Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Azok a számlák helyesbíthetők, amelyekhez még nem kapcsoltunk helyesbítő számlát, illetve nincsenek visszavonva vagy stornózva, vagy maga a számla nem helyesbítőszámla. (Az a számla is helyesbíthető, amelyet korábban helyesbítettünk, de a helyesbítő számlákat stornóztuk vagy visszavontuk.) Egy számla csak akkor helyesbíthető, ha már ki van nyomtatva.

Mezőadatok

Ügyfél

Kód / Név, az ügyfél kiválasztása. Amennyiben módosítás üzemmódban lett elindítva a művelet, abban az esetben a módosítandó vevőszámla ügyfele kerül beajánlásra.

Számlaszám

Bizonylatszám / Kézi Számlaszám, a helyesbítendő számla kiválasztása. Amennyiben módosítás üzemmódban lett elindítva a művelet, abban az esetben a módosítandó vevőszámla számlaszáma kerül beajánlásra.

További információ  keresés közben: Számla, Helyesbítőszámla, Kapcsolódó tétel, Bank, Pénztár, Egyenleg, Esedékesség, Vevő (ha nem volt megadva)

Szűrés a számlaszám mezőn:        Deviza, Egyenleg, Tűrés, Kifutott számlák, Stornózott számlák, Év, Sorozat, Sorszám, Kézi számlaszám része, F.szám, Költséghely, Témaszám, Pozíciószám. Ha meg van adva vevő, akkor szűrésként viselkedik, csak egy vevő számláit lehet megadni.

Esedékesség dátum

A készülő helyesbítőszámla esedékesség dátumát szabályozhatjuk a mezővel. Választható: Automatikus / Eredeti esedékesség / Újraajánlás / Panelen megadott. Automatikus esetén: negatív érték esetén az esedékesség a mai nap, egyébként az esedékesség dátumát a fizetési mód alapján számítja ki a program (ez volt a korábbi működés). Eredeti esedékességet választva a helyesbített számlában szereplő esedékesség kerül a helyesbítő számlába. Újraajánlás esetén a fizetési mód alapján kiszámított dátum (negatív esetben is). Panelen megadottat választva a következő mezőben megadhatjuk az esedékesség dátumát.

Dátum

Ha az előző mező értéke "Panelen megadott", akkor itt adhatjuk meg az esedékesség dátumát.

Teljesítés dátum

A készülő helyesbítőszámla teljesítés dátumát szabályozhatjuk a mezővel. Választható: Automatikus / Eredeti teljesítés / Panelen megadott. Automatikus esetén: negatív érték esetén a teljesítés a mai nap. Eredeti teljesítést választva a helyesbített számlában szereplő teljesítés kerül a helyesbítő számlába.. Panelen megadottat választva a következő mezőben megadhatjuk a teljesítés dátumát.

Dátum

Ha az előző mező értéke "Panelen megadott", akkor itt adhatjuk meg a teljesítés dátumát. 

Visszáru számla

Bejelölése esetén Helyesbítő (visszáru) számlát készít a program. Ebben a tételekben szereplő mennyiség csak kisebb érték lehet mint az eredeti számlában. Kitöltéskor a teljesítés és a könyvelés kelte a számla keltével egyezik meg (a mai nappal), de a mezők módosíthatók. Nyomtatáskor a számla fejlécében a "Helyesbítőszámla (visszáru)" megnevezés szerepel.

Az ablak alján a következő gombok szerepelnek: Következő ablak, Mégse. A következő ablakban táblázatban láthatók a számla tételei. A tételeket a VevoHelyesbitoSzElokeszites (@VevoSz_ID = Szamlaszam -> VevoSz_ID) eljárással kell meghatározni. Az oszlopok: szöveg (nem módosítható), mennyiség, (AfaAnalitika1 = Áfa számla esetén nem aktív), egységár (AfaAnalitika1 = Áfa számla esetén nem aktív), engedmény % (AfaAnalitika1 = Áfa számla esetén nem aktív), engedmény összeg (AfaAnalitika1 = Áfa számla esetén nem aktív), áfa kulcs, áfa (csak AfaAnalitika1 = Áfa számla esetén aktív). Visszáru számla = TRUE esetén csak a mennyiség módosítható és az új érték csak kisebb lehet az eredetinél. Az ablak alján a következő gombok szerepelnek: Tétel kitöltés, Mennyiségek nullázása, Mégse.

