Szállítólevél import excel fájlból. (Mintafájl)
A fejléc sor alapján a következő adatokat dolgozza fel a szkript:
Kötelező oszlopok:
Mozgásnem kód, Dátum, Raktár kód, Cikkszám, Mennyiség
Opcionális oszlopok:
Ár, Ügyfél kód, Deviza, Alapbizonylat, Fejléc megjegyzés, Fejléc megjegyzés nyomtatása,
Raktárhely kód, Ügyfél AB kód, Személy AB kód, Költséghely AB kód, Témaszám AB kód
Cél raktár kód, Cél raktárhely kód, Cél ügyfél AB kód, Cél személy AB kód, Cél költséghely AB kód, Cél témaszám AB kód,
Költséghely kód, Témaszám kód, Pozíciószám kód.
Gyártási szám, Gyártás, Lejárat, Gyártási szám megjegyzés,
Termék tulajdonság.
Külső bizonylatazonosító.
Tétel megjegyzés nyomtatás.
Tétel megjegyzés.
A "Gyártási szám" mező a gyártási számhoz kötődő tulajdonságokat is tartalmazhat GySzám^TulajdonsagCimke1:TulajdonsagErtek1^TulajdonsagCimke2:TulajdonsagErtek2 formában. (Egyelőre csak felsorolt és szöveges tulajdonságokat.)
A "Termék tulajdonság" mező formátuma: TulajdonsagCimke:TulajdonsagErtek . (Egyelőre csak felsorolt és szöveges tulajdonságokat.) Az itt megadott tulajdonságok a keletkező szállítólevél tételhez kapcsolódó tulajdonságként kerülnek a bizonylatba.
A "Külső bizonylatazonosító" mező importálása során az Általános paraméterben megadott Külső bizonylatazonosító mezőben megadott további adat rákerül a keletkező szállítólevélre. A program nem vizsgálja, hogy a Mozgásnem beállításai alapján az adott további adat felvehető-e. Abban az esetben, ha az Általános paraméterben nem adtunk meg Külső bizonylatazonosító további adatot, úgy az importálás sikeres lesz, azonban a további adat nem kerül a szállítólevélre.
A "Tétel megjegyzés nyomtatás" mező három értéket vehet fel Tétel elé / Tétel után / Nincs. Az itt megadottnak megfelelően keletkeznek a szállítólevelek, valamint a tétel megjegyzés fülén a Megjegyzés nyomtatás mezőjébe.
A "Tétel megjegyzés" mezőben megadott megjegyzés bekerül a szállítólevél tétel megjegyzésébe. Az importálás során megjegyzés szövegben található soremelést (enter) megtartja a program, így azzal együtt kerül importálásra.
A munkalap neve: SzLevel
Ha a mozgásnemben az adott alábontás vagy a könyvelési dimenzió a fejlécben van szerepeltetve (nem a tételben), akkor a szkript fejléc adatként tekinti, és ezáltal a különböző alábontásokra kerülő termékek külön szállítólevélként kerülnek importálásra.
Importáláskor megvizsgáljuk, hogy milyen mozgásnemre kerül a szállítólevél felvételre. Amennyiben a mozgásnemben az Előfeldolgozás mező értéke igaz, akkor előfeldolgozott állapotú lesz a rögzített bizonylat, hamis érték esetén normál.
Ha hiba van, nem történik importálás, csak hibátlan excelből lesznek szállítólevelek.
Termék(tétel) vagy Gyártási szám tulajdonság importálása esetén a program ellenőrzi azt, hogy a Mozgásnem beállításai alapján az adott tulajdonság felvehető-e. Ha nem akkor hibaüzenetet kapunk: "A mozgásnem beállítása alapján a tulajdonság nem importálható."
Az importált szállítólevél
- Fizetési módja elsősorban az ügyfélben megadott fizetési mód mező értéke, ha az üres, akkor a mozgásnemben megadott alapértelmezett fizetési mód. Ha ott sincs megadva, akkor üres marad.
- Saját ügyintézője a mozgásnem saját ügyintéző ajánlás mezőjének értéke alapján kerül a szállítólevélbe.
Ha az Excelben ugyan az a mennyiséggel(!!) megadható gyártási szám többször is szerepel és az egyéb körülmények (alábontások, könyvelési dimenziók fejben, tételben) megengedik, hogy ezek egy tételbe kerüljenek, akkor a szkript ezt megengedi és összevonja őket egy gyártási számmá.
FIGYELEM! A használt mozgásnem típusának megfelelően kell megadni a tételmennyiség előjelét! Egy ki irányú (például belföldi értékesítés) mozgásnemű szállítólevél csökkenti a készletünket, ezért a tétel mennyiség előjele negatív. Amennyiben ilyen szállítólevélnél pozitív előjelű tételmennyiséget adunk meg, akkor visszáru szállítólevelet fog generálni belőle a szkript!
Egyedi gyártási szám módosítása mező működése:
Igaz érték esetén Gyártási szám = Egységenként beállítású termékeknél érhető el egy olyan működés, hogy ha az adatbázisban már szerepel karakterre pontosan az excelben megadott gyártási szám, akkor a program ezt a már létező gyártási számot fogja a szállítólevélbe tenni akkor is, ha az excelben a gyártási szám egyéb attribútumai/tulajdonságai nincsenek megadva.
Máshogy fogalmazva: Igaz érték esetén nem várja el a program, hogy ismét felsorolásra kerüljön a gyártási szám összes attribútuma/tulajdonsága, elég a gyártási számot megadni az excelben.
Fejléc megjegyzés, Fejléc megjegyzés nyomtatása:
A fejléc megjegyzés megadása a egy szállítólevélhez minden olyan tételnél szükséges, amelyeket egy szállítólevélre szeretnék felvenni, minden eltérő megjegyzés, és nyomatás esetén minden sor külön szállítólevélként kerül felvételre. A megjegyzés nyomatásának megadása történhet számmal, vagy a felsorolt típusnak megfelelő szöveggel:
pl.: 0, vagy Nincs | 1, vagy Tételek elé | 2, vagy Tételek után.
Készlet ellenőrzés: 1 esetén sem termék, sem gyártási szám (szabad)készlete nem lehet negatív a szállítólevél felvétele után. Ilyenkor a program igyekszik a lehető legtöbb hibát egyszerre megjeleníteni (maximum 1000 sort) de ez az ellenőrzés működéséből eredően nem minden esetben tud sikerülni. Előfordulhat, hogy a hibát okozó Excel sorok rendbetétele utáni újrafuttatáskor még mindig hibákat talál a program. Ugyan ezen okból az is előfordulhat, hogy a program nem tudja pontosan meghatározni melyik Excel sor okozza a hibát. Ilyenkor inkább nem jelöli meg a hibás sort, hogy ne vezesse félre a felhasználót. Ekkor a Bizonylatszám oszlopban megjelenő termék kód segíthet a hibás Excel sor fellelésében.