Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Ezzel a művelettel a korábban már frissített sERPa programnak megfelelő verzióra frissíthetjük az adatbázist. Jellemzően akkor használjuk, amikor a verziófrissítéskor egy vagy több adatbázis kimaradt a frissítésből.

A telepítő Speciális lehetőségek között választhatjuk ki a műveletet:

 

       

 

Csatlakozás az adatbázishoz

Első lépésként a szerverhez való csatlakozásnál leírtak szerint kell megadnunk melyik szerverhez szeretnénk csatlakozni. Az Adatbázis frissítéskor, Verziófrissítéskor ezen a képernyőn szűrhetjük is a művelettel kiválasztható adatbázisainkat:

 

Adatbázis név prefix: A mezőbe beírhatjuk az adatbázis(ok) nevének kezdő karaktereit, így elkerülhetjük, hogy az összes adatbázist végigvizsgálja a szerver, hogy sERPa adatbázis-e és milyen verziójú (ami időigényes sok adatbázis esetén). A mezőbe szóközzel, vesszővel vagy pontosvesszővel elválasztva több adatbázisnév kezdő karaktersorozatot is írhatunk. (Pl.: "BA BV" esetén a ba, és a bv betűvel kezdődő adatbázisokat ajánlja fel frissítésre a program a következő képernyőn.)

 

 

Frissítendő adatbázisok kiválasztása

Ezen a képernyőn tudjuk kiválasztani a frissítendő adatbázist.

A táblázatban kiírásra került az adatbázis neve, az aktuális verziószáma, kiadása, valamint az adatbázis frissítési állapota, és a sorszám, ami a bepipálás sorrendjét mutatja, a frissítés is ebben sorrendben fog megtörténni. A felhasználó a sorrendet tetszés szerint maga is módosíthatja a Sorszám átírásával. A sorszámoknak nem kötelező sor folytonosnak lennie, a frissítés növekvő sorszám alapján fogja frissíteni az adatbázisokat.

 

Nagyítás a képre kattintással!

 - Adatbázis választás - 

 

A Tovább gomb hatására megjelenik a végrehajtandó feladatok összefoglalóját tartalmazó Összefoglaló, az azon adott Tovább hatására pedig elkezdődik az adatbázis(ok) frissítése, az előrehaladást a folyamatjelző csík és az ablakba kiírt információk alapján követhetjük. Az adatbázis frissítés a szokásos elköszönő ablakkal fejezi be a futást.

Frissítési állapotok

Friss

Az adatbázis verzió és a telepítő verziója megegyezik. Ebben az esetben az adatbázis nem pipálható be.

Amennyiben Egyező verzió frissítése tárolt eljárások miatt szükséges a frissítés, akkor annak a bepipálása után már választható a friss adatbázis is.

Frissíthető

Az adatbázis frissíthető, nem végez rajta másik felhasználó frissítést.

Frissítés alatt

Az adatbázist jelen pillanatban egy másik felhasználó frissíti, a kiválasztása nem lehetséges (és nem is szükséges).

Frissebb

Az adatbázis verziója frissebb, mint a telepítő verziója, a kiválasztása nem lehetséges (és nem is szükséges).

Előző frissítés hibás

Előfordulhat, hogy az adatbázis egy korábbi frissítéskor valamilyen okból hiba lépett fel. Ebben az esetben a hibák további eszkalációja megakadályozása érdekében a kiválasztása nem lehetséges.  

 

 

Frissítés egyező verziónál is a tárolt eljárások miatt

A pipa Igaz állapota hatására a Friss állapotú adatbázisaink is Frissíthetővé válnak. Ilyen adatbázis frissítésének akkor van értelme, ha például valamely tárolt eljárás módosításra került, miközben nem került léptetésre az adatbázis verziószám. Ekkor kizárólag a tárolt eljárások és a menüvezérlő scriptek futnak le. Az adatbázis verziószám a táblák változásait követi, a tárolt eljárások változhatnak azonos adatbázis verziószám esetén is.

