A modul a konszolidálásba bevont egyes vállalatok jelentés adatainak előkészítését, és konszolidálását hivatott elvégezni.
Minden egyes konszolidáció, legyen az évközi, vagy év végi, egy-egy projektként szerepel a programban.
A modul alapvetően a jelentésekből számolja ki a mérleg és eredménykimutatás egyes sorait, illetve a konszolidációs lépések összegeit.
A jelentések adattartalmára vonatkozóan a kitöltés lehet kézi, ami a gyakorlatban egy excel fájl másolás, beillesztés művelettel végezhető el, ezen kívül lehet xml séma alapján illetve sERPa rendszerekből automatikusan, amennyiben a jelentések minden egyes sorát egy-egy értelműen meg lehet határozni. A modul egyes adatainak bevitelét és a konszolidálás folyamatát a az első lépések alatt mutatjuk be.
A konszolidáció egy anyavállalat és több, különböző részesedési viszonyban lévő leányvállalat, vagy közös irányítású vállalat összevont, a közbenső eredményeket és ráfordításokat, a halmozódásokat kiszűrő eredménykimutatásának és mérlegének elkészítése.
A konszolidált mérleg és eredménykimutatás minden tételének olyan értéken kell szerepelnie, mintha az összes bevont vállalat és az anyavállalat egyetlen cégként működött volna a teljes beszámolási időszakban.
•Anyavállalat
•Leányvállalat
•Közös vezetésű vállalat
A konszolidáció folyamatának első és alapvető lépése, hogy a leányvállalatok olyan eredménykimutatást és mérleget készítsenek, amelynek minden sora megfelel az anyavállalat értékelési szabályainak és számviteli politikájának. Ennek feltétele, hogy a leányvállalatok (lehetőség szerint egységesen) olyan számlatükröt, költséghely - költségviselő alábontást, egyéb analitikákat használjanak, amely biztosítja az adatok megfelelő bontását a konszolidálás elvégzéséhez.
A konszolidáció során az összes szereplő mérlegét és eredménykimutatását egységes formátumba kell hozni, amely magában foglalja az egyedi beszámolók egységes értékelési elvét, egységes valutanemét és egységes fordulónapját. Az egyedi beszámolók egységesítése és összegzése a megfelelő arányszámok és részidőszakok figyelembe vételével az előkészítő műveletek során történik.
•Tőkekonszolidáció
•Adósságkonszolidáció
•Közbenső eredmények kiszűrése
•Ráfordítások és bevételek konszolidálása
•Társasági adó különbözet megállapítása