Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Navigáció: Logisztika > Készlet

Készletszámítás

Ugrás Előző Fel Következő Menü

A Készlet modul működésének jobb megértéséhez, fontosnak tartjuk röviden vázolni a program készlet számítási módszerét és logikáját.

Nyilvántartási ár számítási metódusok

Három nyilvántartási ár számítási metódus áll rendelkezésünkre, amit a termékhez rendelt Termékcsoport paraméterben állíthatunk be.

oBeszerzési (ezt gyakran FIFO-ként is szokás emlegetni) mely szerint a legkorábbi beszerzésű készlet kerül elsőként értékesítésre. Ez a beszerzési áron nyilvántartott cikk típusú termékeink készletértékelési módja cikkenként, a cikk beszerzési árán történő nyilvántartáson alapszik, azaz amennyiért vásároltuk a cikket, olyan áron vesszük (cikkenként) készletre, illetve vezetjük ki a (cikkenként a cikk beszerzési árán) készletről. (Beszerzési ár = a vásárláskor fizetett ár és a beszerzéssel kapcsolatban felmerült és a beszerzési árra ráosztott költségek, pl vám, fuvardíj, stb.) Ennél a módszernél ha vettünk 10 db-ot 10 Ft/db-ért, majd 10 db-ot 20 Ft/db-ért és 10 db-ot 30 Ft/db-ért és eladunk 25 db-ot, akkor 10 db * 10 Ft/db + 10 db * 20 Ft/db + 5 db * 30 Ft/db = 450 Ft lesz az ELÁBÉ, ezzel az értékkel csökken a készletértékünk, tehát az átlagos nyilvántartási ár az értékesítési szállítólevélen 450Ft / 25 db = 18 Ft / db.

oMérlegelt (vagy súlyozott átlagár) esetén a vásárolt cikkek vásárlásonkénti árát súlyozzuk a beszerzett mennyiséggel és ezt rásúlyozzuk a cikk eddigi mérlegelt árára (figyelembe véve a beszerzés előtti készletmennyiséget). Ennél a módszernél ha vettünk 10 db-ot 10 Ft/db-ért, majd 10 db-ot 20 Ft/db-ért és 10 db-ot 30 Ft/db-ért és eladunk 25 db-ot, akkor kiszámoljuk az éppen készleten lévő mennyiség teljes nyilvántartási értékét: 10 db * 10 Ft/db + 10 db * 20 Ft/db + 10 db * 30 Ft/db = 600 Ft, majd ezt elosztjuk a teljes készletmennyiséggel: 600 Ft / 30 db = 20 Ft/db és az így kapott átlagos (súlyozott) nyilvántartási egységárat szorozzuk meg az eladott mennyiséggel, hogy megkapjuk az értékesített mennyiség nyilvántartási értékét: 20 Ft/db * 25 db = 500 Ft

oElszámoló áron történő készletértékelési mód esetén cikkenként meg kell adnunk a Termék törzsben az elszámolóár táblázatban manuálisan azt az árat, amelyen nyilvántartjuk a készleteinket. Ekkor mindig a készletmozgás időpontjára érvényesen ott megadott áron tartjuk nyilván és mozgatjuk a készletet, függetlenül attól, hogy milyen áron szereztük azt be. Ez igen torz eredményeket képes produkálni, ezért csak igen indokolt esetben szabad használni.

A beszerzési árat a szállítólevélen rögzítjük, amelyhez kapcsolódóan a készletre vett gyártási szám mennyiséget is elmentjük. Ezért beszerzési áras nyilvántartási ár számítási módszer esetén gyártási szám / beszerzés szinten van nyilvántartási ár információnk és készletcsökkentő mozgásoknál is ezzel számolunk. Mérlegelt nyilvántartási árnál termék szinten átlagolunk, nem gyártási szám szinten.

Fontos tudnivalók

A sERPa készlet és nyilvántartási ár számítása dinamikus. Ez azt jelenti, hogy egy adott termék / gyártási szám egy meghatározott raktárban/alábontásban lévő készletét és annak nyilvántartási értékét mindig a rá vonatkozó készletmozgások végigszámolásával állapítja meg. Tehát nem a készlet aktuális állapotát menti el, hanem azokat a lépéseket (készletmozgásokat), amik hozzá vezettek. A készletet kizárólag a szállítólevelek mozgatják / befolyásolják. A ki- / be- / átmozgatott áru mennyiségét és nyilvántartási árát a szállítólevél tételeken rögzítjük. Ezekből az adatokból számítja ki a sERPa az aktuális készlet mennyiségét és értékét. Így biztosítja azt, hogy bármilyen bizonylat módosítás történik is visszamenőleg, akkor is a helyes készlet és nyilvántartási ár adatot lássuk (hisz ezek alapján mindig újraszámoljuk az aktuális adatok figyelembe vételével).

