A megjelenő ablak felső részében látható és szerkeszthető a kifejezés, alatta bal oldalon lehet választani a kategóriát (Mezők, Konstansok, Operátorok, Függvények - azon belül típusok), középen lehet választani a konkrét értéket (dupla klikk hatására átemeli a kifejezésbe a függvény törzsben megadott szintaxissal), van név részére való szűrés is, jobb oldalon lehet látni a szintaxis és a leírást (mezők esetén az adattípust).
A képletszerkesztő a képlet mező mögötti "..." jelű nyomógomb hatására aktiválódik.
Példák:
Előkalkuláció lista EH - Egységár mező értéke : IIF(@PotlekMegjelenitese=1,
KesztermekKoltsegEgysegarAjanlatiEredmenyDevizaban, KesztermekKoltsegEgysegarEredmenyDevizaban)
Az ablak összesen négy területből áll.
A legfelső területbe be lehet írni a megfelelő szintaxissal a képletet, illetve ha már szerepel képlet a képlet mezőben, azt láthatjuk. Amennyiben pontosan ismerjük a szintaxist, a bemenő paramétereket és a mezőket, akkor itt direktben szerkeszthetjük a kifejezésünket.
Ha nem, akkor a lenti gombok segítségével tudjuk összeállítani a képletet lépésről lépésre. Rendelkezésünkre állnak majd az alap műveletek, valamint különböző függvények, melyeknek a bemenő értéke helyén kezdetben majd annak típusa fog szerepelni.
A legfelső terület alatt balról jobbra haladva, az első területen, amivel találkozunk jelenik meg egy fa struktúra. Annak megfelelően, mit szeretnénk a képletünkbe írni, ezekre kell kattintanunk. A következő alpontok szerepelnek:
Bemenő paraméterek
Függvények
(a függvények lenyitható/összecsukható, hozzá tartozó alpontok:)
- Dátum, idő
- Logikai
- Szöveg
- Egyéb
Mezők
Műveletek
A párbeszédablak lenti részének középső területe egy keresősávból, illetve egy nem szerkeszthető szövegdobozból áll. A keresősávval tudunk keresni az alatta lévő doboz tartalmai között szövegesen, a dobozban pedig majd a mellette bal oldalon lévő alpontok szerinti tartalmak fognak megjelenni táblázatban.
Ez azt jelenti, hogy a Mezőre illetve a Bemenő paraméterekre kattintva, a középső szövegdobozban ezek listája jelenik meg, a lista elemei egymás alatt, azoknak Neve és Azonosítója egymás mellett lévő oszlopokban, hasonlóan a Függvényeket és Műveleteket is így listázhatjuk ki. A sorok végén név nélküli oszlopban található egy "+" jelet tartalmazó gomb. Amennyiben erre kattintunk, a sornak megfelelő Azonosító kerül a sáv elejére, amit utána szabadon szerkeszthetünk. Például függvények esetén beírhatjuk a megfelelő Mezőt akár bemenő értéknek.
A lenti rész bal oldalán szintén egy szöveges doboz van, melybe automatikusan kerül bele a középső listában lévő sorok kijelölésének megfelelően, egy kis magyarázó szöveg az adott elemhez, amennyiben az létezik. Ez leginkább függvényeknél szerepel, ahol jobban szükség lehet a szintaxis megértésre.
Példák használt képletekre, amiket össze tudunk állítani:
Korosztály születési év alapján: CONVERT(INT, DATEDIFF(YEAR, SzuletesDatum, GETDATE())/10) * 10 ,ahol az Adattípus=Év, eredmény 10, 20, 30, 40, ...
Alábontás név: COALESCE(UgyfelABNev, SzemelyABNev, KHelyABNev, TSzamABNev)
Határidő hete: DATEPART(ISO_WEEK, Hatarido)
Felvételi dátum alapján
Év: YEAR(FelvDatum)
Hónap: MONTH(FelvDatum)
Nap: DAY(FelvDatum)
Hét napja: dbo.Felstipszoveg('Nap', ((DATEPART(DW, FelvDatum) + @@datefirst - 1 - 1) % 7))
Óra: DATEPART(HOUR,FelvDatum)
Perc: DATEPART(MINUTE,FelvDatum)
Másodperc: DATEPART(SECOND,FelvDatum)