Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Ez a művelet arra szolgál, hogy ha a leltározás során valamely tételre hiány szállítólevelet kellene generálni, de ez negatív szabad készlet miatt nem lesz lehetséges, akkor az "útban" lévő diszpozíciókat diszpozíció visszavonás válaszeseménnyel fel lehessen szabadítani, ezzel elhárítva a várható negatív szabad készlet hibát és le lehessen majd generálni a hiány szállítóleveleket.

A működés a következő:
A program összegyűjti azokat a leltárív tételeket, melyeken van már lementve Jóváhagyott készlet mennyiség és ezek alapján hiány mutatkozik. Ezeket úgy összesíti, hogy:
- Nem komissiós raktárban termékre mindenképpen, egyéb alábontásra csak akkor, ha a raktárban az egyéb alábontás rendelésnyilvántartásban szerepel, hiszen csak ekkor egyéb alábontás szintű a diszpozíció, azaz csak ekkor tud számítani az, hogy melyik alábontásra felvett rendeléstől kell árut elvenni. Az így összesített sorokhoz tartozó egyéb számítások alább:***
- Komissiós raktárban termékre, raktározási helyre (raktárhely és/vagy egyéb alábontás) és gyártási számra is.
***Ezeket az összesített adatokat jeleníti meg a Hibás tételek táblázatban, feltüntetve hozzájuk az összesített hiány mennyiséget és ezekhez kiszámolja a visszavonandó diszponált mennyiséget is a következőképpen:
A generálandó szállítólevelek dátumán (Leltár / vonatkoztatási dátum) megnézi az az összesített hiány mennyiséget, ebből kivonja a szabad készlet mennyiségét és a különbség lesz a visszavonandó diszponált mennyiség.
Példa: Hiány mennyiség 5, Szabad készlet 2, akkor a visszavonandó diszponált 5-2=3.
Gyártási számos esetben hasonló a módszer, csak ekkor a gyártási szám szintű készletből kivonva a komissió foglalt mennyiséget, kapjuk meg a gyártási szám szintű szabad készletet és ebből számolunk tovább a fentiek szerint.
Azok a hiány tételek nem kerülnek az eredménybe, melyek nem okoznak negatív szabad készletet, azaz nincs szükség miattuk diszpozíció visszavonást felvenni.
FONTOS!:
Komissiós raktárban csak akkor tud ilyen részletességgel segíteni a program, ha van komissió foglalás is a diszponálásokkal párhuzamosan, hiszen csak ekkor lehet gyártási szám, raktárhely és ha a rendelésben nem szerepel alábontás, akkor ennek ellenére alábontás szintű foglaltságot megállapítani. Ahol nincs komissió foglalás az "útban lévő" diszponálások mögött, ott erről kitöltetlen mezők fognak árulkodni - lásd alább a táblázatok oszlopainak leírását. Aki ilyen beállítással használja a komissiót, annál csak akkor lesz pontos a működés, ha a szóba jövő rendeléstételek mögött már komissió utasítás is van a teljes diszponált mennyiségre! Ha nem így van, akkor zavaros/felemás lehet a végeredmény. Az ilyen állapotot a Diszponált rendelések táblázat Diszponált - Foglalt oszlopában szereplő 0-tól eltérő érték mutatja meg.
Ha a rendeléstételhez kapcsolódó bármilyen dátumú élő (nem Feldolgozott vagy Stornózott) komissió bizonylato(ko)n többféle gyártási szám van (ami azért elég ritka eset), akkor a diszpozíció visszavonás hatására lefutó komissió felszabadítás nem biztos, hogy pont azt a komissió bizonylatot fogja felszabadítani, amelyen az a gyártási szám van, amellyel a leltárban probléma van, ezért ilyen esetben kézi beavatkozás szükséges. Azt kell tenni, hogy a Rendeléstétel oszlopból kapcsolódó funkcióval meg el kell ugrani a rendeléstételre, ott az Állapot fülön a Komissió bizonylatok sávból el lehet érni az élő komissió bizonylatokat. Ezekből normál esetben csak néhány darab van. Ezek közül kell a vonatkozó gyártási számot tartalmazó komissió bizonylatot megkeresni és ott van lehetőség mennyiség csökkentésre. Jelenleg csak így lehet elérni, hogy egy konkrét gyártási számot felszabadítsunk a komissió foglalás alól. Ezt elvégezve ezt a műveletet újra kell indítani annak érdekében, hogy ebben az ablakban már csak a friss adatokat lássuk.