 

Kitöltéskor figyelembe kell venni a Főkönyv/Lezárás/Vevő analitika és ÁFA analitika bevitel zárás dátumait. Ha a készülő helyesbítő számla Teljesítés dátuma <= Lezárás/Vevő számla/Bevitel zárás dátum, akkor a program tiltó üzenetet ad: "A számla teljesítés dátuma lezárt időszakra mutat"; az áfa dátum=teljesítés dátum, így ha a teljesítés dátum <=Lezárás/Áfa/Bevitel zárás dátum, akkor a program tiltó üzenetet ad: "A számla ÁFA dátuma lezárt időszakra mutat". Ekkor ezekkel a dátumokkal nem engedjük továbblépni a felhasználót a párbeszédablakról.

A fejlécben a számla és a könyvelés kelte az aznapi, negatív érték esetén a teljesítés és az esedékesség is, egyébként az esedékesség dátumát a fizetési mód és a számla dátuma alapján kell meghatározni. Ha a FizetesiMod.Tipus = Folyamatos, akkor a teljesítés dátum = esedékesség dátum. Ha a VevoSzParSorozat.HelyesbitoSzSorozat nem NULL, akkor a helyesbítő számlát a VevoSzParSorozat.Sorozat = VevoSzParSorozat.HelyesbitoSzSorozat sorozattal kell generálni. A többi adat megegyezik az eredetivel. A tételekben a táblázatban nem szereplő mezők megegyeznek az eredetivel.

A helyesbítés során minden eredeti tételhez amelyben a felhasználó a valamit módosított két tétel generálódik, az első az eredeti tétel fordított előjellel, a második a helyesbített tétel a módosított értékekkel. VevoSzParSorozat.BizonylatRendezettseg = [Felvétel sorrend, Kód, Név, Idegen kód, Idegen név] esetben a nem módosított tételeket nem kell a helyesbítő számlába generálni. Mind a két tételben ki kell tölteni a mutatókat (HelyesbitettVevoSz_ID, HelyesbitettVevoSzTetel_ID) és a helyesbítő tételben a StornoTetel értékét FALSE-ra kell állítani. A tétel megjegyzést mindkét tételbe át kell emelni.

Szállítólevél kezelés:

Nincs esetben
- nem kell semmit csinálni.

Hivatkozás kitöltés esetben:

A helyesbítés során, ha az eredeti számla tételekhez szállítólevél tétel kapcsolódott akkor a szállítólevél kapcsolatot a helyesbítő számlában is létre kell hozni, a hivatkozások csak a helyesbítő (új) tételekben módosíthatók:
- a helyesbített (eredetinek megfelelő negatív) tételekhez az eredeti számla tételhez kapcsolt szállítólevél hivatkozásokat negatív előjellel kell generálni,
- ha az eredeti számlában a szállítólevél mennyiség egyezett a számla tétel mennyiséggel, akkor az új tételeknél is a számla mennyiséggel kell generálni a szállítólevél hivatkozást,
- ha az eredeti számlában nem egyezett a számla mennyiség a szállítólevél mennyiséggel akkor az eredeti számlában szereplő szállítólevél mennyiséggel kell az új tételben is a szállítólevél hivatkozást generálni

Szállítólevelek generálása esetben
- a helyesbített (eredetinek megfelelő negatív) tételekhez visszáru szállítólevelet kell generálni és ennek tételeit negatív előjellel a tételekhez kapcsolni,
- a helyesbítő (új) tételekhez szállítólevelet kell generálni és ennek tételeit pozitív előjellel a tételekhez kapcsolni.

Eladási ár módosítás esetben
-Az eredeti szállítólevélben az eladási árat módosítani kell és a tételekhez a hivatkozás kitöltésnél leírtak szerint kell hozzákapcsolni.

