Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Mezőleírások

Paraméter

Paraméter neve.

Termékcsoport képlet

Csak az itt megadott termékcsoportokhoz tartozó termékek választhatók ki a rendelés bevitelekben.

Saját adat

Saját adat meghatározása, a nyomtatáshoz.

Saját adat telephely

Saját telephely megadása, a nyomtatáshoz.

Idegen azonosító típus

A paraméterhez használható idegen azonosító típus.

 

 

Egyéb költség ártábla

Megadható az az ártábla, amelyet a Készlet forgalom egyéb költség tájékoztató ablakban mint nyilvántartási árat használ a program.

Foglalással ütköző módosítás

A mező azt szabályozza, hogy amikor két rendelésnyilvántartás bizonylat közt foglalás kapcsolat van (pl. egy vevőrendelés tétele egy szállítórendelés tételéhez van kapcsolva, azaz a szállítórendelés/tétel/általános fül foglalás táblázatában szerepel) akkor az egyes bizonylatokon megengedje-e a program olyan módosítás végrehajtását, ami a foglaláskapcsolat ütközését eredményezi. Foglaláskapcsolat ütközést jelent például az, ha egy 20db-os vevőrendelés tétel foglalással kapcsolódik egy szállítórendeléshez 10db-al. (tegyük fel, hogy a másik 10db rendelkezésre áll, a különbséget kellett a szállítótól megrendelni) A szállítórendelés mondjuk 50db-ra szól, mert készletre is rendeltünk a termékből. Ilyenkor a program nem fogja megengedni
-        a vevőrendelésen a termék módosítását
-        a szállítórendelés visszamondását úgy, hogy a visszamondás után még beérkezésre váró mennyiség kisebb legyen, mint a foglalás táblázatban lévő mennyiségek összege. (esetünkben 40db-ot vissza lehet mondani, de 41-t már nem, ekkor mentéskor a program „Foglalással ütköző módosítás. Több van foglalva mint az igény” üzenetet küld)
-        a vevőrendelés visszamondását olyan mennyiségben, hogy ezzel a szállítandó mennyiség kevesebb lesz, mint a foglalt mennyiség.
-        a rendeléseken a raktárak módosítását (mentéskor üzenet: „Foglalással ütköző módosítás. Eltérő karton”)
-        szállítórendelésen termék módosítást (mentéskor üzenet: „Foglalással ütköző módosítás. Eltérő karton”)
-        mennyiség módosítást úgy, hogy a fenti szabályok sérülnek.

Belsőrendelésen mindkét irányban megtörténik a feltételek ellenőrzése.

Ha mindenképpen módosítani kell a mennyiséget (olyan mértékben, hogy az sérti a fenti szabályokat) vagy vissza kell mondani valamelyik rendelést, esetleg terméket, raktárt kell változtatni, akkor ez a foglaláskapcsolatok módosítása/törlése után tehető meg. A foglaláskapcsolatot mindig a rendelést kiszolgáló rendelésen lehet megtenni.

Ha a kiszolgáló rendelésre (kiszolgáló = belső vagy szállító) már történt teljesítés (kapcsolódik hozzá szállítólevél) akkor a mennyiségi megkötéseket már nem vizsgálja a program, de a raktár és termék egyezésnek ugyan úgy meg kell maradnia. Erre azért van szükség, mert előfordulhat, hogy egy vevőrendelést olyankor mondanak vissza, amikor az áru már beérkezett. Ekkor már úgysem lehet mit tenni, nincs mit kezelni a szállítóval/szállítással kapcsolatban, nem kell/lehet szólni, hogy nem is kell az áruból mind. A tört (félig teljesített) mennyiségek figyelése túlzott erőforrásokat igényelne – már csak az esetek számossága miatt is – ezért a program ebben a fázisban mennyiséggel már nem foglalkozik.

A szolgáltatás típusú rendeléstételek jellegüknél fogva kimaradnak a vizsgálatból.

