A Magyar Nemzeti Bank elnökének 21/2006. (XI. 24.) MNB rendelete a pénzforgalom lebonyolításáról
(https://www.mnb.hu/letoltes/21-2006mnbrendelet.pdf)
II. FEJEZET
A BANKSZÁMLA JELÖLÉSÉRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK
3. §
(1) A hitelintézet a megnyitott bankszámlát az országosan egységes számlaszámrendszer szerint képzett egyedi pénzforgalmi jelzőszám, illetőleg a számlatulajdonos teljes vagy rövidített neve (cégneve) alapján azonosítja.
(2) A belföldi fizetési forgalomban a bankszámlák jelölésére szolgáló pénzforgalmi jelzőszám 16 (2x8) vagy 24 (3x8) numerikus karaktert tartalmazó számsor, amelyet az alábbi szabályoknak megfelelően kell kialakítani:
a) az első nyolc karakterből (a továbbiakban: irányító kód) az első három számjegy (a továbbiakban: a hitelintézet azonosító kódja) a számlavezető hitelintézetet, a következő négy számjegy a hitelintézet fiókját vagy számlavezető helyét jelöli, a nyolcadik számjegy ellenőrző szám;
b) a 9-16. karakter vagy a 9-24. karakter a bankszámla azonosító száma, 16 karakter hosszúságú számsor esetében a 16. számjegy, 24 karakter hosszúságú számsor esetében a 24. számjegy ellenőrző szám, a 24 karakter hosszúságú pénzforgalmi jelzőszám 16. számjegye értelemszerűen szabadon felhasználható.
(3) A hitelintézet azonosító kódját az MNB határozza meg, és vezeti az azonosító kódok nyilvántartását.
(4) Az ellenőrző számok az előttük álló számjegyek ellenőrzésére szolgálnak, melyeket a következő algoritmus szerint kell képezni: külön az 1-7., valamint külön a 9-15. vagy 9-23. számjegyeket helyi értékük csökkenő sorrendjében meg kell szorozni a „9, 7, 3, 1 … 9, 7, 3 , 1” számokkal, a szorzatokat össze kell adni, és az eredmény egyes helyi értékén lévő számot ki kell vonni 10-ből. A különbség az ellenőrző szám. (Ha a különbség "10", az ellenőrző szám értéke "0".)
(5) A hitelintézet a pénzforgalmi jelzőszám kialakítását és belső tartalmát a fenti szabályok figyelembevételével szabadon határozza meg.
(6) Az IBAN 28 alfanumerikus karaktert tartalmazó számsor, amelyet az alábbi szabályok alkalmazásával kell kialakítani:
a) az első két karakter Magyarország ISO 3166 szabvány szerinti országkódja: HU;
b) a 3-4. karakter az ellenőrzőszám;
c) az 5-28. karakter a belföldi pénzforgalmi jelzőszám (16 karakter hosszúságú pénzforgalmi jelzőszám esetében az IBAN képzésekor az utolsó 8 karaktert nullával kell feltölteni).
(7) Az IBAN 3-4. pozícióiban szereplő ellenőrzőszám képzésének algoritmusát az Európai Banki Szabványügyi Bizottság (European Committee for Banking Standards (ECBS) IBAN képzésére vonatkozó szabványa tartalmazza.
Amennyiben a giros bankszámlából nem girot csinálunk, akkor az IBAN prefix mezőbe megfelelő prefixet kell írnunk. Ez magyar bankszámla esetén HU és két számjegy.
Az IBAN prefix értéke az alábbi honlapon lévő kalkulátor segítségével saját magunknak is meghatározható:
http://www.toms-cafe.de/iban/iban.html
(Pl.: Bankszámlaszám: 10300002-34601840-48820026 esetben az ország kiválasztása után a Bank code mezőbe a 1030000 számot az Account number-be a bankszámla hátralévő részeit kell beírni kötőjelek nélkül. Ha kétszer 8 karakteres, a bankszámlaszámot ki kell egészíteni 8 db nullával. Ezután a create Iban-ra kattintva megmutatja az Iban előtagot.)
A Raiffeisen Bank IBAN ellenőrzőjével is leellenőrizheti a megadott IBAN számlaszám helyességét:
https://www.raiffeisen.hu/nagyvallalatok/iban
(A megjelenő oldal közepe táján találunk egy ellenőrző mezőt. Itt országkóddal és számmal együtt kell a bankszámlaszámot beírni az ellenőrzéshez.)