Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Az Áfa bevallás lista az Európai Unióhoz történő csatlakozás után kitöltendő áfabevallás kitöltéséhez nyújt segítséget.

Az adatok gyűjtése az Áfa bevallás soraira történő hivatkozással történik meg. Az adatrögzítés során 5 különböző gyűjtőbe lehet besorolni a feldolgozás alatt álló tételt. A gyűjtők a következő elnevezést kapták: Áfa tartalom, Áfa analitika1, Áfa analitika2, Áfa analitika3, Áfa analitika4

A gyűjtők lehetséges értékeiről, választhatósági feltételeiről az frissítő CD-n a DOC könyvtárban ÁFA.doc-ból lehet információhoz jutni.

A Pénzügyileg nem rendezett beszerzésekre jutó adó összegét egy külön listában lehet lehúzni.

Az ÁFA hatályán kívüli tételekről is külön lista készül-> A le nem vonható Áfa lista a Szállítók / LIsták / Le nem vonható ÁFA menüpont alatt található.

1, Beviteli ablak felépítése

Listázás: Teljesítés dátuma szerinti listázás: Amikor az áfa listát teljesítés dátuma szerint kérik le, akkor az egyes tételek az adófizetési kötelezettség keletkezésének dátumával kerülnek az áfa listába. Abban az esetben, ha a tétel rögzítése során a könyvelés dátuma nem egyezik meg az áfa fizetési kötelezettség keletkezésének dátumával, eltérés lehet az analitika és a főkönyv között!

Teljesítés dátuma szerint önrevízióval: Előfordul, hogy a teljesítés dátuma egy, vagy több hónappal korábbi, mint a könyvelésé, ekkor az előző ÁFA bevallásokból ezek a tételek hiányoznak, tehát ezeket önrevíziózni kell. Lista a beállított időszakban teljesített számlákon kívül tartalmazza azokat a tételeket, amelyek teljesítés dátuma egy korábbi áfabevallás időszakba tartoznak és a könyvelés dátumuk nagyobb, mint az adott időszakhoz tartozó bevallás dátuma és ez a könyvelés dátuma abba az időszakba esik, amelyet éppen listázunk.

pl.: Listázzuk a 2005.06.01.- 2005.06.30. között teljesített tételeket.

A Januári áfabevallás időpontja 2005.02.20. Egy Januári teljesítésű számla akkor szerepel a júniusi lista végén mint januári önrevízió, ha a könyvelés dátuma juniusra esik.

Könyvelés kelte szerinti listázás: Amennyiben a listát könyvelés dátumszűkítéssel kérik le, meg kell egyeznie a listának a főkönyvvel. Eltérés esetén kontírozási hiba történt, vagy nem lett feladva minden analitika.

Időszak, Bevallás időpontja

Teljesítés dátuma és könyvelés kelete szerinti listázás esetén a listát szabadon beállítható időszakokra lehet lehúzni. A kezdő dátum megadása után a záró dátum beajánlása az ÁFABevallás paraméter értékétől függően történik.

Az ÁFABevallás menüparaméter lehetséges értékei: Havi / Negyedéves / Gyakorított.

Teljesítés dátuma szerint önrevízióval esetén az ÁFABevallás paraméter értékétől függően csak egy adott időszakra húzható le a lista (Pl.: ÁFABevallás:Negyedéves esetén a beállítható Időszak: 2005. I. n. év). Ennél a listázási módnál van jelentősége az F4- Bevallás időpontja funkciónak. Minden időszakhoz meg kell adni a bevallás időpontját annak érdekében, hogy a program el tudja dönteni, hogy van-e olyan tétel, amely egy korábbi bevallásból kimaradt.

Részletezés

A lista az áfa bevallás sorai történő gyűjtéssel készül. Részletes érték választása esetén az egyes sorok alatt számlánként részletezve láthatjuk a bevallásba került tételeket. A részletezés végén egy összesítő táblázat kerül kinyomtatásra. Összesített érték esetén csak az összesítő táblázatot nyomtatja a program

Összegzés

Az Összegzés mező értékétől függ, hogy az áfa bevallás egyes összegző sorai hogyan jelennek meg a listában. Összegzés: Soronként esetén az Áfa bevallás egy sora egy összegben jelenik meg, Összegzés: Sor+ÁFA kódonként beállítás mellett minden egyes sor a sor tételeihez használt áfa kódonként csoportosítva fel lesz bontva. Ennek akkor lehet jelentősége, ha valaki, pl. a 25%-os áfa kódot háromszor veszi fel a rendszerbe és az egyes Áfa kódok forgalmára, valamilyen belső információ szükséglet miatt külön szüksége van. Az Összegzés: Sor+ÁFA kódonként beállítás az Áfa bevallás kitöltéséhez nem szükséges!

