Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Navigáció: Logisztika > Készlet > Funkciók > Struktúra

Minimum készlet paraméter

Ugrás Előző Fel Következő Menü

Ebben a paraméterező funkcióban azt lehet megadni, hogy a program milyen algoritmus szerint számítsa ki egy-egy termék minimum készletét egy adott raktárban.

Az itt beállítottak alapján kiszámított minimum készlet rögzítésére (azaz a Terméktörzs Beszerzés fülén a Minimum mennyiség mező kitöltésére) két lehetőség is van:
- Ütemezetten futtatva a Minimum készlet karbantartás automatikus üzenettel,
- Az ebben a funkcióban található Minimumkészlet számítás művelettel esetileg.

 

A paraméterezés igen egyszerű. Az alábbi táblázatban raktáranként és termékkategória tételenként lehet szabályozni a minimum készlet érték kiszámításának algoritmusát. Ehhez célszerű felvenni egy termékkategóriát, amit kifejezetten erre használunk. A termékeinket besoroljuk ennek a kategóriának a tételeibe aszerint, hogy milyen algoritmusnak megfelelően kell hozzájuk kiszámolni a minimum készletet.

A számítás algoritmusa egy példán keresztül:
- Először is azt kell meghatározni, hogy mely időszakra kell a forgalmat vizsgálni. Ezt a táblázat Forgalmi időszak típus és Napok száma oszlopaiba írt értékekkel kell megtenni.
- Az erre az időszakra (szállítólevél dátum szerint) azon szállítólevelek forgalma, azaz tételmennyisége fog beleszámítani, amik állapota Normál és a Raktár Rendelés-nyilvántartás fülén a Napi fogyásmérés keretben megadott mozgásnem kategóriának és tételnek megfelelnek. (Mindegy, hogy számlázott, vagy számlázatlan a szállítólevél)
FIGYELEM! Amennyiben a mozgásnemek úgy vannak besorolva, hogy például egy beszerzés mozgásnem is számítani fog, akkor az eltorzíthatja az eredményt, ezért a raktárban a fogyás mozgásnem kategória és a mozgásnemek eszerinti besorolása gondos paraméterezést igényel!
 A visszáru szállítólevelek mennyiségének figyelembevétele:
   Bizonylatfüggő visszáru esetén mindegy a visszáru dátuma, a visszáruzott mennyiséggel csökkentett mennyiség kerül csak figyelembevételre a vizsgálandó időszakba kerülő eredeti szállítólevélnél.
   Bizonylatfüggetlen visszáru esetén a visszáru szállítólevél dátumán kerül figyelembevételre. (Itt nem tehetünk mást, hiszen nem lehet megmondani, hogy mikori értékesítésből kellene levonni.)
- Fentiek alapján kijön egy érték, legyen ez 100. Ez az érték tegyük fel, hogy 92 vizsgált napból (utolsó három hónap napjainak száma) jött össze. A program kiszámolja a napi átlag fogyást, ami esetünkben 1,0869565... majd ezt felszorozza a napok száma mezőben megadott értékkel. Legyen ez 14 (azaz 14 napi átlagfogyásnak megfelelő minimum készletet szeretnénk tartani). Így 15,217391... jön ki, amit a kerekítés szabályai szerint egész számra kerekítünk, azaz 15 kerül a minimum készlet mezőbe.
Amennyiben egy adott időszakban valamiért csak visszafelé jött áru és ebből kifolyólag a forgalom mennyiség negatív, a program 0-t fog bejegyezni minimum mennyiségként.

 

A program nem figyeli, hogy a használható beszerzéskor, eladáskor, gyártható pipák hogy állnak az egyes számítással érintett termékekben, csak a kategóriának és tételnek való megfelelés számít.

 

Tipp/Trükk: Amennyiben nagyon sok raktárra és/vagy termékkategória tételre kellene adatot felvenni és kényelmesebb ezeket az adatsorokat Excelben összerakni, akkor az alábbi táblázatba vágólapról beillesztéssel onnan is át lehet hozni az adatokat.

 

Akár itt a művelettel, akár az automatikus üzenet által változik a termékekben a minimum készlet értéke, a program a módosítási naplóban ugyan úgy tárolja a változást, mintha ezt a termékbevitel felületén tette volna meg a felhasználó. Természetesen az automatikus üzenet általi módosítás esetén az lesz a módosító felhasználó, akinek a nevében az automatikus üzenet fut.

