV akcióhoz kell készíteni.

Nyomtatási forma neve:

Szállítólevél formátuma: Lista generátor vagy Formázott választása esetén kell a használandó formátum nevét kiválasztani.

Listagenerátor esetén az F2-re megjelenő ablakban a Raktárforgalom / Szállítólevél vagy a Cégfüggő / Szállítólevél menüpont alatt található formátumok közül lehet választani. Amennyiben egy Cégfüggő formátum nyerte meg tetszésüket, kérjék emailen kapcsolattartójuktól, hogy az Önök számára is elérhető legyen téve a formátum (A Cégfüggő szállítólevelek a formátumot kért ügyfél kérésére bármikor megmódosulhatnak!)

Formázott esetén a KL_SZLEV akcióhoz készített formák közül lehet választani.

Fix forma

Bejelölés esetén raktárforgalmi bizonylat nyomtatáskor nem választható más szállítólevél forma, automatikusan a beállított forma kerül nyomtatásra.

Bizonylatra írt összeg:

Hagyományos szállítólevél formátum esetén szállítólevélre egymástól függetlenül négy összegoszlop definiálására van lehetőség.

Egy oszlop definíciója három részből áll.

Első rész

Nem szerepel esetén az oszlop nem kerül kinyomtatásra.

Nettó / Bruttó: A nyomtatott cikk cikktörzsben tárolt áfakódja alapján vagy nettó vagy bruttó összegben lesz a második definíciós részben beállított típus kinyomtatva. További információ -> ÁFA kerekítés

Második rész

A második részben azt az összeg fajtát kell kiválasztani, melyet ki kell nyomtatni.

nyilvántartási: A raktárba irányuló mozgás esetén a beszerzési árral egyezik meg a nyilvántartási ár, vagyis azzal összeggel, amivel a készletet megterheltem (kivéve NyilvÁr:Elszámoló esetén, mert ekkor a beérkezés napján érvényes Elszámoló ár kerül kinyomtatásra.).

Raktárból kifelé irányuló mozgás esetén azt az értéket nyomtatja a program, amellyel a készletről ki lett vezetve a tétel (NyilvÁr paramétertől függően).

beszerzési: Az értéket csak a raktárba irányuló mozgások esetén lehet kiválasztani és megegyezik azzal a forint értékkel, mellyel be lett szerezve a termék.

eladási: Az értéket csak a raktárból kifelé irányuló mozgások esetén lehet kiválasztani és megegyezik azzal a forint összeggel, amely a bizonylatban szerepel, mint eladási ár.

deviza: Devizaár:Szerepel esetén megadható Deviza ár kerül kinyomtatásra. Ebben az esetben nincs értelme nettó / bruttó összegről beszélni, ezért fixen Bruttóra áll az oszlop definíció első része.

Ártábla 1-6: A cikktörzsben megadható ártábla összeg kerül kinyomtatásra.

Ártábla 1-6 érvényes ár: Az akciós árakat is figyelembe véve kerül a kiválasztott ártábla ára meghatározásra. Az akciós árat a bizonylat dátumán értékeli ki a program.

Harmadik rész

Azt lehet beállítani a második részben beállított típus összege az adott tétel egy darabjára (egységár) vagy az összes darabra (érték) vonatkozzon.

egységár: A tétel egy darabjára vonatkozó egységár kerül kinyomtatásra. Ki felé irányuló mozgások esetén az F5- Szállítólevél par. ablakban megadható Engedmény tartalom mező állapotától függően az engedménnyel csökkentett egységár vagy az engedménnyel nem csökkentett egységár kerül nyomtatásra.

érték: A tétel összes darabjára vonatkozó érték kerül kinyomtatásra.

engedmény: Az érték csak ki felé irányuló mozgások esetén választható, ha a második részben eladási ár van beállítva. A tételben szereplő engedmény mező kerül kinyomtatásra. Beállítása esetén az Engedmény tartalom mező állapotát Nem szerepel-re állítja logikailag, vagyis ha egy megelőző oszlopba egység ár volt definiálva, akkor oda mindenképpen az engedmény nélküli árat fogja a program nyomtatni.

eng.csökk.ár: Engedménnyel csökkentett egységár. Az érték csak ki felé irányuló mozgások esetén választható, ha a második részben eladási ár van beállítva.

Az oszlopokban Maximum kiíratható összeg 9.999.999.999,99 Ft

Ha a szállítólevél paraméterekben bekapcsolható egyéb funkciók miatt nem fér ki az összes oszlop, akkor hátulról elkezdi leszedegetni a program az oszlopokat. Ha egy számoszlop részben lógna ki a lapról, akkor a cikknevet rövidíti meg addig, amíg legalább 25 karakter hosszú. Ha ettől rövidebbre kellene vágni, leveszi az egész oszlopot.

Ajánlott értékek

 

Az itt látható mezők az almenüben található Ajánlott értékek menüpontban kerülnek kitöltésre.

Nyomógombok

F2 - Keresés:

Az adott mező értékei között kereshetünk.

Esc - Kilépés:

A funkcióbillentyűvel tudunk kilépni az Törzsadatok menüpontból.