Lehetőség van a Munkaerőköltség-felvétel elnevezésű adatszolgáltatás elkészítésére is.
Fontos! Az adatszolgáltatásba csak azokat az adatokat tudja a program kitölteni, melyek leszámfejtésre kerültek. Tehát azon sorok, melyekhez a számfejtésekből nem áll rendelkezésre információ - vagy csak részlegesen - nem teljes adattartalommal vagy adatok nélkül kerülnek megjelenítésre.
Jellemzően ezen sorok esetében fordulhat elő, hogy nem áll rendelkezésre kellő információ a számfejtésekben, fordítsunk rájuk különös figyelmet az adatszolgáltatás készítésekor, mert ezek kézzel történő kitöltése/korrigálása szükséges lehet a KSH-nak történő beküldés előtt:
1. blokk Kereset
09. sor tanfolyami külső előadók, szakmai oktatást végzők, stb. teljesített kifizetések
2. blokk Egyéb munkajövedelem és egyéb személyi jellegű kifizetések
01. sor Lakhatásiköltség-térítés
04. sor Munkakörhöz kapcsolódó, munkajövedelemnek tekintendő költségtérítések - pl. az erre vonatkozó lízingdíjak nem szerepelnek a számfejtésekben
05. sor Ebből: magán célra biztosított gépkocsi használatához kapcsolódó költségtérítések, lízingdíjak - pl. az erre vonatkozó lízingdíjak nem szerepelnek a számfejtésekben
07. sor Egyéb természetbeni munkajövedelmek - pl. ruházati költségtérítés, saját termék, szolgáltatás, vásárolt termék, szolgáltatás
08. sor Ebből (07-ből): ruházati költségtérítés
10. sor Ebből (07-ből): saját termékből, szolgáltatásból
11. sor Ebből (07-ből): vásárolt termékből szolgáltatásból
13. sor A dolgozók versenytilalmi kötelezettség-vállalásának térítése
14. sor Részvény-, értékpapír-juttatás értéke
15. sor Munkaruházatiköltség-térítés (egyéb személyi jell. kif., nem része a munkajövedelemnek)
16. sor Szerszámhasználati díj (egyéb személyi jell. kif., nem része a munkajövedelemnek)
3. blokk Szociális költségek
03. sor Foglalkozás-egészségügyi szolgálati hozzájárulás (pl. üzemorvos) (89/1995. (VII. 14.) Korm.rendelet)
04. sor Rehabilitációs hozzájárulás (2011. évi CXCI. Törvény alapján)
05. sor Megváltozott munkaképességű dolgozók keresetkiegészítése
07. sor Munkahelyi baleset esetén táppénz-kiegészítés
08. sor Kötelező mértéket meghaladó táppénz-kiegészítés
10. sor Jóléti és kulturális költségek - pl a munkáltató által működtetett gyermekmegőrző, óvodai szolgáltatások költsége, saját kulturális, sport- és szabadidős szolgáltatások és létesítmények céljára kijelölt épületek és felszerelések javítási, valamint rendszeres karbantartási költsége.
11. sor Ebből (10-ből): saját jóléti és kulturális intézménnyel kapcsolatos költségek - pl a munkáltató által működtetett gyermekmegőrző, óvodai szolgáltatások költsége, saját kulturális, sport- és szabadidős szolgáltatások és létesítmények céljára kijelölt épületek és felszerelések javítási, valamint rendszeres karbantartási költsége.
13. sor Ebből (10-ből): kompenzáció (334/2019. (XII. 23.) Korm. rendelet)
16. sor Korengedményes nyugdíj igénybevételéhez munkáltatói hozzájárulás
4. blokk További munkaerőköltség elemek
03. sor Egyéb költség
04. sor Támogatások
05. sor Egyéb képzési, továbbképzési költségek
A definiálható jogcímek esetében szükséges lehet az adott jogcímek hozzárendelése az adatszolgáltatás megfelelő soraiban található jogcímcsoportokba. Ezt a Bérszámfejtés paraméter jogcímek fülén van lehetőség megtenni.
Nagyon körültekintően járjunk el, mert ha módosítjuk az egyik adatszolgáltatás kedvéért a jogcím jogcímcsoportba tartozását, akkor más adatszolgáltatásokban is - ennek megfelelően - módosulni fog.
Az alábbi példán keresztül lépésenként látható a beállítás:
"Definiálható jutalom 2" jogcímet "25 éves jubileumi jutalomként" számfejtettük.
1. lépés:
Megnézzük a struktúra lekérdezések között a Bér jogcím csoport funkcióban melyik KSH-s jogcímcsoportba tartozik a jogcím, ezt a szűréssel könnyen meg tudjuk tenni:
A Tétel fülön ellenőrizhetjük, hogy a jogcím az adatszolgáltatásunknak megfelelő időszakra vonatkozóan szerepel a jogcímcsoportban.
