Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

Általános rész

A GS1 Databar segítségével lehetőségünk van a cikk hagyományos vonalkódja (EAN13) mellett egyéb törzsadatok, sőt akár forgalmi adatok egy vonalkódba történő "csomagolására" is.

Hagyományos esetben a vonalkód mindössze a cikk azonosítására szolgál, mely (amennyiben a Cikktörzs/Alapadatok ablak Vonalkód mezője ki van töltve) segítségével könnyen megtalálhatunk egy konkrét cikket. A GS1 Databar alkalmazásával azonban a programban tárol egyéb mezők alapján is készíthető összetett vonalkód.

Felhasználási lehetőségek

Összetett vonalkód készítése a beszerzés segítésére

A feladatunk az, hogy készítsünk olyan vonalkódokat, mely segítségével egy beszerzésre nem csak a cikkek rögzíthetők fel, hanem olyan forgalmi adatok is, mint pl. a mennyiség, a gyártási számok vagy a szavatossági idők.

Használat

A GS1 Databar alkalmazása nélkül az EAN13 vonalkóddal kiválaszthatjuk ugyan a beszerzendő terméket, azonban az azonosításon túl a többi (forgalmi) adatok már kézzel kell megadnunk. A GS1 Databarral cikk-szűrésben a nyomtatandó cikket kiválasztva (F2) egy speciális listaformával kinyomtathatjuk azt a címkét, ami olyan összetett vonalkódot tartalmaz, mely a cikk hagyományos vonalkódja mellett tartalmazza az aktuális beszerzési tételen rögzítendő mennyiséget, gyártási számot és szavatossági időt is. Az egyes beszerzéseken azonban értelemszerűen egy cikk különböző mennyiségekkel, gyártási számokkal és szavatossági időkkel vételeződik be, így arra van szükség, hogy a beszerzés előtt olyan vonalkódot nyomtassunk, amely a cikk száma mellett bekéri a fenti adatokat is, és így készíti el az összetett vonalkódot.

Címke nyomtatása cikk-szűrésből

Címke nyomtatása cikk-szűrésből

Ehhez előzetesen el kell készíteni azt az összetett vonalkódot, mely mindezeket az adatokat tartalmazza.

Eredmény

GS1 Databar címke

GS1 Databar címke

Alkalmazás

A címke kinyomtatása után a Raktárforgalom/Felvételben egy beszerzés mozgás létrehozása után a tétel felvételnél csak le kell olvasni a vonalkódot és a három változó forgalmi adat is bekerül a tételbe:

Tétel felvétele GS1 Databar vonalkóddal

Tétel felvétele GS1 Databar vonalkóddal

Természetesen a fenti három adaton túl egyéb adatok (pl. beszerzési ár, átváltási mennyiség adatok) is beépíthetők a vonalkódba és így a tétel felvételbe.

Összetett vonalkódok nyomtatása egy értékesítés után külön címkeként

Feladatunk az, hogy egy értékesítés szállítólevélen eladott termékekről olyan összetett vonalkódokat nyomtassunk, melyek a cikkek EAN13 vonalkódján kívül tartalmazzák az eladott mennyiségeket, a konkrét gyártási számokat és az eladott cikkek lejárati idejét is. Az így elkészült címkék rátehetők a csomagokra vagy papírra nyomtathatók, ezzel megkönnyítve a vevő bevételezését (lásd első feladat).

Használat

A beállítások eredményeként egy értékesítés szállítólevél nyomtatása után elindul az értékesített cikkekről a címkenyomtatás.

Eredmény

Az eredmény ugyanaz lesz, mint az első feladatnál, de annyi címke készül el, ahány cikk volt a szállítólevélen, ill. ha egy cikk tétel mennyisége több gyártási számból tevődik össze, akkor cikkenként több címke készül.

Alkalmazás

A címkét a szállítólevél mellé adva vagy a csomagokra ragasztva a vevőnk egyszerűen fel tudja venni a tételeket a saját bevétel mozgásán. Természetesen a működéshez szükséges, hogy a partnerünk is rendelkezzen vonalkód olvasóval és olyan programmal, amely képes kezelni a GS1 Databart.

Összetett vonalkódok nyomtatása egy értékesítés után a szállítólevélen

A második feladat olyan módon is elképzelhető, hogy a szállítólevélen szeretnénk cikkenként (esetleg gyártási számonként) megjeleníteni az összetett vonalkódot.

Használat

Amennyiben a szükséges szállítólevél van beállítva az értékesítés mozgásnem törzsadat tulajdonságaiban, egyszerűen csak ki kell nyomtatni a szállítólevelet és az összetett vonalkódok megjelennek a tételek alatt.

Eredmény

Szállítólevél GS1 databar kódokkal

Szállítólevél GS1 databar kódokkal

Alkalmazás

A szállítólevél alapján a vevőnk egyszerűen fel tudja venni a tételeket a saját bevétel mozgásán. Természetesen a működéshez szükséges, hogy a partnerünk is rendelkezzen vonalkód olvasóval és olyan programmal, amely képes kezelni a GS1 Databart.

Data Matrix|GS1 QR kód kód használata

A program 2D|3D-s vonalkódolvasó segítségével felismeri a Data Matrix, ill. a GS1 QR kódot és a benne lévő vonalkódot cikkazonosításra tudja használni.

Ezen kívül a GS1 Databarhoz hasonlóan a további információkat is képes értelmezni.

Data Matrix kód

Data Matrix kód

Alkalmazó funkciók

A GS1 Databar vonalkódot a program minden olyan helyen felismeri és használja, ahol a normál EAN13 vonalkódot, feltételezve, hogy az összetett vonalkódban benne van (01) azonosító kóddal az EAN13 is (a (01) kód hiányában a (02) "GTIN of Contained Trade Items" mezőt is feldolgozza a program).

Azokban az akciókban, ahol csak az EAN13 kódnak van szerepe (cikktörzs módosítás/lekérdezés, készlet lekérdezés/lista, karton lekérdezés/lista, cikk szűrés), ugyanúgy használható a cikk azonosítására, mint az egyszerű EAN13 kód.

Ahol szerepe van a vonalkódban tárolható forgalmi adatoknak is, ott azokat is képes felhasználni. Ilyen akciók a szállítólevél készítés, a leltár felvétel és a kiskereskedelmi számlázás.

Figyelem!

A leltár felvételnél és a kiskereskedelmi számlázásnál csak a "Kötelező" típusú gyártási szám beállítású cikkeknél működnek a gyártási számmal kapcsolatos adatbevitelek!

A normál vonalkód hossza a MAIN.CFG fájlban megnövelhető max. 24 karakterre, azonban GS1 Databar használata esetén a GS1 128 szabvány szerint a vonalkód hossza max. 14 karakter lehet!