Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

A funkcióval generálhatunk komissió bizonylatokat és utasításokat rendelésekből. A Generálás gomb megnyomása után az Eredmény panelen az új létrehozott komissió bizonylatok mellett a régieket is (amelyek még Létrehozott állapotúak) megjelenítheti, és csoportosan kiadhatja a felhasználó komissiózásra. A Generálás figyelembe veszi a Komissió paraméter funkcióban megadott beállításokat. A Javaslat mező szerint tesz javaslatot arra, hogy milyen szintbeállítással figyelje a termékeket és küldje el a raktárost a kiszedéshez.

Utasításokat (tehát nem foglalásokat, hanem amiket már a raktáros majd ténylegesen kiszed) a rendelésekben megadott Szállítás mező értékének függvényében lehet generálni.
- Ha Szállítás = Egész, akkor egy rendelés tételei csak akkor utasíthatók, azaz akkor kerülnek az eredménybe, ha a rendelés minden vevő által még várt (el nem utasított, vissza nem mondott) tétele teljes mennyiségben diszponált, azaz komissió foglalt.
- Ha Szállítás = Egész tétel, akkor ez az elvárás a tételen belül érvényes. Példa: Tételmennyiség 10, Elutasított 2, akkor a vevő még vár 8-t. Ha a Diszponált 8, akkor ez a tétel utasítható. Ha a Diszponált nem éri el a 8-t, akkor nem utasítható, hiszen a 8-t egészben kell szállítani.
- Ha Szállítás = Tételrész, akkor semmi ilyen megkötés nincs, ami rendelkezésre áll (Diszponált), az utasítható is, azaz kiszedhető.
Egyik esetben sem számít a rendelésen szereplő szolgáltatás típusú tételek teljesítettsége.
A fenti feltételek tehát a következő üzemmódokra vonatkoznak: (az mindegy, hogy előkészítő komissió készül-e, nem készíthető elő az, amit utána nem lehet szállítani)
 Komissió utasítás - Vevőre szedetés
 Áttárolás utasítás - Belsőrendelések alapján
Fontos:
Ez a feltétel vizsgálat nem jelenti azt, hogy pl. ne lehetne egy Szállítás = Egész beállítású rendelést több darabban kiszedni. Ez csak annyit jelent, hogy a program megvizsgálja a rendelés(tétel) szállíthatósági állapotát és ennek megfelelően adja vagy nem adja vissza azt az eredménybe.
Ha mondjuk arra van szükség, hogy a raklapos árut a targoncás raktáros szedje ki, a többit pedig másik raktáros, akkor ezt akár egy termékkategória szűréssel is meg lehet oldani. A rendelés(tétel) bekerül az eredménybe azokkal a termékekkel, amik megfelelnek a szűrésnek, ezzel le lehet generálni a targoncás raktáros komissió utasítását, utána pedig egy másik generálással szűrés nélkül a program már csak a még utasítatlan tételeket, azaz a másik raktáros apró cikkeit fogja utasítás generálásra felajánlani.

 
Külön foglalás, illetve utasítás bizonylat keletkezik akkor, ha a vevő vagy belsőrendelésben az Összevonható komissió utasítás mező (pipa) értéke hamis (kivéve az előkészítő komissiót), vagy az ügyfél / telephely ugyan megegyezik a vevőrendelésen, de a fuvar eltérő, vagy ha azonos, de olyan fuvarról van szó, ami futárszolgálatos és más csomagpontra kéri a szállítást, illetve akkor is, ha más az ügyfél ügyintéző a futárszolgálattal szállítandó rendeléseken. Ezek oka, hogy nem szabad egyberakni azt amiért a vevő eljön, és azt, amit kiszállítva kér, illetve két külön csomagpontra küldésnél is két külön csomagot kell képezni a kiszedésnél. Ha ezek egy utasításon lennének, a raktáros nem tudná ezeket mi alapján elkülöníteni. Az ügyfél ügyintéző pedig azért számít, mert nem várható el, hogy az egyik ügyintéző átvegye majd a másik ügyintéző által rendelt termékeket a futártól (jó eséllyel nem is tud róla).

 

Amennyiben több darabban foglaltunk és ezek után készül utasítás bizonylat, akkor a program össze fogja vonni a foglalásokat egy utasításra, az utasítás generáláskor megadott mennyiség erejéig. Ha a Komissió paraméterben a raktár táblázatban van megadva szektor kategória, akkor ez az összevonás a szektoronkénti külön utasítás szabályát természetesen be fogja tartani, tehát a sok sok foglalásból szektoronként születik egy utasítás.