2. lépés:
A fentiek alapján megtudtuk, hogy alapértelmezés szerint a definiálható jogcímünk az adatszolgáltatás 1. blokk Kereset 06. sor Prémium, jutalom, 13. és további havi fizetés sorába fog kerülni, ezt a Struktúra lekérdezések / KSH Jelentés funkcióban le is ellenőrizhetjük:
A jogcímet az adatszolgáltatás "2. blokk Egyéb munkajövedelem és egyéb személyi jellegű kifizetések 12. sor Jubileumi jutalom (beleértve a törzsgárdatagsági jutalmat is)" adatai között kellene szerepeltetnünk.
Nézzük meg melyik jogcímcsoportból kerül a megfelelő sorba adat:
Fontos, hogy a táblázatban a megfelelő "Sor" és hozzá tartozó "Oszlop" sorokon álljunk, mert ennek megfelelően jelenik meg a "Mezőben" található beállítás.
3. lépés:
A jogcímet ki kell vennünk az alapértelmezett jogcímcsoportból és be kell tennünk a Jubileumi jutalom jogcímcsoportba. Ehhez a Bérszámfejtés paraméterben az alábbi módosítások kell megtennünk a Jogcímek fülön:
2019-től megváltoztak az évközi munkaügyi témájú adatgyűjtések. 2019 vonatkozási évtől a 2238-as OSAP számú, Havi munkaügyi jelentés megszűnik, adatkörei beolvadnak a korábbi 2009-es OSAP számú, Jelentés a betöltött és üres álláshelyek számáról című adatfelvételbe. Ezzel létrejön egy új negyedéves adatgyűjtés, amely 2009-es nyilvántartási számon kerül az Országos Statisztikai Adatfelvételi Program (OSAP) keretében elrendelésre, neve pedig Negyedéves munkaügyi jelentés.
➢Üres álláshelyekre vonatkozó adatszolgáltatás: A vizsgálat a negyedév utolsó napjára vonatkozóan történik.
Ahhoz, hogy a program az üres álláshelyek számát számolni tudja, a Munkakör funkcióban jelölni kell az álláshelyek darabszámát munkakörönként. Kérjük, hogy vegyék figyelembe a KSH útmutatóban leírtakat:
Nem tekintendő üres álláshelynek az az álláshely, ahol a munka végzését az alábbi módon kívánják megoldani:
•munkaerő-kölcsönzéssel,
•egyszeri, eseti megbízással,
•egyéni vállalkozóval vagy társas vállalkozással,
•saját dolgozó áthelyezésével,
•munkadíjban nem részesülő, kötelező szakmai gyakorlaton lévő középiskolai tanulóval, főiskolai, egyetemi hallgatóval,
•közfoglalkoztatottal.
A megfelelő számításhoz a pl. társas vállalkozók által betöltött vagy betölteni kívánt álláshelyek számával csökkentett álláshely számot tüntessék fel.
Példa:
Van két társas vállalkozó, akik munkaköre pl. 1411-es FEOR-hoz tartozik, és van rajtuk kívül még egy 1411-es FEOR-hoz tartozó munkaviszonyos munkakör, így lényegében 3 db ilyen álláshely van, akkor a társas vállalkozókkal betöltött munkakört levonva, csak 1 db álláshelyet szükséges rögzíteni. A program alapértelmezésben az üres álláshely számításnál a társas vállalkozó jogviszonnyal rendelkező személyeket kihagyja a számításból. Tehát ha 3 db kerül rögzítésre, és be van töltve az 1 db munkaviszonyos álláshely (is), akkor 3 – 1 = 2 db üres álláshely kerülne kiszámításra.
Alapértelmezés szerint, csak munkaviszonyos dolgozókkal csökken az üres álláshelyek száma, azaz az összes álláshely - betöltött álláshelyek = üres álláshelyek számításba csak a munkaviszony jogviszonnyal és negyedév utolsó napján számfejtéssel rendelkező személyek kerülnek bele. Van lehetőség más jogviszonnyal rendelkező személyeket is figyelembe venni a számításnál a Személy törzsben a jogviszonyhoz tartozó szerződésben a KSH Álláshelybe számít mező segítségével.
➢Szabályzási lehetőség:
Munkaviszony kivételével van lehetőség - alapértelmezéstől eltérően - beállítani, hogy a jelentésben melyik soron szeretnénk szerepeltetni a dolgozónkat, pl. megbízási díjas, társas vállalkozó. A szabályozás a Személy törzsben a jogviszonyhoz tartozó szerződésben a KSH Létszámba alapértelmezéstől eltérően számít mezővel lehetséges. Ilyenkor a KSH havi / szerződés szerinti munkaóraszám mező kitöltése kötelező, erre az adatszolgáltatás teljesített munkaórák száma részének kitöltéséhez van szükség.
"Az egyhavi távollét, akár betegség, akár egyéb nem fizetett távollétről van szó, naptári hónapot jelent, így például azt a munkavállalót, aki február 3-tól van távol, március 3-án kell kivenni a statisztikai állományi létszámból. (Aki január 29-étől, illetve 30-ától beteg, annak esetében az egy hónap február végén telik le és március 1-jén kell kivenni a statisztikai állományi létszámból.) Nem tekinthető fizetett távollétnek az az időtartam, melyre betegség miatti távollét esetén betegszabadságdíjat fizet a munkáltató, mert az nem keresetnek hanem szociális költségnek minősül."