Adatbázis struktúra ellenőrzése a frissítés után

A pipa Igaz állapota estén az adatbázis frissítés végén megvizsgálja az adatbázis szerkezetének helyességét (táblák, mezők, megszorítások, adattábla kapcsolatok). Hiba esetén vegye fel a kapcsolatot a tanácsadójával. (A beállítás alapértelmezésben be van pipálva, azaz lefut a struktúra ellenőrzés.)

 

Fontos tudnivalók

A)        Az adatbázis frissítést nem az adatbázis szerverről végezve (mert azon például a nyelvi beállítások miatt nem lehetséges) az alábbi beállításokat kell leellenőrizni frissítés előtt az adatbázis kezelőben:

A frissítendő adatbázison db_owner role szükséges:

A SQL Server Management Studioban a Security / Logins (kijelölve azt a 'Login'-t, akiként frissítünk) tulajdonságaiban a User mapping fülön a frissítendő adatbázisnak kipipálva kell lennie és a 'Database role membership' alsó táblázatban a public mellett a db_owner-t is ki kell pipálni.

Továbbá a 'Server Roles' fülön a server role-ok között vagy a 'sysadmin' vagy a 'dbcreator' Server Role-nak is kipipálva kell lennie.

 

B)        A telepítő az adatbázisok kiválasztása után a Tovább gomb megnyomásakor megkeresi az adatbázisokhoz tartozó data (.MDF) és log (.LDF) fájlokat, és megvizsgálja, hogy abban az esetben, ha a két fájl egy helyen van akkor összesen 1 GB / adatbázis, amennyiben külön meghajtókon/partíciókon vannak, akkor fájlonként 1-1GB / adatbázis szabad terület áll-e rendelkezésre. Addig nem engedi a frissítést lefuttatni, amíg nem szabadítunk fel elegendő szabad területet.

Több adatbázis esetén külön külön vizsgáljuk és várjuk el az 1-1GB szabad területet. Amennyiben a Log és Data fájlok egy helyen vannak, akkor a kettőt egybeszámítva adatbázisonként 1 GB szabad helyet várunk el.

 

 ebben a példában nem áll elegendő szabad terület rendelkezésre a Data fájlnak:

 

Log fájl szabad területe külön partíción/meghajtón

Log fájl szabad területe külön partíción/meghajtón

Data fájl szabad területe külön partíción/meghajtón

Data fájl szabad területe külön partíción/meghajtón

 

Nem áll rendelkezésre elegendő szabad terület az adatbázis frissítéséhez

Nem áll rendelkezésre elegendő szabad terület az adatbázis frissítéséhez

 

C)        Az adatbázis kiválasztásakor ellenőrzésre kerül, hogy a kiválasztott adatbázisból található-e 4 óránál frissebb biztonsági mentés. Amennyiben található friss adatbázismentés, figyelmeztetés nélkül mehet tovább az adatbázis frissítése. Ha nem található 4 óránál frissebb adatbázismentés, akkor egy jóváhagyásra váró üzenet jelenik meg.

 "A ... adatbázis utolsó biztonsági mentése óta hosszabb idő telt el, mint 4 óra. Ennek ellenére frissíteni kívánja?"

 Igen/Nem

 Nem esetén az adatbázis kijelölése megszűnik, az adatbázis nem frissül.

 Igen esetén az adatbázis frissítve lesz.

Emellett, hangsúlyozottan felhívjuk a figyelmüket, hogy frissítés előtt biztonsági okokból mindig készítsenek adatmentést!

A 4 óránál régebbi mentés esetén veszélyes adatbázist frissíteni, ez a felhasználó saját felelőssége. (Ez az ellenőrzés csak akkor történik meg, ha maga az adatbázis 1 hétnél régebbi. Induló sERPa adatbázis esetén hasznos, amikor még lényeges adatai nem lehetnek a felhasználónak.)