Eredeti hivatkozások törlése esetben:
- Az eredeti számlából törölni kell a hivatkozásokat és a stornó számlába sem kell hivatkozást generálni.

 

Mezőleírások

Ügyletkód törlése

Igaz esetén az eredeti és a stornó számlából is törlődik az ügyletkód, hamis esetén a 11. helyett 21. kerül a stornó számlába.

Eredeti számla címzés átvétele

Bejelölése esetén ha a helyesbítendő számlában szerepelnek ügyfél cím adatok, akkor azokat a helyesbítő számába is felveszi a program. (Ha időközben módosították a sERPában az ügyfél címét, a készülő számla akkor is az eredeti számlában szereplő címre készül.) Ha az eredeti számlában nem szerepel ügyfél, akkor a pipa állásától függetlenül átkerülnek az eredeti számlában szereplő címadatok a helyesbítő számlába.

Szállítólevél generálás számla

Bejelölése esetén szállítólevél is generálásra kerül. A megjelenítését a paraméterben szabályozhatjuk.

Kézi számlaszám átvétele

I/N Bejelölése esetén a helyesbítendő vagy sztornózandó számla kézi számlaszám mezőjéből átkerül az adat a helyesbítő illetve sztornó számla kézi számlaszám mezőjébe. Alapértelmezetten a jelölőnégyzet nincs bepiálva.

Elhatárolások átvétele

Ha az Elhatárolások átvétele jelölőnégyzetben van pipa, akkor a mennyiség módosításának hatására arányosítjuk az elhatárolt összegeket a pozitív tételeken. Ha a Nettó vagy Bruttó egységár változik, akkor az eredeti helyesbített számláról veszi át a program az összegeket. Tételenként meghatározhatjuk az Elhatárolás pipával a fent leírt működést.Ha a jelölőnégyzetben nincs pipa, akkor a pozitív tételek nem kerülnek átemelésre a helyesbítő számlára. Amennyiben a bizonylaton szerepel megosztás és/vagy elhatárolás abban az esetben a negatív irányú tételeken automatikusan megtörténik a megosztások és elhatárolások átemelése a helyesbítő számlára, negatív előjellel.

Nyomógombok

Mennyiségek nullázása

A Mennyiségek nullázása gombbal az összes mennyiséget egyszerre nullázhatjuk. Egyébként a táblázatban tételenként javíthatjuk a mennyiséget, egységárat, engedmény százalékot, engedmény összeget, áfa kulcsot a helyes értékre.

Tételkitöltés

A Tétel kitöltés gomb megnyomása hatására készül el a számla.

A fejlécben a számla és a könyvelés kelte az aznapi, a többi adat megegyezik az eredetivel.

A tételeknél a régi számlasor (pozitív előjelű eredeti tétel esetén) negatív előjellel, az új számlasor (pozitív előjelű eredeti tétel esetén) pozitív előjellel kerül legenerálásra, nyomtatáskor a kettő különbsége is tételenként nyomtatásra kerül.

A tételekben a táblázatban nem szereplő mezők megegyeznek az eredetivel. A tétel megjegyzések mindkét tételbe bekerülnek, az eredeti tételre hivatkozó (negatív) tételben a megjegyzés nem módosítható és nem nyomtatjuk, az új tétel megjegyzése módosítható és a beállításnak megfelelően nyomtatjuk a számlára.

A szállítólevél hivatkozásokat a következő módon generálja a program: az eredeti tétel negatív megfelelőjéhez negatív előjellel, az új tételhez ha az eredeti tétel mennyiség egyezett a hozzákapcsolt mennyiséggel, akkor az új tétel mennyiséggel, ha az eredeti számlában nem egyezett a tétel mennyiség a hozzákapcsolt mennyiséggel, akkor az eredeti hozzákapcsolt mennyiséggel.

.

Mégse

Mégse nyomógomb megnyomására a párbeszédablakon megadott adatok figyelembe vétele nélkül bezáródik a párbeszédablak és nem hajtódik végre a művelet.