Rendezettség

Részletes részletezés esetén eldönthetjük, hogy az áfa bevallás egy során belül milyen sorrendben legyenek a tételek kinyomtatva.

Listasor

A részletező sorok adattartalmát lehet befolyásolni. Nettó+Áfa érték esetén a lista állólapra, míg Nettó+Áfa+Bruttó+Fiz.dátum esetén fekvő lapra fér ki.

0765..-06

A termékimportot terhelő, fizetendő általános forgalmi adó részletezésének kinyomtatását lehet kérni a sorban.

Részleteket a Vámhatározat K1_VAMHB bevitel fejezetben lehet olvasni.

0760-01

Közösségi termék értékesítés részletezése. Mivel ezt az adatszolgáltatást negyedévente kell benyújtani, ezért havi bevallóknak azt javasoljuk, hogy az adatszolgáltatás felmerülésének időpontjában a lekért időszak egy negyedévre vonatkozzon. További részleteket az ÁFA.doc 0760-01 Közösségi Termékértékesítés részletezése fejezetében lehet olvasni.

0761-01

Közösségi termék beszerzés részletezése. Mivel ezt az adatszolgáltatást negyedévente kell benyújtani, ezért havi bevallóknak azt javasoljuk, hogy az adatszolgáltatás felmerülésének időpontjában a lekért időszak egy negyedévre vonatkozzon. További részleteket az ÁFA.doc 0761-01 Közösségi Termékbeszerzés részletezése fejezetben lehet olvasni.

2, Forintosítás és az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja

A Áfa tv. 20/A és a 26. par. alapján az Áfát és az Áfa alapját minden esetben az érvényes MNB árfolyamon kell az Áfa listában és a főkönyvi feladásban szerepeltetni. Az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontjának és a forintosítás dátumának meghatározása a következők szerint történik.

Forintosítás dátuma

Áfa tartalom Áfa analitika1Dátum

Belföldi      # Folyamatos  Teljesítés

Belföldi      Folyamatos    Kibocsátás

Közösségen belülimindegy    Kibocsátás

Importszolgmindegy Teljesítés

Külföldimindegy Teljesítés

Adófizetési kötelezettség keletkezése

Áfa tartalom Áfa analitika1Dátum

Belföldi   # Folyamatos  Teljesítés

Belföldi   Folyamatos Teljesítés = Esedékesség

Közösségen belülimindegy Kibocsátás

Importszolgmindegy Teljesítés

Külföldimindegy Teljesítés

Beállítások

Ahhoz, hogy a program az MNB árfolyamot használja a következőket, kell beállítani. A Struktúra / Devizanem / F6:Árf. par. AL_DEVNG menüpontban a Normál árfolyam beviteli blokkon belül lehet a Bank törzsből a választott pénzintézetet (továbbiakban VPI-t), ill. az MNB (vám) árfolyam beviteli blokkon belül a Magyar Nemzeti Bankhoz (továbbiakban MNB) használt bankot beállítani.

Mivel a korábbi verziókban még nem állt rendelkezésre az ÁFA MNB árfolyamon történő bevallásának lehetősége, a program lehetőséget biztosít arra, hogy a megváltozott számítási mód csak egy adott időponttól legyen alkalmazva. Erre a célra szolgál a Deviza Áfa átváltás MNB árfolyamon: X-től beviteli lehetőség. Az ÁFA MNB árfolyamon történő meghatározása csak a megadott dátumtól lesz végrehajtva. A program alapértelmezett értékként 2050. 01. 01. -t írt a rekordba. Ezt értelemszerűen 2004. 05. 01-re kell változtatni.

(Amennyiben 2004. 05. 01.-nél korábbi dátum van beállítva az Import Szolgáltatás feladás a beállított dátum és a 2004. 05 .01 közötti időszakon továbbra is VPI árfolyamon lesz feladva.)A használt bankok megadása után ahhoz, hogy a árfolyamok is kerüljenek a rendszerbe a Külkereskedelem / Devizaárfolyam menüpontban fel kell venni az árfolyamokat. A VPI a számla fejlécébe a rögzítés során kerül beajánlásra és az áfa lista és a főkönyvi feladások is innen veszik később a VPI árfolyamot. Az MNB árfolyamot viszont mindig a Devizaárfolyam törzsből határozza meg a program. A Főkönyvet használóknak további feltétel, hogy a Főkönyv / Struktúra / Főkönyv paraméterek menüpontban legyenek kitöltve a Vevő Áfa elszámolás, Szállító Áfa elszámolás, Áfa árfolyam nyereség / veszteség, továbbá az Import szolgáltatás és a Közösségen belüli beszerzésre vonatkozó főkönyvi számok.