Az Eredményhalmaz Eredménytáblázatok / Eredmény / Eredmény mezők táblázat összegzés oszlopával szabályozhatjuk, hogy az eredménytáblánkban melyik mezők egyedi értékei lesznek a tételsorok, itt a beállítás = Nincs.
A Nincs beállítású adatsorainkra vonatkozik az összes többi mezőben beállított összegzés.
A választható értékek az adattípus függvényében:
Nincs - Beállításával az adatmező egyedi értékeivel szerepel az eredménytáblában.
Összesen - Az adott adatmező típusától függően
- karakteres mezőn adva vesszővel elválasztva kapjuk vissza az értékeket. Pl.: egy bizonylatszám mezőn a bizonylatszámok lesznek felsorolva:
- dátum mezőn a legutolsó dátum kerül a mezőbe;
- számok esetén értelem szerint azok összesenje.
Sorok száma - A tételsorhoz tartozó előfordulások darabszáma. Használati példa: egy adott típusú rendelés bizonylatok darabszáma egy adott ügyfélhez.
Átlag - Szám típusú mezőkön választható, az értékek összege osztva az előfordulások darabszámával.
Minimum - A legkisebb előfordulás (számoknál és dátumoknál egyértelmű, de működik szöveges mezőkön is, abc szerint a legelső értéket adja vissza).
Maximum - A legnagyobb előfordulás (számoknál és dátumoknál egyértelmű, de működik szöveges mezőkön is, abc szerint a legutolsó értéket adja vissza).
Nézzük ezt egy példával: A vevőrendeléseinket szeretnénk értékelni egy eredményhalmaz segítségével, érdekel, hogy egy adott időszakban egy ügyfél hány megrendelést (vevőrendelés) adott le, annak mennyi az átlagos (bruttó) értéke és mikor rendelt utoljára.
Készíthetünk egy Vevőrendelések átlagos értéke eredményhalmazt:
1. Eredményhalmaz felvétellel az általános fülön elnevezzük az eredményhalmazt: Rendelések átlagos értéke, a megfelelő fastruktúrához rendeljük.
2. Az Eredménytáblázatok fülön elnevezzük (használhatjuk az SQL adatforrás nevét) Rendelésnek az első adatforrást, majd az adatforrásokba beválasztjuk a Rendelés (dbo.AruforgBiz táblát):
3. Az eredmény fülön az eredmény mezők táblázat varázslóját használva beválogathatjuk a megjelenítendő mezőket:
majd a beillesztett mezőkön jelöljük be a szükséges összegzés típusokat:
A Rendelés bizonylatszámra a sorok számát, hogy lássuk az előfordulások darabszámát;
a Dátumra a maximumot, hogy lássuk, mikor rendelt utoljára,
a Bruttó értékre pedig az átlagot.
Ne felejtsük el a Címkéket a tartalomhoz igazítani!
a Típusra állítsuk be a vevőrendelés eredmény szűrést a felsorolt típusra konstanssal:
Hogy igaz legyen a feladatban megfogalmazott "adott időszak" vegyünk fel a Bemenő paraméterekbe egy dátum intervallumot:
Majd ezt állítsuk be az Eredmény szűrésbe:
A Bemenő paraméter változatok közé vegyünk fel egy Normál típust és máris lekérdezhetjük az eredményhalmazunkat:
... és látjuk, hogy hagy még kívánnivalót: A Típus = Vevő rendelés oszlop felesleges, hiszen csak azt kérdeztük, arra utal az eredményhalmaz neve is. Látunk 39 olyan megrendelést, aminél nincs ügyfél, arra nem vagyunk kíváncsiak.
Ezek korrigáláshoz az Eredmény fülön a Típus Eredmény mező megjelenítéséből vegyük ki a pipát és az Eredmény szűrésbe tegyük be, hogy az ügyfél név nem üres.
Így már alakul az eredményünk:
Ezzel már az eredményhalmaz lekérdezés adta lehetőségekkel tudunk dolgozni. Rendezhetjük az oszlopokat, szűrhetünk az értékekre, felfedezhetünk hibákat, pl. az érték nélküli rendeléseket vagy a kimagaslóan magas értékeket, szükség esetén ez alapján beavatkozhatunk.