1. Minimum: Ha van egy másik baleseti táppénz előzménye a baleseti táppénznek, akkor az abban kapott táppénznél kevesebbet a másodikban sem kaphat. (A KeresoK-ben kell egy ElozoKeresoK_ID.)
2. Hossza: max. két év (minden egyébtől függetlenül.) Betegszabadság nincs.
3. Figyelembe vehető időszak: ha van az előző hónapban „rendszeres bér” napja, akkor az előző hónap, ha abban nincs, akkor a tárgyhó.
4. Alap: Nem rendszeres: A NemRendszeresOEP jogcím csoportba tartozó jogcímben lévő LevEgBiztJarTerm gyűjtő alapja, amely jogcímben nincs pipa.
Rendszeres: A NemRendszeresOEP és NemMunkaJovBalTP jogcím csoportba nem tartozó jogcímben lévő LevEgBiztJarTerm gyűjtő alapja.
5. Napok: Rendszeres bér osztószáma: Ledolgozott nap és munkaszüneti nap sorban lévők. A pihenőnapok felveszik az előző nap típusát, ha előtte 5 egyforma nem ledolgozott nap van. Nem rendszeres: Osztószám: max. (rendszeres osztószáma, vonatkozási időszak naptári napjai) Szorzószám: max. (rendszeres kezdőnapja, vonatkozási időszak kezdete) - min (rendszeres vége, vonatkozási időszak vége) naptári napjai.
6. Számítás:
- Ha a figyelembe vehető időszakban 6-nál több munkanap+munkaszüneti nap van akkor eg.bizt.alapot képző rendszeres jövedelem / napok
- Ha a figyelembe vehető időszakban 6-nál kevesebb munkanap+munkaszüneti nap van, akkor az elért jövedelmet a hónap munkanapjai /munkanapok arányban fel kell szorozni és az osztószám a hónap naptári napjainak száma.
- Ha nincs jövedelem, akkor a szerződés szerinti bért kell figyelembe venni.
BALESETI ELLÁTÁS
Üzemi baleset és foglalkozási megbetegedés
51. § (1) Baleseti ellátás üzemi baleset vagy foglalkozási betegség esetén jár.
(2) Baleseti ellátásként a sérültet baleseti egészségügyi szolgáltatás, baleseti táppénz és baleseti járadék illeti meg.
52. § (1) Üzemi baleset az a baleset, amely a biztosítottat a foglalkozása körében végzett munka közben vagy azzal összefüggésben éri. Üzeminek minősül az a baleset is, amelyet a biztosított munkába vagy onnan lakására (szállására) menet közben szenved el (a továbbiakban: úti baleset). Üzemi baleset az is, amely a biztosítottat közcélú munka végzése vagy egyes társadalombiztosítási ellátások igénybevétele során éri.
(3) Foglalkozási betegség az a betegség, amely a biztosított foglalkozásának a különös veszélye folytán keletkezett.
(4) Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, üzemi baleseten a foglalkozási betegséget, üzemi baleseti sérültön a foglalkozási betegségben megbetegedettet is érteni kell.
Baleseti táppénz
55. § (1) Baleseti táppénz annak jár, aki a biztosítás fennállása alatt, vagy a biztosítás megszűnését követő legkésőbb harmadik napon üzemi baleset következtében keresőképtelenné válik.
(2) Keresőképtelen az, aki az üzemi balesettel összefüggő és gyógykezelést igénylő egészségi állapota miatt vagy gyógyászati segédeszköz hiányában munkát végezni nem tud.
(3) A baleseti táppénz - az előzetes biztosítási időre és táppénzfolyósításra tekintet nélkül - egy éven keresztül jár azzal, hogy a baleseti táppénz folyósítása legfeljebb egy évvel meghosszabbítható.
(4) Nem jogosult baleseti táppénzre az, aki ugyanazon üzemi balesetből eredően baleseti rokkantsági nyugdíjban vagy baleseti járadékban részesül.
(5) A baleseti táppénzre való jogosultság megállapításánál a betegszabadságra vonatkozó rendelkezéseket nem kell alkalmazni.
(6) A baleseti táppénz összegét annál a munkáltatónál elért jövedelem alapján kell megállapítani, ahol az üzemi baleset bekövetkezett, illetőleg ahol az üzemi balesetet szenvedett személy biztosítási jogviszonya fennáll.