A Diszponált rendelések táblázatba - mely a Hibás tételek gyerektáblázata - azok a rendeléstételek kerülnek melyek a program számára rendelkezésre álló információk alapján (lásd fentebb, hogy mire összesítettünk: termék / raktározási hely / gyártási szám) olyan árut foglalnak, ami a leltározás eredménye alapján nincs meg. Ebben a táblázatban lehet döntést hozni arról, hogy mely rendeléstételre milyen mennyiségű diszpozíció visszavonást vegyen fel a program. Erre ajánlás is megvalósul, melynek algoritmusát lásd a Visszavonandó diszponált oszlopnál. Ezt a felhasználó felülírhatja, hiszen lehetséges, hogy ha több vevőnk rendeléstétele is szóba jön, akkor például a vevők prioritása alapján fog döntést hozni arról, hogy kitől veszi el a hiányzó mennyiséget.

Amennyiben a Hibás tételek táblázat egy sorához nincs adat a Diszponált rendelések táblázatban, az arra utal, hogy a szállítólevél generálást akadályozó hiba már a leltározás megkezdése előtt is fennállt, vagy az a leltározás közben született. Ez utóbbi csak akkor lehetséges, ha a készlet zárolás a sorozatban hamis értéken van, azaz lehet leltározás közben szállítóleveleket készíteni.

 

Az ezzel a művelettel felvett diszpozíció visszavonás válaszok
- dátuma mindig a generálandó szállítólevelek dátuma, hiszen a feltárt hiba is arra a napra vonatkozik, azon a napon áll fenn,
- mennyisége a felhasználó által a Diszponált rendelések táblázat Visszavonandó diszponált mezőjében megadott értéke és
- a választétel megjegyzésébe beírásra kerül az aktuális leltár bizonylatszáma.

 

Hibakezelés:
Normál körülmények közt (leltározás közben nincs semmilyen készletmozgás, új diszponálás, meglévő diszpozíciók módosítása, stb.) nem futhat hibára a válaszfelvétel, de ha mégis ez történne, akkor a program egyetlen rendelésre sem fog választ felvenni. Egy kis táblázatos ablakban kiírja, hogy "A válaszok felvétele nem sikerült. A problémás rendeléstételekhez 0 érték kerül beírásra a Visszavonandó diszponált oszlopba." és felsorolja azokat a rendeléstételeket és a velük kapcsolatos hibakódot és hibalírást, melyeknél hiba következett be - tehát 3 oszlopot fogunk látni a hibaablakban. Az OK gomb megnyomása után a fókusz visszatér a műveletbe és a felhasználó eldöntheti, hogy a kialakult állás szerint újrafuttatja a válaszfelvételt, vagy a hibásak helyett másik rendeléstől vesz el diszponált mennyiséget - persze ha van még ilyen lehetőség. Azt, hogy a válaszfelvétel miért futott hibára, azt egyedileg, a rendelést megvizsgálva lehet megállapítani.

 

Eredmény:
Amennyiben hiba nélkül le tudott futni a válaszfelvétel, úgy egy kis táblázatos ablakban kiírásra kerül, hogy "A művelet sikeresen lefutott" és felsorolja a program egy oszlopban a Rendeléstételt, mellette pedig a Diszpozíció visszavonás mennyiségét - tehát két oszlopot fogunk látni. Ha szükséges, akkor a táblázatot Excelbe exportálva elmenthetjük ezt a végeredményt.

 

"Hibás tételek" táblázat

A táblázat egyetlen mezője sem módosítható, sor nem vehető fel és nem törölhető. A táblázat oszlopai:

Szabad készlet

A generálandó szállítólevelek dátumán érvényes szabad készlet a sorbeli adatokra.

Hiány mennyiség

A generálandó szállítóleveleken szereplő hiány mennyiségek összege.

Visszavonandó diszponált

Az a mennyiség, amelyet a fent vázolt algoritmus szerint kiszámolva, fel kell szabadítani a diszpozíció alól.

Termék kód

A problémás tétel terméknek kódja.

Termék név

A problémás tétel terméknek neve.

Gyártási szám

Csak akkor látható, ha az adatbázis komissiós és csak akkor kerül bele adat, ha a sorbeli raktár szerepel komissióban és a termék gyártási számos.

Raktár kód

A problémás tétel raktárának kódja.

Raktár név

A problémás tétel raktárának neve.

Raktárhely kód

A problémás tétel raktárhelyének a kódja. Csak akkor látható, ha az adatbázisban létezik raktárhelyes raktár. Csak akkor kerül bele adat, ha a sorbeli raktár raktárhelyes.

Raktárhely név

Az előzővel egyezően, csak itt a raktárhely neve látható.

Alábontás kód

A problémás tétel alábontásának kódja. Csak akkor látható, ha az adatbázisban létezik valamilyen alábontásos raktár. Csak akkor kerül bele adat, ha a sorbeli raktár valamilyen alábontásos.