Visszamenőleges módosítás esetén, a módosított szállítólevél utáni olyan szállítóleveleket karban kell tartani, amelyekre a módosítás hatással van (mert a módosított árú terméket mozgatták tovább). Erre az a leghatékonyabb megoldás, ha a Készlet - Nyilvántartási ár újraszámolás automatikus üzenet típus segítségével éjszaka újraszámoltatjuk és ezzel karbantartjuk a készletet. Ez azért is fontos, mert a folyamatos és dinamikus számítási módszer ellenére is kialakulhatnak helyzetek, amikor nem pontos a nyilvántartási ár.

A fent leírt dinamikus számítási módszerből következik, hogy megfelelően hosszú idő után, a felszaporodó mozgások, (rekordok) egy nagy forgalmú sláger terméknél hosszadalmassá tehetik a számítást. Ennek a hatásnak a kiküszöbölésére is van azonban megoldás, erről lejjebb még lesz szó!

Egy lezárt mérleggel rendelkező pénzügyi évben már nem módosítunk készletmozgásokat (szállítóleveleket), így nem szükséges arra felkészülni, hogy ott változik a készlet. Ha tehát lezártuk a mérleget akkor erősen ajánlott a Készlet göngyölítési dátum beállítás segítségével "lezárni" a készletet is. Ezt úgy valósíthatjuk meg, hogy a készlet göngyölítés kezdődátumát beállítjuk a lezárt pénzügyi évet következő pénzügyi év első napjára. Ekkor leegyszerűsítve az történik, hogy erre a napra kiszámítja a program, hogy mennyi volt a nyitó készlet és ezt elmenti, majd a későbbiekben már ehhez, mint kiindulási készlethez képest számolja végig az ezt követő mozgásokat. (Így a korábbi mozgásokat már nem kell figyelembe vennie és nem is veszi!). Több évnyi készletmozgás esetén ez igen jelentős erőforrás megtakarítást jelenthet, ami a készletet és nyilvántartási árat használó funkcióknál észrevehető gyorsulást eredményez. További fontos indok, hogy a Készlet - Nyilvántartási ár újraszámolás csak akkor tud lefutni, ha a főkönyvi lezárás dátum korábbi, mint a készlet göngyölítés dátum (tehát azonos sem lehet!). Ellenkező esetben lezárt időszakba eső nyilvántartási árat is újra kellene számolni, ami tönkre tenné a készlet analitika és főkönyv egyezőséget. Ezt nem kockáztathatjuk, ezért ilyen esetben hibanapló bejegyzéssel megáll a számítás. Fokozottan ajánljuk, hogy a Rendszer - Hiba napló automatikus üzenet megfelelő beállításával gondoskodjanak arról, hogy e-mail értesítést küldjön a rendszer, ha valamilyen okból hibára futna a Készlet - Nyilvántartási ár újraszámolás! (A További adat fül, Hibás eljárás része mezőben a NyilvArUjrakalkulalas értéket érdemes megadni szűrőfeltételként.)

A fenti dátumütközés elkerülése érdekében: 3.0.124 verziótól új ellenőrzés került a Lezárás funkcióba a hibás lezárás elkerülése érdekében, mentéskori ellenőrzés: "A készletgöngyölítés kezdő dátuma korábbi, mint a feladás lezárás dátuma. Ezért lehetnek feladatlan tételek a lezárás hatására. Kívánja rögzíteni?" (Igen, Nem) (A bevitelt le lehet zárni, az nem akadályozza a nyilvántartási ár újraszámolását!)

Azon ügyfeleink, akik kiemelkedően sok készletmozgást rögzítenek évente (termékenként több tízezret/százezret), még a fenti módszer használata esetén is eljuthatnak olyan magas rekordszámhoz, ami már a göngyölítés dátumtól történő számítást is lassúvá teheti. Számukra dolgoztuk ki a Készlet gyorsítótár megoldást, ami hasonlóan működik, mint a készlet göngyölítés, de annál dinamikusabb és így remekül kiegészíti azt.

Készlet- és nyilvántartási ár újraszámítás

Ez a folyamat tulajdonképpen a mentett adatok karbantartását jelenti. Mint látni fogjuk nagyon sok körülmény befolyásolja, hogy mi a helyes ár, aminek a szállítólevél tételen szerepelnie kell. Az is fontos, hogy a tételek a megfelelő sorrendben legyenek, mert nem mindegy, hogy előbb a befelé irányuló mozgást dolgozzuk fel, vagy a kifelé irányulót. Raktárközi mozgásoknál a forrásraktár pontos nyilvántartási árának kiszámítása elengedhetetlen ahhoz, hogy a célraktárba megfelelő értékkel vigyük át az árut. Ehhez a beszerzési árat befolyásoló tényezőket (szállítószámlán szereplő ár, annak megfelelő árfolyamon történő esetleges deviza átváltását, a beszerzésre utólag ráosztott költségeket stb.) figyelembe kell venni, és újraszámolva, ennek megfelelően kell helyesbíteni a szállítólevél tételek árait. De egy esetleges bizonylatfüggetlen visszáru is módosíthatja a nyilvántartási árat és még sok más dolog is történhet. Ezeket kell a karbantartással újrakalkulálni. Ezt végzi el a Készlet - Nyilvántartási ár újraszámolás automatikus üzenet.