Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Különböző funkciókban kötelezően használni kell az ún. MNB árfolyamot. Ezt a programban a kétféle módon lehet rögzíteni.

Nem az MNB a választott pénzintézetem:

Banktörzs

Első lépésként a Bankszámlaszám menüpontban létre kell hozni azt a bankszámlaszámot, amelyhez tartozó bankra kívánjuk rögzíteni az MNB árfolyamát. (Pl.: MNB)

MNB bank létrehozása

MNB bank létrehozása

Főkönyvparaméterek

A második lépés, hogy a Főkönyvparaméterek funkcióban kell megadnunk, hogy melyik bankszámlaszám és annak melyik árfolyamtípusa számít MNB árfolyamnak.

Javasolt az árfolyam típusát Deviza átlagolt-ra állítani.

MNB árfolyam típus beállítása

MNB árfolyam típus beállítása

Árfolyam rögzítése

Ezután nem marad más mint, hogy minden nap fel kell rögzíteni az árfolyamot az árfolyamtörzsben.

Fontos, hogy ugyanarra a bankra és árfolyamtípusra történjen a rögzítés, mint ami a főkönyv paraméterekben meg van adva!

Az MNB árfolyam interneten keresztül is letölthető, ilyenkor az árfolyam típusra sem kell figyelni. Felvétel üzemmódban a Devizanem mezőben állva F4:Import gombban megadható, hely időtartomány értékeit kívánjuk letölteni és mely bankszűkítéssel. Itt meg kell adni a banktörzsben létrehozott MNB bankot. Ezután a program az összes létrehozott devizanemben letölti az MNB árfolyamokat.

MNB árfolyam letöltés Interenet át

MNB árfolyam letöltés Interenet át

Amennyiben a Nemzeti Bank a mai napra még nem adott ki árfolyamot (délelőtt 11 és 12 óra között szokott), akkor a program egy figyelmeztető üzenet mellett az előző napig tölti csak le az árfolyamokat.

Az MNB a választott pénzintézetem

Ebben az esetben nincs szükség MNB bank létrehozására. A főkönyvi paraméterekben sem kell szűkíteni bankot egyik árfolyam beállításánál sem, és az árfolyam típusa is mindegy (az érthetőség kedvéért javasolt a Deviza átlagolt, hiszen az MNB árfolyamot ezzel azonosítjuk).

Az árfolyamok rögzítése ugyanúgy történik, mint az első esetben, de itt sincs szükség bankszűkítésre.

Azonban egyszer a program tudtára kell adnunk, hogy a választott pénzintézetünk az MNB (azaz VPI=MNB). Azokban a funkciókban, ahol kötelezően az MNB árfolyamot kell használnunk (költségátalány a késedelmi kamat listában, ill. EKÁER bizonylat létrehozása devizás mozgásból), a program figyelmeztetni fog, hogy nincs a főkönyvi paraméterekben MNB bank szűkítés. Amennyiben ez szándékos (második eset, VPI=MNB), akkor kikapcsolhatjuk ezt az üzenetet és az adott pénzügyi évben már nem figyelmeztet a program:

MNB árfolyam figyelmeztetés

MNB árfolyam figyelmeztetés

Ha csak elfelejtettük beállítani az MNB bankot, ne válasszuk ki az alsó kapcsolót, hanem az első pontban leírtak szerint (Nem az MNB a választott pénzintézetem) járjunk el.