Néhány példán szemléltetve, hogy miért fontos ezeknek a szabályoknak a betartása:
-        A vevőrendelés kiszolgáló raktára Nyíregyháza, a szállítótól is azt kértük a szállítórendelésen, hogy abba a raktárba hozza az árut. A vevőnk kitalálja, hogy mégis inkább Debrecenbe menne érte. Nem szabad csak úgy raktárt cserélni a vevőrendelésen, mert ettől még az áru nem Debrecenbe fog érkezni.
-        A vevőrendelésen 20 db szerepel, a terméket amúgy nem tartjuk készleten, kifejezetten ennek a vevőnek megrendeltük a szállítótól. A vevő vissza akar mondani a rendelésből 10db-ot. Ha ezt csak úgy meg lehetne tenni, akkor teljesen feleslegesen beérkezhetne 20db, mert senki sincs rákényszerítve arra, hogy a szállítóval megbeszélje a változást.
Ugyan ennek a példának van egy másik vonzata is. Ha a vevőrendelésen a diszponálás = kötelező, a 10db-ot visszamondanánk, de a foglaláskapcsolatban ott maradna a 20db, akkor a 20db bevételezésekor a szállítólevelet szállítórendelésről kitöltve az automatizmusok megpróbálnának 20db-ot diszponálni a vevőrendelésre, amit viszont nem lehet megcsinálni, hiszen a vevőnk nem kér már csak 10db-ot, nem lehet neki 20-t diszponálni. (ilyet a program ennek a mezőnek a beállításától függetlenül sem enged meg) A bevételezést csak a tételek szétbontogatásával, vagy a rendeléskapcsolat törlésével lehet befejezni és az eredmény az, hogy a szállítórendelés nyitott marad, mintha továbbra is várnánk az árut.

Fentiek miatt a mező alapértelmezetten Tiltott értéket vesz fel és javasoljuk ezt a beállítást használni. Engedélyezett esetben nincs vizsgálat a fentiekre. Ez a működés komoly zavarokat okozhat a folyamatokban. Figyelmeztetéssel esetben a fent vázolt üzenetek kiírását követően a bizonylat mentésre kerül. Jóváhagyással esetben dönthet a felhasználó, hogy végrehajtja-e a módosítást a foglaláskapcsolat ütközés tudatában.

Amennyiben az adatbázisban be van kapcsolva a Foglalás teljesítés feljegyzése, úgy a vizsgálat algoritmusa az Adatintegritás ellenőrzés automatikus üzenetben a Foglaláskapcsolat ellenőrzés pipánál leírtak szerint történik azzal a különbséggel, hogy itt az ellenőrzésből kimaradnak azok a tételek, amiknél a rendeléstételre hivatkozó szállítólevél tételben a Teljesítés mennyiségeltérés esetén is pipa igaz értéken áll. Ennek oka, hogy a beszerzés és értékesítés során nem szabad megakasztani a raktári munkavégzést az miatt, ha egy mérős termékből például 10kg helyett csak 9,8 kg jött, mert kisebbek voltak a csülkök.
A Foglaláskapcsolat ellenőrzésnél felsoroltak közül itt az alábbi hibakódok és üzenetek jönnek szóba:
- 51058 Az áru igényt kiszolgáló rendeléstétel az AruforgBizTetelFoglalas tábla alapján több árut ígér, mint amennyi belőle a visszaigazolt és a diszponált állapot táblában van. Lásd még a Szabad kapacitásnál.
- 51059 Az árut igénylő rendeléstétel az AruforgBizTetelFoglalas tábla alapján több árut kap, mint amennyi belőle visszaigazolt állapotban van.
- 51062 Eltérő karton

AUT tiltás megjelenítés

[N]/I. A pipa igaz értékre állításával érhető el, hogy a Vevőrendelés funkcióban az AUT (Automatikus üzenet típus) tiltás pipa megjelenjen. Ennek a pipának a szerepéről a Vevő rendelés diszponálása automatikus üzenet típusnál olvasható bővebb tájékoztatás a hitelkeret kezeléssel kapcsolatos bekezdésben.

"Foglalás visszavonás" táblázat

Csak akkor látható, ha a Foglalás teljesítés feljegyzése be van kapcsolva az adatbázisban. A táblázatban a Foglalás visszavonás művelet láthatóságát lehet szabályozni. A művelet csak akkor lesz látható, ha a bejelentkezett felhasználó az alább felsorolt valamely felhasználó csoportba tartozik.
A táblázat oszlopai:

Felhasználó csoport

Használhatóra állított felhasználó csoportokból kell választani, tehát üres értékkel rendelkező sor nem menthető. A program nem tiltja, hogy ugyan az a csoport többször is szerepeljen a táblázatban, de nincs értelme ugyan azt többször is felvenni.