Az oldal megtekintéséhez kérjük, engedélyezze a JavaScriptet.

sERPa súgó

Leírás

Táblázatnak, vagy gridnek nevezzük a lekérdezések eredményablakában megjelenő táblázatokat és a beviteli funkciókban találhatóakat is.

A programban a gridek alapértelmezésben méretezhetőek (ha a programban nincs letiltva).

A grid jobb alsó sarkára ha duplán kattintunk, akkor a grid átméretezzük függőlegesen, hogy az adatok scrollozás nélkül is a gridben láthatóak legyenek. (képernyő magasságig).

Grid által nyújtott lehetőségek

A grid által nyújtott - egérrel elérhető - lehetőségek

Oszlopszélesség állítása

A fejlécben a szokásos módon az egér bal gombjával megragadva az oszlop szélét.

Rendezettség állítása

A fejlécben a szokásos módon az egér bal gombját megnyomva. Háromszög jelzi a háromféle állapotot: növekvő, csökkenő, nincs kijelölt sorrend.

Oszlopok sorrendje

Az egér bal gombjával meg lehet ragadni az oszlop fejlécét, és el lehet húzni máshova, így átrendezhető az oszlopsorrend.

A gridfejlécen jobbegér gomb megnyomására a felbukkanó (popup) menüben megjelenő menüpontok

Mindent beállít

Felsorolt típus esetén kiválasztása után almenüből választható a táblázat oszlopához tartozó felsorolt típus értékei közül egy, melyre a program a táblázat összes sorában az oszlophoz tartozó mező értékét beállítja, ha ez nem ütközik semmilyen, a mező kitöltésére vonatkozó szabályba.

Logikai típusú adatok esetén lehetőségünk van az oszlop összes értékét igazra állítani.

Mindent töröl

Felsorolt típus esetén kiválasztásának hatására a program a táblázat összes sorában az oszlophoz tartozó mező értékét törli, amennyiben a sorban az adat nem kötelező.

Logikai típusú adatok esetén lehetőségünk van az oszlop összes értékét hamisra állítani.

Kijelölés megfordítása

Logikai típusú adatok esetén lehetőségünk van az oszlopon a kijelölések megfordítására.

Oszlop elrejtése

Lehetőségünk van elrejteni az adott oszlopot: ehhez nyomjunk rá az Oszlop elrejtése feliratra.

Oszlop új sorba

Oszlop új sorban kezdődjön. Fejlécen jobb egérrel felbukkanó menüben Új sorba pipa. Ettől az oszloptól kezdve az utána lévő oszlopok már új sorba fognak kerülni.

Oszlop kiemelése

Bepipálásával az oszlop háttérszínét megváltoztatja (enyhén sötétíti) a program, így mintegy kiemeli, hogy vizuálisan könnyebb legyen tájékozódni a táblázatban.

Keresés

Kiválasztására a megjelenő keresés ablakban megadható, hogy a táblázat mely mezőjében lévő adatra szeretnénk keresni. A keresés használatát bővebben is bemutatjuk a Keresés témakör alatt.

Következő találat

Az utolsó keresést ismétli meg a kijelölt sor után.

Összesítés

Az oszlopok fejlécében jobb egérrel felbukkanó menüben az Oszlop összege pipával lehet be- és kikapcsolni az oszlop összegzését. Az összegsáv csak akkor látszik, ha jobb egérrel felbukkanó menüben be van kapcsolva az Összegzés megjelenítése. Kiválaszthatjuk, hogy az oszlop összegét, vagy átlagát szeretnénk látni. Nem számot tartalmazó mezőben az Összeg választással a kitöltött sorok számát kapjuk az összesen soron.

Másolás Excel táblázatba

Kiválasztására a táblázat adatai a megnyitásra kerülő excelbe kerülnek kiexportálásra.

Másolás Calc táblázatba

Kiválasztására a táblázat adatai a megnyitásra kerülő OpenOffice-ban található Calc programba kerülnek kiexportálásra.

Másolás vágólapra

A táblázatban lévő adatok tabulátoros mezőtagolással vágólapra kerülnek, ahonnan más alkalmazást (pl. OpenOffice.org Calc (ods)) megnyitva Ctrl+V-vel beilleszthetők az adatok.

