A sERPa programban kezelt jogviszonyok
Társas vállalkozás
A vállalkozás fogalmát a Polgári Törvénykönyv 389.§-a határozza meg.
A vállalkozási jogviszony lényege, hogy a vállalkozó meghatározott eredmény eléréséhez munkát végez, s ebben nem a munkavégzés, hanem az eredmény a döntő.
Betéti társaság, közkereseti társaság, korlátolt felelősségű társaság,közös vállalat, egyesülés, ideértve az európai gazdasági egyesülést is,közhasznú felelősségű társaság,
szabadalmi ügyvivői iroda, gépjárművezető-képző munkaközösség, oktatói munkaközösség, ügyvédi iroda, közjegyzői iroda, végrehajtó iroda
Főfoglalkozású társas vállalkozó
Azt kell tekinteni, aki egyidejűleg nem áll heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban, vagy nem nappali tagozatos tanuló, hallgató, vagy nem tekinthető kiegészítő tevékenységet folytatónak,
továbbá azt is, aki egyidejűleg nem egyéni vállalkozó, vagy nem másik gazdasági társaság főfoglalkozású tagja.
A főfoglalkozású társas vállalkozó biztosítási kötelezettsége a gazdasági társaságnál, valamint az egyesülés, a közös vállalt, szabadalmi ügyvivői társaság esetében a tényleges személyes közreműködés napjától, annak megszűnéséig áll fenn.
Az ügyvédi iroda, a gépjárművezető-képző munkaközösség, az oktatói munkaközösség tagjának a biztosítási kötelezettsége a tagsági jogviszony létrejöttétől a jogviszony megszűnéséig áll fenn.
Heti 36 órás foglalkoztatás mellett
Többes jogviszonyú az a társas vállalkozó aki heti legalább 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll, vagy közép-felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos tanulója,hallgatója.
Aki ezzel egyidejűleg egyéni vállalkozó, akkor az egyéni vállalkozását kell főfoglalkozásnak tekinteni.
Kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó
Kiegészítő tevékenységű társas vállalkozónak azt kell tekinteni, aki saját jogú nyugdíjban(öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban..) részesül, vagy özvegyi nyugdíjas, és a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
Egyéni vállalkozás
Az egyéni vállalkozó tevékenység folytatásához vállalkozói igazolvány kiváltása szüksége. A vállalkozói tevékenység(biztosítás kezdete) ennek napjától,a megszűnésének napjáig áll fenn. Tehát társadalombiztosítási szempontból az engedély átvételének a napja a biztosítási kötelezettség elbírálása.
Az egyéni vállalkozó köteles közreműködni a vállalkozásában. A tevékenységét végezheti főfoglalkozásban, illetve a heti 36 órás foglalkoztatás mellett, vagy közép-felsőfokú tanulói illetve hallgatói jogviszonya mellett.
Kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó
Azt kell tekinteni, aki saját jogú nyugdíjban (öregségi, rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjban, növelt összegű öregségi,munkaképtelenségi járadékban..) részesül, vagy özvegyi nyugdíjas, és a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó nem biztosított, hanem a társadalombiztosítás egyes ellátásaira jogosult,tevékenységével összefüggésben baleseti ellátásra szerezhet jogosultságot.
Segítő családtag
A vállalkozó közvetlen hozzátartozója, élettársa, egyenes ágbeli rokonának házastársa, házastársának egyenes ágbeli rokona, valamint testvérének házastársa.
Minden egyéni vállalkozónak minősülő személynek lehet segítő családtagja, társas vállalkozók közül azonban csak a közkereseti társaság és betéti társaság tagjainak.
Választott tisztségviselők
A választott tisztségviselőt munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében munkát végző személynek kell tekinteni. Ilyen pl. alapítvány, társadalmi szervezet, társasház közösség, közhasznú társaság …… választott tisztségviselője.
Vállalkozási jellegű jogviszony
A vállalkozó a tevékenységét a Ptk.-ban szabályozott keretek között(szerint)- saját gazdasági tevékenysége körében a saját költségén végzi, de egyéni vállalkozói igazolvánnyal nem rendelkezik. Az Szja szerint ezt önálló tevékenységnek kell tekinteni, úgy mint a megbízási jogviszonyt.
Munkaviszony - Normál
Munkaviszony - Közfoglalkoztatott
A bejelentés során(T1041) a 1109 kóddal kerül átadásra.
A szabadság 20 nap évente.
Hallgatói munkaszerződés
Díjazás: Hetente legalább a minimálbér 15%-a.
SZJA Minimálbér feletti rész önálló tevékenységként adózik
TB: Nem biztosított, nincs járulék és nincs Szoc.hozz.
sERPa 19 - Hallgatói munkaviszony
Szakközépiskolai tanuló nyári szakmai gyakorlata
Díjazás: A minimálbér 15%-ának 1,3 szorosa, vagy több…. Jár neki utazás, étkezés, munkaruha …
SZJA: Adómentes
TB: Nem biztosított, nincs járulék és nincs Szoc.hozz.
sERPa 18 - Szakmai gyakorlat
Tanulószerződés
Díjazás: Minimálbér 10,5% és 19,5% között Jár neki utazás, étkezés, munkaruha …
SZJA: Nincs 10 nap betegszabadság jár neki
TB: Biztosított, mindent fizet, kivéve a munkaerőpiaci járulékot.
sERPa 12 - tanulószerződés
Munkaviszony - Közszolgálat
Megbízás
Kisösszegű megbízás
Bedolgozó
Szerzői jog alapján
Találmány hasznosítása
Ingatlan bérbeadás
Tanulószerződés
Alkalmi munkavállaló
Szociális gondozó
Természetbeni juttatás
Őstermelő
Ösztöndíjas
Szakmai gyakorlat
Egysz. fogl. - magánszemély háztartási munka
Egysz. fogl. - mezőgazdasági idénymunka
Egysz. fogl. - növénytermesztési idénymunka
Egysz. fogl. - idegenforgalmi idénymunka
Egysz. fogl. - kiemelkedően közhasznú munkáltató
Egysz. fogl. - alkalmi munka
Külföldön biztosított
Hivatásos állományú
Máshol fennálló biztosítás
Hallgatói jogviszony
Társasház
Tulajdonos
Megbízás EKHO-s kifizetéssel.
Egysz. fogl. - filmipari statiszta