Alábontás név

Az előzővel egyezően, csak itt az alábontás neve látható.

"Diszponált rendelések" táblázat

A Hibás tételek táblázat gyerektáblája. A táblázatban csak a Visszavonandó diszponált oszlopban szereplő értékek módosíthatók és sor nem vehető fel és nem törölhető. A táblázat oszlopai:

Visszavonandó diszponált

A sorbeli rendeléstételre az itt megadott mennyiséggel fog diszpozíció visszavonás választ felvenni a program. Ajánlott értéke:
Elsősorban a Belsőrendelések számára diszponált mennyiségek jönnek szóba, ezt követően a Vevőrendelések, majd a Feladatra rendelések. A rendelés típusokon belül a következő sorrendben: Kért határidő üres, kért határidő szerint csökkenő, azaz a legkésőbbi kért határidős tételektől próbáljuk elvonni a szükséges mennyiséget. Típuson belüli azonos kért határidő esetén a később felvett rendeléstől (AruforgBiz_ID / AruforgBizTetel_ID).
A Feladatra rendelések azért maradnak a végére, mert ezekre épülhetnek már ütemezett munkalapok, amiknek a rendbetétele jóval nehezebb feladat lehet, mint a hiányzó áru biztosítása a többi rendeléstípus számára.
Természetesen az ajánlás figyelembe veszi a Hibás tételek táblázat Visszavonandó diszponált mezőjében található értéket és csak ennek a mennyiségnek az erejéig ajánl ide a sorokhoz Visszavonandó diszponált mennyiséget.

A felhasználó saját belátása szerint módosíthatja az értékét, de a mezőbe csak 0 vagy pozitív szám kerülhet, a termék alapértelmezett mennyiségi egységében megadott tizedes értékkel és nem lehet több, mint itt a táblázatban a Diszponált mennyiség oszlop értéke.
Felesleges többet visszavonni, mint amennyi szükséges. A fentebbi táblázat azonos nevű mezőjében lehet látni, hogy ez mennyi. Erre az oszlopra összesítést bekapcsolva lehet látni, hogy hol tart a felhasználó, összesen mekkora mennyiséget rendelkezett visszavonni.

Rendelés típus

A sorbeli rendeléstétel típusa (Vevőrendelés, Belsőrendelés, Feladatra rendelés)

Rendeléstétel

Az a tételes rendelés bizonylatszám, amelytől a diszponált mennyiség majd elvételre kerül.

Kért határidő

A sorbeli rendeléstétel kért határidő mezőjének értéke. Ha nincs kitöltve, akkor itt is üres a mező.

Visszaigazolt határidő

A rendeléstételre vonatkozó legkorábbi visszaigazolt határidő. Ugyan a Visszavonandó diszponált mezőbe az ajánlás a kért határidő szerint zajlik, de az azért történik úgy, mert az egy rendeléstételen belül egyedi, konkrét érték. Itt azért a legkorábbi visszaigazolt látható, mert akár korábbi is lehet mint a kért határidő és ezesetben ez fontos információ lehet arra nézve, hogy kinek kell nagyon hamar szállítani és kinek később.

Diszponált mennyiség

A rendeléstételre diszponált összmennyiség. Gyártási számos esetben ez nem feltétlenül egyezik meg a komissió bizonylaton az adott gyártási szám foglalt mennyiségével.

Visszavonható diszponált

A sorbeli diszponált mennyiség és a leltár vonatkoztatási dátuma után diszponált mennyiség különbsége.

Ügyfél/raktár kód

A sorbeli Vevőrendelésen szereplő ügyfél kódja, belsőrendelés esetén a cél raktár kódja.

Ügyfél/raktár név

Az előzővel egyezően, csak itt a név jelenik meg.

Komissió bizonylat

A sorbeli rendeléstételhez kapcsolódó élő komissió bizonylatszáma.
Ha több is van, akkor annyi sor jelenik meg azonos rendelés bizonylatszámmal ahány komissió bizonylat tartozik hozzá.

Komissió állapot

Az előző oszloppal egyezően működik, csak a komissió bizonylat állapotát mutatja meg.

Komissió foglalt

Az élő komissió bizonylatokon szereplő összmennyiség.

Diszponált - Foglalt

A Diszponált mennyiség és a Komissió foglalt oszlopok különbsége.

Nyomógombok

Diszpozíciók visszavonása

Megnyomásakor elindul a leírásban vázolt folyamat.

Mégsem

Megnyomásakor a művelet ablaka kérdés nélkül bezárul és a fókusz visszatér a funkcióba.