Beillesztés vágólapról

Más alkalmazásokból vágólapra kitett adatokat tudunk beimportálni a menüponttal. Olyan adatszerkezetet kell a vágólapon létrehozni, amilyen azokban az oszlopokban van, amely oszlopokba akarunk adatot importálni. Ha vannak olyan oszlopok, amelyekbe nem akarunk importálni, akkor attól a vágólapon még szerepelnie kell ennek az oszlopnak, csak ne legyen benne adat. Nem az oszlopfejléc alapján történik a megfeleltetés, hanem az oszlopok száma szerint.

Oszlopok

Az Oszlopok paranccsal az oszlopok sorrendjét és láthatóságát lehet beállítani külön ablakban. A sorrend és láthatóság beállítását bővebben is bemutatjuk az Oszlopok témakör alatt.

Ajánlott oszlopszélesség

Ha ez ki van pipálva, és átméretezzük az ablakot, akkor ezt arányosan követik az oszlopszélességek.

Oszlopok kezelése

Lehetőségünk van az elrejtett oszlopok megjelenítésére, Alapértelmezett oszlopsorrend visszaállítására, Automatikus sortörésre és Automatikus oszlopszélesség állításra is. Ezeket a funkciókat részletesen is megmutatjuk az Oszlopok kezelése témakör alatt.

Összetett rendezettség megadása

Megnyomásakor előjön az „Oszlopok” parancséhoz hasonló táblázat. A táblázat oszlopai: Rendezett (logikai, módosítható), Címke (szöveges), Növekvő (logikai, módosítható). A táblázatban az összes oszlop szerepel, a láthatatlanok is. A sorok sorrendje változtatható.

Összetett rendezettség

Ezután az „Összetett rendezettség” ki- és bekapcsolható. Ha bekapcsoljuk, akkor a rendezettség a megadottak szerinti lesz, ha látszanak a rendezettség oszlopai, akkor azokon kettős nyilak jelennek meg. Ha kikapcsoljuk, akkor visszaáll az eredeti rendezettség vagy rendezetlenség. A funkciót részletesen is megmutatjuk az Összetett rendezettség témakör alatt.

Nézetek megjelenítése

A grid tetején fülekkel lehet váltani a különböző nézetek között. A nézetek beállításai egymástól függetlenek. A nézetfülek láthatóságát jobb egérrel felbukkanó menüben a Nézetek pipával lehet szabályozni. A funkciót részletesen is megmutatjuk a Nézet témakör alatt.

Lábléc megjelenítése

Ha rányomunk, megjelenik a lábléc, ami tartalmazza az Összesítés eredményét.

Paraméterek

Lehetőségünk van menteni és betölteni paramétereket.

Összecsukás

Lehetőségünk van összecsukni az éppen kezelt gridet.

A Nézet fülön jobbegér gomb megnyomására a felbukkanó (popup) menüben megjelenő menüpontok

Ajánlott oszlopszélesség

Ha ez ki van pipálva, és átméretezzük az ablakot, akkor ezt arányosan követik az oszlopszélességek.

Új

Rákattintva új fület hozhatunk létre, aminek megadhatjuk a nevét.

Átnevezés

Lehetőségünk van átnevezni az új fület. Kattintsunk az Átnevezésre, majd gépeljük be az új nevet.

Előrébb, hátrébb

Rendezhetjük a fület előrébb és hátrébb.

Törlés

Lehetőségünk van törölni az adott fület: nyomjunk a Törlésre.

Nézetek elrejtése

Elrejthetjük a nézeteket a Nézetek elrejtése lehetőségre kattintva.

Dátum mező

Dátum mező esetén a Windows beállítása szerint történik a felismerés, de beolvasásra / felismerésre kerül ettől eltérő is, ekkor a Windows beállítása szerint történik az értelmezés.

Azaz, ha a ÉÉÉÉ.HH.NN (2016.02.04) formátum a Windows-ban az alapértelmezett beállítás, de beolvasásra / felismerésre kerül a 2016. 02. 04, valamint a 01-02-03, ami 2001.február 3-t jelent.

Beállítások - Beállítások betöltése / Beállítások mentése

Ezekkel az almenükkel az összeállított táblázat beállítások elmenthetők adatbázisba, amit más felhasználók is betölthetnek és használhatnak. (Ugyan abban a táblázatban, amelyben el lett mentve a beállítás.)

A funkciókban (bevitelekben) használt táblázatok, amelynek van címe, azok a táblázatok ki/be csukható, mint a sávok, kiírásra került a cím mellett a táblázatban levő adatsorok száma, valamint egy beszúrás és törlés. (a törlés és beszúrás gomb működése megegyezik a toolbáron levő.