Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

Nagy Machinátor súgó

A programban lehetőség van a Mérleg és eredménykimutatás létrehozására, valamint OBR fájl generálására, mely feltölthető az OBR felületre.

 

A folyamat lépései a kezdetektől a következőek:

1.Kimutatás létrehozása

2.Kimutatás sorok létrehozása

3.A kimutatás alsorainak létrehozása

4.Kimutatás lekérdezése és e-beszámoló készítése

 

1, Kimutatás létrehozása

 

Első körben a kimutatást kell létrehozni. Ez a legmagasabb szint, ez fogja magába foglalni a kimutatás egyes tábláit, úgy mint Mérleg vagy Eredménykimutatás.

Érdemes egy-egy komplett beszámoló mintájára létrehozott kimutatást definiálni a programban a Kimutatás definíció menüpont alatt.

Pl.: Éves eredménykimutatás összköltség eljárással, Egyszerűsített éves beszámoló forgalmi költség eljárással.

A kimutatás Kimutatás fejléc adatok között adhatjuk meg, hogy milyen típusú eredménykimutatással rendelkező beszámolót hozunk létre, és hogy ezt melyik nyomtatványba kívánjuk majd átadni, tehát hogy a beszámoló Normál vagy Egyszerűsített éves beszámoló lesz.

Szintén a kimutatás Kimutatás fejléc adatok között adhatjuk meg, hogy a sorokhoz rendelt főkönyvi számokat a kimutatás oldaláról, vagy a számlatükör oldaláról szeretnénk megadni.

 

 

Egy kimutatáshoz több táblát rendelhetünk, így létrehozhatunk egy kimutatáson belül például mutatószámokat, illetve egyéb segédtáblákat, amelyek segítséget nyújthatnak a kiegészítő melléklet megszerkesztésében.

 

 

2, Kimutatás sorok létrehozása

 

Egy táblán belül definiálnunk kell a tábla sorait. Definiálhatunk Szöveg, Összegző illetve Képlet sorokat valamint Mutatószámokat, ezekből fog felépülni a kimutatás

 

A sorokhoz adhatunk meg EAzonokat, amik az OBR felület sorainak egyedi azonosító kódjai, vagyis a sorok tulajdonságai közt adhatjuk meg, hogy azok értékei az OBR fájl feltöltésekor melyik nyomtatvány sorba kerüljön.

A sorok fontos tulajdonságai:

Megjelenítés: A sor a kimutatás lekérdezésekor milyen esetben jelenjen meg, mindig, vagy csak bizonyos feltételek teljesülése esetén.

Kerekíthetőség: A kimutatás lekérdezhető Ezer forintban is, így a programot felkészítettük a kerekítésre. Külön-külön az egyes sorokra vonatkoztatva mondhatjuk meg, hogy az adott sor kerekíthető-e, vagy sem.

 

 

3, A kimutatás alsorainak létrehozása

 

A sorok létrehozása után definiálnunk kell az alsorokat.

Az alsorok tartalmazzák a főkönyvi számokat, illetve a főkönyvi szám képleteket, vagyis itt mondhatjuk meg, hogy az adott sor forgalma, egyenlege mely főkönyvi számok forgalmaiból, egyenlegeiből tevődjön össze.

Az alsorok fontos tulajdonsága a Sornövelés.

A sornövelés által mondhat meg, hogy az adott főkönyvi szám képletek kiértékelésekor az egyes főkönyvi számok milyen esetben kerüljenek bele a sor egyenlegébe. Például csak tartozik egyenleg, vagy csak követel egyenleg esetén.

A kiértékelés történhet főkönyvi számokra külön-külön, összevontan, vagy akár az analitikákból ügyfelenként.

 

4, A kimutatás lekérdezése és az e-beszámoló elkészítése

Külön funkcióban kérdezhető le a kimutatás tetszőleges időszakra, tetszőlegesen kérhető forintban és ezer forintban kérve.

 

OBR átadás = "van" értékkel a lehetőség van az adatokból OBR fájlt generálni, amely mely feltölthető az OBR felületre.

A lekérdező eredményablakában az "F8 OBR átadás" gomb megnyomásával a kimutatásból a mentés helyének megadása után OBR fájlt generálhatunk, mely feltölthető az OBR felületre.

 

 

OBR átadás = "nincs" paraméterrel lehetőség nyílik a kimutatást szabadabban, tetszőlegesen szerkeszthető oszloprendszer segítségével lekérni, például negyedévenkénti forgalmi kimutatást, amik segíthetnek a vezetői információs kimutatások elkészítésében!