 

Kivételes esetben előfordulhat, hogy egy terméken belül több gyártási számnak is ugyan az a lejárata, de a gyártási szám mező értéke eltérő. Ilyen esetben a program gyártási szám ABC sorrendben fog foglalni. Ez a sorrend viszont csak akkor fog érvényre jutni, ha a foglalható gyártási számok azonos komissió besorolású (Komissió, Átvételi, Expediáló, ....) raktárhelyeken vannak, mert azt, hogy a program elsősorban honnan foglal, az előrébb lévő szabály mint ez az ABC sorrend.

 

Mennyiségfüggő utasítás generálás:
A Komissió paraméterben a Mennyiségfüggő utasítás generálás pipa igaz értékével egy igen szofisztikált működés érhető el, azonban az elvárt működéshez gondos paraméterezés és ésszerű időpontban történő foglalás generálásra van szükség, ezért igazra állítás előtt mindenképpen olvassák végig ezt a bekezdést!

Tehát, Igaz érték esetén szerephez jut a Termék bevitel További adat fülön az Átváltás táblázatban beállítható Kis-nagy mennyiség és Kiszedési egység pipa, valamint a Raktárhelyekhez beállított Komissió besorolás (Komissió, Háttér, stb...) Ilyenkor ezektől a beállításoktól függően a program eldönti, hogy a rendeléstételenként foglalandó!***  mennyiséget hol foglalja le, illetve később honnan utasítja azt kiszedni.
A komissió bizonylatok ilyen szofisztikált generálását két helyről lehet elérni:
- Ebben a funkcióban a Párbeszédablak Mennyiségfüggő utasítás generálás mezőjében beállított értékkel,
- Automatikus üzenet beállítással, mely lehet a Vevő/Feladatra rendelés készletkiírása és a Belső rendelés készletkiírása, azonban ezekkel már óvatosan kell bánni.***

Ezen az említett két helyen az utasítások generálásakor a következő választható értékek állnak rendelkezésre a foglalás algoritmusának meghatározására a Mennyiségfüggő utasítás generálás mezőben:
- Nem érték esetén nem veszi figyelembe a program a fent említett termék és raktárhely beállításokat, ott foglal árut, ahol talál.

- Igen érték esetén figyelembe veszi és a következők szerint fog eljárni:
Megvizsgálja a termékben megadott Kis-nagy mennyiséget és ha a foglalandó mennyiség eléri, vagy meghaladja azt, akkor elsősorban mindet a Háttér besorolású raktárhelyekről fogja megpróbálni foglalni. Ha ott nem talál elegendőt, akkor tovább keres a következő sorrendben (raktárhely / komissió besorolás értékekről van szó): Komissió / Expediáló / Átvételi. Amely raktárhelynél ez a mező üres, azt Komissió besorolásúnak tekintjük. (A továbbiakban ezt a szabályt "sorrend szerint" -ként említjük.)
A Kiszedési egység pipa ezt tovább pontosítja, mert csak annak egész számú többszörösét fogja a háttérből kiszolgálni, az ehhez képest tört mennyiséghez a sorrend szerint keres szabad árut. Példák:
Termék alapértelmezett mennyiségi egysége a db, kis-nagy mennyiség átváltás 400 db = 1 raklap, Kiszedési egység nincs megadva.
Ha a foglalandó mennyiség 399, akkor háttérből nem akar foglalni, hiszen nem éri el a kis-nagy mennyiséget, sorrend szerint keresi a hiányzó árut.
Ha a foglalandó mennyiség 423, akkor mindet Háttér besorolású raktárhelyről akarja lefoglalni, ha nincs elég, sorrend szerint keresi a hiányzó árut.
 Ha a Kiszedési egység is meg van adva és ennek átváltása mondjuk 5, akkor 420-at próbál a háttérből, 3-at sorrend szerint. Ha a 420 nem jön össze, akkor a hiányzó mennyiséget keresi sorrend szerint.