Javasolt almenü

Funkció elérése menüszerkesztéskor: Készlet / Struktúra / Minimum készlet paraméter

"Szabályok" táblázat

.

A táblázatba ugyan az a Raktár, Termékkategória és tétel csak egyszer vehető fel. (Üres kategóriatétel sem ismétlődhet.) A kitöltési szabályok egyik legfontosabb célja, hogy egy termékre egyértelműen meghatározható legyen, hogy melyik szabály jut rá érvényre. A táblázat oszlopai:

Raktár kód

Raktárválasztás kód alapján.

Kötelező kitölteni. Ha nem így lenne, nem tudnánk, hogy a paraméterben nem szereplő raktárakkal mi a teendő. Így a szabály egyszerű és egyértelmű: Amely raktár szerepel itt, arra fog érvényre jutni a számítás, a többire nem.

Csak olyan használhatóra állított raktár választható ki, amelynél az Általános fülön a Rendelésnyilvántartás mező értéke = Nem szerepel vagy Raktárral szerepel. Ha nem így lenne, akkor egyéb alábontásonként kellene minimum készletet meghatározni és ezt a program ilyen algoritmikus szinten nem támogatja.

Raktár név

Az előző mezővel egyezően, csak itt raktár név alapján lehet választani.

Termékkategória

Termékkategória megadása, melybe besorolt termékekre érvényre kell juttatni a minimum készlet érték kiszámítását. Kötelező kitölteni. Csak használhatóra állított, egyedi beállítású, nem időfüggő kategória adható meg. Annak érdekében, hogy egy termékre ne juthasson érvényre több szabály is. Ha bármely sorban módosításra kerül, az összes többi létező sorban is lecseréli a program és kiüríti a termékkategória tétel mezők értékeit.

Kategóriatétel kód

Nem kötelező megadni. Az előző mezőben megadott kategória használhatóra állított tételeiből lehet választani. Ha meg van adva, akkor csak az ebbe a kategóriatételbe besorolt termékekre lesz igaz a sorbeli számítás, ha nincs megadva, akkor az összes olyan termékre, amelyre nincs kategóriatétel szintű szabály. (Kaszkádolt kiértékelés.)

Kategóriatétel név

Az előző mezővel egyezően, csak itt kategória tétel név alapján lehet választani.

Forgalmi időszak típus

Kötelező mező. Választható értékek: [Tárgynap] / Előző hét / Előző hónap / Előző negyedév / Előző év.
Példa: Ha az utolsó 3 hónap forgalmát kell figyelembe venni, akkor itt az Előző hónap értéket kell kiválasztani, és a 3 értéket kell megadni a következő - Időszakok száma - mezőben. Így ha a futtatás napja 2021.07.26 akkor ez a tört hónap nem számít, csakis a teljes hónapok, tehát a 04., 05. és 06. hónapok forgalma kerül figyelembevételre.

Időszakok száma

Itt adható meg, hogy hány időszakot kell figyelembe venni. (Lásd a példát az előző oszlopnál.) Csak pozitív egész szám adható meg.

Napok száma

A forgalmi időszak típus és időszakok száma által meghatározott időszakban realizált forgalom napi átlagát vesszük, annyiszor, ahány napot itt megadtunk. (Tehát annyi napra elegendő minimum készletet fogunk beállítani). A napi átlag fogyás x napok száma alapján kiszámolt mennyiséget egész számra felkerekítve írjuk be a termék Beszerzés fülére, a raktárhoz. Csak pozitív egész szám adható meg.

Tűrés %

Érdemes beállítani, mert a sok apró módosítás érdemi hasznot nem, de túl sok módosítási naplóbejegyzést generálhat, ami akár nem kívánt adatbázisméret növekedéshez vezethet.

Ha az itt megadott százalékos eltéréssel egyezően vagy nagyobb mértékben tér el a kiszámolt minimum készlet a korábbi értéknél, akkor módosítjuk. Pl: ha 5 db volt az eredeti minimum készlet és most 6 db-ra jön ki, akkor a különbség 20% (az 5-nek 20%-a az 1.) Ha a tűrés % 20-ra van állítva, akkor ebben az esetben módosítjuk az értéket, mert ezt elérte.

Beszerzés

Kötelező kitölteni. Az itt megadott beszerzés típus kerül az újonnan felvett minimum készlethez. (Termék / Beszerzés fül azonos nevű mezőjébe) Meglévő rekord karbantartásakor már nem vesszük figyelembe az itt megadott értéket!