(7) A baleseti táppénz összege azonos a baleseti táppénzre való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári hónapban végzett munkáért, tevékenységért kifizetett (elszámolt), a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelme naptári napi összegével, úti baleset esetén annak kilencven százalékával. Ha a biztosított a baleseti táppénzre való jogosultságot megelőző hónapban nem volt pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére kötelezett, a baleseti táppénz összege a balesetet megelőzően elért tényleges, annak hiányában a szerződés szerinti jövedelméből számított naptári napi átlagjövedelem, úti baleset esetén annak kilencven százaléka.
(8) Az egyéni és a társas vállalkozó baleseti táppénzének alapját a táppénzre vonatkozó rendelkezések szerint kell megállapítani. A baleseti táppénz mértéke az alapját képező jövedelem száz százaléka, úti baleset esetén annak kilencven százaléka.
(9) Ha a biztosított a (7) bekezdésben említett időtartam alatt - jövedelem hiányában - pénzbeli egészségbiztosítási járulékot nem fizetett, a baleseti táppénz összege azonos a szerződés szerinti jövedelme naptári napi összegével, úti baleset esetén annak kilencven százalékával.
56. § (1) A biztosított baleseti táppénzre abban a jogviszonyában jogosult, amelyben az üzemi baleset éri.
(2) Pénzbeli egészségbiztosítási járulék fizetésére nem kötelezett biztosított, illetőleg baleseti ellátásra jogosult baleseti táppénzét az 55. § (7)-(8) bekezdése szerint kell megállapítani azzal az eltéréssel, hogy jövedelemként azt az összeget kell figyelembe venni, amely után a foglalkoztató, az egyéni vállalkozó, a társas vállalkozás pénzbeli egészségbiztosítási járulékot fizetett. A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni és társas vállalkozó baleseti ellátását az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összege 150 százalékának alapulvételével kell megállapítani.
(3) A saját jogú nyugdíj mellett munkát végző biztosított baleseti táppénzének alapjaként csak a nyugdíjasként elért és a (2) bekezdésben említett jövedelmet lehet figyelembe venni.
(4) A baleseti táppénzre - ha eltérő rendelkezés nincs - a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket kell megfelelően alkalmazni.
(5) Ha a sérült az első ízbeni baleseti táppénzre való jogosultság megszűnését követő 180 napon belül ugyanazon üzemi baleset következtében újból keresőképtelenné válik, a baleseti táppénz összege a korábbinál kevesebb nem lehet.
(6) Ha a biztosított foglalkozási betegség alapján jogosult baleseti táppénzre, az üzemi baleset napjának a foglalkozási betegség orvosilag megállapított napját kell tekinteni.
Jogosultság
Csak a saját (cégnél lévő) jogviszony alapján jár. (A másik jogviszonyban rendes táppénz járhat ugyanerre az időre.)
Időtartama: egy év, de ebből levonandó az előző egy éven belüli baleseti táppénzes napok száma (üzemi baleset és foglalkoztatási megbetegedés.). Az ORSZI max. egy évvel meghosszabbíthatja.
Az ellátás alapja
- A kezdő napot közvetlenül megelőző naptári hónapban szerzett munkajövedelem (Pénzbeli Eg. bizt. jár alapot képező jövedelem, ha pénzbeli ebj fizetésére nem kötelezett (pl. nyugdíjas) akkor a természetbeni eg.bizt.jár. alapot kell figyelni.) egy naptári napra jutó összege. Itt is lehet az előző keresőképtelenségkor számított az alap egy későbbinél. Ha nincs előző hónapban eg.bizt. járulék alapot képező jövedelme, akkor a baleset hónapjában elért jövedelméből kell számolni, ha az sincs, akkor a szerződés szerinti.
Társas vállalkozó (egyéni vállalkozó)
- társas vállalkozó esetén a táppénzre vonatkozó számítást kell alkalmazni.
- Ha ebj fizetésére nem kötelezett (pl. többes jogviszony esetén) akkor 2012. előtt a foglalkozató által fizetett eg.bizt.jár. alapot kell figyelni.
- Ha pénzbeli ebj fizetésére nem kötelezett (pl. többes jogviszony esetén) akkor 2012-től a természetbeni eg.bizt.jár. alapot kell figyelni.
- Nyugdíjas társas vállalkozónál az ellátás napi összegének alapja: minimális öregségi nyugdíj 150%-a.
A baleseti táppénz összege
Felső határa: nincs.
Az alap 100%-a, úti baleset esetén 90%.