Ha egy termékben nincs megadva Kis-nagy mennyiség, akkor a program onnan fog foglalni hozzá árut, ahol talál, nem számít, hogy a raktárhelyek milyen komissió besorolásúak.
Ha a foglalandó mennyiség meghaladja a Kis-nagy mennyiséget, a háttérben akkor is foglalni fogunk, ha a foglalható mennyiség nem éri el a kis-nagy mennyiséget. Ez gyakorlatilag a háttérben egy áru szűke, de ettől még a vásárlókat ki kell szolgálni, természetesen a kiszedési egység szabályát betartva. Erre is egy példa: Foglalandó 423, szabad készlet a háttérben 387, akkor 385-t fogunk foglalni.
 (A 387 egy "törvénytelen" mennyiség, normál esetben a háttérben kiszedési egység = 5 esetén csak 0-ra vagy 5-re végződő mennyiségek lehetnek!)
A fentiek alapján észrevehető az is, hogy nincs értelme egy termékhez csak a Kiszedési egységet beállítani, mert Kis-nagy mennyiség nélkül nem fog érvényre jutni. Csak a háttér besorolású raktárhelyeken van szerepe, oda meg csak akkor jutunk, ha a Kis-nagy mennyiség odairányít.

- Csak háttér esetén a foglalandó mennyiségnek csak arra a részére generálunk utasítást, amik a Kis-nagy mennyiség és az esetleges Kiszedési egységet figyelembe véve a háttérből szedhetők. Amelyek nem, azokra nem generálunk. Olyan esetre való például, hogy csak a targoncás raktáros részére készüljön utasítás. A 423 mennyiségű példánál maradva ez azt jelenti, hogy 420-ra generálunk foglalást (vagy amennyit találunk kiszedési egységnek megfelelően) és nem keresgélünk tovább árut.
Amely termékhez nincs beállítva Kis-nagy mennyiség, arra ilyen esetben nem születik komissió bizonylat, mert nem lehet tudni róla, hogy mit kell belőle a háttérből kiszedni.

- Csak komissió esetén a foglalandó mennyiségből csak arra a mennyiségre generálunk utasítást, ami a Kis-nagy mennyiség és az esetleges Kiszedési egységet figyelembe véve NEM a háttérből foglalandók. Amelyek nem, azokra nem generálunk. A targoncás eset ellentéte lehet, amikor csak a kézi szedéssel dolgozó raktáros részére kell készüljön utasítás. Példa a 423 mennyiséges, ekkor 3-ra fogunk generálni és ezt csak Komissió, vagy NULL értékű raktárhelyeken keressük, ha ezeken nincs áru, akkor nem keresgélünk tovább..

- Mindent háttérből esetén Kis-nagy mennyiségtől és Kiszedési egységtől függetlenül, a teljes mennyiséget csak a háttérből próbálja foglalni/utasítani a program, ha nem talál eleget, nem keresgél tovább.

- Mindent komissióból esetén pedig mindent sorrend szerint.

Ezek után egy példa a mindennapi használatra:
Első körben Csak háttér beállítással legeneráljuk az utasításokat a targoncás raktárosnak.
Második körben pedig a kézi raktárosnak. Itt két lehetőségünk is van:
- Ha nem szeretnénk, hogy a kézi raktáros az átvételi térben keresgélje az árut és esetleg feleslegesen megbontson egy még helyére nem pakolt raklapot, vagy az expediáló térben összetévessze az összekészítésre váró árut a gazdátlanná vált áruval, akkor Csak komissió beállítással generáljuk a kézi raktárosnak az árut, mert ez a beállítás kizárja a foglalásból az Átvételi és az Expediáló besorolású raktárhelyeket.
- Ha bármi áron össze kell szedni az árut, mert a rendelés kiszolgálása a legfontosabb, akkor a Mindent komissióból beállítással ez elérhető, mert ebben az esetben már az expediáló és átvételi raktárhelyek is szóba jönnek a foglalás szempontjából, azaz első körben amit lehetett, lefoglaltuk a háttérben, második körben meg ezen kívül még bárhol van szabad áru, arra foglalunk.

 

***Fontos kiemelni:
- Mindig az aktuális foglalandó mennyiség számít és nem az, hogy a rendeléstétel mennyisége mennyi, a program a foglalandó mennyiség függvényében tud csak dolgozni.
- Hiába van egy termék kétszer a rendelésen, például 9+1 -el szerepel mert az 1db az ingyen ajándék, azért van külön és pl. 10db-tól kell a háttérből foglalni/szedni, akkor mindkét tétel a komissió térből lesz foglalva,
- Amennyiben utasítás generálás zajlik úgy, hogy előtte már voltak foglalások, úgy a beállításnak nem lesz hatása, mert ilyen esetben ahol foglalva volt az áru, onnan is lesz utasítva. Ha nem így lenne, egy rendkívül bonyolult folyamat kellene elinduljon, fel kéne szabadítani a foglalásokat, hogy a rendelés újra foglalható legyen, aztán el kéne kezdeni algoritmus szerint árut keresni, azaz újrafoglalni, ami vagy sikerül rendezettebben, mint ahogy a régi foglalások voltak, vagy nem, mert a szabad készletek ezt meghiúsíthatják. Ez egy átláthatatlan és akár nem várt eredménnyel járó folyamat lenne, illetve az is előfordulhatna, hogy a folyamat közben egy másik folyamat lecsap a felszabadított árura és a rendelésünk hoppon marad. Ezek miatt tehát nem csinálunk ilyet, ahol foglalva volt, onnan kell majd kiszedni is.
Ez a feltétel az, ami miatt megemlítésre került, hogy az automatikus üzenetekkel óvatosan kell bánni, mert ha készlet szűke van és az algoritmus olyan, akkor olyan helyekre készülhet foglalás, ami később utasítás generáláskor, azaz a tényleges kiszedés szempontjából nem lesz szerencsés. Példa: AUT beállítás = Igen, rendeléstétel mennyiség a már mutogatott 423, AUT futáskor a háttér üres, foglalunk több raktárhelyen, akár átvételi térben is, majd pár perc múlva betárolják az árut a háttérbe és milyen jó lett volna az egész raklapot onnan kiszedni. Ezek után ez már nem fog menni.
Ugyan ezen okból kerülni kell a vevőrendeléseken a diszponálást is. Túl azon, hogy eleve csak kikényszeríti a komissió foglalást, nem szabályos használat és nem kívánt helyre jöhetnek létre foglalások ha nincs elég áru, az algoritmizálás sem képes érvényre jutni, hiszen azt nincs hol megadni, nincs Mennyiségfüggő utasítás generálás mező sehol és nem is oda való, ilyenkor a fent említett Nem értékkel fog megvalósulni a komissió foglalás.
- Arra is figyelemmel kell lenni, hogy amikor utasítás generáláskor sok foglalásból készül az utasítás és nincs Szektor használat (lásd előző bekezdés) akkor hiába foglaltunk külön a háttérben a targoncás raktárosnak és külön a komissió térben a kézi raktárosnak, ebből egy utasítás fog születni. Tehát szükséges ilyen működés esetén a raktárhelyeket besorolással szektorokra osztani.
- Lejárat kezelés: Ha algoritmikailag egy adott besorolású raktárhelyre irányítjuk a foglalást (pl. kisnagy mennyiség miatt háttér, maradék komissió térből) akkor a program ezt fogja betartani és ezeken belül fogja figyelni, hogy a korábbi lejáratot adja ki elsősorban. Ennek lehet olyan következménye, hogy ha csupa olyan rendelésünk van, amit a háttérből kell kiszolgálni, hogy a komissió térből nem fog fogyni az áru. Ezt a készletgazdának kell figyelnie és a megfelelő algoritmussal futtatva a foglalást, rákényszerítheti a programot hogy a régóta álló készletet foglalja le.

 

 

A komissiózandó bizonylatok párbeszédablakon történő navigálás és kiválasztás nagyrészt lehetséges billentyűzet segítségével. A komissiózandó bizonylatok táblázat felett találhatók szűrő mezők, melyekben történő érték adás a táblázatban azonnali szűrt eredményt mutat (nem kell leokézni semmit). A megfelelő eredmény elérésekor fel le nyilakkal lehet a táblázatban mozogni anélkül, hogy a szűrés sáv elveszítené az aktivitását, azaz továbbra is lehet a szűrést folytatni. Enter lenyomásakor a fókusz a táblázatban kiválasztott sorra, a komissiózandó mennyiség mezőre kerül, ahol a mennyiség kijelölt, tehát azonnali gépeléssel lehet a mennyiséget megadni. Ha nem kívánjuk megváltoztatni az értéket, akkor az Enter újbóli lenyomásával komissiózásra jelölhetjük a sort. Jelölt soron történő újabb Enter felviszi a kurzort az utoljára használt szűrésre, hogy újabb feltételek szerint lehessen tovább válogatni.

 

Az egyes gombok gyorsbillentyűi a gomboknál olvashatók.

 

Párbeszédablak, Komissiózandó bizonylatok, eredményképernyő

Leírás

Javasolt almenü

Funkció elérése menüszerkesztéskor: Készlet / Komissió / Komissió generálás

Paraméterek

Elvárt előleg ellenőrzés

 

Hitelkeret túllépés

A működés részleteit lásd a menüparaméternél az alkalmazó funkciók résznél.

Lejárt tartozás túllépés

A működés részleteit lásd a menüparaméternél az alkalmazó funkciók résznél.

Lekérdezések általános paraméterei